Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trump jatkaa tulliuhkailua – nyt kohteena Kanada

24.1.2026 18:16
Lue lisää 
Puoliväliriihi
Riikka Purran saksilinja vaihtui puoliväliriihessä veroalennusten jakamiseen. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Toimittajalta | Velkasyntisten pöytä odottaa, Riikka Purra

Perussuomalaiset on tärvellyt itse talouskasvun eväitä hallituksessa, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
Pekka Pohjolainen 24.4.2025 15:14, muokattu 28.4.2025 18:33
a– a+
Puoliväliriihi

Pari vuotta sitten perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra siteerasi puoluekokouspuheessaan laulutaiteilija Erika Vikmanin kappaletta Syntisten pöytä.

– Jos joku teistä on niin synnitön ja kunnollinen, heittäköön tänne päällemme sen ensimmäinen kiven, Purra lausui ja kuittasi salilta raikuvat aplodit.

Purran raamatullinen uhriutuminen liittyi tuolloin velloneeseen rasismikohuun, mutta sopii sitä soveltaa talouspolitiikkaankin. Kiviä ilma onkin jo hallituksen puoliväliriihen jäljiltä sakeanaan.

Syntisten pöytä, ainakin velkasyntisten pöytä, katetaan eduskuntavaaleissa. Näillä näkymillä siinä on kattava edustus hallituspuolueista, valtiovarainministeri itse kunniapaikalla.

Tähän asti hallitus on leikannut suomalaisilta naamat harmaiksi, mutta puoliväliriihessä tulikin täyskäännös. Veronalennuksia jaettiin peräti kahdella miljardilla, vaikka vastuullisen taloudenpidon näkökulmasta varaa ei olisi ollut lainkaan. Niinhän hallitus itsekin yritti uskotella parin vuoden ajan.

Jos raharikkaat, Veronmaksajain keskusliitto ja suuryritysten Eteläranta järjestäisivät puoliväliriihtä juhlistaakseen karaokeillan, Syntisten pöydän sijaan siellä raikaisi luultavasti Vikmanin tuore euroviisu Ich Komme.

Toki hallituksen u-käännöksessä on logiikkansa. Jos haetaan kasvua, leikkaamalla sitä ei ainakaan missään tapauksessa saa. Veroja alentamalla se on sentään ainakin teoriassa mahdollista.

Paino sanalla teoriassa. Soutamalla ja huopaamalla ja huiskimalla veronalennuksia ”toivotaan toivotaan” -periaatteella sinne tänne Suomi tuskin nousee kuopastaan.

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) oikeistohallitus on alusta pitäen nojannut talouspolitiikassaan pitkälti siihen, että talous saadaan siivilleen kurittamalla työttömiä ja laittamalla ay-liike polvilleen.

Kello käy, mutta työttömyys jatkaa kasvuaan. Tuoreimmat tilastot ovat karmeita.

Verotuksessa on kunnollisten rakenteellisten uudistusten sijaan tyydytty kiertämään ruuvia siellä täällä jompaan kumpaan suuntaan. Samalla on tehty vastoin talousviisaiden neuvoja maan taloudelle vahingollista politiikkaa, kun työperäistäkin maahanmuuttoa on perussuomalaisten vaatimuksesta ja persuuntuneen kokoomuksen kuittaamana kiristetty.

Hallituksella ei myöskään ole ollut edes uskottavaa kasvustrategiaa. Minkäs teet, kun toinen päähallituspuolue pitää koko ilmastopolitiikkaa ja sen taloudellisia mahdollisuuksia pelkkänä haihatteluna, eikä termi ”vihreä” kuulu edes sanastoon.

Paljon tapetilla viime aikoina ollut puolustusteollisuuden kehittäminen voi toki luoda jonkin verran kasvuakin. Mutta samalla asevarustelu rasittaa julkista taloutta rankasti, ja kallein ja kehittynein aseteknologia joudutaan ostamaan joka tapauksessa muualta.

Kaiken lisäksi Orpon hallitus jättää seuraajansa mietittäväksi, miten puolustusmenojen jo linjattu nosto vähintään kolmeen prosenttiin bruttokansantuotteesta vuosikymmenen lopulla rahoitetaan.

Kyse ei ole mistään pikkusummasta, vaan vähintään parista miljardista eurosta.

Osa hallituksen veropäätöksistä on perusteltavissa. Sen sijaan yhteisöveron keventäminen kahdella prosenttiyksiköllä on lähinnä holtitonta veropohjan murentamista lähes miljardilla.

Yhteisöveron osalta Suomella ei ole edes ollut mitään kilpailukykyongelmaa. Parin prosenttiyksikön kevennys menee kaiken lisäksi hukkaan saman tien, jos muut Pohjoismaat reagoivat laskemalla omaa veroprosenttiaan. Verokilpailussa heikompi Suomi jäisi muiden jalkoihin.

Kun yhteisöveroa laskettiin vuonna 2014 pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) hallituksen johdolla 24,5 prosentista 20 prosenttiin, vaikutukset talouskasvuun jäivät vähäisiksi tai mitättömiksi. Poliittisia seuraamuksia sentään oli, kun alennuksen kuitannut sosiaalidemokraattinen valtiovarainministeri Jutta Urpilainen syrjäytettiin SDP:n puheenjohtajan paikalta.

Yhteisöveron keventäminen ei tutkitusti lisää pienten yritysten investointeja. Jotta veroale maksaisi itsensä takaisin, suurten yritysten pitäisi lisätä investointejaan huomattavasti.

Järkevämpi ja julkiselle taloudelle halvempi tapa alentaa yhteisöveroa olisi ollut kohdentaa se yrityksille, jotka ovat panostaneet tutkimukseen ja kehittämiseen. Tällaisen mallin rakentaminen voi olla tosin helpommin sanottu kuin tehty.

Puoliväliriihen päätöksillä Orpon hallitus on nyt laittanut pöytään pelimerkkinsä maan talouden kunnostamiseksi. Jäljellä oleva vaalikausi on toimeenpanoa, hienosäätöä ja tulosten odottelua.

Orpon hallitusta ei voi oikein syyttää saamattomuudesta, sillä kanttia todella koviinkin päätöksiin on löytynyt. Niistä poliittisen laskun näyttävät maksavan lähinnä perussuomalaiset.

Oikeistohallitukset tapaavat tehdä oikeistolaista poliitiikkaa, eikä hallituksen epäonnistumista ole sinänsä syytä toivoa. Yhtään uutta kriisiä jo pahoin hapertunut julkinen talous ei oikein enää kestäisi.

Lue myös

Hallitus leikkaa kunnilta, valtionhallinnosta ja kehitysyhteistyöstä tehdäkseen veronkevennyksiä

Hallitus päätti kehysriihessään keventää palkkaverotusta, yhteisöveroa ja perintöverotusta.
23.4.2025 22:15

Hallituksen päätökset lisäävät Suomen velanottoa, sanoo talousasiantuntija – "Etumerkki on negatiivinen"

Hallitus päätti keventää esimerkiksi ansiotuloverotusta ja yhteisöveroa. Tätä rahoittaakseen hallitus tekee leikkauksia ja kiristää verotusta muualta, mutta luottaa myös kasvutoimien niin sanottuihin dynaamisiin vaikutuksiin.
24.4.2025 18:45

Veronmaksajat laski: Hallituksen veronkevennyksestä hyötyvät ylivoimaisesti eniten suurituloisimmat

Veronmaksajain Keskusliitto pitää hallituksen julkistamia veroratkaisuja pääosin onnistuneena kokonaisuutena.
24.4.2025 16:28

Alijäämä nousuun heti hallituskauden jälkeen – PTT:n Lahtinen kritisoi poukkoilevaa päätöksentekoa

Pellervon taloustutkimuksen toimitusjohtaja, ekonomisti Markus Lahtinen pitää hallituksen talouspolitiikkaa liian poukkoilevana. Kehysriihipäätösten keskiössä ovat...
24.4.2025 14:34

Aihetunnisteet

kehysriihi Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
”Aivan saatanallinen epäonnistuminen” – Päättäjät eivät kuunnelleet varoituksia Yhdysvalloista, tutkija sanoo HS:lle
Uutiset | 23.1.2026 12:16
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Trumpilta hävytön väite – Britit täysin hiilenä
Uutiset | 23.1.2026 21:12
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Uusimmat

Liittovaltion agentit ampuivat jälleen ihmisen kuoliaaksi Minneapolisissa – mies oli USA:n kansalainen
Uutiset | 24.1.2026 20:28
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 19:21
Neuvottelut Ukrainan rauhasta jatkuvat Arabiemiraateissa viikon päästä sunnuntaina
Uutiset | 24.1.2026 18:25
Trump jatkaa tulliuhkailua – nyt kohteena Kanada
Uutiset | 24.1.2026 18:16
Myös Tanskan pääministeri arvostelee Trumpin Afganistan-puheita – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 24.1.2026 14:25
Talvi näytti vuodenvaihteeseen asti saimaannorpan kannalta huonolta – apukinoksista toivotaan helpotusta
Uutiset | 24.1.2026 14:20
Opetusministeri Adlercreutz haluaa Suomeen kokeilun kokonaiskoulupäivästä
Uutiset | 24.1.2026 13:54
Politico: Yhdysvallat ja EU kaavailevat satojen miljardien dollarien keräämistä Ukrainan jälleenrakentamiseen
Uutiset | 24.1.2026 13:50
Afganistanissa yli 60 kuollut rankoissa lumi- ja vesisateissa
Uutiset | 24.1.2026 13:33
Kreikka haluaa koventaa rangaistuksia siirtolaisten salakuljettamisesta – salakuljettajille jopa elinkautinen
Uutiset | 24.1.2026 13:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
19:11, 24/01/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0024/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 25 Km/h 80 % 994 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0025/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.91 mm 91% 20 Km/h 87 % 993 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0025/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 1 mm 100% 13 Km/h 92 % 993 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0025/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 1 mm 100% 10 Km/h 93 % 992 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0025/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.79 mm 79% 14 Km/h 87 % 993 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Liittovaltion agentit ampuivat jälleen ihmisen kuoliaaksi Minneapolisissa – mies oli USA:n kansalainen
Uutiset | 24.1.2026 20:28
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 19:21
Neuvottelut Ukrainan rauhasta jatkuvat Arabiemiraateissa viikon päästä sunnuntaina
Uutiset | 24.1.2026 18:25
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liikkuva arki on paras investointi lasten ja nuorten hyvinvointiin
Mielipide | 24.1.2026 14:36
Lukijalta: Varoittava esimerkki
Mielipide | 24.1.2026 14:33
Lukijalta: Kokoomuksen ”suomettuminen” voimistuu
Mielipide | 24.1.2026 14:32
Lukijalta: Nuoret haluaisivat olla luomassa parempaa maailmaa
Mielipide | 24.1.2026 13:40
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste