Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Juhannusliikenne käynnistyy tänään – unohda kännykkäviestit, keskity ajamiseen

18.6.2025 7:31
Lue lisää 
Populismi
Timo Soini jätti viime keväänä politiikan taakseen, (Kuva: Jaakko Martikainen)

Timo Soini palasi julkisuuteen populismikirjan kanssa  – "Vaalit voidaan voidaan voittaa kolmella sanalla"

Ex-populistijohtajan mukaan vallassa olijat tekevät vakavia virheitä vähättelemällä ihmisten huolia ja syyllistämällä äänestäjiä
Pekka Pohjolainen 13.1.2020 9:55, muokattu 13.1.2020 15:20
a– a+
Populismi

Populismin pitää menestyäkseen haastaa, kyseenalaistaa, repiä ja raastaa, summaa perussuomalaisten entinen puheenjohtaja Timo Soini.

Politiiikan viime keväänä ulkoministerin paikalta jättänyt Soini on laatinut hiljaiseloa viettäessään kirjan populismista. Kunnallisalan kehittämissäätiön (KAKS) kustantama teos on kaupan vain sähköisessä muodossa kotimaisissa nettikirjakaupoissa.

Soini ruotii teoksessaan populismin menestysreseptiä kotimaisena, eurooppalaisena ja maailmanlaajuisena ilmiönä. Soinin mukaan kaiken avaimena ja mahdollistajana on kieli: kyse on sanasta ja sanankäytöstä.

– Menestyvä populisti on aina mestarillinen sanankäyttäjä. Puhuja vielä enemmän kuin kirjoittaja, Soini muistuttaa. Hänen mukaansa populismi on tämänpuoleista gospelia, se on ilosanomaa köyhille ja vaikeuksissa oleville.

Soinin mukaan vaalit voidaan voittaa kolmella sanalla, jotka toimivat käytännössä, tiivistävät olennaisen, menevät tunteeseen, jäävät mieleen ja kestävät aikaa.

Esimerkiksi käyvät Soinin mukaan vaikkapa Veikko Vennamon ”Kyllä kansa tietää” tai Britannian brexit-kampanjan ”Take back control”.

Soini painottaa myös, että populismin nousun taustalla on aina todellisia huolia. Ilman niitä ei populismi synny, vahvistu, saati kukoista. 

– Vallassa olijat tekevät toistuvasti vakavia virheitä leimaamalla ihmisten oikeutetut huolet mitättömiksi ja syyllistämällä äänestäjät.

Soini painottaa kirjassaan, että politiikassa ja populismissa tunne on äärimmäisen tärkeä asia.

Monilta unohtuu hänen mukaansa, että vaaleissa ei päätetä tai äänestetä siitä, kuka on oikeassa ja kuka väärässä vaan mikä on puolueiden ja ehdokkaiden kannatus.

Populismi syntyy Soinin mukaan niiden ihmisten keskuudessa, jotka tuntevat olevansa vallankäytön ulkopuolella.

– Populismi on vihamielistä suurta rahaa ja suuria koneistoja kohtaan. Populismi ihannoi tavallista ihmistä.

Populismin menestystä ei voi Soinin mielestä selittää ymmärtämättä muun muassa Euroopassa ja Yhdysvalloissa tapahtuneita pitkäaikaisia tapahtumakulkuja. Tämä pätee myös Suomeen.

– Populismi nousee usein maaseutualueilla, mutta sitä esiintyy myös kaupunkialueilla. Populismi on usein uskonnollista ja siihen liittyy nostalginen menneisyyden ihannointi.

”Jytky-vaaleista” alkanut kotimaisen populismin nousu nojaa Soinin mukaan vahvasti sekä maaseutuun että kaupunkeihin.

–  Perussuomalaiset ovat onnistuneet siinä, missä varsinainen ”Maalaisliitto” eli keskustapuolue ei koskaan ole onnistunut, eli olemaan sekä maaseudun että kaupunkien puolue.

Soini huomauttaa, että nykymaaseudulla ja myös pienissä kaupungeissa asuntojen ja talojen arvot ovat romahtaneet.

– Oman kodin euromääräinen arvo on jos ei mitätön niin kuitenkin vaatimaton, ja kaupunkien hintataso hipoo taivaita. Ei ole ihme, että moni maaseudun asukas katsoo suhteellisen asemansa huonontuneen.

– Samanlaista tuskaa kokee moni omasta asuinalueestaan ja juuristaan ylpeä pikkukaupungin asukas, mikseivät myös laitakaupungin ihmiset.

Soinin mukaan moni suomalainen kokee, että heidän yhteisönsä ovat vähintään rikki ja jopa tuhoutumassa ja heidän lastensa elämä tulee olemaan kovempaa kuin heidän omansa.

– Tämä on iso muutos ja asia myös suomalaisessa yhteiskunnassa.

Liberaalin demokratian elitistinen luonne on Soinin mukaan ollut omiaan lisäämään epäluottamusta poliitikkoihin ja instituutioihin. Myös huoli kansallisten ryhmien historiallisen identiteetin ja vakiintuneiden elämäntapojen mahdollisesta tuhoutumisesta nostaa populismia.

– Huolet voi tiivistää käsitykseen ja uskomukseen, että kulttuurillisesti liberaalit poliitikot, ylikansalliset organisaatiot ja globaali rahamaailma romuttavat kansakuntaa rohkaisemalla massamaahanmuuttoa, ja vaientavat kaiken kritiikin ja opposition.

Populististen liikkeiden keskeisimpiä sanoja onkin Soinin mielestä kansa, joka sitoo kansalaistensa yhteiset arvot, normit, kokemukset ja yhteenkuuluvaisuuden tunteen paljon suuremmassa määrin kuin muodolliset organisaatiot.

– Tämän kansan tahtoa populistiset liikkeet katsovat edustavansa.

Soinin mukaan kansansuvereniteettiajattelu on olennainen osa suomalaista ja eurooppalaista populistista liikehdintää.

Soini korostaa kirjassaan myös moneen otteeseen, että populismi on aina kansallista.

– Populistista internationaalia ei ole koskaan ollut olemassa, hän muistuttaa.

Lue myös

Timo Soini luottaa yhä kolmen soinnun voimaan – entinen populistijohtaja ennakoi populismista yhä sitkeämpää

Entisen populistijohtajan Timo Soinin suosikkiyhtye Status Quo muistetaan simppelistä, mutta tunnistettavasta kolmen soinnun...
13.1.2020 14:25

Aihetunnisteet

Perussuomalaiset populismi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Vältä mokat terassin kanssa – ”Pahin virhe”
Uutiset | 16.6.2025 22:01
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
”Olen nähnyt ihmisen kuolevan miinaan” – Ottawan sopimuksen saattohoito alkoi eduskunnassa 
Uutiset | 16.6.2025 17:14
Halla-aho Kultarannassa: Tätä asiaa USA ei ole ymmärtänyt sotaretkillään – ”Ihmiset eivät oikein pidä siitä”
Uutiset | 17.6.2025 11:07
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Uusimmat

Veneilijän vaaranpaikka on laiturin ja veneen välissä
Uutiset | 18.6.2025 22:09
Optikolla selvä näkemys: UV-säteily tekee erityisen pahaa lasten silmille
Uutiset | 18.6.2025 21:43
USA:n kriittiset verkot varautuvat Iranin iskuun
Uutiset | 18.6.2025 21:43
Oletko aina pakastanut mansikat väärin? – Älä unohda näitä
Uutiset | 18.6.2025 21:30
Orpo ja Purra hakivat puolueilta tukea vaalikaudet ylittävälle velkajarrulle
Uutiset | 18.6.2025 18:40
Solvaamista, rasismia, henkistä vakivaltaa – Henkilöstö teki häirintäilmoituksen Suomen Portugalin-suurlähettiläästä, kertoo IS
Uutiset | 18.6.2025 18:33
Pelttari: En ole laiminlyönyt valvontavelvollisuuksiani enkä tehnyt lainvastaisia päätöksiä
Uutiset | 18.6.2025 18:06
Pelttarin hyllytys saattaa kestää – pääsihteerin asianajaja ei nähnyt perusteita virasta pidättämiselle
Uutiset | 18.6.2025 18:00
Zelenskyi saapunee paikalle ensi viikon Nato-kokoukseen, kutsuttu samoille päivällisille Trumpin kanssa
Uutiset | 18.6.2025 17:59
Puolustusmenojen pitäisi perustua tarpeeseen, katsoo vasemmistoliitto – puolue ei hyväksy prosenttipohjaista nostoa  
Uutiset | 18.6.2025 17:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta
Uutiset | 15.6.2025 8:00
“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Veneilijän vaaranpaikka on laiturin ja veneen välissä
Uutiset | 18.6.2025 22:09
Optikolla selvä näkemys: UV-säteily tekee erityisen pahaa lasten silmille
Uutiset | 18.6.2025 21:43
USA:n kriittiset verkot varautuvat Iranin iskuun
Uutiset | 18.6.2025 21:43
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kemianteollisuus ry. ja Euroopan rahaunioni
Mielipide | 18.6.2025 14:51
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46
Lukijalta: Lihan tuottajahinta
Mielipide | 18.6.2025 9:41
Lukijalta: Onko saamelaisen alkuperäiskansanosan kohtalo hallitusyhteistyön hintana?
Mielipide | 17.6.2025 15:10
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36
Lukijalta: Demokratia on kriisissä 
Mielipide | 12.6.2025 9:42
Lukijalta: Kansanvallan kriisi on hyvinvoinnin ansio
Mielipide | 13.6.2025 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste