Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Turvallisuus

Kovaa puhetta Nato-maan johdosta: Tilanne on vaarallinen

1.10.2025 22:03
Lue lisää 
Urheilu
Tero Pitkämäki heitti urallaan seitsemän arvokisamitalia, joista kultaisen MM-Osakassa vuonna 2007. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Tero Pitkämäki: "Jokainen urheilija tarvitsee psyykkistä valmennusta, mutta se voi tulla vaikka hierojalta"

Susanna Luikku 24.9.2022 8:00, muokattu 25.9.2022 15:31
a– a+
Urheilu

Yleisurheilun EM-kisat päättyivät Suomen joukkueen osalta elokuussa riemukkaisiin tunnelmiin. Seiväshyppääjä Wilma Murron ja estejuoksija Topi Raitasen suvereeneilla esityksillä otetut mestaruudet, kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelän hopea ja lukuisat pistesijat saivat perinteistä jatkoa, kun Lassi Etelätalo heitti ennätyksellään keihään EM-pronssia. 

Aiempina vuosina oli lähes tehtaantakuu, että arvokisoista saldona on ainakin yksi mitali. Yleensä se tuli miesten keihäänheitosta, ja tuojana oli Tero Pitkämäki. Eteläpohjalainen keräsi vuosina 2006–2014 kaikkiaan seitsemän arvokisamitalia, joista kirkkain oli MM-kulta Osakasta vuonna 2007.  

– Oli se lajille tärkeää, että mitali tuli Münchenista. Edellisestä on kuusi vuotta, ja niin raadollista kuin se onkin, menestys mahdollistaa ammattimaisuuden ja lisää lajin vetovoimaa, Pitkämäki sanoo. 

Hän päätti komean uransa vuonna 2019. Nykyisin Oliver Helanderin henkilökohtaisena luotsina toimivalle Pitkämäelle, 39, vetäytyminen kisakentiltä oli melko kivuton prosessi.  

– Olin saanut lajista sen mikä oli mahdollista, ja kolmas lapsi oli juuri syntynyt. Viimeiset kisavuodet olivat enemmän ristivetoa sen suhteen, etten ehtinyt olla tarpeeksi perheen kanssa, Pitkämäki sanoo.  

Huippu-urheilu on tietynlainen kupla. Kun kuplasta astutaan ulos, tyhjiö voi olla raskas: mitä seuraavaksi, ja kuka minä ylipäätään olen ilman urheilua?   

Joillain urheilijoilla tietynlainen surutyö voi kestää vuosia, ja tilalle voi tulla vähemmän hyviä vaihtoehtoisia ajankäyttötapoja.  

– Huippu-urheilussa vain mennään ja tehdään: ajatellaan itseä, kehittymistä ja tulosta, ja muutamaa läheistä. Minulla se aika kesti 15 vuotta, mutta olin valmistautunut siihen, ettei tämä ole koko elämä, Pitkämäki sanoo.  

– Heti lopettamisen jälkeen näin tosin unia, jossa heitän kovasti innoissani kisoissa. Herätessä sitten muistin, että ai niin, tämä onkin nyt näin.

Yleisurheilussa järjestettiin kesällä poikkeuksellisesti sekä MM- että EM-kisat, kun koronarajoitukset estivät edelliset kilpailut.   

Oliver Helander, 25, heitti ennätyksensä 89,83 kesäkuussa Paavo Nurmi Gameseissa Turussa. Eugenen MM-kisoissa hän jäi kahdeksanneksi tuloksella 82,24. EM-kisamatkan esti Kalevan Kisoissa sattunut kylkivamma, ja Helander on kärsinyt jo vuosia loukkaantumisista.  

– Oliverin kroppa on silti vähemmän rikki kuin monen muun heittäjän Kisamatkan estänyt vamma ei ollut iso, mutta olisi ollut tyhmää lähteä heittämään riskillä ja puolikuntoisena. Hän kilpailee vielä tällä kaudella, mutta on selvää, että ensi talveksi on luvassa lisää hommia perusasioiden kanssa, Pitkämäki muotoilee. 

Vajaan vuoden yhteistyö Helanderin kanssa on silti sujunut nousujohteisesti. Siinäkään ei ole kyse vain fysiikasta ja tekniikasta, koska mitä ylemmäs mennään, sitä pienempiä ovat erot ja tärkeämpi korvien väli.  

– Jokainen urheilija tarvitsee psyykkistä valmennusta, mutta jos joku sanoo, ettei halua psykologia, sellaista ei kannata väkisin tuputtaa. Minun psyykkinen valmentajani oli hieroja.

Henkinen valmennus on kärsinyt ilmaisuna tietynlaisen inflaation, mutta Pitkämäen mukaan se on isossa roolissa hänen valmennustavassaan.  

– Valmennus on tukemista, auttamista ja sen ymmärryksen kasvattamista, mitä huippu-urheilu vaatii. Yritän tehdä itseni tarpeettomaksi.

Pitkämäki on koulutukseltaan sähköinsinööri. Aktiivina hän käytti innokkaasti Huippu-urheilun instituutin Kihun mittaus- ja testituloksia harjoitteluunsa, ja samoin hän toimii Helanderin kanssa.  

– Minulla on vahva käytännön kokemus, mutta teoriasta vähemmän tietoa, vaikka olenkin opiskellut ammattivalmentajatutkintoa. Kihun biomekaanikko on meillä mukana harjoitteluohjelmissa ja niiden seurannassa. 

Osa suomalaisesta keihäsväestä vieroksui pitkään data-analyysejä “turhana nippelitietona” ja arveli liian yksityiskohtaisen tiedon vain sotkevan heittäjien pään. Pitkämäen mukaan näin ei ole.  

– Tiede on hyvä tuki ja vaikuttaa suoraan siihen, mitä lukee tulostaulussa. Olisi hölmöä olla hyödyntämättä sitä. Ulkomailla taustatietoja käytetään enemmän, eikä suomalainenkaan keihäs mutulla lennä.

Tero Pitkämäki kiskaisi pronssia Pekingin maailmanmestaruuskisoissa vuonna 2015. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Tero Pitkämäellä ja ex-seitsenottelija Niina Kelolla on kolme lasta. Perheessä on ollut selvää, että vastuu vanhemmuudesta jakaantuu tasaisesti. Urheilukuvioissa tavanneesta parista myös Kelo kilpaili, kun he alkoivat seurustella.  

Etenkin lasten ollessa pieniä läheisten tukea on tarvittu, mutta Pitkämäen mukaan molemmat vanhemmat ovat tehneet samoja hommia.  

– Olen vaihtanut vaippoja, pyykännyt ja huolehtinut lasten hammaspesuista ja nukkumaanmenoajoista siinä kuin vaimokin. Minusta se kuuluu asiaan, ja meillä on ollut aika helpot lapset.

Pitkämäki sanoo olevansa joissain asioissa tiukka, mutta yleisemmin aika lempeä kasvattaja.  

– Pitää olla tietyt rajat, osata sanoa kiitos, pyytää anteeksi ja käyttäytyä muutenkin fiksusti. Muuten olen sitten niin kova hömpöttämään älyttömyyksiäkin mukuloiden kanssa, ettei moni uskoisi.

Vanhempien ja lasten yhteisistä urheilusuhteista on esimerkkejä maailman huipulta. Vaikka lajista ei tulisi ammattia, monelle jää elämänmittaisia muistoja, ystävyyksiä ja vahvuuksia yhteisestä tekemisestä.  

Otsikoiden taakse jäävät sitten ne tarinat, jotka päättyvät pahimmillaan rikottuun minuuteen, erilaisiin riippuvuuksiin, katkeruuteen ja myrkyttyneisiin perhesuhteisiin. Silloin alkuongelma on usein se, että vanhempi yrittää toteuttaa omia haaveitaan ja tavoitteitaan lapsen kautta.  

Pitkämäellä ei ole mitään syytä asettaa lapsilleen paineita. Hän ei ole tuputtanut keihäänheittoa jälkikasvulleen, mutta etenkin esikoinen, 8-vuotias Jimi-poika, on innostunut lajista. Viime toukokuussa Jimi heitti 7-vuotiaiden epävirallisen ME:n 32,36.  

– Totta kai se tuntui isästä mukavalta, mutta pitää muistaa, että nyt puhutaan 8-vuotiaasta. Innostuksen ja koko homman voi pilata ennen aikuisuutta monta kertaa, jos itse alkaa vaahdota asiassa päällimmäisenä, Pitkämäki virnistää.  

Jimillä ja sisaruksilla on muitakin harrastuksia – ja hyvä niin, isä sanoo. Pitkämäki korostaa, että yleiselläkin tasolla hän vastustaa liian varhaista erikoistumista.  

– Se on minulle ihan punainen vaate. Ei ole mitään järkeä omia kasvuikäisiä lapsia ja kieltää heitä harrastamasta muuta. Kyllä tuonne 16-17-vuotiaaksi asti pitäisi ehdottomasti olla monipuolinen lajitausta, riippumatta mikä on päälaji – ja myös aikaa olla ihan vaan lapsi.

Suomalaisen keihäänheiton haasteet ovat tuttuja: harrastajamäärät laskevat, loikka junioripuolelta aikuismenestykseen on vaikea, nuorilla ei ole samoja liikunnallisia perusvalmiuksia kuin ennen ja loukkaantumiskierteessä ollaan joskus jo ennen aikuisikää.  

– Pienemmästä määrästä pitäisi pystyä tekemään huippuja, mikä lisää valmennuksen vaativuutta. Tarvitaan lisää eri alojen osaajia ja yhteistyökykyä, Pitkämäki kommentoi.  

Yhteistyö ja keihäänheitto eivät Suomessa aina osu yksiin. Erilaisten kuppikuntien, keskinäisen kinan ja omillaan puurtamisen päälle tulee julkinen paine etenkin arvokisojen aikaan.  

Vuonna 2021 keihään toisena lajivalmentajana aloittanut Pitkämäki ilmoitti kaikkien yllätykseksi viime kuussa jättävänsä pestinsä ja keskittyvänsä Oliver Helanderin valmennukseen.

Sisäpiiriläisillekin täysin puskista tullut ilmoitus aiheutti spekulaatioita siitä, onko kulisseissa pelattu suoranuottisen eteläpohjalaisen pirtaan sopimattomia pelejä tai tympiintyikö ex-huippuheittäjä siihen, ettei nykypolvi tee asioita samalla intensiteetillä.

Pitkämäki vakuuttaa, ettei kummastakaan ole kyse eikä asiaan liity draamaa. Hänen mukaan päätöksen syynä oli aikapula: yhdessä toisen ex-huipun eli Antti Ruuskasen kanssa perustettu yritys, Helanderin valmennus ja perhe-elämä ajoivat liiton pestin edelle.

Kansainvälinen kilpailu keihäänheitossa on jo pitkään ollut aivan toista luokkaa kuin takavuosina. Miesten keihään tuorein maailmanmestari Anderson Peters tulee Grenadasta ja kakkonen Neeraj Chopra Intiasta. EM-kisoissa ykkönen oli Saksan Julian Weber. 

Pitkämäen mukaan lajin kärjen leviäminen on ehdottomasti vain positiivista, ja miesten puolella Suomella on edelleen menestyspotentiaalia. Naisten keihäänheiton tilaa hänkään ei voi väittää hyväksi.  

– Steppi yli 60-metrisiin on jäänyt vuosien ajan tekemättä. Tilanne on tietynlainen murheenkryyni ja osin kummallinenkin, koska muissa heittolajeissa naisissa kyllä löytyy lupauksia. Lama on monen asia summa, hän pohtii.  

Kun Pitkämäki astui keihäspaikalle, hän ei jännittänyt enää lainkaan, mutta katsomossa valmentajan syke nousee paljon korkeammalle.  

– Pitää oikein hillitä itseään, ettei ala sekoittaa urheilijan tekemistä.  

Rauhallinen, hyväntuulinen ja elämässään onnellisen oloinen mies. Vastaako mielikuva todellisuutta?  

– Kyllä niin voi sanoa. Asiat ovat järjestyksessä: on rakas puoliso, lapset ja viihdyn valmentajana. Saan valmennettavien onnistumisesta samat tunteet kuin ennen heittopaikalla, kun tiesin heti, että nyt lähti pitkälle. 

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä syyskuussa 2022. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

IS: Tero Pitkämäki irtisanoutuu lajivalmentajan ­työstään

Tero Pitkämäki, 39, jättää Urheiluliiton keihäänheiton lajivalmentajan tehtävän vuodenvaihteessa, Ilta-Sanomat kertoi tiistaina verkkosivuillaan....
6.9.2022 16:59

Tero Pitkämäen MM-kullan Osakassa vuonna 2007 kruunasi viimeisen kierroksen ysikymppinen – aiemmin samana vuonna tapahtui dramaattinen onnettomuus

Miesten keihäänheiton karsinta yleisurheilun MM-kisoissa Osakassa vuonna 2007 oli Tero Pitkämäelle hikinen. Heitot...
2.9.2022 21:30

Aihetunnisteet

keihäänheitto tero pitkämäki Urheilu yleisurheilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Kremlistä uhkaava määräys
Uutiset | 29.9.2025 23:03
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Osuuspankki poistaa avainlukulistat käytöstä osalla asiakkaista
Uutiset | 1.10.2025 9:22
”Tämä on oikeusmurha”– Oulaskankaan päivystysvalot sammuvat, keskustaedustajat odottavat PS- ja kokoomusääniä kansalaisaloitteen taakse
Uutiset | 30.9.2025 16:32
Raju tylytys Putinille: Talous romahtamassa
Uutiset | 30.9.2025 1:03
Tohtori: Tästä tutusta valmisteesta apua unettomuuteen
Uutiset | 1.10.2025 12:10
Trumpilta varoitus upseereille: Putin ei vastaisi puhelimeen
Uutiset | 30.9.2025 16:15
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Kremlistä uhkaava määräys
Uutiset | 29.9.2025 23:03
James Bondin tappaminen oli virhe, sanoo Bond-kirjailija
Uutiset | 23.9.2025 21:32
Airbus A300-kauppa enteili uutta aikakautta – paluulento Kanarialta oli päättyä tragediaan tammikuussa 1989
Uutiset | 27.9.2025 21:05
Tutkimus: Tämä yksinkertainen mittaus perusterveydenhuollossa voi pelastaa hengen
Uutiset | 24.9.2025 21:44
Paljastus: Kiinalaiset drooniasiantuntijat lensivät Venäjän avuksi
Uutiset | 25.9.2025 21:47
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02

Uusimmat

Venäjän sukellusvene räjähdysvaarassa: ”Ei varaosia eikä päteviä korjaajia”
Uutiset | 1.10.2025 23:25
Ovatko aivosi vanhemmat kuin itse olet? Tästä se voi johtua
Uutiset | 1.10.2025 23:03
Kiina-ostokset ovat räjähtäneet – nyt tuli vakava varoitus tulipaloriskistä 
Uutiset | 1.10.2025 22:30
Kovaa puhetta Nato-maan johdosta: Tilanne on vaarallinen
Uutiset | 1.10.2025 22:03
Jo 50 grammaa voi johtaa kuolemaan – tappava sieni näyttää leviävän Suomessa, kertoo asiantuntija Suomen Luonto -lehdessä
Uutiset | 1.10.2025 21:47
Muutoksenhakulautakunnan mukaan videotallenteiden tulkkaus ei kuulu Kelalle – Kela jatkaa tallenteiden tulkkausta toistaiseksi ratkaisusta huolimatta
Uutiset | 1.10.2025 17:04
Laaninen kyseenalaistaa väestöennusteet – ”Pitää ottaa haasteena”
Uutiset | 1.10.2025 17:00
Tietoliikenneyhteyksiä palautunut ainakin osissa Afganistania
Uutiset | 1.10.2025 16:36
Ranska tutkii epäilyttävää tankkeria – miehistö ei osannut ilmoittaa aluksen kansallisuutta
Uutiset | 1.10.2025 16:06
Antti Kurvinen lataa tiskiin kolme sysimustaa tosiasiaa: ”Valtaapitäviä alkaa kuumottaa”
Uutiset | 1.10.2025 16:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Järjestelmä ei kuuntele” – Laki muuttui, mutta mökille muutto voi yhä jäädä haaveeksi
Uutiset | 28.9.2025 8:00
Hallituksen suunnitelma sai kuntajohtajat takajaloilleen – ”Kaikki ärsytyskynnykset on jo ylitetty”
Uutiset | 28.9.2025 10:00
Essee: Politiikan teatterissa todelliset ongelmat jäävät ratkaisematta – ja seuraukset ovat karmeita
Uutiset | 28.9.2025 12:58

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Venäjän sukellusvene räjähdysvaarassa: ”Ei varaosia eikä päteviä korjaajia”
Uutiset | 1.10.2025 23:25
Ovatko aivosi vanhemmat kuin itse olet? Tästä se voi johtua
Uutiset | 1.10.2025 23:03
Kiina-ostokset ovat räjähtäneet – nyt tuli vakava varoitus tulipaloriskistä 
Uutiset | 1.10.2025 22:30
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan vahvin valtti ovat ihmiset
Mielipide | 1.10.2025 16:42
Lukijalta: Droonien vähättely jatkuu
Mielipide | 1.10.2025 14:07
Lukijalta: Ajatusten aallokkoa
Mielipide | 1.10.2025 14:03
Lukijalta: Maahanmuuttajistako Suomen pelastus?
Mielipide | 1.10.2025 13:58
Lukijalta: Kaikkonen ja Harkimo hynttyyt yhteen
Mielipide | 29.9.2025 14:04
Lukijalta: Valvonta ja jätehuollon turvallisuus eivät ole uhattuna
Mielipide | 23.9.2025 12:27
Lukijalta: Alueidenkäyttölakia uudistetaan – kenen etuja ajetaan?
Mielipide | 26.9.2025 14:12
Lukijalta: Lapin elinvoima vaarassa – kaivosvero uhkaa alueen tulevaisuutta
Mielipide | 27.9.2025 10:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaksi uutta ehdokasta keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan
Keskusta | 30.9.2025 14:24
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Kaksi uutta ehdokasta keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan
Keskusta | 30.9.2025 14:24
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste