Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Talous

Dieselin hinta nousi ennätystasolle lokakuussa

30.10.2026 8:42
Lue lisää 
Tekoäly
Asiantuntijat suhtautuvat lääkärintakkiin sonnustautuneisiin tekoälybotteihin varauksella. (Kuva: Samuli Vänttilä)

Tekoälyn chattibotti voi kertoa omahoito-ohjeet flunssaan – tai sitten keksiä sairausdiagnoosin omasta päästään

Huuhaa-vastausten lisäksi vaarana on arkaluonteisten terveystietojen päätyminen teknologiajättien haltuun.
STT / Henrietta Nyberg 18.2.2026 15:00, muokattu 18.2.2026 15:15
a– a+
Tekoäly

Ihmisten arkeen tuppautuneet tekoälypalvelut pyrkivät saamaan jalansijaa myös terveydenhoidossa.

Maailmanlaajuisesti miljoonat ihmiset kysyvät viikoittain tekoälychattiboteilta apua terveyspulmiinsa. Palveluiden kehittäjät vastaavat kysyntään, ja esimerkiksi tekoälypalvelu ChatGPT:n taustalla oleva OpenAI-yhtiö kertoi tammikuussa valmistelevansa terveysaiheisiin kysymyksiin perehtynyttä ChatGPT Health -palvelua.

Yhtiö lupailee suojaavansa ja salaavansa palvelun käyttäjän datan, mutta kehottaa lataamaan ChatGPT Healthiin esimerkiksi potilasasiakirjamerkintöjä ja laboratoriotuloksia.

Asiantuntijat suhtautuvat lääkärintakkiin sonnustautuneisiin tekoälybotteihin varauksella. Oulun yliopiston digitaalisen terveyden dosentti ja Lääkäriliiton Pohjois-Suomen piiriylilääkäri Timo Tuovinen sanoo, ettei tekoälypalveluille tulisi jakaa mitään, mitä ei jakaisi työpaikan kahvihuoneessa.

– Jakaisitko vaikka ne omat potilastiedot, printtaisit Omakannasta ja laittaisit ne työpaikan kahvihuoneen pöydälle? Minä en, sanoo Tuovinen.

Kärjistettynä lääkäreiden työtä on parantaa ihmisten sairauksia, tekoälypalveluiden tarkoitus on tuoda niiden omistajayhtiöille mahdollisimman paljon rahaa.

Bottien vastaukset perustuvat valtavaan määrään niille syötettyä tietoa, joka voi olla peräisin mistä tahansa. Joukossa voi olla tiedekirjallisuutta, mutta myös esimerkiksi keskustelufoorumeilta tai chattibottien käyttäjiltä itseltään poimittua aineistoa.

Tuovinen ja Aalto-yliopiston koneoppimisen professori Arno Solin muistuttavat, ettei ilmaista lounasta ole. Jos botti on käyttäjälle ilmainen, todennäköisesti sen tuote on käyttäjä ja hänen tietonsa.

– Sitä, mitä syötät esimerkiksi sosiaaliseen mediaan, käytetään mainosten kohdentamiseen tai myydään eteenpäin. Chattiboteissa niitä tietoja, joita sinne syötetään, käytetään seuraavien kielimallien kouluttamiseen, sanoo Solin.

Yhtenä syynä sille, miksi esimerkiksi ChatGPT Health pyytää käyttäjiltään potilasasiakirjamerkintöjä, voikin olla nimenomaan tekoälykielimallin koulutus. Kun ihmisten terveysdataa kertyy riittävästi, osaa botti antaa uusille käyttäjilleen yhä osuvampia vastauksia.

Perinteisesti ihmisten henkilökohtaiset terveystiedot ovat esimerkiksi sairaanhoidossa olleet kaikista parhaiten suojeltua ja varjeltua dataa.

Kielimalleihin perustuvat chattibotit rakennetaan niin, että niiden kanssa on mukavaa ja koukuttavaa keskustella. Niiden toiminta perustuu koulutusdatassa olevien rakenteiden oppimiseen ja toisaalta käyttäjäkokemuksen hiomiseen, mikä saa ne antamaan todennäköisiä mutta käyttäjäänsä miellyttäviä vastauksia.

– Tosimaailman päättelyyn nämä kielimallit eivät kykene, eivätkä ne vielä pysty ennakoimaan seurauksia. Ne voivat hairahtua puhumaan asioista, jotka eivät välttämättä siinä kohtaa ole olennaisia tai tosia, sanoo Tuovinen.

Maailmalla on tapauksia, joissa chattibottien sanotaan kannustaneen itsemurhaa pohtineita ja siitä bottien kanssa keskustelleita nuoria toteuttamaan suunnitelmansa.

Botin antamiin vastauksiin voi vaikuttaa sillä, miten sille annetun kysymyksen muotoilee. Hyvin muotoillulla, tarkalla kysymyksellä saa todennäköisemmin järkevän vastauksen. Ympäripyöreällä kysymyksellä saatu vastaus voi olla täyttä huuhaata.

Uusimmat kielimallit on rakennettu pohtimaan vastausta. Ne kuitenkin lopulta vastaavat mieluummin vaikka päästään keksimällään vastauksella kuin sanovat, että eivät tiedä.

– Voi ajatella, että tämä on yläasteikäinen, joka menee kokeeseen ja osaa osan kysymyksistä. Niihin kysymyksiin, joihin hän ei tiedä vastausta, hän heittää hatusta jotakin, mikä voisi kuulostaa järkevältä, tiivistää Solin.

Ihmisen terveys on monimutkainen asia ja sen toiminnan arviointi on hankalaa ulkoistaa tekoälylle. Ongelmia tulee siinä vaiheessa, jos chattibotin antamiin vastauksiin luottaa sokeasti.

Tekoäly ei kykene riskianalyysiin.

– Jos on vasen käsi kipeä, niin se voisi olla olkapäävaivaa. Mutta se voisi olla myös sydänkohtaus, jolloin lääkäri miettii, miten voisin poissulkea tämän. Työ on jatkuvaa riskianalyysiä, sanoo Tuovinen.

Tekoälypalveluista voi olla myös hyötyä. Kukapa ei olisi esimerkiksi googlaillut oireitaan, ja yksinkertaisissa asioissa kuten flunssan itsehoidossa bottien neuvoista voi olla apuakin.

– On mahtavaa, että potilaat ovat kiinnostuneita omasta terveydestään, ovat motivoituneita, hakevat tietoa, pohtivat ja kysyvät asioita, sanoo Tuovinen.

Solin muistuttaa, että joskus kiusallisista vaivoista voi olla helpompi puhua chattibotin kuin lääkärin kanssa. Toisissa tapauksissa oloa voi helpottaa pelkästään sekin, että ongelman saa sanoitettua joko toiselle ihmiselle tai tekoälylle.

Botti voi hyvässä tapauksessa toimia avaimena siihen, että käyttäjä hakeutuu avun piiriin esimerkiksi lääkärille. Muun muassa Lääkärilehti kehottaakin jo lääkäreitä kysymään potilailtaan, ovatko he keskustelleet asiasta tekoälyn kanssa.

Lue myös

Ammattiliitto Pro vaatii uutta valtiollista tietotoimistoa huoltovarmuuden ja demokratian turvaamiseksi

Ammattiliitto Pro vaatii seuraavaa hallitusta perustamaan Suomeen uuden, valtiollisen tietotoimiston. Liitto näkee toimintansa lopettavan...
30.10.2026 12:16

Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle

Perussuomalaisten ehdottamat säästöt valtionhallinnosta ensi vaalikaudella vastaisivat 18 000 ihmisen irtisanomista, arvioidaan valtiovarainministeriöstä STT:lle....
30.10.2026 12:08

Suomessa kyhjöttää yhä harvinaisia viivyttelijöitä

Suomeen jääneillä ja tänne harhautuneilla muuttolinnuilla ei viime päivinä ole ollut kiirettä mihinkään...
30.10.2026 11:43

Aihetunnisteet

Kotimaa tekoäly Terveys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Demokraatit rekrytoivat republikaanisenaattorin täyskaiman ehdolle Alaskassa – kuvernööri määräsi rikostutkinnan
Uutiset | 29.10.2026 11:22
IS: Ay-konkari muistuttaa, miksi lomat ovat pitkiä – ”Yksityisellä sektorilla se tuli rahallisesti”
Uutiset | 29.10.2026 13:43
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
Metsäalan asiantuntijoilta tyrmäys perussuomalaisten esitykselle
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – ”Kotona happi loppuu”
Uutiset | 29.10.2026 21:29
Kanada ja EU kokoontuvat huippukokoukseen Montrealiin – Trump voi suuttua, emeritusprofessori arvioi
Uutiset | 28.10.2026 14:38
Futistähden julkinen ilakointi oli liikaa – Asepalveluksesta vapautumisesta uhkaa tulla loppu
Uutiset | 29.10.2026 21:45
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Ammattiliitto Pro vaatii uutta valtiollista tietotoimistoa huoltovarmuuden ja demokratian turvaamiseksi
Uutiset | 30.10.2026 12:16
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Suomessa kyhjöttää yhä harvinaisia viivyttelijöitä
Uutiset | 30.10.2026 11:43
Mediat: Ukraina iski öljynjalostamoon ja elintarviketehtaaseen Venäjällä
Uutiset | 30.10.2026 11:43
Suomalainen luonto on esillä itsenäisyyspäivänä Presidentinlinnan vastaanotolla
Uutiset | 30.10.2026 10:35
Vihollisen rakastaminen on vahvin vastalääke polarisaatioon, sanovat kirkkojen johtajat
Uutiset | 30.10.2026 10:16
Riippumaton venäläislehti Novaja Gazeta lopettaa toimintansa – ”Meidät tapettiin”
Uutiset | 30.10.2026 9:54
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Puolustusvoimien avaruusoperaatiokeskus Tikkakoskelle – toiminta käynnistyy tammikuun alussa pienimuotoisesti
Uutiset | 30.10.2026 9:21
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ammattiliitto Pro vaatii uutta valtiollista tietotoimistoa huoltovarmuuden ja demokratian turvaamiseksi
Uutiset | 30.10.2026 12:16
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Suomessa kyhjöttää yhä harvinaisia viivyttelijöitä
Uutiset | 30.10.2026 11:43
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työurien pidentäminen ei näy käytännön ratkaisuissa työpaikoilla
Mielipide | 29.10.2026 9:58
Lukijalta: Kirkossa et ole yksin 
Mielipide | 29.10.2026 9:49
Lukijalta: Suomen kirkko on unohtanut ihmiset
Mielipide | 29.10.2026 9:48
Lukijalta: Suomen kielen asema on turvattava 
Mielipide | 28.10.2026 10:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata