Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kansanedustajalta avaus: Näin Itä-Suomi saisi lisää rahaa

30.5.2026 13:50
Lue lisää 
Henkilö
(Kuva: Jaakko Martikainen)

Suurlähettiläs Kai Sauer voitti 46-vuotiaana Indonesian jääkiekkomestaruuden – nyt hän kehottaa Suomea kirkastamaan YK-profiiliaan

Suomi voi päästä YK:n turvallisuusneuvostoon, mutta se vaatii työtä, Kai Sauer sanoo
Santeri Lampi 17.12.2017 9:00, muokattu 15.12.2017 13:58
a– a+
Henkilö

Harva se päivä Yhdistyneet kansakunnat (YK) tuomitsee, syyttää, varoittaa tai kehottaa lehtien uutisotsikoissa.

Pohjois-Korean ydinkoe, Myanmarin rohinga-vähemmistön vaino, Malediivien saarivaltion hukkuminen – kriisit eivät YK-diplomaatin työpöydältä hevin lopu.

Vaikka asialista täyttyy ihmiskunnan kohtalonkysymyksistä, on puurtaminen YK:ssa suurlähettiläs Kai Sauerin mukaan arkipäiväistä.

Kyse ei ole avaruustieteestä. Avoimuus, sosiaalisuus ja hyvät kontaktit ovat valttikortteja, kuten muissakin töissä.

– En ole mikään huippulahjakkuus, mutta tsemppihenkeä suurlähettilään työ kyllä vaatii. Tiettyä kilpailuviettiä tarvitaan, jotta Suomen näkemykset pysyvät kuuluvilla.

12-vuotiaana pikkupoikana Sauer oli kiertänyt maailman ympäri jo pari kertaa. Eksoottiset satamat tulivat tutuiksi seilatessa saksalaisen isän mukana rahtilaivoilla.

– Kiinnostukseni kansainvälisiä asioita kohtaan juontaa varmasti juurensa noihin vuosiin, Sauer pohtii.

Synnyinkaupunki Hampuria kohtaan hän tuntee edelleen lukkarinrakkautta. Kesällä Sauerin voikin bongata hölkkäämässä Außenalster-järven rannoilla.

Sukujuurten ansioista yhteistyö EU:n mahtimaan edustajien kanssa on ollut vaivatonta.

– Yleensä pohjoismaiset kollegat ovat suomalaisdiplomaattien ensisijainen viiteryhmä, mutta minulle yhteydet Saksan edustajiin ovat yhtä luontevia.

Kuusivuotiaana Suomeen muuttanut Sauer on aina viihtynyt luistimilla – juniorina hän ehti edustaa sekä Tapparaa että Ilvestä.

Kun vannoutunut kirvesrinta pukee tupsukorvien pelipaidan päälleen, voi sitä pitää osoituksena diplomaattisesta mukautumiskyvystä.

– Olen aina altavastaajan puolella, ja Ilves on tarvinnut viime aikoina enemmän jeesiä, Sauer kuittaa naurahtaen.

Ulkoministeriön leipiin Sauer ponnisti, monen kollegansa tavoin, tunnetusta diplomaattihautomosta eli Tampereen yliopistosta.

Uran alussa osaaminen karttui suomalaisten rauhanvälityksen ikonien opissa Länsi-Balkanilla.

– Lähdin valtioneuvos Harri Holkerin ”salkunkantajaksi”, kun hän matkasi YK:n pääsihteeri Kofi Annanin pyynnöstä erityisedustajaksi Kosovoon.

Pian Sauer avustikin jo Martti Ahtisaarta Wienin Kosovo-neuvotteluissa.

– Oli etuoikeus työskennellä näiden suurmiesten kanssa, hän muistelee.

Jakartassa Sauer jatkoi Ahtisaaren jalanjäljissä.

Tulevan rauhannobelistin suunnittelema Acehin rauhanprosessi oli tärkeässä osassa suurlähettilään Indonesian vuosina.

Sauerista modernin diplomaatin kuuluu tehdä hartiavoimin töitä suomalaisfirmojen menestymisen eteen Indonesian kaltaisissa kehittyvissä talouksissa.

– Indonesia oli vielä 2010-luvun alussa suomalaisille yrityksille aika tuntematon alue, vaikka siellä oli valtava keskiluokka.

Jakartan ajoista Saueria muistuttaa palkintokaapissa kunniapaikalla komeileva kultamitali.

– Voitin 46-vuotiaana maan jääkiekkomestaruuden, ja päätimme isännöidä kauden päättäjäisgaalan, johon saapui rutkasti paikallista mediaa sekä urheiluministeri. Suomi sai paljon hyvää julkisuutta.

(Kuva: Jaakko Martikainen)

Sinibarettiset rauhanturvaajat ja kuvat pakolaisleireiltä ovat monen päällimmäiset mielikuvat YK:sta.

Sen päämajasta leviää maailmalle pätkiä juhlallisista julistuksista tai turvallisuusneuvoston kiivaista debateista.

Tosiasiassa neuvotteluiden sakkaaminen ja jumiutuminen on New Yorkissa arkipäivää, ja monotonisesti tulkatut lausunnot ryyditetään usein YK-jargonilla.

Lisäksi eri työkulttuureita ja taustoja edustavat sihteeristön työntekijät asettavat oman haasteensa hallinnon jouhevuudelle.

Koneiston yskähtelystä huolimatta Sauer näkee, että YK on ollut Suomelle tärkein kansainvälinen järjestö sitten liittymisvuoden 1955.

– Kuvitellaan vaikkapa yritystä, jonka hallituksessa on 193:a eri taustaa ja ajattelutapaa edustavaa jäsentä. Minkälaisia linjauksia tällainen hallitus pystyisi tekemään, Sauer haastaa pohtimaan.

Järjestön imago saa monesti kolhuja, kun turvallisuusneuvoston vakituiset jäsenet kaivautuvat poteroihin puolustamaan kansallisia etujaan.

– Vähän pintaa raaputtamalla kuitenkin selviää, että 60–80 prosenttia neuvoston käsittelemistä kysymyksistä liittyy Afrikkaan, Sauer huomauttaa.

Niistä päästää yhteisymmärrykseen kohtuullisen kivuttomasti.

– YK on mainettaan parempi. Esimerkiksi pakolaisjärjestö UNHCR ja Maailman ruokaohjelma WFP pitävät huolta siitä, että pakolaisleirien lapset pysyvät hengissä ja pääsevät kouluun. Se on hatunnoston arvoinen suoritus!

YK on mainettaan parempi.

Sauer uskoo, että suomalaiset arvostavat erityisesti YK:n humanitaarista toimintaa ja kriisinhallintaa.

Hän arvioi, että varsinkin EU-jäsenyys vuonna 1995 muutti Suomen roolia järjestössä.

– Kylmän sodan päätyttyä meidän ei tarvinnut enää todistella poliittista puolueettomuutta, joten YK:sta tuli arvojen edistämisen foorumi.

Viime vuosina liberaalin arvomaailman on tulkittu joutuneen vastatuuleen, kun ei-länsimaiset talousmahdit ovat pullistelleet lihaksiaan kansainvälisillä areenoilla.

– YK on juuri oikea estradi arvopohjamme puolustamiseen, Sauer uskoo.

Suomen on Sauerin mukaan kirkastettava YK-profiiliaan, jos se mielii tulla valituksi turvallisuusneuvoston vaihtuvaksi jäsenmaaksi vuosiksi 2029–30.

Hallitukset ovat toki korostaneet jatkuvuutta ja rauhanvälitystä, mutta parannettavaa löytyy aina.

Kehitysmäärärahoista nipistäminen on Sauerin mukaan valitettavaa, mutta päätös pitäisi asettaa oikeisiin mittasuhteisiin.

– Ei meidän profiilimme horju tällaisesta, toivottavasti tilapäisestä, muutoksesta.

Raha on silti usein ratkaisevassa roolissa. Esimerkiksi Ruotsi satsasi turvaneuvostokampanjaan läjäpäin kruunuja ja meni heittämällä läpi jo ensimmäisellä äänestyskierroksella.

Italian ja Hollannin kaltaiset perinteiset maat jäivät rimpuilemaan jatkokierroksille.

– Kampanjoissa ei tuijoteta vain YK-suoritusta, vaan myös kahdenvälisiä suhteita. Jos lakkautat edustuston jostain maasta, se tuskin äänestää sinua heti turvallisuusneuvostoon.

Läntisen blokin johtajana esiintynyt Yhdysvallat on Donald Trumpin presidenttiyden myötä suhtautunut YK:hon aiempaa nihkeämmin.

Sauer kuitenkin torjuu ennenaikaisen hätäilyn. Hänestä Valkoinen talo haluaa nähdä, kuinka YK vastaa sen uusiin vaatimuksiin.

– Yhdysvaltain leikkaukset YK:n budjettiin eivät ole kohtuuttomia. Mekin ajamme kovaa kulukuria, sillä se on suomalaisen veronmaksajan edun mukaista.

Kaikkia Yhdysvaltain linjauksia Suomi ei silti allekirjoita.

– Esimerkiksi seksuaaliterveyttä edistävän YK:n väestörahaston tukien lakkauttamista emme ymmärrä ollenkaan.

Sauerin hengästyttävältä kuulostava kalenteri täyttyy kokouksista, työlounaista ja tilaisuuksien isännöinnistä. Päivä on harvoin pulkassa ennen iltayhdeksää.

– On etuoikeus ajaa Suomen asiaa. Oikeastaan tämä ei ole työtä, vaan jatkuvaa tutustumista uusiin ihmisiin ja kulttuureihin.

Vaimolta ja lapsilta kunnianhimoinen työ kuitenkin vaatii uhrauksia. Diplomaatin asemamaa vaihtuu kolmen neljän vuoden välein, ja yhteistä aikaa on lähinnä viikonloppuisin.

– Perhe on mahdollistanut pitkän urani ulkoministeriössä. Heille kuuluu siitä valtavan suuri kiitos.

Haastattelu ilmestyi alun perin Suomenmaan viikkolehdessä 15.9. Lehden voi tilata täältä .

Lue myös

Suomen suurin puoluekokous tehdään "tämmöisellä orkesterilla"

Keskustan juhlapuoluekokous järjestetään tulevana viikonloppuna Tampereella
31.5.2026 20:00

Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille

Jatkosodan päätyttyä vuonna 1944 Suomi makasi maassa haavoittuneena, väsyneenä ja nurkkaan ajettuna. Rauhanehdot...
31.5.2026 13:00

"Miksen ajatellut tätä jo aiemmin", keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo

Puoluevaihdos ei kuitenkaan ole protesti Liike Nytiä tai Hjallis Harkimoa vastaan, tuore keskustavaikuttaja korostaa.
31.5.2026 9:02

Aihetunnisteet

diplomatia turvallisuusneuvosto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Tähän menoreikään suomalaiset tuhlaavat vuosittain yli sata miljoonaa euroa – Turhaan
Uutiset | 28.5.2026 22:00
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Kylmää sotaa, trooppista helvettiä ja natsien linnoituksia – Alistair MacLean oli piinaavan jännityksen mestari
Uutiset | 29.5.2026 21:20
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Ukrainalla menee rintamalla nyt paremmin kuin pitkään aikaan – Mistä käänne johtuu?
Uutiset | 30.5.2026 10:00
Sinimusta liike esittää koululaisten erottelua syntyperän perusteella – poliisi otti viisi kiinni vaalitapahtuman yhteydessä
Uutiset | 30.5.2026 15:32
Tutkimus: Mitä matalampi on vanhempien koulutus, sitä suurempi riski lapsella on mielenterveyden häiriöön
Uutiset | 29.5.2026 0:01
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uusimmat

Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Aurinko ei laskenutkaan – nämä asiat ovat tutkijoiden mielestä kantaneet keskustaa vuosien läpi
Uutiset | 31.5.2026 8:15
Joko Koivisto tai Lipponen olisi saattanut tuhota keskustan
Uutiset | 31.5.2026 8:14
Kekkosen varjosta ja puolueriidoista päästiin eteenpäin – keskusta uudistui 1970-luvulla jopa hieman huomaamatta
Uutiset | 31.5.2026 8:05
Maalaisliitto oli ratkaisija monessa Suomen kohtalonkysymyksessä – nousu suureksi ei ollut ihme
Uutiset | 31.5.2026 8:00
Vietnam vapauttaa lähes 10 000 vankia
Uutiset | 30.5.2026 17:53
Rauhanneuvottelut USA:n ja Iranin välillä polkivat paikallaan
Uutiset | 30.5.2026 17:00
Sinimusta liike esittää koululaisten erottelua syntyperän perusteella – poliisi otti viisi kiinni vaalitapahtuman yhteydessä
Uutiset | 30.5.2026 15:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ikääntyneiden hoivaan tarvitaan lisää rahaa
Mielipide | 29.5.2026 16:07
Lukijalta: Kohonneet kustannukset kuriin – tuottajien tulevaisuus turvattava
Mielipide | 29.5.2026 16:03
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Kansankynttilät kansanliikkeen johtopaikoille
Mielipide | 29.5.2026 13:54
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ihmisten henkeä ei saa vaarantaa” – Hoskonen vaatii karhun kannahoidollista metsästystä heti käyttöön
Uutiset | 29.5.2026 10:32
Maatalouden energiaveronpalautus tulee säätää verovapaaksi, esittää Etelä-Pohjanmaan keskustapiiri
Uutiset | 29.5.2026 9:55
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste