Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Uskonnollisuus
Rippikoulu mielletään edelleen myönteisellä tavalla osaksi nuoruutta. Elsa Mäkelä ja Lauri Alatalo kävivät rippikoulun mielellään. (Kuva: Maria Seppälä)

Suomi maallistuu, mutta rippikoulu pitää pintansa – "Monilla on tarve keskustella"

Meri Alaranta-Saukko 15.7.2018 14:00, muokattu 15.7.2018 22:12
a– a+
Uskonnollisuus

Vene keikkuu kohti Paavo Ruotsalaisen kotitienoota, Aholansaarta. Tuuli on kova, mutta satamaan päästään.

Saaren kesäsesonki on juuri alkanut. Parhaillaan 150 nuorta opiskelee kristinopin perusteita kolmella leirillä, samaan aikaan kun monet pikkuisen riparilaisia vanhemmat talkoolaiset kunnostavat saarta rakennuksineen.

Väenpaljoudesta huolimatta tunnelma on rauhallinen.

Rippileirejä on Aholansaarella järjestetty 1960–1970-lukujen vaihteesta lähtien. Edelleen leireille olisi enemmän tulijoita kuin sinne mahtuu.

– Tämä on ainutlaatuinen paikka, jolla on oma tarinansa. Kirkon ja uskon asiat liittyvät siihen elävästi, saaren toimitusjohtaja Anne Tuomainen sanoo.

Rippikoulun suosio on pitänyt pintansa moniarvoistuvassa yhteiskunnassa.

Vuonna 2017 rippikoulun kävi edelleen noin 80 prosenttia ikäluokasta, yhteensä 45 672 rippikoululaista. Tilastoissa tässä näkyy iso pudotus, sillä aiemmin prosenttiosuutta laskettaessa kaikkien rippikoulun käyneiden määrä suhteutettiin 15-vuotiaisiin. Viime vuodesta saakka tästä laskusta on vähennetty aikuisrippikoulun käyneet.

Suurin osa, yli 90 prosenttia, osallistuu rippikouluun, joka sisältää leirijakson. Kristillisten järjestöjen rippikouluissa, esimerkiksi Herättäjä-Yhdistyksen leireillä Aholansaaressa, opiskeli noin seitsemän prosenttia.

Suurin yksittäinen oman seurakunnan ulkopuolisia leirejä järjestävä taho on vanhoillislestadiolaisten SRK, jonka rippileireillä käy vuosittain noin 2 000 nuorta.

Rippikoululaisten määrä on hieman heilahdellut vuosittain, mutta pysynyt suhteellisen vakaana kirkon jäsenyyden ja kasteiden vähenemisestä huolimatta.

– Rippikoululla menee hyvin. Meillä on vahva luottamus siihen, että rippikoulun suosio säilyy. Se ei kuitenkaan ole itsestäänselvyys, vaan vaatii jatkuvasti työtä. Nuorten mahdollisuus vaikuttaa, isoistoiminta ja rippikoulun jatkuva kehittäminen ovat keskeisiä tekijöitä, kirkkohallituksen rippikouluasiantuntija Jari Pulkkinen tiivistää.

Hänen mukaansa rippikoulu mielletään myönteisellä tavalla osaksi nuoruutta. Se on vahvasti yhteisöllinen asia, eikä sen merkitys murene, vaikka yhtenäiskulttuuri muuten rapistuu.

Niina Junttilan tutkimuksen mukaan yläkoululaisten sosiaalinen ja emotionaalinen yksinäisyys helpotti kahdeksannen ja yhdeksännen luokan välissä.

– Yksi selitys voisi olla rippikoulu. Siellä opitaan ryhmässä olemisen taitoja ja erilaisuuden ymmärtämistä. Moni saa uusia ystäviä ja rohkaistuu, Pulkkinen toteaa.

Murrosiässä nuoret usein pohtivat elämää ja maailmaa. Eksistentiaalisten kysymysten käsittelemiseen rippikoulu tarjoaa luontevan mahdollisuuden.

– Sen kyllä huomaa, että monilla on tarve keskustella. Tavoitteena on luoda avoin ilmapiiri, jossa on helppo myös kyseenalaistaa, Herättäjä-Yhdistyksen nuorisosihteeri, pastori Suvi Korhonen toteaa.

Yksi uusi ilmiö on aikuisrippikoululaisten määrän kasvu, vuonna 2017 yli tuhat täysi-ikäistä osallistui rippikouluun. Rippileireillä myös kastetaan sekä nuoria että aikuisia. Vuonna 2017 seurakuntaan liittyi rippikoulun yhteydessä 1 521 henkilöä.

– Tässä ehkä näkyy se, että kaste ei enää ole suomalaisessa perheessä itsestäänselvyys, mutta nuoret haluavat kuitenkin tulla rippikouluun ja saada kasteen, Korhonen arvelee.

Tällä hetkellä kasteelle tuodaan hieman vajaat 70 prosenttia vauvoista.

– Voi olla, että se vaikuttaa rippikoulun suosioon 10–15 vuoden kuluttua, Korhonen sanoo.

–¿Suurin osa saa rippikoulusta hienoja kokemuksia, joista ei haluta jäädä paitsi vaikka kirkkoon kuuluminen vähenee, Aholansaaren toimitusjohtaja Anne Tuomainen uskoo. (Kuva: Maria Seppälä)

Tärkeimmiksi syiksi rippikoulun käymiseen nuoret kertovat kirkkohäät ja mahdollisuuden päästä kummiksi.

Nämä nousevat ensimmäisenä esiin myös Aholansaareen rippileirille tulleilla jääliläisellä Lauri Alatalolla ja helsinkiläisellä Elsa Mäkelällä. Rippikoulu sinänsä oli molemmille itsestäänselvyys.

Aholansaari on molemmille tuttu entuudestaan.

– Sisarukset ja äiti ovat käyneet täällä, hyvä ettei isovanhemmatkin, joten ei minulla ollut paljon vaihtoehtoja, Alatalo nauraa.

Hän itse on osallistunut saarella varhaisnuorten telttaleireille.

Kokemus on ollut hieno.

– Otin kotoa mukaan monta varalaturia, jotta puhelimen akut riittäisivät. Täällä on ollut niin hauskaa, etten ole koskenutkaan puhelimeen, Alatalo hehkuttaa.

Hänen mukaansa tunnelma on avoin ja kenen tahansa kanssa voi mennä juttelemaan.

Työtehtävien kautta on saanut arkisiakin oivalluksia, oppinut asettumaan toisen asemaan.

– Vessoja siivotessani päätin, etten enää mene sinne kengät jalassa.

Mäkelää kaksiviikkoinen leiri jännitti etukäteen, koska hän ei tuntenut leiriltä ketään valmiiksi. Ystäviä on kuitenkin löytynyt.

Aholansaaren rippikoulun oppituntien sisältö noudattaa tavallista evankelis-luterilaista rippikoulusuunnitelmaa.

– Herännäisyys tarjoaa nykyajan kysymyksille lähtökohdaksi avoimen uskonkäsityksen ja seuraliikkeen pitkän perinteen, pastori Korhonen muotoilee.

– No täällä puhutaan Jumalasta, Jeesuksesta ja Paavo Ruotsalaisesta, leiriläinen Alatalo vastaa napakasti.

Pastorin mukaan leireillä tutustutaan perusohjelman lisäksi körttiläisyyden erityispiirteisiin, kuten veisuuperinteeseen.

Sen välittämisessä merkittävä rooli on noin 15 kesänä Aholansaaren leirillä muusikkona uurastaneella Leena Untamalalla.

– Moni osaa Siionin virsiä jo leirille tullessaan, mutta oppii ne viimeistään täällä, hän toteaa.

Vuodesta toiseen leireille on vetänyt Aholansaaren erityinen henki. Korhosen ja Untamalan mielestä työ nuorten parissa on palkitsevaa.

– On hienoa saada välittää sanomaa armosta, Korhonen sanoo.

Joka päivä kokoonnutaan jumalanpalvelukseen Paavon pirttiin. Jutuntekopäivänä tummista hirsistä kimpoilee Enkeli taivaan ja Maa on niin kaunis. Leiriläisillä on joulu, vaikka valkoinen sireeni kukkii ikkunan takana.

Nuoret veisaavat tottuneesti, rohkeasti. Enkeli tuo ilosanoman. Kristikunnan suurin juhla asettuu luontevasti keskelle kesää.

Lue myös

Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit

Suomen ilmailuhistoriassa 1960-luvun alku oli yksi merkittävimmistä teknologisista ja operatiivisista murrosvaiheista. Tuolloin Puolustusvoimat...
7.3.2026 21:27

Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – "Heillä on paha hallinto"

Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin mukaan Kuuban valtion loppu on käsillä. Latinalaisen Amerikan maiden...
7.3.2026 18:46

Lähi-idän sota voi sataa Putinin laariin – Näin Venäjä hyötyy iskusta Iraniin

On olemassa vaara, että sotaa käyvä Yhdysvallat ei voisi enää myydä ilmatorjuntaohjuksiaan Ukrainan tarpeisiin, sanoo sotatieteiden dosentti Ilmari Käihkö.
7.3.2026 18:28

Aihetunnisteet

kirkko maallistuminen rippikoulu uskonto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Israel: Sodassa alkanut uusi vaihe
Uutiset | 6.3.2026 13:30
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Soini haukkuu perussuomalaisia amatööreiksi – Purra lataa takaisin: Noloa ja haitallista
Uutiset | 6.3.2026 12:42
Iran ei enää iske naapurimaihinsa, ellei niistä hyökätä Iraniin, sanoo presidentti – ”Minun on pyydettävä anteeksi”
Uutiset | 7.3.2026 10:13
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
USA:n Hegseth varoittaa Irania ”erittäin pahasta virhearviosta”
Uutiset | 6.3.2026 9:02
Trump Kuubasta: ”On vain ajan kysymys”
Uutiset | 6.3.2026 8:45
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
”Kaoottisen terrorismin” pelko leviää – EU-maa varoittaa Iran-mielisten iskuista
Uutiset | 6.3.2026 22:03
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Uusimmat

Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Lähi-idän sota voi sataa Putinin laariin – Näin Venäjä hyötyy iskusta Iraniin
Uutiset | 7.3.2026 18:28
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Keskimääräistä lämpimämpi sää jatkuu sunnuntaina
Uutiset | 7.3.2026 17:38
Herola ja Korhonen kakkossijalle historiallisessa kisassa
Uutiset | 7.3.2026 16:08
Kuljettaja kuoli moottorikelkkakilpailussa
Uutiset | 7.3.2026 15:35
Lähi-idän viikon kestänyt sota jatkui kiivaana – Trump lupasi Yhdysvaltojen iskevän entistä kovempaa
Uutiset | 7.3.2026 14:30
Lähi-idän sodan vaikutus voi näkyä Suomessa pumpuilla – mutta vuoden 2022 tilanne on vielä kaukana
Uutiset | 7.3.2026 12:44
Kuka valvoo velkajarrun toteutumista? Talouspolitiikan arviointineuvoston kokoonpano on muuttumassa
Uutiset | 7.3.2026 12:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Lähi-idän sota voi sataa Putinin laariin – Näin Venäjä hyötyy iskusta Iraniin
Uutiset | 7.3.2026 18:28
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Oma aate esille
Mielipide | 6.3.2026 10:58
Lukijalta: Rangaistukset kiristyvät, mutta entä turvallisuus vankiloissa ja sen ulkopuolella?
Mielipide | 6.3.2026 10:51
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste