Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Kremlistä pahaenteinen viesti: Diplomaatit ulos Kiovasta

3.10.2026 16:10
Lue lisää 
Politiikka
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen sekä keskustan varapuheenjohtaja Hilkka Kemppi kommentoivat toimittajille oppositioryhmien välikysymysneuvotteluita eduskunnassa tiistaina. (Kuva: Lehtikuva / Markku Ulander)

"Suomi ei kestä tällaisia leikkauksia" – Oppositio jättää yhteisen välikysymyksen

Pauliina Pohjala 25.3.2025 13:56, muokattu 26.3.2025 8:47
a– a+
Politiikka

Koko oppositio on päättänyt jättää yhteisen välikysymyksen Petteri Orpon (kok.) hallituksen lisäleikkauksista soteen ja koulutukseen.

Oppositio haluaa tietää leikkauskohteet ja hallituksen on nyt annettava vastaukset, korosti SDP:n ryhmänjohtaja Tytti Tuppurainen oppositioryhmien kokouksen jälkeen eduskunnassa.

Hallitus suunnittelee 170 miljoonan euron uusia säästöjä sosiaalipalveluista ja erikois­sairaanhoidosta sekä 75 miljoonan euron säästöjä opetus- ja kulttuuriministeriön alalta.

– Huoli näistä lisäleikkauksista yhdistää kaikkia oppositioryhmiä, Tuppurainen sanoi.

Hän kertoi, että välikysymys jätetään vielä tällä viikolla.

– Tämä on nyt kolmas kerta tällä vaalikaudella, kun kaikki oppositioryhmät yhdessä haastavat hallitusta välikysymyksellä. Se kertoo siitä, miten vakavasta asiasta on kysymys. Leikkaukset sosiaalihuoltoon, erikoissairaanhoitoon tai koulutukseen vaarantavat kansalaisille elintärkeät palvelut, Tuppurainen totesi.

Suurin oppositiopuolue SDP kertoi perjantaina välikysymyksen jättämisestä ja kutsui muun opposition mukaan.

Opposition mielestä välikysymyksessä on kyse leikkauslistan julkistamisen vaatimisen lisäksi myös siitä, että kyseisiä lisäleikkauksia ei pitäisi tehdä lainkaan.

– Suomi ei kestä tällaisia leikkauksia. Sosiaalipalveluista, vammaisilta ihmisiltä, lastensuojelusta tai omaishoidosta leikattaisiin tällaisessa tilanteessa. Sitä Suomi ei kestä ja sitä keskusta ei ainakaan pysty hyväksymään, keskustan varapuheenjohtaja Hilkka Kemppi sanoi.

Pääministeri Orpo on luvannut eduskunnalle, että tieto leikkauksista toimitetaan hyvissä ajoin ennen vaaleja.

Liike Nytin Harry Harkimo huomautti, että alue- ja kuntavaalien äänestys alkaa jo ensi viikolla.

– Mielestäni on törkeää, että näitä (leikkauksia) ei ole jo aikaisemmin tuotu esille. Mutta ne (hallituspuolueet) eivät pääse yhteisymmärrykseen siitä ja se ei ole meidän ongelma.

Vasemmistoliiton Aino-Kaisa Pekonen ihmetteli, miksi sosiaalihuollon leikkauksista päätettiin ilman vastuuministeri Kaisa Juusoa (ps.). LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö sanoi koko opposition olevan erittäin huolissaan leikkausten sisällöstä.

– Meillä ei ole varaa hyvinvointiyhteiskunnan ytimestä lähteä nakertamaan.

Vasemmistoliiton ryhmänjohtaja Aino-Kaisa Pekonen sanoo hallituksen päättäneen tehdä leikkauksia summamääräisesti ilman, että on päätetty mistä leikataan.

– Tämä hallitus on leikannut sosiaali- ja terveyspalveluista tällä kaudella jo aivan mittavasti, eikä koulutuksesta ja kulttuuristakaan ole varaa leikata. Meille nämä leikkaukset eivät käy.

Pekonen myös ihmetteli, kuka neuvotteluita johtaa sosiaalihuollon leikkausten osalta, sillä ne yllättivät vastuuministeri Kaisa Juusonkin (ps.).

– Leikkaukset päätettiin ihan toisella porukalla ja sen jälkeen ministeri Juusolle kerrottiin, että hänen hallinnonalaltaan sosiaalihuollon palveluista tullaan leikkaamaan sata miljoonaa euroa, itsekin sosiaali- ja terveysministerinä toiminut Pekonen päivitteli.

Lue myös

Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – "Työ ei ole enää kaikki kaikessa"

Rovaniemeläinen Liisa Ansala, 41, otti työelämässä riskin, joka kannatti. Hän irtisanoutui kesäkuussa Lapin...
4.10.2026 7:00

Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään

Viron keskustapuolueen puheenjohtaja ja entinen Tallinnan pormestari Mihhail Kõlvart vahvistaa astuvansa nyrkkäilykehään ensi...
3.10.2026 22:01

Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla

Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpo sanoo, että hallitus on pääsemässä sopuun keinoista polttoaineiden...
3.10.2026 18:02

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Turkissa oppositio vaatii Turkin Helsingin-suurlähettilästä eroamaan – taustalla rahastoskandaali
Uutiset | 2.10.2026 18:24
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Presidentti Stubb kohtasi Venäjän Lavrovin – Kehotti Venäjää lopettamaan sodan
Uutiset | 2.10.2026 11:31
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Etelä-Korea varoittaa Ukrainaa lisätoimista, jos maa ei pyydä anteeksi paljastettuaan sotavankien luovuttamisen
Uutiset | 2.10.2026 8:04
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Rajua puhetta Saksan äärioikeiston rynnistyksestä: ”Nyt joudun kokemaan sen uudelleen”
Uutiset | 3.10.2026 17:50
Kremlistä pahaenteinen viesti: Diplomaatit ulos Kiovasta
Uutiset | 3.10.2026 16:10
Lokakuu alkanut tavanomaista lämpimämpänä, lähipäiville luvassa sateita
Uutiset | 3.10.2026 15:15
Energiajärjestö: Satoja miljoonia tynnyreitä öljyä jo vapautettu markkinoille varastoista
Uutiset | 3.10.2026 15:02
Poliisi: Ulkomaalaisia varkaita kiinni
Uutiset | 3.10.2026 13:45
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42
Lukijalta: Lähihoitajan ammattioikeuden pitää näkyä ja olla todennettavissa
Mielipide | 2.10.2026 15:39
Lukijalta: Länsirata uuteen harkintaan
Mielipide | 2.10.2026 15:37
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste