Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat

Yhdysvaltain ex-varapresidentti Dick Cheney on kuollut

4.11.2025 13:41
Lue lisää 
Budjettiriihi
Keskusta on kuntien luottopuolue, varapuheenjohtaja Petri Honkonen sanoo. (Kuva: Petra Pöyliö)

Suomen selviytymispaketin tulee pitää korona kurissa ja peruspalvelut vahvoina, keskustapoliitikot linjaavat

Keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi sanoo Suomen velkaantumisen huolestuttavan, mutta se on tehty pakon edessä
Suomenmaa 16.9.2020 17:26, muokattu 16.9.2020 18:40
a– a+
Budjettiriihi

Ihmisten tasa-arvoisten peruspalvelujen pelastaminen on hallituksen budjettiriihen tärkein lopputulema työpaikkoja turvaavien ratkaisujen lisäksi, keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Petri Honkonen näkee.

– Ihmisille pitää saada töitä ja nostaa Suomi taloudellisesti takaisin jaloilleen. Suomen tulevaisuuden kannalta vähintään yhtä tärkeää on pitää jokainen suomalainen ja koko maa mukana, hän sanoo tiedotteessa.

Vakava terveys- ja talouskriisi ei saa johtaa suomalaisten tai maan eri osien eriarvoistumiseen, Honkonen toteaa.

– Siksi kuntien tilannetta helpotetaan nyt poikkeuksellisen isossa mitassa. Kuntien tukemisella mahdollistetaan niin lähikoulujen olemassaolo, hoitojonojen lyhentäminen ja esimerkiksi kotipalvelujen tarjoaminen apua tarvitseville perheille nykyistä paremmin kautta maan.

Budjettiriihen päätökset huomioiden kuntia tuetaan tänä ja ensi vuonna yhteensä noin 2,7 miljardilla eurolla. Tämä on tietoinen linja- ja arvovalinta, Honkonen sanoo.

– Keskusta on ollut ja on kuntien luottopuolue. Myönteistä on, että myös muissa hallituspuolueissa ymmärrettiin ihmisten tasa-arvoisten peruspalvelujen turvaamisen tärkeys etenkin tässä tilanteessa.

Keskustan eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Eeva Kalli sanoo myös hallituksen tulevan kuntia vastaan nyt, kun sitä eniten tarvitaan.

– Lapset, nuoret, ikäihmiset tai ylipäätään julkisia palveluja tarvitsevat ihmiset eivät saa joutua koronakriisin maksumiehiksi.

– Vuoden mittaan kertynyttä hoitovelkaa on päästävä purkamaan. Tähän kunnat tarvitsevat voimavaroja, joita nyt aivan oikein niille esitetään, Kalli linjaa kannanotossa.

Kuntatalouden vahvistaminen on poliittinen arvovalinta, kansanedustaja Hilkka Kemppi toteaa.

Yhdessä tai kahdessa hallituskaudessa ei korjata kymmenien vuosien aikana kertynyttä kuntatalouden vajetta, mutta suunta on selvästi parempaan, Kemppi sanoo tiedotteessa.

– Tämä hallitus ymmärtää arjen haasteet kunnanvaltuustoissa ja on valmis paikkaamaan ahdinkoa historiallisella paketilla.

Hallitus ymmärtää arjen haasteet kunnanvaltuustoissa, Hilkka Kemppi sanoo. Lehtikuva: Heikki Saukkomaa

Eeva Kalli sanoo hallituksen rakentaneen budjettiriihessä uskottavan paketin, joka tarjoaa ihmisille ja yrityksille keinoja selviytyä poikkeuksellisen vaativassa, epävarmuuksien värittämässä ajassa.

Kallin mukaan on perusteltua, että hallitus varaa lähes puolitoista miljardia euroa koronaviruksen testaukseen. Yhteiskunta on pidettävä niin auki kuin terveysturvallisuus sallii, ja se edellyttää aktiivista testausta, hän sanoo.

– Vaihtoehtoiskustannus olisi kuitenkin vielä huomattavasti suurempi, hän summaa.

Eeva Kalli pitää koronatestausta tärkeänä. Kuva: Jari Laukkanen

Kalli sanoo antavansa vahvan tuen hallituksen esittämälle työllisyyspaketille sekä yritysten toimintaympäristöön ennustettavuutta ja kilpailukykyä tuoville esityksille.

Uusia toimia ovat teollisuuden energiaveropalautusten osittainen jatko neljällä vuodella sekä päästökauppakompensaation jatkamiseksi laadittava uusi teollisuuden sähköistymistuki.

– Kokonaisuutena tätä voikin luonnehtia ”Suomen selviytymispaketiksi”, joka pitää koronan kurissa ja peruspalvelut vahvoina ja luo samalla valoisampaa tulevaisuutta tukemalla työtä ja kilpailukykyä, Kalli paketoi.

Petri Honkonen kritisoi opposition tarjoamia vaihtoehtoja hallituksen budjettiesityksille.

– Kun puheenjohtaja Petteri Orpon puheita kuuntelee, voi tehdä johtopäätöksen, että kokoomus olisi pistänyt nämäkin rahat pääosin suurituloisille meneviin veronalennuksiin.

– Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho on puolestaan useasti vaatinut kuntien valtionosuuksien tasauksen lopettamista. Halla-ahon linja veisi peruspalvelut etenkin selkosten ihmisiltä, Honkonen näkee.

Keskustan varapuheenjohtajan, puolueen talouspoliittisen työryhmän puheenjohtajan Markus Lohen mielestä kokoomus heittelee kiviä lasikaapissa alijäämä- ja velkapelottelullaan.

– Totta kai minua ja keskustaa sekä varmasti monia suomalaisia velkaantuminen huolestuttaa todella.

Lohi sanoo valtiovarainministeri Matti Vanhasen (kesk.) rakentavan tiekarttaa kestävään talouteen ja velan vakauttamiseen.

Suomi täytyy saada mahdollisimman vähin taloudellisin vaurioin koronakriisin yli, Markus Lohi sanoo. Kuva: Petra Pöyliö

Arvostelijat jättävät Lohen mukaan kertomatta, miksi valtion ensi vuoden budjetti on alijäämäinen ja miksi velkaa on ylipäätään jouduttu ottamaan.

– Velkaa on otettu ja tullaan ottamaan nyt pakon edessä, jotta Suomi saadaan mahdollisimman vähin inhimillisin ja taloudellisin vahingoin tämän poikkeuksellisen tilanteen yli.

Lohi huomauttaa, että yritysten konkurssiaallon ja työttömyyden pysyvän pahenemisen estämiseksi velkaa on otettu myös niissä maissa, joissa oikeisto on vallassa.

– Velkaa otetaan myös yhdessä sovittujen hävittäjähankintojen rahoittamiseen. Tämäkin on välttämätöntä ulkoisen turvallisuuden takaamiseksi.

Kansanedustaja Joonas Könttä katsoo budjettiriihen työllisyyspäätöksien olevan oikeansuuntaisia.

Hän kiittelee viennin ja yrittäjyyden toimintaedellytysten parantamista.

Yrittäjien ja yritysten verotus ei kiristy, minkä lisäksi päätettiin useista toimista, jotka lisäävät uuden työn syntymistä, Könttä sanoo.

– Noin 30 000 päätösperustaista työpaikkaa on tärkeä osoitus hallituksen päätöksentekokyvystä. Keskustalle nämä olivat budjettineuvotteluiden reunaehtoja, Könttä muistuttaa.

Hän pettyi kuitenkin siihen, että paikallisesta sopimisesta ei saatu aikaan päätöstä vielä budjettiriihessä.

– Valitettavasti ay-liikkeen valta sanoa ”ei” uudistuksille on tiukassa vasemmistopuolueissa. Paikallisesta sopimisesta sopimista on lykätty vuosikausia. Loputtomiin tätä päätöstä ei voi lykätä, Könttä toteaa.

Joonas Könttä toivoo paikallisen sopimisen etenevän myöhemmin. Kuva: Jari Laukkanen

Järjestöt saivat työrauhan ensi vuodelle, kansanedustaja Pasi Kivisaari kiittelee budjettiriihessä päätettyjä kompensaatioita järjestöille, joiden rahoitus on ollut riippuvainen Veikkauksen tuloksesta.

Kolmannen sektorin toimintaedellytykset varmistetaan kompensoimalla yli 300 miljoonan euron tuottojen lasku Veikkauksen edunsaajille täysimääräisesti.

– Suomen lukuisat järjestöt tekevät korvaamatonta työtä tieteen, taiteen, liikunnan, nuorisotyön tai sosiaali- ja terveyspalvelujen saralla. Järjestöjen tekemä työ tavoittaa lähes jokaisen suomalaisen, Kivisaari toteaa. 

Veikkauksen edunsaajien tilanne oli helpotus Pasi Kivisaarelle. Kuva: Petra Pöyliö

Kansanedustaja Jouni Ovaska huomauttaa, että valtiovarainministeriön budjettiesityksessä järjestöjen avustuksista ehdotettiin alun perin leikattavaksi kaikkiaan 127 miljoonaa euroa.

– Järjestötoimijat olivat aktiivisesti yhteydessä heti VM:n budjettiesityksen julkistamisen jälkeen. Määrätietoisella yhteistyöllä tilanne saatiin korjattua, Ovaska painottaa.

Hän kuitenkin muistuttaa, ettei järjestöjen tulevaisuus ole toistaiseksi millään tavalla kestävällä pohjalla.

– Tämä ratkaisu pelastaa järjestöjen tulevaisuuden toistaiseksi, mutta pidemmällä aikavälillä rahoitukselle on luotava kestävä ratkaisu, joka ei ole sidoksissa Veikkauksen tuottoihin tai nyt tehdyn kaltaisiin pikapaikkauksiin.

Jouni Ovaska kiittelee järjestöjä aktiivisesta yhteydenpidosta budjettiriihen alla. Kuva: Heikki Saukkomaa/Lehtikuva

Kansanedustaja Tuomas Kettunen iloitsee etenkin Kainuun yöjunasta.

Hallituspuolueet sopivat budjettiriihessä, että työ- ja elinkeinoministeriö ja liikenne- ja viestintäministeriö aloittavat neuvottelut yöjunayhteyden palauttamisesta VR:n kanssa. Tavoitteena on tuoda esitys yöjunayhteydestä täydentävään talousarvioesitykseen lähiviikkojen aikana.

– Yöjunayhteys on erittäin tärkeä Kainuun alueen ihmisille, yrityksille ja matkailulle. Hallituksen pitää tehdä nyt kaikkensa, että riihilinjaus toteutuu, Kettunen painottaa tiedotteessa.

Kainuuseen palautettava yöjunayhteys on tärkeä asia kuhmolaiselle Tuomas Kettuselle. Kuva: Jari Laukkanen

Koronan vuoksi epävarmoissa oloissa on tärkeää, että hallituksella on kyky yhdessä etsiä ja löytää ratkaisuja tähän haastavaan aikaan ja luoda valoisia näkymiä tulevaan, kansanedustaja Hanna Kosonen korostaa.

– Nyt ensimmäinen tavoitteemme on koronakriisin voittaminen, ja siksi tarvitsemme korkealle tasolle nostetun testaus- ja jäljitystoiminnan jatkamista sekä elvyttävää finanssipolitiikkaa.

– Pidemmällä aikajänteellä tulevaisuudessa velkaantumista on tietenkin onnistuttava hillitsemään, Kosonen tiedottaa.

Koronakriisin voittaminen on nyt ensisijaista, kansanedustaja Hanna Kosonen sanoo. Lehtikuva: Vesa Moilanen

Lue myös

Keskustapoliitikot hehkuttavat somessa budjetin työllisyystoimia – "Tämä on hyvä alku"

Keskustan kansanedustajat ja ministerit kommentoivat sosiaalisessa mediassa ahkerasti budjettiriihen päätöksiä. Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.)...
16.9.2020 17:27

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Naisille yksi tappavimmista – Suomessa kehitetty testi nopeuttaa pelätyn syövän havaitsemista
Uutiset | 3.11.2025 21:30
Yleinen harhakuva aiheuttaa jatkuvasti vaaratilanteita liikenteessä – Helppo nyrkkisääntö auttaa
Uutiset | 3.11.2025 22:01
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat nuorentaa aivoja jopa seitsemällä vuodella
Uutiset | 29.10.2025 21:33
IS: Sauli Niinistö kiistää tiukasti Sanna Marinin väitteen – ”Ei todellakaan”
Uutiset | 3.11.2025 16:03
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Trump: Britannian kuningasperheelle on tapahtunut ”kauhea asia”
Uutiset | 3.11.2025 8:43
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Mies löytyi kuolleena Kemin sisäsatamasta
Uutiset | 3.11.2025 10:19
Kurvinen oikoo Marinin kirjan väitteitä – Vetää myös johtopäätöksen tulevasta
Uutiset | 3.11.2025 18:30
Englanninkielinen lukiokoulutus alkaa elokuussa 2026 – Luvat myönnettiin näihin kaupunkeihin
Uutiset | 3.11.2025 16:11
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat nuorentaa aivoja jopa seitsemällä vuodella
Uutiset | 29.10.2025 21:33
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Ilman näitä koomikkoja Eppu Normaalia ei ehkä olisi
Uutiset | 29.10.2025 22:00
Uusi havainto neuvoloissa: Moni yllättyy, kun vauva-arki onkin niin sitovaa
Uutiset | 28.10.2025 10:25
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Paljastus: Venäjä ampuu ”salaisia” ohjuksia
Uutiset | 31.10.2025 14:08
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29

Uusimmat

Otkesin pitäisi tehdä selvitys Anneli Auerin seksuaalirikosten oikeusprosessista, sanoo asianajaja
Uutiset | 4.11.2025 14:23
Presidentti Stubb vierailee ensi viikolla Pohjois-Savossa
Uutiset | 4.11.2025 14:19
Yhdysvaltain ex-varapresidentti Dick Cheney on kuollut
Uutiset | 4.11.2025 13:41
Olli Rehn puhui velkajarruryhmälle talouden haasteista – ”Sitkas on suomen kielen kauneimpia sanoja”
Uutiset | 4.11.2025 13:38
Sinilevää havaittiin runsaasti vielä lokakuussa Ahvenanmaan sisäsaaristossa – ”En ole nähnyt vastaavaa”
Uutiset | 4.11.2025 13:13
Orpo: Suomi arvioi sähköveron huojentamista, jotta maa olisi houkuttelevampi datakeskustoimijoille
Uutiset | 4.11.2025 12:30
Marinin kirjalle vaisu vastaanotto USA:ssa – Lattea ja persoonaton
Uutiset | 4.11.2025 12:25
Amfetamiinia, murhatutkinnan jälkipyykkiä sekä ihmiskauppaa – Tietokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat on julkistettu
Uutiset | 4.11.2025 11:31
Sudanissa käsitellään tänään aselepoehdotusta, lähde kertoo
Uutiset | 4.11.2025 10:52
Norja vahvistaa Venäjän-vastaisen rajansa valvontaa
Uutiset | 4.11.2025 10:51
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miten läheisen itsemurhasta voi selvitä? – Juhlapäivät ovat vaikeimpia, sanoo poikansa menettänyt isä
Uutiset | 1.11.2025 12:00
70 vuotta | Mitä olet oppinut elämästä, Matti Vanhanen? 
Uutiset | 2.11.2025 9:00
”Tavallisen ihmisen ja luonnon puolta pitävä puolue” – Milla Veteläinen toivoo keskustalta vahvaa tulevaisuusotetta
Uutiset | 2.11.2025 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Otkesin pitäisi tehdä selvitys Anneli Auerin seksuaalirikosten oikeusprosessista, sanoo asianajaja
Uutiset | 4.11.2025 14:23
Presidentti Stubb vierailee ensi viikolla Pohjois-Savossa
Uutiset | 4.11.2025 14:19
Yhdysvaltain ex-varapresidentti Dick Cheney on kuollut
Uutiset | 4.11.2025 13:41
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen kohtaaminen on sijoitus – panostetaan perusterveydenhoitoon
Mielipide | 4.11.2025 14:25
Lukijalta: Vajaaravitsemuksen seulonta on järkevää taloudenhoitoa ja inhimillistä päätöksentekoa
Mielipide | 4.11.2025 14:21
Lukijalta: Ammatillinen koulutus on Suomen tulevaisuuden kivijalka
Mielipide | 3.11.2025 14:08
Lukijalta: Nepotismia
Mielipide | 3.11.2025 14:04
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36
Lukijalta: Tällaisen henkilön haluamme Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 30.10.2025 14:27
Lukijalta: Kasvu-Roininen kehiin!
Mielipide | 29.10.2025 9:56
Lukijalta: Uudenmaan piirin puheenjohtajakisa
Mielipide | 28.10.2025 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Tavallisen ihmisen ja luonnon puolta pitävä puolue” – Milla Veteläinen toivoo keskustalta vahvaa tulevaisuusotetta
Uutiset | 2.11.2025 12:00
Keskustanuorten liittokokous: Promilleraja laskettava nollaan
Uutiset | 31.10.2025 15:42
”Osa maahanmuuton kiristyksistä voi osua ihan kohdilleen” – keskustanuorilta yllättäviä kehuja, mutta myös kovia moitteita maan hallitukselle
Uutiset | 27.10.2025 15:03
Keskustanuorten liittokokous: Promilleraja laskettava nollaan
Uutiset | 31.10.2025 15:42
”Tavallisen ihmisen ja luonnon puolta pitävä puolue” – Milla Veteläinen toivoo keskustalta vahvaa tulevaisuusotetta
Uutiset | 2.11.2025 12:00
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste