Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Martat

Marttaliiton uusi puheenjohtaja on 26-vuotias Roosa Grönberg – ”Marttojen on näyttävä ja kuuluttava kovaa”

27.4.2026 11:13
Lue lisää 
Ulko- ja turvallisuuspolitiikka
Tuhottuja venäläisiä panssaroituja ajoneuvoja Butshan kaduilla Kiovan länsipuolella 4. maaliskuuta 2022. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Suomen on varauduttava sotilaalliseen voimankäyttöön tai sillä uhkaamiseen, linjaa tuore ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko

Viime selontekoon verrattuna maininnat hiilineutraaliustavoitteesta ja ihmisoikeusperustaisesta ulko- ja turvallisuuspolitiikasta ovat poistuneet. Ulkopolitiikan sanotaan nyt pohjautuvan ”arvopohjaiseen realismiin”.
Suomenmaa–STT/Sanna Raita-aho 20.6.2024 12:31, muokattu 20.6.2024 17:34
a– a+
Ulko- ja turvallisuuspolitiikka

Suomeen ei tällä hetkellä kohdistu välitöntä sotilaallista uhkaa, mutta sotilaalliseen voimankäyttöön tai sillä uhkaamiseen Suomea vastaan on varauduttava, kertoo tänään julkaistu valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko.

Selonteko toteaa myös, että Venäjän Ukrainassa käymän hyökkäyssodan loppua ei ole näköpiirissä eikä uhkaa Venäjän sotatoimien laajentumisesta Ukrainan ulkopuolelle voi sulkea pois.

– Nopeaa kehitystä parempaan ei ole odotettavissa, vaikka aktiiviset sotatoimet päättyisivätkin, selonteko arvioi.

Ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) sanoo STT:lle, että Venäjä muodostaa pitkäaikaisen sotilaallisen uhan riippumatta siitä, mitä Ukrainassa tapahtuu.

– Kun nähdään toisaalta Venäjän julkilausutut tavoitteet ja hybridisodankäynti paitsi Euroopassa myös globaalissa etelässä, on turvallisempaa odottaa, että Venäjä on pitkäaikainen uhka kuin että tilanne kääntyisi nopeasti parempaan.

Selonteon mukaan on odotettavissa, että Venäjä vahvistaa sotilaallista läsnäoloaan ja toimintaansa läntisillä rajoillaan niin nopeasti kuin se Ukrainan sodan kehityksen ja resurssien valossa on mahdollista.

– Tässä ei sinällään ole mitään uutta. Venäjän läsnäolo läntisillä rajoilla on tällä hetkellä suhteellisen pientä verrattuna siihen, mihin olemme tottuneet. Venäjällä sotakoneisto käy kuitenkin täysillä ja sotateollisuus pyörii. Kyllä siellä kyvykkyyksiä tulevaisuudessa tulee olemaan. Haluamme sanoa ääneen asioita niin kuin ne ovat, Valtonen sanoo.

– Toimimme vastaavasti. Emme vain Suomena, vaan osana liittokuntaa osaamme vastata tähän haasteeseen, hän lisää.

Tällä hetkellä Venäjän resurssit ovat kuitenkin Ukrainassa, ja joukkoja Venäjän länsirajalta on siirretty sinnepäin.

Ulkoministeri Elina Valtonen tiedotustilaisuudessa valtioneuvoston ulko-ja turvallisuuspoliittisesta selonteosta Helsingissä 20. kesäkuuta 2024. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Selonteossa tarkennetaan Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittista linjaa. Edellinen selonteko julkaistiin neljä vuotta sitten.

Valtosen mukaan uusi ulko- ja turvallisuuspolitiikan selonteko lähtee siitä, että turvallisuuspolitiikalla on entistä vahvempi painoarvo.

– Neljän vuoden takaiseen verrattuna maailma on muuttunut merkittävästi.

Selonteossa näkyy myös uuden presidentin kädenjälki. Vuoden 2020 selonteossa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan todettiin olevan ihmisoikeusperustaista, mikä tarkoitti ihmisoikeusvaikutusten arviointia kaikessa ulko- ja turvallisuuspoliittisessa toiminnassa.

Nyt Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan todetaan pohjautuvan arvopohjaiseen realismiin, joka on ollut presidentti Alexander Stubbin lanseeraama lause.

Selonteossa näkyy myös turvallisuuspoliittisen retoriikan vahvistuminen ja kansainvälisen ilmapiirin kiristyminen.

Selonteossa todetaan, että ulko- ja turvallisuuspolitiikan tärkein päämäärä on turvata Suomen itsenäisyys ja alueellinen koskemattomuus ja estää Suomen joutuminen sotilaalliseen konfliktiin. Toiminnan perustaksi kuvataan muun muassa demokratiaa, oikeusvaltioperiaatetta ja ihmisoikeuksia.

Viime selonteossa todettiin myös, että Suomesta tulee hiilineutraali vuoteen 2035 mennessä.

Nyt maininta on poistettu. Sen sijaan todetaan, että Suomi on ilmastopolitiikassaan sitoutunut EU-päätösten ja kansainvälisten sopimusten toimeenpanoon, kuten Pariisin ilmastosopimukseen.

Selonteossa kuitenkin todetaan, että ihmiskunnan haasteena on meneillään oleva planetaarinen kolmoiskriisi.

– Ilmastonmuutoksen, luontokadon ja saastumisen turvallisuusvaikutukset kohdistuvat Suomeen sekä suoraan että välillisesti.

Laajemmin selonteossa käydään läpi myös kansainvälisen kilpailun ja teknologian murroksen vaikutusta.

Selonteossa esimerkiksi todetaan, että Euroopassa on välttämätöntä tehdä toimenpiteitä, jotka toimivat kriittisten teknologioiden suojaamiseksi ja raaka-aineiden tuotanto- ja toimitusketjujen monipuolistamiseksi.

Uuden presidentin kädenjälki näkyy tuoreessa ulko- ja turvallisuuspoliittisessa selonteossa. Alexander Stubb aloitti tasavallan presidenttinä 1. maaliskuuta 2024. LEHTIKUVA / AFP / DENIS BALIBOUSE

Nato-jäsenyyden myötä viime selonteosta on muuttunut se, että Yhdysvaltoja ei enää kuvata tärkeäksi kumppanimaaksi, vaan Suomen keskeiseksi liittolaiseksi ja strategiseksi kumppaniksi.

Selonteossa myös erikseen mainitaan sen olevan tärkeää, että Yhdysvallat sitoutuu sääntöpohjaisessa kansainvälisessä järjestelmässä tehtävään yhteistyöhön.

Selonteossa ei suoraan mainita Yhdysvaltojen vaaleja tai Donald Trumpin mahdollista voittoa, mutta Trumpin valinnan on pelätty heikentävän Yhdysvaltain sitoutumista kansainväliseen yhteistyöhön.

Suomeen kohdistuva hybridivaikuttaminen, erityisesti Venäjän tekemänä, on kasvanut merkittävästi. Suomen itärajalla alkanut välineellistetyn maahanmuuton tilanne on esimerkki tästä.

Selonteossa arvioidaan olevan todennäköistä, ettei hybridivaikuttamisen uhka lähiaikoina pienene, vaan Suomeen kohdistuvan hybridivaikuttamisen intensiteetti ja keinovalikoima vaihtelevat.

Tekoälyn kehityksen todetaan tekevän kyberhyökkäyksistä, informaatiovaikuttamisesta ja disinformaatiosta entistä kohdennetumpia ja vaikuttavampia.

– Tässä ympäristössä luottamuksellisten tietojen salassapito vaatii entistä enemmän huomiota, selonteko toteaa.

Suomesta tuli Naton jäsen vuonna 2023. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Ulkoministeri Valtosen mukaan Venäjän hybridivaikuttaminen on aktiivista kaikissa Euroopan maissa, mikä on vahvasti agendalla myös Naton huippukokouksessa heinäkuussa.

– Valmistelemme listaa kaikista hybridihyökkäyksistä, joita Venäjä on pelkästään meidän maissamme toteuttanut. Siellä on kyberhyökkäyksiä, ihmisten instrumentalisointia, sabotaasia, kriittisen infrastruktuurin arviointeja ja haavoittuvuuksien selvittämistä.

Lisäksi on ollut myrkytystapauksia ja informaatiovaikuttamista, johon sisältyy myös poliittisten jännitteiden ja vastakkainasettelun lisääminen.

Naton ydinaseiden osalta todetaan, että Naton ydinasepelotteen perimmäinen tarkoitus on rauhan säilyttäminen, liittokuntaan kohdistuvan painostuksen estäminen ja pelotteen luominen aggressiota vastaan.

– Suomi osallistuu aktiivisesti Naton ydinasepelotetta koskevan politiikan muotoilemiseen ja sen kehittämistä koskeviin päätöksiin. Suomi vahvistaa omaa osaamistaan ydinasepelotteeseen liittyvissä kysymyksissä, selonteko toteaa.

Selonteossa todetaan, että kansainvälisen sopimusjärjestelmän tilanne asevalvonnan alalla on heikko.

Syiksi mainitaan muun muassa Venäjän johdon vastuuttomat viittaukset ydinaseen käytön mahdollisuuteen, Pohjois-Korean ja Iranin epävakauttava toiminta ja ydinasevarustelun mahdollinen laajentuminen avaruuteen.

Rajapalu Rajavartiolaitoksen mediatilaisuudessa, jossa tutustuttiin Suomen ja Venäjän väliseen valtakunnanrajaan Joensuussa 5. kesäkuuta 2024. LEHTIKUVA / JARNO ARTIKA

Selonteossa todetaan Suomen toimivan Kiinan kanssa johdonmukaisesti arvojensa ja prioriteettiensa pohjalta. Kiinan todetaan olevan kahdenvälisesti Suomelle merkittävä kauppakumppani.

Samalla kuitenkin todetaan, että Suomen tavoitteena on muun muassa taloudellisen ja teknologisen riippuvuuden vähentäminen Kiinasta yhteiskunnallisen resilienssin vahvistamiseksi ja epäasiallisten vaikuttamispyrkimysten ehkäisemiseksi.

Suomen Kiina-politiikan muodostamiseen vaikuttaa myös Suomen jäsenyys EU:ssa ja Natossa. Kuten aiemmassa selonteossa, Suomen todetaan pyrkivän vahvistamaan Kiinan sitoutuneisuutta yhteisesti hyväksyttyyn sääntöpohjaiseen kansainväliseen järjestelmään.

Aasian ja Tyynenmeren alueen poliittisen ja taloudellisen painoarvon kerrotaan jatkavan kasvuaan. Väestömäärältään suurimmaksi noussut ja painoarvoaan kasvattanut Intia mainitaan myös Suomen tärkeäksi yhteistyökumppaniksi ja yhteistyön kehittämisen kohteeksi.

Afrikka mainitaan myös Suomelle ja EU:lle tärkeänä, sillä sen kehitys vaikuttaa myös Euroopan turvallisuuteen.

Valtosen mukaan ihmisoikeuksia, demokratiaa ja muita Suomelle tärkeitä arvoja edistetään parhaiten tekemällä yhteistyötä liittolaisten kanssa, mutta myös tiivistämällä yhteistyötä niiden maiden kanssa, jotka eivät ajattele samalla tavalla.

– Lopulta yhdistäviä tekijöitä on enemmän kuin erottavia. Erityisesti kaupan ja kehityksen avulla ja nojaamalla sääntöpohjaiseen maailmanjärjestykseen syntyy yllättäviäkin kumppanuuksia.

Lue myös

Breivik vaihtoi nimeä – taas

Norjalainen joukkomurhaaja Anders Behring Breivik on vaihtanut nimensä, kertoo ruotsalainen Aftonbladet norjalaislehti Aftenpostenin...
27.4.2026 21:47

Maistuvatko aamunokoset? – Se voi kieliä kuolemanriskistä, kertoo tutkimus

Tuoreen tutkimuksen mukaan pitkät ja usein toistuvat päiväunet voivat olla iäkkäillä merkki suurentuneesta...
27.4.2026 21:31

Merten moukari teki natsien ylpeydestä muussia – Nelson-luokan taistelulaivat näyttivät oudoilta, mutta herättivät kauhua

Kun brittiläiset taistelulaivat HMS Nelson ja HMS Rodney lipuivat ensimmäistä kertaa satamiin 1920-luvun...
27.4.2026 21:20

Aihetunnisteet

Politiikka ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko ulko- ja turvallisuuspolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Axiosin lähteet: Iran jätti Yhdysvalloille ehdotuksen Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 27.4.2026 8:09
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
Purra Ylellä: Sosiaalihuollon asiakasmaksukorotukset kohdistettiin heihin, joilla on enemmän maksuvalmiutta
Uutiset | 25.4.2026 11:10
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Kutittaako sieltä? Tämä voi olla kiusallisen vaivan syy
Uutiset | 26.4.2026 21:47
Suomen ongelma ei ole pääomaköyhyys vaan osaamisköyhyys, asiantuntija linjaa
Uutiset | 24.4.2026 15:41
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Breivik vaihtoi nimeä – taas
Uutiset | 27.4.2026 21:47
Maistuvatko aamunokoset? – Se voi kieliä kuolemanriskistä, kertoo tutkimus
Uutiset | 27.4.2026 21:31
Merten moukari teki natsien ylpeydestä muussia – Nelson-luokan taistelulaivat näyttivät oudoilta, mutta herättivät kauhua
Uutiset | 27.4.2026 21:20
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Lähes 3 000 ihmistä kiinnostui Supon henkilötiedustelutehtävistä
Uutiset | 27.4.2026 18:49
Traficom: Digipalveluasetusta koskevien valitusten määrä nousi viime vuonna
Uutiset | 27.4.2026 18:17
Sota Irania vastaan ollut Yhdysvalloille ”nöyryyttävä”, jyrähti Saksan Merz
Uutiset | 27.4.2026 18:08
Alaikäisten määrän kasvu huumerikosten epäillyissä on huolestuttava, sanoo rikostarkastaja
Uutiset | 27.4.2026 18:04
Ulkopoliittinen instituutti selkeytti nyt harjoitteluhakuaan – Sai viime vuonna huomautuksen
Uutiset | 27.4.2026 16:58
Iran haki Putinilta tukea sodan lopettamiseksi – Iran haluaa Hormuzinsalmen hallinnan
Uutiset | 27.4.2026 16:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Breivik vaihtoi nimeä – taas
Uutiset | 27.4.2026 21:47
Maistuvatko aamunokoset? – Se voi kieliä kuolemanriskistä, kertoo tutkimus
Uutiset | 27.4.2026 21:31
Merten moukari teki natsien ylpeydestä muussia – Nelson-luokan taistelulaivat näyttivät oudoilta, mutta herättivät kauhua
Uutiset | 27.4.2026 21:20
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Aktiivista järjestötyötä ja aatteen paloa Lapin ohjelmatyöpajoista
Mielipide | 27.4.2026 15:39
Lukijalta: Kenraalit käyvät aina edellistä sotaa
Mielipide | 27.4.2026 15:31
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste