Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Perussuomalaiset

Ex-kansanedustajalle riitti: Jättää perussuomalaiset – ”Purin hammasta ja olin hiljaa”

1.9.2025 10:35
Lue lisää 
Journalismi
Sunnuntain paperilehdestä luopuminen voi olla maakuntalehdille yksi tapa varmistaa paikallisen journalismin tulevaisuus. (Kuva: Jari Laukkanen)

Sunnuntain paperisanomalehdet vaipuvat vähitellen historiaan, mutta sitä ei nähdä journalismin suurimpana uhkana – "Sunnuntain printti ei pelasta yhtään mitään"

Keski- ja Etelä-Suomea hallitsevassa mediakonsernissa isoimpien maakuntamedioiden printtilehtiin ei kosketa, mutta pienempien ilmestymispäivät voivat olla leikkurin alla
STT-Simu Perälä 10.4.2023 12:27, muokattu 10.4.2023 12:47
a– a+
Journalismi

Pohjanmaalla ilmestyvä sanomalehti Ilkka-Pohjalainen kertoi maaliskuun lopulla luopuvansa sunnuntain paperilehdestä säästösyistä. Aiemmin tänä vuonna samaan ratkaisuun ovat päätyneet muun muassa Joensuun seudulla ilmestyvä Karjalainen sekä Oulun seudulla ilmestyvä Kaleva. Hilla Groupin julkaisemat Keskipohjanmaa ja Kainuun Sanomat puolestaan ilmestyvät vastaisuudessa painettuina lehtinä tiistaista lauantaihin.

Paperisen lehden alamäessä on kyse pidemmän aikavälin trendistä, Tampereen yliopiston journalistiikan yliopistonlehtori Katja Lehtisaari sanoo. Kun paperilehtien levikit ovat laskeneet, tilalle on pyritty saamaan digitilaajia. Sunnuntain paperilehdistä luopuminen on osa tätä kehityskulkua.

Pitäisikö sunnuntain printtilehtien kadosta huolestua? Tavallaan kyllä ja tavallaan ei, Lehtisaari vastaa. Sunnuntain printtilehden lopettaminen ei välttämättä tarkoita sitä, että sunnuntain uutistoiminta lakkaa. Osassa lehdistä on siirrytty julkaisemaan sunnuntaisin esimerkiksi näköislehteä, ja verkkoon uutisia päivitetään myös viikonloppuisin.

– Jakelumuoto vain muuttuu, Lehtisaari sanoo.

Toisaalta paperilehdestä luopuminen vähentää uutisten saatavuutta. Ne, jotka eivät lue uutisia verkosta, jäävät muutoksen myötä helpommin uutisten tavoittamattomiin.

Lapin Kansassa päätös luopua sunnuntain paperilehdestä tehtiin jo vuonna 2015. Ensisijainen syy oli rahan säästäminen, mutta kyse oli myös strategisesta valinnasta, lehden vastaava päätoimittaja Antti Kokkonen sanoo.

– Printtilehden tilaajamäärät ovat tippuneet tasaisesti jo pitkään riippumatta siitä, mitä me olemme toimituksessa tehneet. Tavallaan olemme nähneet, ettei siihen trendiin oikein voi vaikuttaa.

Kokkonen myös muistuttaa, että printtiä on supistettu jo pitkään ennen kuin sunnuntailehdistä luovuttiin, muun muassa vähentämällä sivujen määrää.

– Ratkaisu luopua sunnuntain paperilehdestä oli ihan oikea eikä se ole kaduttanut.

Tampereen yliopiston Lehtisaari uskoo, että sunnuntain printtilehdistä luopuminen saattaa nopeuttaa journalismin digitalisaatiota.

Lapin Kansan tapauksessa siirtymää digiin on vauhdittanut myös levikkialueen koko.

– Se on yksi peruste sille, miksi olemme olleet tässä (sunnuntain printtilehdistä luopumisessa) edelläkävijöitä. Jakelualue on niin laaja, että se vie todella ison osan kustannuksista. Siksi meidän kannattaa olla edelläkävijöitä digisiirtymässä, Kokkonen sanoo.

Hän uskoo, että jollain aikavälillä paperilehdistä karsitaan varmasti lisää. Hän kutsuu tätä hallituksi printin alasajoksi.

– Printtilehdellä on kuitenkin yhä iso levikki ja paljon ystäviä. Haluamme palvella myös printin varassa olevia lukijoita.

Sanomalehtien ahdingon taustalla ovat muun muassa jo pitkään laskeneet mainostulot. Viimeisen vuoden aikana tilannetta on synkistänyt entisestään paperin ja energian hinnan nousu.

Helmikuussa julkaistussa tilinpäätöstiedotteessaan Keskisuomalainen-konserni nimesi nämä tekijät yrityksen toiminnan epävarmuustekijöiksi. Konserni julkaisee noin 50:tä tilattavaa lehteä ja useita kaupunkilehtiä. Sen tunnetuimpia sanomalehtiä ovat Keskisuomalainen ja Savon Sanomat.

Konsernissa on valmisteilla tehostamisohjelma, jolla pyritään sopeutumaan nousseisiin kuluihin. Toimitusjohtaja Vesa-Pekka Kangaskorpi sanoo, että konsernin julkaisemien tilattavien lehtien joukossa on varmasti sellaisia, joiden ilmestymispäivien lukumäärää pohditaan.

– Pienemmistä lehdistä viisipäiväisiä voidaan muuttaa kolmipäiväisiksi tai kolmipäiväisiä kaksipäiväisiksi. Mutta mistään lehdistä ei ole vielä tehty mitään päätöksiä.

Isoimpien maakuntalehtien, kuten Keskisuomalaisen ja Savon Sanomien, printin supistaminen ei ole suunnitteilla. Niiden sunnuntainumerot ilmestyvät jatkossakin paperisina, Kangaskorpi sanoo.

Konsernissa on tarkoitus päättää vuoden ensimmäisellä puolikkaalla, karsitaanko pienempien lehtien ilmestymispäiviä. Kangaskorven mukaan päätökset tehdään perustuen lehden taloudelliseen elinvoimaisuuteen sekä printtilehden ja digitilausten kysyntään.

Ilmoitukset sunnuntain printtilehtien hautaamisesta ovat aiheuttaneet myös huolta journalismin tulevaisuudesta. On puhuttu uutiserämaiden syntymisestä sekä vähenevän paikallisjournalismin vaikutuksista demokratiaan.

Tampereen yliopiston Lehtisaaren mukaan mitään välitöntä suurta muutosta suomalaisen printtijournalismin tulevaisuudessa ei ole näkyvissä. Sen toimintaa uhkaavia ja mahdollistavia tekijöitä on muuallakin kuin seitsenpäiväisestä kuusipäiväiseksi muuttuvissa maakuntalehdissä.

– Monenlaisilla yhteiskunnassa tehtävillä päätöksillä on vaikutuksia siihen, minkälaiset mahdollisuudet laadukkaaseen uutisjournalismiin on tulevaisuudessa. Siihen vaikuttavat esimerkiksi se, miten median keskittyminen etenee ja minkälaisia poliittisia päätöksiä tehdään, Lehtisaari sanoo.

Lapin Kansan Kokkonenkaan ei pidä meneillään olevaa muutosta kovin dramaattisena. Hänen mielestään ei ole oleellista, julkaistaanko uutisia sunnuntaina digitaalisesti vai printtimuodossa. Maakuntalehtien toiminta paikallisen vallankäytön vahtikoirana ei myöskään vaarannu, sillä uutisia paikallispoliitikasta harvemmin on sunnuntain lehdissä, hän sanoo.

Suurempi uhka on resurssien puute. Esimerkiksi Lapissa aluetoimittajaverkkoa on karsittu paljon.

– Se luo uhkan, että syntyy uutiserämaita. Sunnuntain printti ei pelasta yhtään mitään.

Sunnuntain paperilehdestä luopuminen voi Kokkosen mukaan päinvastoin olla maakuntalehdille yksi tapa varmistaa paikallisen journalismin tulevaisuus.

– Lehdissä pitää tarkkaan miettiä, mihin vähenevän resurssin haluaa laittaa.

Lue myös

EU:n von der Leyenia kuljettanut kone joutui gps-häirinnän kohteeksi – Venäjän epäillään olevan asian takana

Gps-häirintä tapahtui sunnuntai-iltapäivänä Bulgariassa.
1.9.2025 13:41

Kesän keskilämpötila oli Suomessa 14,9 astetta

Suomessa kulunut kesä oli lähes tavanomaisen lämmin, kertoo Ilmatieteen laitos. Kesän eli kesä–elokuun...
1.9.2025 13:21

Tämä ministeri on lobbarien ykkössuosikki

Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok.) on noussut lobbareiden toisiksi suosituimmaksi kohteeksi, selviää...
1.9.2025 12:41

Aihetunnisteet

journalismi Kotimaa media sanomalehdet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
USA:n ex-eversti povaa sodan vallankumousta: ”Psykologista terroria”
Uutiset | 31.8.2025 21:05
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Pörssisähkön käyttäjät siirretään varttihintoihin – onko käyttöä kytättävä entistä tarkemmin?
Uutiset | 30.8.2025 9:59
Suomalainen oli pinkomassa maailmanennätykseen, mutta sitten kisajärjestäjät mokasivat
Uutiset | 29.8.2025 21:45
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Tutkimus: Luonnossa oleminen vaikuttaa nuoriin ja iäkkäisiin eri tavoin
Uutiset | 26.8.2025 22:00
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37

Uusimmat

EU:n von der Leyenia kuljettanut kone joutui gps-häirinnän kohteeksi – Venäjän epäillään olevan asian takana
Uutiset | 1.9.2025 13:41
Kesän keskilämpötila oli Suomessa 14,9 astetta
Uutiset | 1.9.2025 13:21
Tämä ministeri on lobbarien ykkössuosikki
Uutiset | 1.9.2025 12:41
Poliisi: Espoon henkirikos tehtiin käsiaseella – paikalla tekoaikaan uhrin kaksi lasta
Uutiset | 1.9.2025 12:38
Orpo jyrähti perussuomalaisille: Ihmisten tai ihmisryhmien luokittelu on epäinhimillistä
Uutiset | 1.9.2025 12:30
EKP:n Lagarde: Vakava vaara taloudelle, jos Trump saa Yhdysvaltojen rahapolitiikan hallintaansa
Uutiset | 1.9.2025 12:24
Järjestö: Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazan kaistalla
Uutiset | 1.9.2025 12:21
Uusien autojen myynti sakkaa yhä, mutta sähköistyminen etenee
Uutiset | 1.9.2025 12:18
Suomen ja Viron välisen Estlink 1 -sähköyhteyden korjaus kestää noin kolme viikkoa – voi vaikuttaa sähkön hintaan
Uutiset | 1.9.2025 11:38
Maavoimien Nato-esikunta aloitti työnsä Mikkelissä
Uutiset | 1.9.2025 11:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25
Päätoimittajalta: Keskisarjalta halpa temppu – PS turvautuu nyt törkypuheeseen
Uutiset | 28.8.2025 13:29
Yleisö moitti perussuomalaisten liian kovaa linjaa puolueen tapahtumassa Oulussa – ”Ei ollut viisasta”
Uutiset | 27.8.2025 18:33

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU:n von der Leyenia kuljettanut kone joutui gps-häirinnän kohteeksi – Venäjän epäillään olevan asian takana
Uutiset | 1.9.2025 13:41
Kesän keskilämpötila oli Suomessa 14,9 astetta
Uutiset | 1.9.2025 13:21
Tämä ministeri on lobbarien ykkössuosikki
Uutiset | 1.9.2025 12:41
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Stubbin maine presidenttikyselyissä kasvaa
Mielipide | 1.9.2025 14:05
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03
Lukijalta: Ruokakaupan tilanteelle pitää tehdä jotain!
Mielipide | 1.9.2025 13:50
Lukijalta: Muistin mittakaava
Mielipide | 1.9.2025 13:33
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Jos hallituksen leikkaukset toteutuvat, sote-järjestöistä sammutetaan valot
Mielipide | 26.8.2025 9:56

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste