Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat

Trump: Minneapolisin pormestari leikkii tulella

28.1.2026 18:17
Lue lisää 
Politiikka
Päivähoitomaksujen alentamisella olisi tuntuvia kannustinvaikutuksia, sanoo SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman. (Kuva: Lehtikuva / Hanna Matikainen)

Puolueilla laaja kirjo työllisyystoimia – SDP alentaisi päivähoitomaksuja ja keskusta kääntäisi katseet ikääntyneiden työllistämiseen

STT kysyi hallituspuolueilta ja isoimmilta oppositiopuolueilta, mikä on akuutein työllisyystoimi, josta pitäisi päättää.
Anniina Luotonen, Sanna Nikula - STT 11.7.2020 12:00, muokattu 11.7.2020 12:55
a– a+
Politiikka

Keskustelu työllisyyttä edistävistä uudistuksista on kuumenemassa, mitä lähemmäs syyskuun puolivälin budjettiriihtä tullaan, joskin jo nyt on ilmeistä, että ainakaan kaikkia päätöksiä ei ehditä budjettiriihessä tekemään.

–  Päivähoitomaksujen alentamisella olisi tuntuvia kannustinvaikutuksia, ja se lisäisi lapsiperheiden käytössä olevia tuloja. Se parantaisi vanhempien työllisyyttä ja toisi näin työllisyysvaikutuksia nyt ja pitkällä tähtäimellä, sanoo SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman.

Oppivelvollisuuden pidentäminen on hänen mukaansa tärkeä pidemmän aikavälin rakenteellinen uudistus, koska työelämän muutokset edellyttävät nykyään toisen asteen tutkintoa.

Myös vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtajan Paavo Arhinmäen mielestä suomalaisen yhteiskunnan kannalta olennaista on tehdä yllämainittujen uudistusten kaltaiset toimet, jotka parantavat työllisyyttä pitkällä aikavälillä.

Arhinmäen mukaan puolue ei kuitenkaan ole linjannut mitään järjestystä, mitkä olisivat akuuteimpia toimia.

–  Olemme lähteneet siitä, että yhdessä työmarkkinajärjestöjen kanssa käydään läpi tämä kokonaisuus. Olemme valmiita ilman muuta tekemään työllisyystoimia, jotka aidosti parantavat työllisyyttä.

Työttömyysturvaa ei vasemmistoliitto ole valmis leikkaamaan ylipäätäänkään, mutta ei varsinkaan tilanteessa, jossa Suomessa on iso määrä lomautettuja ja irtisanomisuhan alla olevia ihmisiä. Se toisi Arhinmäen mielestä entistä enemmän epävakautta talouteen.

Vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jenni Pitkon mukaan toimien järjestykseen on vaikeaa ottaa kantaa, mutta niitä tarvitaan joka tapauksessa useita.

Ikääntyneiden työllisyyden nostamisessa tehokas keino olisi vihreiden mielestä eläkeputken rajaaminen. Pitkon mukaan myös sen poistamisesta keskustellaan.

Eläkeputki tarkoittaa sitä, että noin 60-vuotiailla on mahdollisuus työttömyyspäivärahan pidennykseen juuri eläkeiän kynnyksellä.

Nopeampien toimien rinnalla tarvitaan Pitkon mukaan pitkän tähtäimen uudistuksia, joilla kehitetään esimerkiksi osaamista.

Keskustan eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Eeva Kalli nostaa hänkin esiin ikääntyneet, joiden työllisyydessä olisi parantamisen varaa. Suomella ei hänen mukaansa ole varaa siihen, että jo alle 60-vuotiaiden työllistymismahdollisuudet vaikeutuvat.

–  Vahvempi työllisyys ei ole vain kansantaloudellinen asia. Se on tärkeää myös ihmisten elämänhallinnan ja elämänlaadun kannalta, Kalli kirjoittaa vastauksessaan.

Vahvempi työllisyys ei ole vain kansantaloudellinen asia.

RKP:n eduskuntaryhmän mielestä ensimmäisenä työllisyystoimena tulisi mahdollistaa paikallinen sopiminen nykyistä laajemmin.

–  Etenkin yritysten toipuessa koronasta olisi tärkeää, että paikallisesti on mahdollista sopia yritysten ja työntekijöiden etujen mukaisesti, sanoo RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Anders Adlercreutz.

Hänen mielestään työllisyystavoitetta on välttämätöntä nostaa, sillä korkeampi työllisyysaste on ainoa tapa välttyä muuten edessä olevilta leikkaustarpeilta. Adlercreutzin mielestä ei kuitenkaan pidä tuijottaa uusien työllisten absoluuttista määrää.

–  Oleellisempi mittari on työllisyysaste ja siinä 75 prosenttia on tärkeä välitavoite.

Oppositiopuolue kokoomus aloittaisi työllisyysurakan antamalla pienille yrityksille samat paikallisen sopimisen mahdollisuudet kuin isoillekin. Puolueen mielestä on selvä ongelma, että iso osa yrityskentästä ei voi sopia palkoista, työajoista ja vuosilomista työpaikalla.

Kyse on siitä, että sopimismahdollisuudet voivat olla rajatut, jos yritys ei kuulu työnantajaliittoon ja luottamusmiestä ei ole.

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen laskee, että saattamalla pienet ja suuret yritykset samalle viivalle, voitaisiin saada kymmeniätuhansia työpaikkoja, jos esimerkiksi joka viides pienyrittäjä palkkaisi yhden ihmisen.

–  Meillä on yli 400  000 työtöntä ja lomautettua, mikä on kaksi kertaa enemmän kuin vuosi sitten. Nyt on tärkeää kannustaa palkkaamista, Mykkänen rohkaisee.

Nyt on tärkeää kannustaa palkkaamista.

Hallituksen pitäisi kokoomuksen mielestä kasvattaa työllisyystavoitettaan sataantuhanteen työlliseen tällä vaalikaudella. Nyt hallitusohjelmassa tavoitteena on lisätä työllisten määrää vähintään 60  000 henkilöllä vuoden 2023 loppuun mennessä. Hallitus on myös jo sopinut, että tavoitetta nostetaan budjettiriihessä.

–  Vaikeampia työllisyystoimia ei synny, jos niitä ei tehdä samaan aikaan kun päätetään lisämenoista. Jos ensin päätetään lisämenot, ei ole vipua, joka tekisi paketista tasapainoisen tuolla hallituspohjalla, sanoo kokoomuksen Mykkänen.

Vasemmistoliitossa on alettu empiä, onko hallituksen realistista nostaa työllisyystavoitetta 60 000:sta. Arhinmäen mielestä työllisyyden nostamiselle pitää asettaa kovat tavoitteet, mutta hänen mukaansa on mahdotonta sanoa, mikä on realistista, kun ei tiedetä esimerkiksi, mikä on syksyllä tautitilanne.

Suomi on vientivetoinen maa, joten asiaan vaikuttaa hyvin paljon tilanne myös muualla maailmassa ja erityisesti EU-maissa.

–  On helppo vaatia lukuja ja sanoa, että tänne pitää päästä tai tämä pitää toteuttaa, mutta jos katsoo todellisuutta ja maailmaa, jossa me nyt elämme, on hirveän vaikea mitään tiukkoja lukuja lyödä lukkoon, Arhinmäki sanoo.

Oppositiopuolue perussuomalaisten ryhmyrin Ville Tavion mielestä työllisyystavoitteen nostaminen 60  000 työllisestä ei onnistu nykyisellä hallitusohjelmalla.

–  Jos hallitusohjelmaa ruvetaan kirjoittamaan uudelleen, niin asiaa varmasti olisi syytä pohtia.

Taviolla ei ole kantaa siihen, mihin tavoite tulisi nostaa.

–  Vastustan sellaista politiikkaa, että luodaan kunnianhimoisia tavoitteita, jotka eivät ikinä toteudu ja sitten pyritään ratsastamaan niiden kanssa kaikki vuodet. Varmaan kannattaisi katsoa ensin, että saadaan niitä työpaikkoja vuositasolla sen mitä ollaan tavoittelemassa.

Perussuomalaisten mielestä tarvitaan veronalennuksia ja rakenteellisia uudistuksia kuten sosiaaliturvauudistus, jotta kansalaisten ostovoima paranee, työn vastaanottamisen kannustusloukut purkautuvat ja yrittäminen helpottuu.

–  Esimerkiksi polttoaineveron korotuksen peruminen olisi erinomainen työllisyystoimi, joka parantaisi yritysten kilpailukykyä ja lisäisi kotitalouksien ostovoimaa, Tavio sanoo.

–  Perussuomalaiset on pitänyt lisäksi esillä ilmastotoimien maltillisuutta, että ne eivät heikennä meidän teollisuuden kilpailukykyä.

Liikennepolttoaineiden veronkorotus on tulossa voimaan elokuun alusta.

Lue myös

SDP:n ryhmäkanslian työntekijät asettuvat Tuppuraisen tueksi

SDP:n eduskuntaryhmän työntekijät vetoavat yhteisessä kannanotossaan ryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen puolesta. Työntekijät sanovat lukeneensa...
28.1.2026 18:57

SDP:n Pia Hiltunen: Epäasialliseen kohteluun ei puututtu, kehotettiin vaikenemaan

Kansanedustaja Pia Hiltunen (sd.) kertoo Instagramissa, että hänkin on kohdannut epäasiallista kohtelua SDP:n...
28.1.2026 18:47

Trump: Minneapolisin pormestari leikkii tulella

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi keskiviikkona, että Minneapolisin pormestari Jacob Frey leikkii tulella....
28.1.2026 18:17

Aihetunnisteet

Politiikka työllisyys työllisyyspolitiikka työllisyystoimet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Suomi vaihtaa taktiikkaa Itämerellä: Kaapelirikkoja yritetään torjua jo ennalta
Uutiset | 26.1.2026 17:44
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Nato-maasta painava varoitus: Jopa tuhat loukkaantunutta päivässä
Uutiset | 27.1.2026 22:27
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20

Uusimmat

SDP:n ryhmäkanslian työntekijät asettuvat Tuppuraisen tueksi
Uutiset | 28.1.2026 18:57
SDP:n Pia Hiltunen: Epäasialliseen kohteluun ei puututtu, kehotettiin vaikenemaan
Uutiset | 28.1.2026 18:47
Trump: Minneapolisin pormestari leikkii tulella
Uutiset | 28.1.2026 18:17
Ammattilaiset kadottivat kriittisyytensä Anneli Auerin lasten rajujen väkivaltakuvausten edessä, sanoi puolustus loppulausunnossaan
Uutiset | 28.1.2026 17:27
Hallituksen yt-remontti suututti kaikki
Uutiset | 28.1.2026 16:47
Asunnottomien määrä nousi toista vuotta peräkkäin, nuorten tilanne huononi rajusti
Uutiset | 28.1.2026 16:24
Macron: Grönlanti-kysymys USA:n kanssa oli herätys Euroopalle
Uutiset | 28.1.2026 16:23
Antti Lindtman pitää Tuppuraisesta esitettyjä väitteitä kohtuuttomina
Uutiset | 28.1.2026 15:15
Ville Merinen SDP:n häirintäkohusta: Seuraamuksia tultava ja ihmisiä vaihduttava
Uutiset | 28.1.2026 14:47
Starmer saapui Kiinaan ensimmäisenä brittipääministerinä vuosiin
Uutiset | 28.1.2026 14:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Suurlähettiläs Sauer Trumpin tylytyksestä: ”Saksan historiasuhde on hyvin herkkä”
Uutiset | 27.1.2026 15:09
”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
SDP:n ryhmäkanslian työntekijät asettuvat Tuppuraisen tueksi
Uutiset | 28.1.2026 18:57
SDP:n Pia Hiltunen: Epäasialliseen kohteluun ei puututtu, kehotettiin vaikenemaan
Uutiset | 28.1.2026 18:47
Trump: Minneapolisin pormestari leikkii tulella
Uutiset | 28.1.2026 18:17
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: ”Yhdysvallat-riippuvuudelle tulee nyt kova hinta”
Mielipide | 28.1.2026 10:38
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu saatava pysyväksi
Mielipide | 28.1.2026 9:58
Lukijalta: Kiinnostaako hallitusta lasten hoitoon pääsy?
Mielipide | 28.1.2026 9:46
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
”Ryhdistäydy, Eurooppa” – Matti Vanhanen ja Vesa Vihriälä alustavat EU:n tilasta keskustan tilaisuudessa
Keskusta | 26.1.2026 13:40
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
”Ryhdistäydy, Eurooppa” – Matti Vanhanen ja Vesa Vihriälä alustavat EU:n tilasta keskustan tilaisuudessa
Keskusta | 26.1.2026 13:40
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste