Ryhmä ehdottaa koko pääradan muuttamista vähintään kaksiraiteiseksi
Päärataryhmä esittää, että koko pääradalle rakennettaisiin kaksi raidetta ja Helsingin ja Tampereen välille vähintään kolme raidetta.
Päärataryhmään kuuluu maakuntien liittoja, kaupunkeja, satamia ja kauppakamareita pääradan varrelta. Tavoitteet julkaistiin Päärata 2060 -strategiassa.
Päärata on 800 kilometriä pitkä, eivätkä sen kunto, kapasiteetti ja palvelutaso ole ryhmän mukaan riittäviä. Rata on välejä Helsinki–Tampere ja Kokkola–Ylivieska lukuun ottamatta yksiraiteinen.
– Tampereen ja Tornion välillä on yli 600 kilometriä yksiraiteista, häiriöherkkää ja välityskyvyltään puutteellista rataa. Sujuvuusongelmilta ei ole vältytty myöskään useampiraiteisella Helsinki–Tampere-yhteysvälillä, Päärataryhmä sanoo tiedotteessaan.
Ryhmän mielestä tulevina vuosina täytyisi huolehtia pääradan peruskorjauksen ja kehittämisen jatkuvuuden turvaamisesta yli hallituskausien.
Kansainvälistä saavutettavuutta ja huoltovarmuutta ryhmä haluaisi edistää eurooppalaisella raideleveydellä ainakin Torniosta Ouluun ja Rovaniemelle asti. Lisäksi se ehdottaa erilaisia uusia yhteyksiä, joilla päärata linkittyisi paremmin muuhun Eurooppaan.
Vuonna 2023 hallitus päätti haudata suunnitelmat nopeasta junayhteydestä Helsingin ja Tampereen välillä. Sen sijaan se on edistänyt Turun tunnin junaksi kutsuttua yhteyttä Helsingin ja Turun välillä. Kyseessä on noin kolmen miljardin euron hanke.