Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui

12.9.2026 16:59
Lue lisää 
Kansalliskirkot
Hautoja Hietaniemen hautausmaalla Helsingissä. (Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa)

Riita kirkon leikkauksista – kuka maksaa eronneiden hautaamisen?

Pekka Pohjolainen 16.11.2024 15:00, muokattu 15.11.2024 14:40
a– a+
Kansalliskirkot

Hallituksen esittämä leikkaus kansalliskirkkojen rahoitukseen on johtanut eduskunnassa kiistaan kirkkoon kuulumattomien hautauskuluista.

Keskustan Hanna Räsäsen ja Petri Honkosen mukaan kirkkojen valtionrahoitusta ensi vuonna yhteensä 20 miljoonalla eurolla leikkaava ja pysyväksi tarkoitettu esitys johtaa siihen, että yhä useampi kirkon jäsen rahoittaa maksamallaan kirkollisverolla esimerkiksi kirkkoon kuulumattomien henkilöiden hautauskuluja.

Samalla hallitus on keskustaedustajien mukaan avaamassa keskustelun siitä, miksi seurakuntalaiset joutuisivat kustantamaan kirkkoon kuulumattomien hautaamista.

– Varmuudella voidaan jo sanoa, että niin sanottujen suurten ikäluokkien poisnukkumisen seurauksena ainakin hautaustoimen kustannukset tulevat edelleen kasvamaan, Räsänen ja Honkonen huomauttavat vastalauseessaan hallintovaliokunnan mietintöön.

Räsäsen ja Honkosen mukaan olennaista on huomata, että lakiin on kirjattu kirkkojen vastuulle yhteiskunnallisia tehtäviä, kuten hautausmaat ja myös kirkkoon kuulumattomien hautaustoimet, väestökirjanpito sekä kulttuurihistoriallisesti merkittävien rakennusten ja irtaimiston ylläpito.

– Valtionavustuksia on maksettu edellä mainittujen lakisääteisten vastuiden hoitamiseen, koska ne eivät ole sidoksissa kirkkojen jäsenyyteen.

Keskustaedustajien mukaan nyt esitetty pysyvä rahoitusleikkaus olisi jopa noin 10 prosentin vähennys kansalliskirkkojen valtionosuuksiin hoitaa lakisääteisiä velvoitteita.

– Esityksen ongelmallisuutta korostaa se, että hallitus tuo eduskunnalle pelkän leikkausesityksen, ei edes jaksotettuna vaan kertarysäyksenä ilman, että kansalliskirkkojemme vastuita hoitaa yhteiskunnallisia tehtäviä vähennettäisiin tai ylipäätään hallitus kertoisi, mitä kansalliskirkkojen pitäisi tässä tilanteessa tehdä.

Keskustan kansanedustaja Hanna Räsänen eduskunnan kyselytunnilla 17. lokakuuta. LEHTIKUVA / KIMMO PENTTINEN

Keskusta ja vasemmistoliitto esittävät lakiuudistusta hylättäväksi, SDP:lle riittäisi vain kevyempi leikkaus.

Tyytymättömyyteensä esitykseen toi mietinnön palautekeskustelussa torstai-iltana julki myös hallituspuolue kristillisdemokraattien Päivi Räsänen.

Räsäsen mukaan seurakunnat eivät voi kattaa leikkauksesta johtuvaa alijäämää kirkollisverosta siten kuin esityksen logiikka edellyttäisi.

Monissa seurakunnissa on Räsäsen mukaan jo nykyisellään käytetty kirkollisverotuloa myös kirkkoon kuulumattomien aiheuttamiin hautaustoimen kuluihin.

– On huomattava, että luterilaiseen tai ortodoksiseen kirkkoon kuulumattomien osuus väestöstä on huomattavasti noussut hautaustoimilain säätämisen ajoista.

Räsänen huomautti, että esimerkiksi pääkaupunkiseudulla, hautausmaksut ovat moninkertaisesti korkeampia kuin jossain muualla Suomessa, mihin vaikuttaa muun muassa kirkkoon kuuluvien prosentuaalinen osuus.

– Kun hautauskustannusten omavastuuosuus nousee merkittävästi, se tarkoittaa käytännössä sitä, että hautausavustusten muodossa maksettavaa valuu osaltaan entistä enemmän myös sosiaalitoimen kautta valtion kustannettavaksi sitä kautta.

Räsäsen mielestä jo tällä vaalikaudella pitäisi pohtia hautaustoimilain muuttamista niin, että kirkon jäsenyys ja se pituus huomioitaisiin hautausmaksuissa.

Kristillisdemokraattien kansanedustaja Päivi Räsänen eduskunnan täysistunnossa Helsingissä 27. syyskuuta. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Keskustan Vesa Kallio näki, että hallituksen toimintalogiikka on sama kuin sotessa: rahoitusta leikataan, mutta velvoitteet säilyvät.

Kallio muistutti, että velvoitteet koskettavat niin kirkkoon kuuluvia kuin kuulumattomia, eikä hautaamatta ei jätetä ketään sen takia, ettei hän kuulu kirkkoon.

– Rakas äitini murehti joskus, että onkohan heillä varaa hoitaa itsensä hautaan saakka. Minä lohdutin häntä, ettei hän tule olemaan suvussa ensimmäinen, joka jäisi hautaamatta. Hallitus tätä riskiä on kasvattamassa, mutta aion pitää tämän lupaukseni myös jatkossa.

Vasemmistoliiton Anna Kontula painotti sitä, että julkisia tehtäviä on tapana hoitaa verotuloilla, ei yhdistysten jäsenmaksuilla, mitä sekä luterilaisen kirkon että ortodoksisen kirkon kirkollisvero käytännössä ovat.

Kontula huomautti, että Helsingissä todennäköisesti eniten hautauspalveluja tarvitsevista eli yli 60-vuotiaista yli kolmannes on muita kuin luterilaisen kirkon jäseniä.

– Maksajien kohdalla vääristymä on vielä merkittävämpi, sillä Helsingin seurakunnissa alle puolet asukkaista on luterilaisen kirkon jäseniä. Kysymys on periaatteellinen, ja sen takia minäkään vasemmistoliiton edustajana en voi tätä esitystä hyväksyä.

Lue myös

Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset

Tays kertoo ottaneensa ensimmäisenä Suomessa käyttöön uuden sädehoitomenetelmän.
13.9.2026 21:45

Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita

Punajuuri on terveellistä, mutta sen syömisessä kannattaa muistaa olennainen seikka.
13.9.2026 21:01

Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä

Keskusta syntyi maalaisliittona vuosina 1906–1908. Puolueen silloisilta ydinkannatusalueilta löytyy vahva jatkumo nykypäivään. Vahvimmat nuoren...
13.9.2026 12:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Poliisi yhytti mopoilijan kanssa kuolettavasti kolaroineen tukkirekan kuljettajan
Uutiset | 12.9.2026 16:19
Poliisi epäilee sabotaasia Ranskan junaturmassa
Uutiset | 12.9.2026 13:31
Kiinan Xi kehottaa Brics-maita osallistumaan rakentavasti konfliktien ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 14:40
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30

Uusimmat

Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Essee | Kohtalonvaalit lähestyvät: Le Pen jyrää gallupeissa – mitä tekee keskustaoikeisto?
Uutiset | 13.9.2026 8:00
Painava varoitus: Putinin bottiarmeija iskee Saksan ja Ranskan kimppuun
Uutiset | 12.9.2026 22:02
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Ruotsissa käytiin tiukan vaalitaistelun loppusuoraa
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Iäkäs mies hukkui Iisalmessa
Uutiset | 12.9.2026 17:16
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jäsenäänestys on keskustalaista kansanvaltaa puhtaimmillaan
Mielipide | 12.9.2026 13:58
Lukijalta: Vielä niistä eläkkeistä
Mielipide | 12.9.2026 12:57
Lukijalta: Perheiden on saatava päättää itse lasten hoivasta
Mielipide | 11.9.2026 12:07
Lukijalta: Onko meillä varaa jättää pojat oman onnensa nojaan?
Mielipide | 11.9.2026 11:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste