Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Pääkaupunkiseudun raitiovaunuhankinta viedään markkinaoikeuden käsittelyyn

20.10.2025 17:25
Lue lisää 
Yhdysvallat
Republikaanien murskavoitto Yhdysvaltojen välivaaleissa on jäämässä haaveeksi. Kuvassa republikaanien kannattajia juhlimassa Floridassa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Republikaanien murskavoitto jää saamatta, sanoo Ulkopoliittisen instituutin tutkija

STT 9.11.2022 10:09, muokattu 9.11.2022 11:48
a– a+
Yhdysvallat

Republikaanien murskavoitto Yhdysvaltojen välivaaleissa on jäämässä haaveeksi, toteaa Ulkopoliittisen instituutin tutkija Maria Lindén STT:lle.

–  Jos olisi tulossa murskavoitto, kyllä se näkyisi jo siinä, että republikaanit olisivat saaneet enemmän edustajainhuoneen paikkoja varmistettua itselleen ja enemmän kisoja olisi pystytty jo julistamaan heille, Lindén sanoo.

Edustajainhuone näyttää menevän republikaaneille, mutta odotettua tiukemmin. Teoriassa edustajainhuone voisi vielä kallistua jopa demokraateille, mutta todennäköistä se ei ole.

Senaatin kohtalo sen sijaan on täysin auki.

Auki olevissa ratkaisevissa senaattorikisoissa demokraatit näyttävät olevan ääntenlaskennassa hienoisessa johdossa.

Lindén arvioi, että senaatin kokoonpano saattaa hyvinkin ratketa vasta joulukuussa Georgian tiukan tilanteen vuoksi. Jos Georgian senaattorivaalissa yksikään ehdokkaista ei saa yli 50:tä prosenttia äänistä, järjestetään osavaltiossa 6. joulukuuta täytevaali.

Lindénin mukaan demokraatit ovat pärjänneet odotettua paremmin varsinkin siihen nähden, että istuva demokraattipresidentti Joe Biden on hyvin epäsuosittu, inflaatio korkealla ja välivaaleissa oppositio on perinteisesti menestynyt.

Toisaalta ilmassa on ennen vaalipäivää ollut myös merkkejä siitä, että republikaanien ”punainen aalto” ei olisi iskemässä aivan täydellä voimalla.

Lindén luonnehtii tilannetta jopa jonkinlaiseksi torjuntavoitoksi demokraateille.

Demokraattiäänestäjät vaikuttavat olleen aktiivisia, mikä voi liittyä moneen eri asiaan.

–  Voi olla, että heihin vetosi kuitenkin viime kädessä median ja Bidenin paljon esillä pitämä huoli vaalikieltäjistä ja demokratian uhasta, vaikka aiemmin mielipidemittauksissa näytti, ettei tämä teema ollut lyönyt läpi, Lindén sanoo.

Toisaalta myös republikaanien voittoa povanneet ennusteet ovat voineet herättää halun vaikuttaa lopputulokseen, Lindén pohtii.

Erittäin pieni enemmistö edustajainhuoneessa tekisi politiikan teosta republikaaneille hankalaa, vaikka puolue saisi myös senaatin hallinnan, Lindén sanoo.

–  Jos heillä on tosi tosi pieni enemmistö edustajainhuoneessa, kuten demokraateilla on nyt ollut, siitä seuraa se, että puolueen sisäiset ristiriidat ja erimielisyydet muuttuvat ratkaiseviksi, Lindén sanoo.

Koska puolueet ylittävästä yhteistyöstä on nykyisin tullut harvinaista, puolueiden rivit eivät voi rakoilla, jos lakiesityksiä halutaan saada läpi.

Ennusteiden mukaan jopa yli puolet republikaanien edustajainhuoneen ryhmästä voisi vaalien jälkeen olla edustajia, jotka ovat kiistäneet vuoden 2020 Yhdysvaltojen vaalien tulokset.

–  Vaalikieltäjät ovat usein aika äärimmäisiä ja väheksyvät kompromisseja. Se tarkoittaisi sitä, että myös puolueen sisällä on vaikea tehdä kompromisseja, Lindén sanoo.

Toistaiseksi on kuitenkin vielä auki, kuinka vaikutusvaltainen ryhmä vaalikieltäjistä republikaanien sisälle muodostuu.

UPI:n tutkijan Maria Lindénin mukaan republikaanien murskavoitto välivaaleissa jää saamatta. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Ex-presidentti Donald Trumpin tukema republikaani J.D. Vance on televisiokanavien ennusteiden mukaan nousemassa senaattiin Ohion osavaltiosta.

Monien muiden ”trumpilaisten” republikaanien osalta tilanne näyttää kuitenkin Lindénin mukaan varsin tasaiselta.

Myös tappioita on tullut: Pennsylvanian kuvernöörikisassa äärioikeistolainen salaliittoteoreetikko Doug Mastriano hävisi demokraattiehdokas Josh Shapirolle.

Trumpin tuki ja vaalivilppiväitteiden toistelu ei siis tässä vaiheessa näytä olleen vaaleissa ainakaan mikään ratkaiseva menestystekijä.

–  Toistaiseksi näyttää, että se ei ole ollut paras tie voittoon, sillä kisoista on tullut niin tasaisia ja murskavoitot ovat jääneet haaveeksi, Lindén arvioi.

Myös monet osavaltiotason vaalit ovat edelleen auki. Osavaltion tasolla äänestetään viroista, joita pidetään keskeisenä vaalien järjestämisen kannalta, joten vaalikieltäjien mahdollinen valinta näihin rooleihin on herättänyt huolta.

Vaalitulos voi tietää myös päänvaivaa Trumpille, sillä republikaanien Ron DeSantis ottaa Floridan kuvernöörikisassa tukevan voiton. DeSantisista on povattu mahdollista haastajaa Trumpille republikaanien esivaaleihin, jos entinen presidentti lähtee uudestaan ehdolle presidentiksi.

Vaalitulos tarjoaa Lindénin mukaan DeSantisille hyvän pohjan, jos hän haluaa pyrkiä valtakunnan politiikkaan.

Lindénin mukaan alustavasti näyttää siltä, että vaaleissa nähdään niin sanottuja ”split ticketejä”, eli yhden äänestäjän äänten jakautumista eri puolueille virasta riippuen.

Tutkija pitää ilmiötä kiinnostavana siihen nähden, kuinka paljon identiteettipolitiikka ja kahtiajako Yhdysvalloissa nykyisin korostuu.

–  Jos tullaan näkemään paljon äänten jakamista kahdelle eri puolueelle samalta äänestäjältä, se kertoo siitä, ettei kuitenkaan läheskään kaikkia koske tällainen syvään juurtunut (tapa), että äänestetään sokeasti yhtä puoluetta eikä tarvitse edes miettiä, ketä ehdokkaat ovat.

Lue myös

Kulmuni kysyy EU-komissiolta petokorvauksista

Euroopan parlamentin jäsen Katri Kulmuni (Kesk./Renew) on jättänyt EU:n komissiolle kirjallisen kysymyksen, jossa...
20.10.2025 18:55

Venäjä kertoi ulkoministerien jo valmistelleen Trumpin ja Putinin tapaamista

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Venäjän presidentin Vladimir Putinin tuleva tapaaminen vaikutti maanantaina...
20.10.2025 18:46

Kirjailijoiden tulotaso on laskenut koko 2020-luvun

Puolet Kirjailijaliiton jäsenistä toimii myös muussa ammatissa.
20.10.2025 18:21

Aihetunnisteet

republikaanit tutkija Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijat hälyttävät: Miesten testosteronitasot vaarassa
Uutiset | 18.10.2025 23:32
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Kumpi keksittiinkään ensin, kitka- vai nastarengas? – Vastaus suomalaiskeksinnöstä voi yllättää
Uutiset | 18.10.2025 21:30
Tyrmistys leviää kiinalaisten Nato-puheista: ”Absurdia”
Uutiset | 19.10.2025 22:02
Tutkijalta hätkähdyttävä muovivaroitus: Tämä arkinen tapa ei kannata
Uutiset | 14.10.2025 9:00
Lignell & Piispanen varoittaa alkoholilain seurauksista – ”On pelko, ettei edes 170-vuotias suomalainen juomatalo kykene jatkamaan”
Uutiset | 16.10.2025 13:23
Tutkimus: Jo pieni määrä alkoholia voi lisätä dementiariskiä
Uutiset | 18.10.2025 21:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Suomen uhanalaisimman kalan titteli menee nyt uuteen osoitteeseen
Uutiset | 17.10.2025 8:20
Maksupääte rikki? Lähitaksi varoittaa villien taksien pimeästä toiminnasta
Uutiset | 17.10.2025 22:20
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
Tyrmistys vapaaehtoisen pullanpaiston kieltämisestä leviää: ”En voi ymmärtää”
Uutiset | 15.10.2025 13:24
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30
Suomen uhanalaisimman kalan titteli menee nyt uuteen osoitteeseen
Uutiset | 17.10.2025 8:20
Tuore tutkimus: Karkista yllättävä helpotus syysflunssaan
Uutiset | 14.10.2025 22:03
Tutkijat hälyttävät: Miesten testosteronitasot vaarassa
Uutiset | 18.10.2025 23:32
Sota iski Venäjän kotirintamalle – siviiliuhrien määrä kasvaa
Uutiset | 14.10.2025 2:56
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07

Uusimmat

Kulmuni kysyy EU-komissiolta petokorvauksista
Uutiset | 20.10.2025 18:55
Venäjä kertoi ulkoministerien jo valmistelleen Trumpin ja Putinin tapaamista
Uutiset | 20.10.2025 18:46
Kirjailijoiden tulotaso on laskenut koko 2020-luvun
Uutiset | 20.10.2025 18:21
EU:n Israel-sanktiot jäivät pöydälle odottamaan
Uutiset | 20.10.2025 18:08
EU myönsi olleensa yhteydessä Afganistanin Taleban-hallintoon turvapaikanhakijoiden palauttamiseksi
Uutiset | 20.10.2025 17:47
Pääkaupunkiseudun raitiovaunuhankinta viedään markkinaoikeuden käsittelyyn
Uutiset | 20.10.2025 17:25
Ulkoministeri Valtonen: ”Ukraina ei tarvitse länneltä apua antautumiseen”
Uutiset | 20.10.2025 17:19
Sanna Marinin vainoamisesta epäillylle miehelle syytteet
Uutiset | 20.10.2025 16:55
Anneli Auerin lapset kertoivat sijaisperheessä kokemastaan henkisestä väkivallasta jo vuosia sitten
Uutiset | 20.10.2025 15:24
Vesa Vihriälä vahvistaa: Sai lähtöpassit Etlan johdosta, kun Carl Haglund ei sietänyt kritiikkiä yritystuista
Uutiset | 20.10.2025 14:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00
Gallupit | Mikä saa seisovan veden liikkeelle? ”Omintakeinen profiili saisi näkyä”
Uutiset | 16.10.2025 11:58
Työttömyyskeskustelu sai jo raamatulliset mitat – ”Kuin Joosefin neuvo faaraolle”
Uutiset | 17.10.2025 8:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni kysyy EU-komissiolta petokorvauksista
Uutiset | 20.10.2025 18:55
Venäjä kertoi ulkoministerien jo valmistelleen Trumpin ja Putinin tapaamista
Uutiset | 20.10.2025 18:46
Kirjailijoiden tulotaso on laskenut koko 2020-luvun
Uutiset | 20.10.2025 18:21
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Matti Korkiakoski Uudenmaan Keskustan puheenjohtajaksi
Mielipide | 20.10.2025 17:32
Lukijalta: Lähipalvelut pitävät Lapin elinvoimaisena ja säästävät kustannuksilta
Mielipide | 20.10.2025 17:20
Lukijalta: Eläkevarallisuus kasvaa, ja se on tarkoitettu työeläkkeiden maksuun
Mielipide | 20.10.2025 17:12
Lukijalta: Päiväkotien sakkomaksut harkiten käyttöön – erityisesti isommissa kaupungeissa
Mielipide | 20.10.2025 17:03
Vastine: Faktoja KELA:n kuntoutuspsykoterapiasta ja palvelujärjestelmästämme
Mielipide | 16.10.2025 10:06
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Vastine: Politiikkaa mielenterveyden kustannuksella?
Mielipide | 16.10.2025 10:15
Lukijalta: Ukrainalaisista Suomessa
Mielipide | 17.10.2025 12:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni kysyy EU-komissiolta petokorvauksista
Uutiset | 20.10.2025 18:55
Miten Helsinki vastaa huumeongelmaan? Keskustan päihdeillassa puhuu Mika Salminen
Uutiset | 20.10.2025 11:05
Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00
Vakava varoitus velkaantumisesta – Vantaan keskusta pysäyttäisi ratikkahankkeen
Uutiset | 16.10.2025 11:30
Kaleva: Keskustan piiripomo kiistää Purran rajut syytökset
Uutiset | 13.10.2025 15:56
Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste