Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Telegraph: Yhdysvallat aikeissa tunnustaa Venäjän hallitsevan Krimiä ja muita miehittämiään alueita Ukrainassa

28.11.2025 17:18
Lue lisää 
Puoluevaltuusto
Riikka Huhtanen ja Satu Pietilä. (Kuva: Suomenmaa)

Puoluevaltuutetut gallupissa: "On tehtävä omaa työtä keskustalaiselta pohjalta eikä antautua puolueshoppailijoiden liehittelyyn"

Risto Luodonpää, Meri Alaranta-Saukko 23.11.2019 13:36, muokattu 23.11.2019 16:16
a– a+
Puoluevaltuusto

Suomenmaa kyseli Kalajoelle kokoontuneilta keskustan puoluevaltuutetuilta tunnelmia ajankohtaisiin asioihin.

1. Minkälaisena näet keskustan tilan tällä hetkellä ja miten kannatus saadaan nousemaan?

2. Mitkä ovat mielestäsi kolme tärkeintä teemaa keskustan politiikassa lähiaikoina?

Satu Pietilä, Rauma ja Riikka Huhtanen, Kokemäki

1. Kannatuksen nostaminen on vaikeaa nykymaailmassa, jossa asiapolitiikka häviää some- ja lööppikohuille. Siihen on hankala löytää lääkettä.

Jos halutaan jatkuvuutta, pitää panostaa nuoriin. Keskustan on jalkauduttava sinne, missä on nuoria. Tässä pitäisi tehdä yhteistyötä myös muiden puolueiden kanssa, jotta nuoret voisivat innostua yhteiskunnallisista asioista ja vaikuttamisesta.

On hienoa, että meillä on puheenjohtajana nuori nainen Katri Kulmuni. Esimerkiksi hänen ihailtava kielitaitonsa ja kansainvälinen osaamisensa kautta kirkastuu keskustan kansainvälinenkin viesti.

On valitettavaa, että kuukausittaiset gallupit vievät meidät joko onnen kukkuloille tai epätoivoon. Niin ei saisi olla. Meidän on tehtävä omaa työtä keskustalaiselta perustalta eikä antautua puolueshoppailijoiden liehittelemiseen.

2. Ennen kaikkea keskustan pitää nostaa esiin lasten ja perheiden asioita. Olemme tyytyväisiä esimerkiksi lapsilisää koskeviin avauksiin.

Myös sivistysasioita pitäisi pitää esillä enemmän. Koulutus- ja aloituspaikkojen määrällä on valtava merkitys.

Tärkeä on pitää myös alkutuotannon puolta. Tuottajat ovat monella tavalla tiukoilla ja henkinen paine on kova.

Eniten huolestuttavat liha- ja maitovastaiset asenteet, jotka ihmiset tuntuvat imevän itseensä herkästi. Keskustan olisi tuotava keskusteluun erilaisia näkökulmia.

Jukka Tikanmäki, Pyhäjärvi

1. Keskustan kannatustilanne paranee vain siten, että puolueen koneisto kaikilla tasoilla tekee töitä ja jokainen jäsen on aktiivisessa vuorovaikutuksessa omassa vaikutuspiirissään.

Minulla on henkilökohtaista kokemusta siitä, että keskustan kannatusta on mahdollita nostetaa myös isossa kaupungissa, mutta itsestään se ei tapahdu.

Puolueen olisi lisättävä myös jäsenten kouluttamista. Sitä on viime vuosina ollut aika vähän. Perusta pitää hoitaa kuntoon ja lisätä keskustan näkyvyyttä myös eri mediavälineissä.

2. Keskustalle tärkeimmät teemat ovat alueellinen elinkeinopolitiikka, vähäosaisista huolehtiminen ja sote-uudistuksen ratkaisujen saaminen läpi. Viimeksi mainittu parantaa myös esimerkiksi vanhustenhoidon tilaa ja helpottaa kuntatalouden ahdinkoa.

Mikko Männikkö, Seinäjoki

1. Uskon, että keskustan kannatus kasvaa omalla painollaan. Meidän on laajennettava seiniä ja nostettava kattoa korkeammalle. Se on nähty, että kovin suora linja ja selkeät sävelet raivaavat kritiikille tilaa. On mietittävä, ovatko perustelumme kestäviä.

Puheenjohtajan vaihtamisessa yksi pointti oli kannatuksen parantaminen. Se ei kuitenkaan voi olla vain yhden ihmisen tehtävä. Katri Kulmuniin ollaan tyytyväisiä. Hän on hyvin sanoittanut keskustalaisia teemoja. Ongelma on se, että esimerkiksi perheasiat eivät vain ole saaneet mediassa tilaa.

2. Tärkeintä on puhua normaali arkielämän asioista ja tehdä hyvää perhepolitiikkaa. Myös keskustalaista luontosuhdetta on nostettava esiin.

Kolmantena teemana nostan työllisyyspolitiikan, sillä se on kaiken muun perusta. Lisäksi Suomen ulkosuhteet ovat asia, jota on seurattava huolella, vaikka keskustalla ei sen alan ministeriä olekaan.

Ari Mehtälä, Ylivieska

1. Kannatuksen nousua odotellaan oko ajan. Toki meidän pitää olla maltillisia, koska kolme kuukautta on vielä liian lyhyt aika arvioida uuden puheenjohtajan vaikutusta.

Jotkut vaativat puolueelta linjanmuutosta. Mielestäni keskustalla on olemassa hyvä linja, jota kohti ollaan taas menossa. Meillä ei ole tarve mennä helpon äänien kalastelun toivossa muiden puolueiden määräämiin aiheisiin ja huutoon mukaan. Esimerkiksi ympäristöasioissa yhtä totuutta ei ole olemassa.

2. Jäteasioissa keskustan pitäisi uskaltaa ottaa huomattavasti nykyistä aktiivisempaa roolia. Keskustan pitäisi haastaa vihreitä esimerkiksi siitä, miten jätehuolto käytännössä voi toimia ilman polttamista.
Jäteongelmien kanssa nivoutuu yhteen järkevä energiapolitiikka. Ei voi olla oikein, että uusien energiamuotojen nimissä energiaa kulutetaan turhaan maantielle, jos esimerkiksi meidän pitää kuskata jätteemme Lahteen asti poltettavaksi.

Kolmantena nostaisin esille koulutuksen saattamisen järkevälle tasolle. Jopa tavalliset kansalaistaidot ovat monilta nuorilta pahasti hukassa ja niihin pitäisi panostaa. Kännykkää osataan kyllä käyttää, mutta vastaavasti kaikki eivät osaa kuoria perunoita eivätkä solmia edes kengännauhoja.

Maria Pohjamo, Helsinki

1. Täytyy myöntää että helsinkiläisenä olen hiukan huolestunut puolueen tilasta. Meillä ei ole Helsingistä omaa kansanedustajaa, joten tarvitsisimme puolueen näkyviltä kellokkailta raväköitä avauksia, jotta viesti menisi perille myös kaupunkilaisille.

Pientä nousua kannatuksessa on tapahtunut, mutta uuden puheenjohtajan merkityksestä ei näin lyhyessä ajassa voi vielä vetää johtopäätöksiä.

2. Ykkösteemaksi nostaisin asumisen ja asuntopolitiikan. Eikä asumista kannata tarkastella pelkästään perheiden näkökulmasta vaan keskustan pitäisi huomioida myös yksin asuvat. Mitä ratkaisuja puolueella on heidän ongelmiinsa tarjota.

Ilmasto- ja ympäristöasiat pitäisi puoleen huomioida huomattavasti nykyistä näkyvämmin. Keskustan linja ei ole näissä asioissa tarpeeksi selkeä. Ylipäätään se, että ympäristöteemaan reagoidaan, olisi tärkeää. Ilmastorahasto on hyvä avaus siihen suuntaan.

Kolmas keskustalle sopiva teema on nuorten miesten hyvinvoinnista huolehtiminen. Nuorten miesten syrjäytyminen on kasvava ongelma sekä maaseudulla että kaupungeissa. Sille pitäisi tehdä jotakin.

Lue myös

Keskustan tarjoamat makkarat upposivat kansaan Kalajoella – Katso kuvat tunnelmista

Keskusta jalkautui Kalajoella puoluevaltuuston kokouksen yhteydessä kauppakeskus Mertan edustalle. Suomalaiset pääsivät kertomaan keskustan puoluejohdolle...
23.11.2019 13:18

Aihetunnisteet

gallup kannatus keskutsa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Tutkijat: Nenäsumutteesta apu pelättyyn sairauteen
Uutiset | 26.11.2025 23:35
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Porukka hamstraa nyt näitä – Hurjia lukemia
Uutiset | 27.11.2025 22:03
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Tutkijat: Nenäsumutteesta apu pelättyyn sairauteen
Uutiset | 26.11.2025 23:35
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Haluatko estää tauteja? – Tankkaa näitä ruoka-aineita
Uutiset | 25.11.2025 22:31
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10

Uusimmat

Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Astrid Lindgrenin veli ja J. K. Paasikivi auttoivat keskustanuorten perustamisessa
Uutiset | 28.11.2025 21:00
Ukrainaa repivän korruptiovyyhdin varjostama Zelenskyin kansliapäällikkö erosi
Uutiset | 28.11.2025 17:47
Venäjä kielsi ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watchin toiminnan maassa
Uutiset | 28.11.2025 17:33
Telegraph: Yhdysvallat aikeissa tunnustaa Venäjän hallitsevan Krimiä ja muita miehittämiään alueita Ukrainassa
Uutiset | 28.11.2025 17:18
Tuulivoiman etäisyyssääntely estää lisärakentamisen Etelä-Suomeen, varoittaa etujärjestö
Uutiset | 28.11.2025 17:09
Orban sanoi Venäjän säilyvän Unkarin keskeisenä energiantoimittajana
Uutiset | 28.11.2025 16:57
Epäiltyä kansalliskaartilaisen ampujaa vastaan nostetaan murhasyyte
Uutiset | 28.11.2025 16:18
Kempiltä kysymys koirista – ”Verotuksen tulee tukea vastuullista kasvatustyötä ja koirien hyvinvointia”
Uutiset | 28.11.2025 16:10
Suomi sulkee suurlähetystöt Afganistanissa, Myanmarissa ja Pakistanissa
Uutiset | 28.11.2025 15:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Astrid Lindgrenin veli ja J. K. Paasikivi auttoivat keskustanuorten perustamisessa
Uutiset | 28.11.2025 21:00
Ukrainaa repivän korruptiovyyhdin varjostama Zelenskyin kansliapäällikkö erosi
Uutiset | 28.11.2025 17:47
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Etätyö tulee saattaa osaksi kestävää työelämää
Mielipide | 28.11.2025 10:33
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31
Lukijalta: Työllistämisen temppu
Mielipide | 28.11.2025 9:28
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kemppi jatkaa Väestöliiton johdossa: ”Lapsiperheköyhyys on yksi aikamme raskaista virheistä”
Uutiset | 28.11.2025 9:25
Anna Svanljung jatkaa keskustan Helsingin piirin johdossa
Keskusta | 28.11.2025 8:44
Liisa Varjola jatkaa Kymenlaakson Keskustan johdossa – valtionosuusuudistuksen kaatuminen huoletti kokousväkeä
Uutiset | 27.11.2025 12:59
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste