Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Verotus

Ensimmäiset saavat esitäytetyt veroilmoituksensa torstaina

25.2.2026 9:15
Lue lisää 
Politiikka
Suomi joutuu sekä hallituksen että opposition edustajien mukaan ottamaan lisää velkaa pystyäkseen vastaamaan Venäjän aiheuttamaan kasvaneeseen turvallisuusuhkaan. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Puoluejohtajat yksimielisiä lisävelan tarpeesta turvallisuusuhan edessä – Saarikko Ylellä: "Hyvä taloudenpito on osa hyvää maanpuolustusta"

Risto Luodonpää 2.3.2022 12:13, muokattu 2.3.2022 12:38
a– a+
Politiikka

Suomi joutuu ottamaan lisää velkaa pystyäkseen vastaamaan Venäjän aggressiivisen hyökkäyssodan aiheuttamaan kasvaneeseen turvallisuusuhkaan.

Tämä kävi selkeästi ilmi neljän suurimman puolueen puheenjohtajien keskustelussa turvallisuusympäristön muutoksesta Ylen A-studiossa tiistaina.

Valtiovarainministeri Annika Saarikon (kesk.) mukaan äkillisesti muuttunut turvallisuustilanne aiheuttaa tarpeen myös politiikan asialistan nopealle päivittämiselle.

– Selvää on, että puolustusmäärärahoja tullaan korottamaan. Jo päätetyn ison hävittäjähankinnan lisäksi Puolustusvoimilla on sekä nopeita että keskipitkän tähtäimen lisälisätarpeita. Nyt tehdään arvioita siitä, miten isosta korotuksesta on kyse. Miljardeilla nouseva se varmasti tulee yhteensä olemaan, Saarikko arvioi.

Saarikon mukaan keskustelu puolustusmäärärahojen korotuksista tullaan käymään normaalin kehysmenettelyn yhteydessä.

– Vaikka pyyntöä ministeriöstä ei ole vielä edes esitetty, niin aihe nousee varmasti esiin. Pitää muistaa, että nyt ei puhuta pelkästään perinteisestä varautumisesta. Normaalisti vähemmälle huomiolle jäävät kybervaikuttaminen ja hybridiriskit ovat myös turvallisuusmenoja, hän muistuttaa.

Velanoton tarve ja määrä riippuu keskustajohtajan mukaan monista muuttuvista tekijöistä.

– Hyvä taloudenpito on osa hyvää maanpuolustusta. Inflaatio on vaarassa nousta entisestään, kriisin seurauksena ukrainalaisia rantautuu Suomeen, huoltovarmuudesta pitää huolehtia. Myös valtionyhtiöt, kuten etunenässä Finnair, ovat joutumassa vaikeuksiin, Saarikko luetteli.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) piti lisävelkaa niinikään välttämättömänä seurauksena akuutista tilannekuvan muutoksesta.

– Riippuvuus venäläisestä energiasta pitää katkaista niin pian kuin mahdollista. Saksan irtautuminen Nordstream-kaasuputkesta on tästä hyvä esimerkki. Omaan energiantuotantoon tarvitaan nopeita investointeja, joita on onneksi jo tehty. Toki pitää huolehtia, ettei näiden seurauksena leikata enää esimerkiksi koulutuksesta. Nuoret ovat kärsineet näistä kriiseistä jo tarpeeksi, Marin huomautti.

Jopa velanottoon yleensä nuivasti suhtautuvan kokoomuksen puhenjohtaja Petteri Orpo oli valmis pönkittämään turvallisuutta velkarahalla.

– On selvää, että hallitus valmistelee lisätalousarvion. Tilanne on niin vaikea, että käytössä ei ole muita vaihtoehtoja kuin velka. Toki pitää huolehtia, että talous pyörii myös pakotteiden puristuksessa, Orpo totesi.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra väläytteli visiona jopa globalisaation murtumista kriisin pitkittyessä.

– Ongelmat etenevät maasta toiseen. Suomi joutuu kantamaan EU:n jäsenenä kantamaan taakkaa. Voi käydä niinkin, että kauppaa tehdään jatkossa vain liittolaisten kanssa, Purra arvioi.

Puheenjohtajat keskustelivat A-studiossa myös mahdollisuudesta irtautua jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta.

Riikka Purra korostaa suurimpana heikkoutena sitä, että kaikki ovat tilanteen kehittymisestä epävarmoja.

– Perussuomalaiset ovat koko ajan olleet sitä mieltä, että jalkaväkimiinoista luopuminen oli virhe, hän vakuutti.

Petteri Orpo huomautti presidentti Niinistön ottaneen puheessaan kantaa myös miinakysymykseen.

– Presidentin mielestä on hyvä, että miinoja olisi varastossa. Asiaa pitää kyllä vakavasti harkita. Kullanarvoinen lisä ne varmasti olisivat, Orpo mainitsee.

Hallituspuolueiden puheenjohtajat olivat miinakannoissaan hiukan varovaisempia.

Annika Saarikon mukaan kaikista asioista, jotka vahvistavat puolustuskykyämme, pitää toki käydä parlamentaarista keskustelua.

– Miinat korvaavaa uutta ja parempaa teknologiaa on hankittu satojen miljoonien edestä. Tämä on puolueiden yhdessä harkittava asia. Itse muodostan kantani vasta sen jälkeen, kun ensin haluan kuulla tarkan arvion”.

Pääministeri Marin muistutti miinakysymyksessä niinikään korvaavista hankinnoista.

– Keskustelua sopimuksesta irtautumisesta ei olla toistaiseksi käyty, hän totesi.

Lue myös

MT: Lintilä arvioi muuttunutta tilannetta: Oma käsitykseni on, että ihan merkittävä kokonaisuus turvepuolelle on tulossa

Ministeri näkee, että sekä kotimaista puuta että turvetta tarvitaan huoltovarmuuspolttoaineina
2.3.2022 10:47

Aihetunnisteet

puheenjohtajat Talous velanotto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kreml: Venäjä jatkaa sotaa, kunnes saavuttaa tavoitteensa Ukrainassa
Uutiset | 24.2.2026 12:40
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Tutkimus: Limsoilla ja energiajuomilla huolestuttava vaikutus nuorten aivoihin
Uutiset | 23.2.2026 21:47
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
EU-maassa paljastui jotain hämmentävää: Uskomaton ”haamuosoitteiden” verkosto
Uutiset | 23.2.2026 23:03
Tätä suomalainen syö 15 kiloa joka vuosi – ”Paljon enemmän kuin arkinen elintarvike”
Uutiset | 23.2.2026 22:30
Poliisi: Vauvan tapon yrityksestä epäilty mies on kuollut
Uutiset | 24.2.2026 15:34
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista
Uutiset | 19.2.2026 10:41
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35

Uusimmat

Tutkija: Trump keskittyi kansakunnan tilaa koskevassa puheessaan menneisyyden hehkuttamiseen
Uutiset | 25.2.2026 9:45
Iran tyrmäsi Trumpin puheet mannertenvälisistä ohjuksista – ”Valtavia valheita”
Uutiset | 25.2.2026 9:34
Demokraattikuvernööri Trumpin puheesta: Valheita, liioittelua ja syytöksiä
Uutiset | 25.2.2026 9:18
Ensimmäiset saavat esitäytetyt veroilmoituksensa torstaina
Uutiset | 25.2.2026 9:15
Velkajarrutyöryhmä löi pöytään jäätävät luvut – Markus Lohi povaa ensi hallitukselle hirmu-urakkaa
Uutiset | 25.2.2026 9:11
Velkajarrutyöryhmä: Suomen julkista taloutta sopeutettava 8–11 miljardilla vuoteen 2031 mennessä
Uutiset | 25.2.2026 8:55
Wolt aloittaa Suomessa muutosneuvottelut
Uutiset | 25.2.2026 8:55
Trump puhui kongressille liki kaksi tuntia – arvosteli korkeimman oikeuden tullipäätöstä ja syytti demokraatteja vaalivilpistä
Uutiset | 25.2.2026 8:50
Eduskunnan täysistunnossa äänestetään hallituksen luottamuksesta
Uutiset | 25.2.2026 8:46
Yli puolet suomalaisista saa lääkekorvauksia viime vuonna – tästä lääkkeestä korvauksia maksettiin eniten
Uutiset | 25.2.2026 8:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01
Purra puhalsi haaveet erityistalousalueista sammuksiin – oppositio tyrmistyi hallituksen asenteesta Itä-Suomea kohtaan
Uutiset | 19.2.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkija: Trump keskittyi kansakunnan tilaa koskevassa puheessaan menneisyyden hehkuttamiseen
Uutiset | 25.2.2026 9:45
Iran tyrmäsi Trumpin puheet mannertenvälisistä ohjuksista – ”Valtavia valheita”
Uutiset | 25.2.2026 9:34
Demokraattikuvernööri Trumpin puheesta: Valheita, liioittelua ja syytöksiä
Uutiset | 25.2.2026 9:18
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi sairastaa järjestelmä-ähkyä
Mielipide | 24.2.2026 14:40
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49
Lukijalta: Uskonnonopetus toimii
Mielipide | 23.2.2026 14:40
Lukijalta: Maahanmuutto on Yhdysvaltain nykyhallinnolle kätevä syntipukki
Mielipide | 23.2.2026 14:19
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Varsinais-Suomen keskustalta täysi lista aluevaaleihin
Keskusta | 24.2.2025 18:43
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste