Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Työllisyys

Työllisten osuus jatkoi laskuaan maaliskuussa – Ekonomisti: Työttömyysaste ”tyrmäävän korkea”

22.4.2026 9:03
Lue lisää 
Politiikka
Perussuomalaisten Ville Vähämäki (vas.) ja Jani Mäkelä sekä SDP:n Joona Räsänen, Liike Nytin Harry Harkimo ja keskustan Markus Lohi parlamentaarisen velkajarrutyöryhmän raportin julkistamistilaisuudessa eduskunnan pikkuparlamentissa keskiviikkona. (Kuva: Jussi Nukari / Str / Lehtikuva)

Velkajarrutyöryhmä: Suomen julkista taloutta sopeutettava 8–11 miljardilla vuoteen 2031 mennessä

Vasemmistoliitto on jättänyt eriävän mielipiteen raporttiin.
STT / Kaisu Suopanki 25.2.2026 8:55, muokattu 26.2.2026 13:17
a– a+
Politiikka

Eduskunnan finanssipoliittinen parlamentaarinen työryhmä eli niin sanottu velkajarrutyöryhmä on päässyt sopuun tavoitteesta, jonka mukaan julkista taloutta tulee sopeuttaa 8–11 miljardilla vuoteen 2031 mennessä.

Valtion- ja paikallishallinnon yhteenlaskettu alijäämä saisi olla seuraavan vaalikauden lopulla enintään 2,0–2,5 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen. Nyt asetettua alustavaa tavoitetta tarkastellaan uudelleen vielä kuluvan vuoden joulukuussa.

Velkajarruun ovat sitoutuneet kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta.

Suomi on yksi eniten velkaantuneista EU-maista. Työryhmän puheenjohtaja Ville Valkonen (kok.) kiitteli, että haastavan taloustilanteen edessä suomalaiset päättäjät pystyvät toimimaan yhdessä.

– Näiden yhteisten tavoitteiden jälkeen voimme todeta nuorille suomalaisille, että velkahaaste tullaan ratkomaan. Tämä on tärkeä viesti paitsi kansainväliselle yhteisölle, mutta myös suomalaisille, että Suomi hoitaa asiansa, Valkonen sanoi keskiviikkona työryhmän raportin julkistuksen yhteydessä.

Työryhmä päätti myös, että EU:lle toimitettavaan keskipitkän aikavälin suunnitelmaan haetaan sopeutuskauden pidennystä neljästä seitsemään vuoteen. Ylivaalikautinen tavoite vuosille 2027–2033 on, että alijäämää on keskimäärin noin kolme prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen.

Sekä kansallinen että EU-lainsäädäntö ohjaavat rahoitusasematavoitteen asettamista. Niiden pohjana on käytetty valtiovarainministeriön laskelmia, jotka tulevat vielä päivittymään useaan otteeseen ennen vuotta 2027.

Työryhmän varapuheenjohtaja Joona Räsäsen (sd.) mukaan on vielä mahdotonta sanoa, miten sopeutustavoitteeseen päästään. Vaihtoehtoja ovat suorat leikkaukset, mutta menoja voidaan rajoittaa myös esimerkiksi verotukseen kohdistuvien muutosten tai muiden rakenteellisten uudistusten kautta.

– Ottaen huomioon tämän tavoitteen mittakaavan, että julkista taloutta pitäisi vahvistaa vähintään kahdeksalla miljardilla eurolla vaalikaudessa, niin kyllä se tarkoittaa sitä, että tarvitaan ihan kaikennäköisiä toimenpiteitä, Räsänen sanoi STT:lle.

Räsäsen mukaan suurin haaste ovat tulevina vuosina kasvavat puolustus- ja korkomenot sekä ikärakenteesta johtuvat menot. Hänen mukaansa velkasuhdetta on korjattava muun muassa yhteiskunnan kriisinkestävyyden vuoksi.

– Me olemme kroonisesti alijäämäisiä. Näin ei vain voida jatkaa, Räsänen sanoi.

Vasemmistoliitto jätti raporttiin eriävän mielipiteen. Puoluetta työryhmässä edustanut Hanna Sarkkinen perusteli ulos jättäytymistä sillä, että tulevan vaalikauden tavoitetta ei ole järkevää asettaa vuotta ennen vaaleja.

– Laskelmat elävät ja ovat epävarmalla pohjalla. Lopulliset EU-vaatimukset selviävät vasta, kun uusi hallitus käy vaalien jälkeen neuvottelut komission kanssa. Nyt asetettava tavoite rajoittaa tulevan hallituksen liikkumavaraa tarpeettomasti, Sarkkinen sanoi.

Sarkkisen mukaan sopeutuksille asetettu 8–11 miljardin mittakaava on epärealistinen, jos se suhteutetaan Petteri Orpon (kok.) hallituksen tekemiin sopeutuksiin.

– Tämä hallitus on tehnyt 3,5 miljardin sopeutukset, ja ne ovat aiheuttaneet mittavaa haittaa yhteiskunnalle. Köyhyys on lisääntynyt ja sopeutukset ovat toisaalta hidastaneet talouskasvua, minkä seurauksena velkasuhde on kasvanut eikä laskenut, Sarkkinen sanoi.

Orpon hallituksen tavoitteena on ollut sopeuttaa julkista taloutta 10 miljardilla. Asiantuntija-arvioiden mukaan se ei ole kuitenkaan pääsemässä tavoitteeseensa.

Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) on arvioinut, että hallituksen 10 miljardin sopeutuspäätösten vaikutus valtion alijäämään on todellisuudessa vain noin 3,5 miljardia euroa.

Talouspolitiikan arviointineuvoston puheenjohtaja Niku Määttänen sanoi puolestaan helmikuussa, että totuus löytyy jostain 3,5 miljardin ja 10 miljardin välistä.

Perussuomalaisten Jani Mäkelä sanoi, että nyt tehdyssä sopimuksessa kyse on ennen kaikkea ulkopuolisten pakkojen toteuttamisesta.

– Raamit meille asettaa ulkopuolinen yhteisö. Jos me emme saa tehtyä säästöjä, joku tulee tekemään ne meidän puolestamme, Mäkelä sanoi.

Mäkelä toivoi, että keskustelussa voitaisiin siirtyä keinoihin, joilla säästöjä tehdään. Hän syytti opposition pitäneen meteliä, kun nykyinen hallitus on tuonut eduskuntaan säästöesityksiä.

Keskustan Markus Lohi sanoi puolueensa olevan erittäin tyytyväinen siihen, että puolueilla on nyt yhteinen tilannekuva taloudesta.

– Tulevalla vaalikaudella joudutaan tekemään varmuudella niin säästöjä kuin veroratkaisuja, mutta emme tule onnistumaan tässä ilman talouskasvua, Lohi sanoi.

Hän lisäsi, että vastuullista politiikkaa olisi ”aloittaa urakka” siten, että jo vuodelle 2027 löytyisi selkeitä toimenpiteitä. Lohi toivoi, että esimerkiksi yhteisöveron alentamista tarkasteltaisiin uudelleen, koska se on talouskasvua rapauttava toimi.

Vihreiden Saara Hyrkön mukaan puolueelle oli tärkeää torjua ”täysin ylikireät” tavoitteet ja asettaa EU-sääntöjen puitteissa joustava tavoite, joka antaa tilaa ”fiksulle ja pitkäjänteiselle talouspolitiikalle”.

– Talouden vahvistaminen ei ole synonyymi leikkauksille, vaan tämän urakan hoitamiseen tarvitaan huomattavasti laajempi keinovalikoima – verotus ja muut uudistukset mukaan lukien, Hyrkkö sanoo.

Uutista korjattu 26.2. klo 12.53: Poistettu toisen kappaleen alusta virheellinen viittaus julkisen talouden alijäämään. Kyse on valtion- ja paikallishallinnon yhteenlasketusta alijäämästä.

Lue myös

Kaikkonen kehysriihestä: Vanhustenhoivan leikkaukset väärin, työllisyystoimet riittämättömiä

Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen mukaan hallitus teki kehysriihessään sekä myönteisiä että kielteisiä linjauksia...
22.4.2026 22:08

Hallitus sai kehysriihen päätökseen – säästöjä jopa aiottua enemmän

Pääministeri Orpo: Neuvottelut ovat olleet ajoittain vaikeita, mutta hallituksella on ollut tahto ja kyky ratkaista asioita.
22.4.2026 22:06

Keskustan Kurvinen kehysriihestä: Huti tuli viimeisessä ratkaisun paikassa

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen arvostelee hallituksen keskiviikkoisia kehysriihipäätöksiä. Hänen mukaansa hallituksella oli...
22.4.2026 22:02

Aihetunnisteet

Politiikka velkajarru

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle
Uutiset | 21.4.2026 11:18
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Tutkimus: Pyöriäinen oli yleinen Suomen rannikolla 1930-luvulle – havainnot romahtivat 1940-luvulla
Uutiset | 21.4.2026 15:29
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tämä tunne alushousuissa saa monen tuntemaan häpeää – Ei kuitenkaan kannattaisi
Uutiset | 21.4.2026 22:01
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Kaikkonen kehysriihestä: Vanhustenhoivan leikkaukset väärin, työllisyystoimet riittämättömiä
Uutiset | 22.4.2026 22:08
Hallitus sai kehysriihen päätökseen – säästöjä jopa aiottua enemmän
Uutiset | 22.4.2026 22:06
Keskustan Kurvinen kehysriihestä: Huti tuli viimeisessä ratkaisun paikassa
Uutiset | 22.4.2026 22:02
Purra: Suomi kasvattaa puolustusmäärärahoja uhka- ja tarveperusteisesti
Uutiset | 22.4.2026 21:58
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Suomalaistutkijat löysivät saunomisesta urheilun kaltaisia terveyshyötyjä
Uutiset | 22.4.2026 19:58
Hallitus kertoo kehysriihipäätöksistä kello 21 alkavassa tiedotustilaisuudessa
Uutiset | 22.4.2026 18:29
Hallituksen helpoksi arvioidut kehysriihineuvottelut venyivät iltaan
Uutiset | 22.4.2026 18:21
Energiakomissaari varoittaa: Lähi-idän sota vaikuttaa Eurooppaan vuosien ajan
Uutiset | 22.4.2026 18:05
Puuskainen tuuli liikkuu illan aikana kohti etelää – kaikkea avotulen tekoa syytä välttää
Uutiset | 22.4.2026 17:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Kello käy, talous kyntää – hallitus vaeltaa viimeiseen isoon savottaansa tyhjin taskuin
Uutiset | 21.4.2026 6:00
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen kehysriihestä: Vanhustenhoivan leikkaukset väärin, työllisyystoimet riittämättömiä
Uutiset | 22.4.2026 22:08
Hallitus sai kehysriihen päätökseen – säästöjä jopa aiottua enemmän
Uutiset | 22.4.2026 22:06
Keskustan Kurvinen kehysriihestä: Huti tuli viimeisessä ratkaisun paikassa
Uutiset | 22.4.2026 22:02
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11
Lukijalta: Naisten työllisyys turvattava Kymenlaaksossa
Mielipide | 22.4.2026 13:13
Lukijalta: Lääkärin sanelut tekoälyyn, kolmellekymmenelle potkut
Mielipide | 22.4.2026 12:42
Lukijalta: Kotimaista ja kotiruokaa
Mielipide | 21.4.2026 13:46
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta puhuu politiikkaa ja jakaa ruisleipää Helsingissä
Keskusta | 22.4.2026 16:19
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Kurvinen hakee jatkokautta kansanedustajana
Uutiset | 20.4.2026 13:30
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste