Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Öljy

Arabiemiraatit jättää Opec-järjestön ja Opec+-liittouman

28.4.2026 16:53
Lue lisää 
Isänpäivä
Kasvatustieteen professori Juha T. Hakala on tutkijan roolinsa ohella myös suosittu luennoitsija ja tuottelias kirjailija. Tieteellisten tekstien ohessa on syntynyt kymmeniä teoksia ja oppaita ratkomaan arkisen elämän ongelmakohtia. (Kuva: Maria Seppälä)

Professori: Suomalaisen isän tunnusmerkki on välittäminen

Tavallinen kasvuympäristö uhkaa jäädä tehokkuutta ja suorittamista vaativan ajattelun jalkoihin, pohtii kasvatustieteen professori Juha T. Hakala
Risto Luodonpää 12.11.2017 9:00, muokattu 13.11.2017 8:04
a– a+
Isänpäivä

Kasvatustieteen professori Juha T. Hakala paljastaa oman elämänfilosofiansa vieraalle heti kättelyssä.

– Olen kohtuuden ystävä ja kannattaja. Yritän vaikuttaa kaikenlaista ääriajattelua vastaan, hän toteaa Kokkolan yliopistokeskuksessa sijaitsevassa työhuoneessaan.

Kyse ei tällä kertaa ole miehen omista elämäntavoista tai suhtautumisesta radikalismiin, vaan näkökulmasta ihan normaaliin arkiseen perhe-elämään. Millaista sen Hakalan mukaan kuuluisi olla, mutta mitä se ei tänä päivänä läheskään aina ole.

Kohtuuden puolestapuhuja ja Kohtuuden kirja -nimisen palkitun teoksenkin laatinut Hakala on aidosti huolissaan nykyajan ihmisten ajattelutavasta. Hän on puhunut jopa ääriyhteiskunnasta.

– Oli sitten kyseessä laihduttaminen tai mikä asia hyvänsä, niin mikään tavallinen ei enää riitä, vaan kaikki vedetään överiksi, hän kuvailee.

Hakala ottaa hiukan karrikoidun esimerkin minkä tahansa työpaikan kahvipöytäkeskustelusta.

– Maratonin juoksemisella ei tahdo kehdata enää kehuskella. Joku pistää aina paremmaksi ja kertoo vetäisseensä 24 tunnin juoksun Ateenan paahtavassa helteessä.

Suorituskeskeisyys siirtyy herkästi myös vapaa-aikaan.

Juha T. Hakala

Kasvatustieteilijänä Hakala on huolissaan, miten edellä mainitun kaltainen ajattelu vaikuttaa perheisiin. Kuten nyt vaikkapa uraputkessa kiitävän isän suhtautumiseen omaan jälkikasvuunsa.

– Työelämän kovat tavoitteet ja suorituskeskeisyys siirtyvät turhan herkästi myös vapaa-aikaan. Roolista ei pysty irrottautumaan, vaan strategiat, johtamiset ja kasvuajattelu alkavat hallita helposti myös perhe-elämää, hän muistuttaa.

Hakala näkee suorittamistarpeen heijastuvan esimerkiksi harrastuksiin.

– Kaikki perheessä haluavat harrastaa. Eiväthän harrastukset huono asia ole, mutta tarpeeksi pitkälle vietynä ne ovat väistämättä poissa perheen yhdessä viettämästä ajasta.

– Ja sekin on nähty, että lasten harrastusten kautta toteutetaan ikään kuin vanhempien omia tavoitteita. Aina ei ehkä muisteta edes kysyä, onko aktiivinen harrastaminen enää lapsen oma tahto, professori pohtii.

Hankalia tilanteita syntyy myös silloin, kun vanhempi, yleensä perheen isä, joutuu olemaan esimerkiksi työn takia pitkään pois kotoa.

Hakalan havaintojen mukaan paljon matkustavat isät ovat usein korkeasti koulutettuja tai yrittäjiä. Heillä on sisimmässään tunne, ettei tilanne ole ihan reilassa perheen näkökulmasta.

– Miehet tulevat perjantai-iltana jostain päin Eurooppaa kotiin. He tuntevat syyllisyyttä ja häpeää ja miettivät, miten voisivat pelastaa tilanteen.

– Niinpä he ostavat hädissään lentokentältä jonkun kalliin lelun tai välkkyvän toppahaalarin ikään kuin korvaamaan sitä, että eivät ole voineet olla läsnä lastensa arjessa.

Roolimallit ovat muuttuneet reilusti pehmeämpään suuntaan niistä ajoista, kun isän tehtävä määriteltiin tyyliin ”rahaa kotiin tuova talonmies”.

Hakalan mukaan tämä rooli oli pitkään kuin liimattuna varsinkin sodanjälkeisten sukupolvien asenteisiin.

– Mutta ei tämä ihan helppoa ole vieläkään. Isät ovat edelleen hieman erilaisessa asemassa kuin äidit. Isiltä tuntuu puuttuvan sellainen tukiverkosto, joka äideille syntyy jo hiekkalaatikolla toisten äitien kanssa jutellessa.

– Äideillä on omat nykyajan ompeluseuransa ja kanavansa, joissa he puhuvat lapsista ja lastenhoidosta. Miesten taas on ollut aina helpompi jutella toiselle miehelle vaikkapa autoista tai urheilusta.

1960-luvun alussa syntynyt kasvatustieteen professori pystyy selittämään tuolloisen asenneilmapiirin omien kokemustensa pohjalta.

– Oma isäni vastasi täysin sitä roolia, mikä aiemmin oli vallalla. Hän ei paljon ylimääräisiä puhunut eikä pitänyt ääntä itsestään. Mutta toisaalta hän oli hyvin välittävä ja vastuuntuntoinen omia lapsiaan kohtaan.

– Monet tuon ajan isät kasvattivat poikansa työn avulla ja työn ääressä, kun sanoja ei aina oikein löytynyt. Monet siinä onnistuivat, niin minunkin isäni, Hakala toteaa ylpeänä saamastaan kasvatuksesta.

– Vaikka ajat ja asenteet ovat muuttuneet, niin juuri välittäminen on säilynyt suomalaisen isän tunnusmerkkinä näihin päiviin asti.

Lue myös

EU-parlamentti paisutti budjettia – Keskustan Kulmuni: "Ei ole vastuullista"

Keskustameppi kuitenkin painottaa, ettei hän vastusta kaikkia asioita mietinnössä.
28.4.2026 18:54

Trump: USA:lla ei ole ylempää ystävää kuin Britannia – Kuningas Charlesin vierailu alkoi

Mediassa julkaistiin brittisuurlähettilään kiusallinen kommentti, jonka mukaan Yhdysvalloilla on erityissuhde vain Israeliin.
28.4.2026 18:52

SVT: KAJ-yhtyeen jäsen ilmoittaa Euroviisuissa Ruotsin pisteet

Viime vuonna Euroviisuissa Ruotsia edustaneen suomalaisyhtye KAJ’n Jakob Norrgård ilmoittaa tulevissa Euroviisuissa Ruotsin...
28.4.2026 18:04

Aihetunnisteet

isänpäivä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
Axiosin lähteet: Iran jätti Yhdysvalloille ehdotuksen Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 27.4.2026 8:09
Merten moukari teki natsien ylpeydestä muussia – Nelson-luokan taistelulaivat näyttivät oudoilta, mutta herättivät kauhua
Uutiset | 27.4.2026 21:20
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Poliisi varoittaa uudesta tavasta viedä pankkikortin tietoja
Uutiset | 27.4.2026 16:23
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

EU-parlamentti paisutti budjettia – Keskustan Kulmuni: ”Ei ole vastuullista”
Uutiset | 28.4.2026 18:54
Trump: USA:lla ei ole ylempää ystävää kuin Britannia – Kuningas Charlesin vierailu alkoi
Uutiset | 28.4.2026 18:52
SVT: KAJ-yhtyeen jäsen ilmoittaa Euroviisuissa Ruotsin pisteet
Uutiset | 28.4.2026 18:04
Trumpin murhayrityksestä syytetylle luvassa lisäsyytteitä
Uutiset | 28.4.2026 18:01
EU-parlamentti haluaa unionille vielä komissiotakin suuremman budjetin
Uutiset | 28.4.2026 17:56
Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
Arabiemiraatit jättää Opec-järjestön ja Opec+-liittouman
Uutiset | 28.4.2026 16:53
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Israel kiisti havittelevansa Libanonin alueita itselleen – kehotti asukkaita evakkoon Etelä-Libanonissa
Uutiset | 28.4.2026 16:17
HS: Venäjän nationalistiselle leirille lapsia Suomesta etsinyt yhdistys asetettiin konkurssiin
Uutiset | 28.4.2026 16:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU-parlamentti paisutti budjettia – Keskustan Kulmuni: ”Ei ole vastuullista”
Uutiset | 28.4.2026 18:54
Trump: USA:lla ei ole ylempää ystävää kuin Britannia – Kuningas Charlesin vierailu alkoi
Uutiset | 28.4.2026 18:52
SVT: KAJ-yhtyeen jäsen ilmoittaa Euroviisuissa Ruotsin pisteet
Uutiset | 28.4.2026 18:04
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Aktiivista järjestötyötä ja aatteen paloa Lapin ohjelmatyöpajoista
Mielipide | 27.4.2026 15:39
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste