Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tasa-arvo

Kantelu paljasti merkittäviä puutteita HUSin tavassa huomioida sukupuolten tasa-arvo

17.4.2026 14:11
Lue lisää 
Norja
Presidentti Alexander Stubb ja Suzanne Innes-Stubb vierailivat Tukholmassa huhtikuussa. (Kuva: Lehtikuva)

Presidentti Stubb aloittaa kolmipäiväisen valtiovierailun Norjassa – Turvallisuus- ja puolustusasiat pinnalla

Vierailu alkaa kuninkaallisin menoin, keskiviikkona Stubb tapaa Norjan pääministerin
Suomenmaa–STT/Niilo Simojoki 15.10.2024 9:08, muokattu 15.10.2024 9:09
a– a+
Norja

Presidentti Alexander Stubb aloittaa tiistaina kolmipäiväisen valtiovierailun Norjaan puolisonsa Suzanne Innes-Stubbin kanssa. Vierailu käynnistyy Oslossa kuninkaanlinnalla, jossa kuningas Harald ja kuningatar Sonja ottavat suomalaisvieraat vastaan.

Paikalla on myös muuta kuningasperhettä, kuten kruununprinssi Haakon, kruununprinsessa Mette-Marit ja prinsessa Astrid.

Myöhemmin päivällä Stubb vierailee muun muassa suurkäräjillä eli Norjan parlamentissa. Suzanne Innes-Stubb puolestaan tutustuu kruununprinsessa Mette-Maritin kanssa maahanmuuttajien kielenopiskeluun.

Ensimmäinen vierailupäivä päättyy Norjan kuningasparin isännöimiin juhlaillallisiin kuninkaanlinnassa.

Erilaiset kohut ovat koetelleet viime aikoina norjalaisten tukea kuningashuoneelle, mutta etenkin kuningasperheen pää kuningas Harald on edelleen hyvin suosittu, eikä hänen toivota luopuvan vallasta.

Stubbin valtiovierailun poliittinen osuus on vuorossa keskiviikkona, kun presidentti käy keskustelut Norjan pääministerin Jonas Gahr Stören kanssa.

Stubb myös puhuu oslolaisella kauppakorkeakoululla, tapaa opiskelijoita ja osallistuu liike-elämän seminaariin. Puheen seminaarissa pitää liikenne-, viestintä- ja sisäministeri Lulu Ranne (ps.).

Suzanne Innes-Stubb ja kuningatar Sonja vierailevat keskiviikkona muun muassa Vigeland-museossa.

Päivän päätteeksi Suomen presidenttipari järjestää vastaanoton Norjan kuningasparille Nobelin rauhankeskuksessa.

Samassa paikassa ilmoitettiin viime viikolla Nobelin tämän vuoden rauhanpalkinnon myöntämisestä japanilaiselle ydinaseita vastustavalle järjestölle Nihon Hidankyolle.

Norjan kuningaspari isännöi Alexander Stubbin valtiovierailua. LEHTIKUVA / AFP / OLE BERG-RUSTEN

Torstaina valtiovierailun ohjelma siirtyy Bergeniin, missä Stubb tutustuu yhdessä kruununprinssi Haakonin kanssa Norjan tärkeimpään laivastotukikohtaan Haakonsverniin.

Stubbin valtiovierailu Norjaan osuu mielenkiintoiseen aikaan sekä sisäisen että ulkoisen turvallisuuden kannalta.

Norjan turvallisuuspoliisi PST nosti viikko sitten terroriuhkan tasoa toiseksi korkeimmalle tasolle viisiportaisella asteikolla. PST:n mukaan uhka johtuu Lähi-idän tilanteesta ja kohdistuu erityisesti israelilaisiin ja juutalaisiin kohteisiin.

Norja on myös ottanut käyttöön tehostetut tilapäiset rajatarkastukset ainakin 22. lokakuuta saakka.

Norja on kasvattamassa ensi vuonna puolustusbudjettiaan noin viidenneksellä 110 miljardiin kruunuun (noin 9,2 miljardiin euroon).

Puolustusministeriön mukaan määrä vastaa 2,15:ta prosenttia Norjan bruttokansantuotteesta eli ylittää Natossa asetetun kahden prosentin vähimmäisvaatimuksen.

Lisärahalla aiotaan hankkia muun muassa lisää sukellusveneitä ja pinta-aluksia sekä parantaa sotilaiden asuinoloja.

Norjan pääministeri Jonas Gahr Store ja Alexander Stubb tapasivat Norjassa lähellä Altaa maaliskuussa. LEHTIKUVA / AFP / HEIKO JUNGE

Norjan hallitus myös korvamerkitsee 967 miljoonaa kruunua (82 miljoonaan euroa) puolustusteollisuuden vahvistamiseen.

Osansa siitä saa suomalais-norjalainen Nammo, jonka tuotantolaitoksille Raufossiin rakennetaan kolmas rakettimoottoreiden tuotantolinja. Hallituksen mukaan monissa Ukrainan ilmapuolustuksessa käytetyissä ohjuksissa on Norjassa valmistetut rakettimoottorit.

Norjan ja Suomen puolustusteollisuuden kytkökset ovat läheisiä, sillä puolet Nammosta omistavasta suomalaisesta Patriasta puolet (49,9 prosenttia) omistaa vuorostaan norjalainen Kongsberg.

Norja on ostanut aiemmin samoja F-35-hävittäjiä kuin Suomi ja saanut niistä jo suurimman osan maahan. Loppujen kanssa on kuitenkin kärsitty koneen ohjelmistopäivityksistä johtuneista toimitusviivästyksistä.

Norjaa on vaadittu niin ulkomailla kuin kotimaassakin tekemään enemmän Ukrainan sotilaalliseksi tukemiseksi.

Perusteluna on se, että kaasunviejä Norja on saanut roimasti lisää vientituloja kaasuvirtojen Venäjältä Eurooppaan katkettua sodan laajentumisen jälkeen.

Norjassa on myös noussut uutiseksi Iltalehden tieto, jonka mukaan Naton FLF-joukkoihin Pohjois-Suomessa voisi osallistua myös norjalaisia sotilaita.

Lue myös

Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty

Kuuban presidentti Miguel Díaz-Canel sanoo, että maan armeijalla on velvollisuus kyetä voittamaan, jos...
17.4.2026 22:02

Moskova julkaisi osoitteita – "Potentiaalisia maaleja"

Venäjän puolustusministeriö julkaisi keskiviikkona viestipalvelu Telegramissa Ukrainaa auttavien eurooppalaisten lennokkivalmistajien osoitteita, kertoo Euractiv. Puolustusministeriön...
17.4.2026 21:45

Mediat: Trumpista tuli taakka Euroopan äärioikeistolle

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin johtaman MAGA-liikkeen ja Euroopan äärioikeistopuolueiden välinen symbioosi on saavuttanut...
17.4.2026 21:32

Aihetunnisteet

Alexander Stubb Jonas Gahr Störe Norja Norjan kuningas Norjan kuninkaalliset Politiikka ulkopolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Olkiluoto 2 palasi valtakunnan sähköverkkoon
Uutiset | 17.4.2026 12:08
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Puoluebarometri: Orpon hallitus vajosi vaalikauden pohjamutiin – SDP:hen ja keskustaan suhtaudutaan myönteisimmin
Uutiset | 16.4.2026 12:00
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty
Uutiset | 17.4.2026 22:02
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Mediat: Trumpista tuli taakka Euroopan äärioikeistolle
Uutiset | 17.4.2026 21:32
Yli miljoona suomalaista kärsii nyt oireista – asiantuntija varoittaa pahimmasta virheestä
Uutiset | 17.4.2026 21:30
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Mikä biisi, mikä puolue? – Näin puolueet itse valitsivat
Uutiset | 17.4.2026 21:00
Droonien pörinä herättää huolta – voi aiheuttaa tuhoa luonnolle
Uutiset | 17.4.2026 20:30
HS: EU valmistelee harjoitusta, jossa varaudutaan Venäjän hybridihyökkäykseen
Uutiset | 17.4.2026 18:40
Ranska ja Britannia ovat valmiita johtamaan Hormuzinsalmen liikennettä turvaavaa toimintaa – mukana olisi kymmenkunta maata
Uutiset | 17.4.2026 18:12
Presidentti Stubb: Iranin ilmoitus Hormuzinsalmen avaamisesta positiivinen merkki
Uutiset | 17.4.2026 18:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty
Uutiset | 17.4.2026 22:02
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Mediat: Trumpista tuli taakka Euroopan äärioikeistolle
Uutiset | 17.4.2026 21:32
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kymenlaakson keskusta nimesi eduskuntaehdokkaansa, vaatii hallitusta muistamaan Itäisen Suomen ohjelman
Uutiset | 17.4.2026 12:24
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste