Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Koulu

Kouluakäymättömyydestä tullut todellinen ongelma

4.3.2026 9:41
Lue lisää 
Liikenne
(Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Polttoaineen hinnankorotus ei käy keskustalaisille – "Pettymys"

Lauri Heikkilä 18.5.2021 12:51, muokattu 18.5.2021 13:31
a– a+
Liikenne

Keskustan kansanedustajat tyrmäävät laajalla rintamalla ajatuksen polttoaineiden veronkorotuksista.

Aiemmin tänään julkaistussa liikenteen verotusta selvittäneen valtiovarainministeriön työryhmän ehdotuksessa esitettiin että ajoneuvojen verotusta siirrettäisiin perusverosta enemmän polttoaineveroon. Tämä olisi työryhmän mukaan tehokas tapa vähentää päästöjä.

Valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk.) tyrmäsi esityksen tuoreeltaan.

Eduskunnan liikennevaliokunnan keskustalainen varapuheenjohtaja Ari Torniainen pitää esitystä pettymyksenä.

– Työryhmän esityspohja on pettymys, sillä se on edelleen linjannut veropäätösten pohjaksi polttoaineveron noston, vaikka hallitusohjelmassa on sovittu, ettei uusia korotuksia enää tule. Ministeriö ja liikenne tarvitsevat uutta ajattelua ja uusia malleja verotuksen ja maksujen suuntaamiseksi.

Keskusta on esittänyt, että polttoaineverojen sijaan siirryttäisiin verottamaan ajettujen kilometrien mukaan, Torniainen muistuttaa kannanotossaan.

– Sen perusideana on järjestelmä, jossa ajaminen on suhteessa halvempaa niillä alueilla, joissa oma auto on välttämätön ja joukkoliikenne heikkoa tai olematonta, myös tieluokilla olisi vaikutusta. Kannustan kaikkia eduskuntapuolueita tuomaan omat esityksensä verotuksen korjaamiseksi tulevaa muutosta vastaavaksi, Torniainen painottaa

Keskustaedustajat ovat viestineet veronkorotuksia vastaan aktiivisesti esimerkiksi Twitterissä. Hilkka Kemppi toteaa ykskantaan, ettei korotus käy.

– Olemme esittäneet oman vaihtoehtomme.

Liikenteen verotusryhmä suosittaa, että polttoaineveroa korotettaisiin ja ajoneuvoveron perusveroa alennettaisiin keventämällä päästöporrastusta. Polttoaineen hinnan korotus ei käy @keskusta’lle. Olemme sen sijaan esittäneet oman vaihtoehtomme. #keskusta @VanhanenMatti #liikenne

— Hilkka Kemppi (@HiluKemppi) May 18, 2021

Pekka Aittakumpu komppaa Vanhasen viestiä.

– Olennaista on erottaa eri työryhmien esitykset ja hallituksen esitykset. Tämä hallitus EI TULE korottamaan polttoaineiden verotusta. Eikö tämä Matin linja olekin hyvä ja kannatettava?

Työryhmän esityksiä polttoaineverotuksesta on taas ilmassa. Olennaista on erottaa eri työryhmien esitykset ja hallituksen esitykset. Tämä hallitus EI TULE korottamaan polttoaineiden verotusta. Eikö tämä Matin linja olekin hyvä ja kannatettava? https://t.co/vPTPVVvbjZ

— Pekka Aittakumpu (@PAittakumpu) May 18, 2021

Aittakumpu muistuttaa kommentoimaan innostunutta perussuomalaisten eduskuntaryhmyri Ville Taviota siitä, että tällä kaudella tehty korotus oli vain normaali indeksikorotus.

– Näistä korotuksista ei voine yksikään puolue pestä käsiään. PS myös teki viime kaudella. Kyse on sentti- ei prosenttiverosta. Autoilua pitää saada edullisemmaksi etenkin harvaan asutuilla seuduilla. Se on keskustan tavoite.

Tehtiin kuluttajahintaindeksin mukainen korotus. Näistä korotuksista ei voine yksikään puolue pestä käsiään. PS myös teki viime kaudella. Kyse on sentti- ei prosenttiverosta. Autoilua pitää saada edullisemmaksi etenkin harvaan asutuilla seuduilla. Se on keskustan tavoite.

— Pekka Aittakumpu (@PAittakumpu) May 18, 2021

Keskustan eduskuntaryhmää vetävä Antti Kurvinen toteaa lyhyesti Vanhasen viestin olevan täysin kiistaton.

– Selvää tekstiä.

Selvää tekstiä @VanhanenMatti #autoilu #liikenne #verotus #polttoaine ?? @keskusta #keskusta pic.twitter.com/HfJD1krj1Z

— Antti Kurvinen (@kurvisentwiit) May 18, 2021

Lue myös

Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin

Britannia on ”tässä sodassa mukana, halusi se tai ei”, sanoo konservatiivien puheenjohtaja Kemi...
4.3.2026 22:06

Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen "teräksinen keskisormi" suurvalloille

Vuonna 1966 Ranskan presidentti Charles de Gaulle yllätti liittolaisensa vetämällä Ranskan pois Naton...
4.3.2026 21:40

Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu

Merijää ja -vesi ovat värjäytyneet punaiseksi Suomenlahden rannikolla Helsingin edustalla. Väri johtuu hajoavista...
4.3.2026 21:05

Aihetunnisteet

ajoneuvoverotus autoilu Liikenne polttoaineverotus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Iran varoittaa Euroopan maita liittymästä sotaan
Uutiset | 3.3.2026 12:13
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Uusimmat

Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
”Se teko on nolla, mitä te olette pystyneet tekemään” – keskusta höyhensi perussuomalaisia tyhjistä turvelupauksista
Uutiset | 4.3.2026 19:08
Ulkoministeri Valtonen: Suomella ei ole tarkkaa kuvaa Yhdysvaltain tavoitteesta Iranin sodassa
Uutiset | 4.3.2026 19:08
USA:n ja Israelin iskut Iraniin jatkuivat voimakkaina samalla, kun konflikti läikkyy yhä laajemmalle
Uutiset | 4.3.2026 18:45
Jokien lämpeneminen uhkaa kalojen elinoloja – ”Lohi on kylmään veteen sopeutunut laji”
Uutiset | 4.3.2026 18:40
Hallituksen sote-optimismi ei purrut – oppositio varoittaa hurjasta palvelukadosta
Uutiset | 4.3.2026 17:59
”Aatetta ei voi pommeilla tuhota” – Timo Laaninen ennakoi Iranin sodalle lohdutonta loppua
Uutiset | 4.3.2026 17:04
Ulkoministeriö järjestää Arabiemiraateissa oleville suomalaisille tilauslennon – lipun hinta noin 2300 euroa
Uutiset | 4.3.2026 16:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Maailman myllerryksessä arki kantaa
Mielipide | 3.3.2026 10:44
Lukijalta: Naamion takaa -esikoisromaanille odotan jo jatkoa
Mielipide | 2.3.2026 14:01
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Mikä Venäjää oikein riivaa?
Mielipide | 25.2.2026 12:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste