Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Avi: Viranomaiset ovat huolissaan, että marja-alan uudet yritykset eivät noudata työlainsäädäntöä tai työehtosopimuksia

26.6.2025 17:00
Lue lisää 
Viharikokset
Valtaosa Suomessa järjestettävien pride-ihmisoikeustapahtumien järjestäjistä on kohdannut häirintää tai ilkivaltaa. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Poltettuja sateenkaarilippuja, tarrojen alle piilotettuja partateriä ja kaasuhyökkäys – lähes kaikki Suomen pride-tapahtumien järjestäjät ovat kohdanneet häirintää ja ilkivaltaa

STT - Simu Perälä 17.6.2022 7:01, muokattu 17.6.2022 9:48
a– a+
Viharikokset

STT:n selvityksen mukaan valtaosa Suomessa järjestettävien pride-ihmisoikeustapahtumien järjestäjistä on kohdannut häirintää tai ilkivaltaa.

Tapahtumajärjestäjien mukaan yleisimpiä häirinnän ja ilkivallan muotoja ovat asiaton ja loukkaava puhe sekä sateenkaarilippujen varastaminen ja tuhoaminen.

Vihapuhetta tutkiva Tuija Saresma Jyväskylän yliopistosta on järkyttynyt, miten moni järjestäjä on joutunut häirinnän kohteeksi.

–  Kun on näin suuresta määrästä kyse, se herättää kysymyksen, voisiko häirintä olla organisoitua tai että joku rohkaisisi siihen. Se vasta pelottava ajatus onkin.

Joensuussa järjestettävässä Pohjois-Karjala Pridessä häirintä ja ilkivalta ovat jokavuotinen ilmiö, kertoo tapahtumaa järjestävän Pohjois-Karjalan Setan koordinaattori Anni Rannikko.

–  Sateenkaarilippuja on varastettu siitä lähtien, kun viisi-kuusi vuotta sitten aloimme liputtaa. Sitä ennen kulkueita on häiritty autoista tööttäilemällä ja huutelemalla solvauksia.

Tänä vuonna Joensuun kaupunki nosti sateenkaarilipun kaupungintalon tornin lippusalkoon, jotta sitä ei varastettaisi.

Ilkivallan lisäksi pride-tapahtumajärjestäjien ja -osallistujien häirintä on Rannikon mukaan Joensuussa yleistä.

–  Somekirjoittelua, kirjepostia ja sähköposteja. Yleistä huutelua kadulla. Viime syksynä järjestetyn pride-kulkueen jälkeen osallistujia seurattiin autolla ja heiteltiin kananmunilla, hän kuvailee.

Lähes kaikki tapahtumajärjestäjät kertovat kärsineensä omaisuuteen kohdistuvasta ilkivallasta.

Yleisintä on sateenkaarilippujen varastaminen. Pelkästään viime vuonna lippuja varastettiin tai tuhottiin ainakin Lahdessa, Joensuussa, Oulussa ja Riihimäellä.

Sateenkaarilippuja on myös poltettu esimerkiksi Kouvolassa vuonna 2019 ja Torniossa vuonna 2017.

–  Lippu symboloi sateenkaari-ihmisten oikeuksia ja meitä, joten lippuun kohdistuvat teot kohdistuvat myös ihmisoikeuksiimme ja oikeuteemme olla, Rannikko sanoo.

Myös Jyväskylän yliopiston Saresma näkee lippujen varastamisen ja tuhoamisen vakavana tekona, jolla on vihamotiivi.

–  Jos joku poistaa Suomen lipun tangosta ja sytyttää sen palamaan, ei siihenkään suhtauduta kuin se ei olisi mitään. Lipun polttaminen on tietoinen ja hyvin väkivaltainen teko, jossa vahvan symboliarvon omaava esine häpäistään.

Osa tapahtumajärjestäjistä kertoo tehneensä ilkivallasta rikosilmoituksia, mutta heidän mukaansa ilmoitukset harvoin johtavat mihinkään.

Esitutkintoja on järjestäjien mukaan lopetettu, koska epäiltyjä ei ole ollut tai koska poliisi on katsonut varastetun tai tuhotun omaisuuden arvon niin pieneksi.

Oulun poliisilaitos tiedotti aiemmin tässä kuussa, että kahta oululaismiestä epäillään kahdesta varkaudesta sekä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

Miehet tuhosivat kaksi Oulun pride-tapahtumasta varastettua sateenkaarilippua elokuussa 2021. Esitutkinnassa toinen epäillyistä kertoi teon motiivina olleen ”kyllästyminen seksuaalivähemmistöjen liiallisen esilläoloon”.

Vähemmistöjen kohtaama vihapuhe ei Saresman mukaan ole vaaratonta, ja siksi se tulisi ottaa vakavasti.

–  On aina olemassa vaara, että se äityy teoiksi. Meillä on historiasta ja nykypäivästä paljon esimerkkejä siitä, miten sanoilla voi luoda oikeutusta tiettyä ihmisryhmää kohtaan tapahtuvasta väkivallasta.

Myös Suomessa pride-tapahtumien järjestäjiin ja osallistujiin on kohdistunut fyysistä väkivaltaa tai sen uhka.

Suurin hyökkäys pride-tapahtumia vastaan nähtiin vuonna 2010 Helsingissä, kun pride-kulkueeseen tehtiin kaasuisku, jossa 88 ihmistä altistui kyynelkaasulle. Kolme miestä tuomittiin iskusta neljän kuukauden ehdolliseen vankeuteen muun muassa 88 henkilön pahoinpitelyistä.

Vuonna 2012 Oulussa North Pride -tapahtuman yhteydessä järjestetyssä keskustelutilaisuudessa vasemmistopoliitikko Dan Koivulaakson kasvoille sumutettiin kaasua. Kalevan mukaan iskun tehnyt mies tuomittiin 1,5 vuoden ehdolliseen vankeuteen muun muassa törkeästä pahoinpitelystä. Tuomitun kerrottiin toimineen uusnatsijärjestö Pohjoismaisen vastarintaliikkeen aktiivina.

Tampereella pride-kulkueen lähtöpaikalle on tapahtumajärjestäjän mukaan useana vuonna liimattu trans- ja homofobisia tarroja, joiden alle on piilotettu partateriä, jotta tarrojen poistaja satuttaisi itsensä.

Vuonna 2010 Oulussa järjestettyä sateenkaarimessua uhattiin pommi-iskulla.

Yksi syy häirinnän yleisyydelle voi Saresman mukaan olla se, että seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksien lisääntyminen koetaan uhkana. Keskustelua oikeuksista käydään enemmän, ja sateenkaari-ihmiset ovat tulleet näkyviksi julkisessa keskustelussa.

–  Sen myötä erilaiset syytökset sateenkaari-ihmisiä kohtaan ovat kuitenkin kärjistyneet.

Ilmiö leviää internetissä helposti yli valtioiden rajojen, Saresma sanoo.

–  Esimerkiksi anti-gender-liikehdinnässä äärioikeistolaiset ja kristilliskonservatiivit tahot ovat näissä kysymyksissä löytäneet toisensa, vaikka heillä muutoin olisi eriäviä kantoja. Tämä konservatiivinen arvomaailma leviää ja sitä levitetään tietoisesti internetissä. Suomalainen toiminta liittyy selvästi kansainväliseen liikehdintään, joka on hyvin taantumuksellista.

Määrällisesti arvokonservatiiveja ei Saresman mielestä välttämättä ole aiempaa enempää, mutta heidän äänensä tulee nyt voimakkaammin esiin.

–  Internetissä transnationaalit liittoumat pystyvät tavoittamaan nekin, jotka muutoin jupisisivat vain itsekseen. Ääni voimistuu ja joukko näyttää todellista suuremmalta.

Suomen lainsäädännössä ei tunneta rikosnimikkeitä viharikos tai vihapuhe, kertoo Poliisiammattikorkeakoulun tutkija Jenita Rauta.

–  Jokainen rikos voi kuitenkin olla viharikos, jos siinä on vihamotiivi esimerkiksi seksuaalista suuntautumista tai sukupuoli-identiteettiä kohtaan.

Poliisille ilmoitettujen pride-lippujen tuhoamistapauksissa rikosnimikkeenä voi Raudan mukaan olla esimerkiksi vahingonteko, törkeä vahingonteko, ilkivalta tai tuhotyö.

Lukumäärältään seksuaaliseen suuntautumiseen, sukupuoli-identiteettiin tai sukupuolen ilmaisuun liittyvät viharikokset eivät ole viime vuosina lisääntyneet, mutta niiden osuus kaikista poliisille ilmoitetuista viharikoksista on kasvanut, Rauta sanoo.

Poliisiammattikorkeakoulun vuosiraportin mukaan vuonna 2020 Suomessa ilmoitetuista viharikoksista yhteensä kahdeksan prosenttia liittyi seksuaalisen suuntautumiseen, sukupuoli-identiteettiin tai sukupuolen ilmaisuun. Vuonna 2016 vastaava luku oli vähän yli viisi prosenttia.

Tilastot eivät kuitenkaan kerro koko totuutta.

–  Poliisin tietoon tulevat rikokset ovat vain jäävuoren huippu. Ne ovat parhaassakin tapauksessa vain noin viidennes kaikista tapauksista.

Erityisesti sateenkaari-ihmisiin kohdistuvat viharikokset ovat aliraportoituja. EU:n perusoikeusvirasto FRA:n selvityksen mukaan Suomessa viharikoksia kokeneista vastaajista vain 16 prosenttia teki ilmoituksen poliisille.

Rauta myöntää, että viharikosten tunnistamisessa on puutteita. Poliisien koulutukseen on kuitenkin panostettu, ja Poliisiammattikorkeakoulun uuteen opintosuunnitelmaan on lisätty opetusta viharikoksista.

–  Uhrin on tärkeää sanoa, jos hän ajattelee, että rikoksella on vihamotiivi. Sen tunnistamisen ei kuitenkaan pitäisi jäädä uhrin kontolle. Tuomitaanko rikos viharikoksena, se on tuomioistuimen asia, mutta ainakin sitä tutkitaan sellaisena, Rauta sanoo.

Poliisin ohjeistuksen mukaan poliisin pitää luokitella epäilty rikos viharikokseksi, jos joku asianomistajista, todistaja tai poliisi epäilee siinä olevan vihamotiivi.

Tässä tapauksessa poliisin on ilmoitettava asiasta myös syyttäjälle, jotta syyttäjä voi varmistaa, että poliisi on tutkinut viharikoksen kannalta tarvittavat näytöt.

Pride-tapahtumia järjestetään tänä vuonna yhteensä 32 paikkakunnalla. Ihmisoikeusjärjestö Setan mukaan se on ennätysmäärä.

STT kysyi yhteensä 32 tapahtumajärjestäjältä, ovatko he kokeneet häirintää tai ilkivaltaa ja jos ovat, niin minkälaista.

Vastauksia saatiin 25 tapahtumajärjestäjältä, joista 22 kertoi kohdanneensa jonkinlaista häirintää tai ilkivaltaa.

Lue myös

Tutkimus: Näin raskausajan ruokavalio vaikuttaa lapsen kasvuun

Äidin raskausajan terveydellä voi olla pitkäaikaisia vaikutuksia lapsen kasvuun, selviää Turun yliopiston tutkimuksesta. Turun...
26.6.2025 22:10

Tällainen maistissa ajaminen saa suomalaisilta hyväksyntää

”Alkoholin vaikutukset alkavat jo ensimmäisestä annoksesta ja väkijuoma vaikuttaa ajokykyyn jo ennen kuin rattijuopumusraja tulee vastaan”
26.6.2025 21:00

Tutkimuksesta hurja lukema: Näin yleisiä ovat mielenterveyshäiriöt

Valtaosa suomalaisista saa mielenterveyden, käyttäytymisen tai neurokehityksen häiriön diagnoosin elämänsä aikana. Asia selviää...
26.6.2025 19:30

Aihetunnisteet

Kotimaa pride tapahtumat viharikos

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Kremlin salamurhajuoni paljastui – aktivoi Neuvostoliittoa ihailevan eläkeläismiehen
Uutiset | 25.6.2025 21:48
”Venäjä todella vihaa sitä” – Naton operaatio keräsi kiitosta
Uutiset | 26.6.2025 10:00
”Kalastukseen on tänä vuonna kaksi mahdollisuutta” – vieraskalaa pyritään torjumaan
Uutiset | 24.6.2025 20:45
Ukrainalainen asiantuntija varoittaa: ”Älkää ryssikö tätä”
Uutiset | 26.6.2025 9:00
Nyt on avomaankurkun aika – tältä näyttää satoennuste
Uutiset | 25.6.2025 22:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut
Uutiset | 23.6.2025 21:48
Israel tulistui: Tämä on Iranin johtajan loppu
Uutiset | 19.6.2025 13:48
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19

Uusimmat

Tutkimus: Näin raskausajan ruokavalio vaikuttaa lapsen kasvuun
Uutiset | 26.6.2025 22:10
Tällainen maistissa ajaminen saa suomalaisilta hyväksyntää
Uutiset | 26.6.2025 21:00
Tutkimuksesta hurja lukema: Näin yleisiä ovat mielenterveyshäiriöt
Uutiset | 26.6.2025 19:30
Ukraina ja Venäjä vaihtoivat jälleen vankeja
Uutiset | 26.6.2025 18:25
Arvot ovat avartuneet, mutta virallinen linja on tiukka
Uutiset | 26.6.2025 18:11
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Netanjahu kiitti Trumpia korruptio-oikeudenkäyntiin liittyvästä tuesta
Uutiset | 26.6.2025 17:56
Tasa-arvokeskusteluun laitetaan vauhtia vanhoillislestadiolaisen liikkeen sisällä – ”Toiminnassamme ei ole kyse provokaatiosta, vaan inhimillisestä hädästä”
Uutiset | 26.6.2025 17:29
Trumpin mukaan Iran ei onnistunut pelastamaan ydinmateriaaleja ennen Yhdysvaltain iskua
Uutiset | 26.6.2025 17:27
Yli 50 kuollut Israelin tulituksessa Gazassa, kertoo väestönsuojeluvirasto – kuolleiden joukossa avustuksia hakeneita
Uutiset | 26.6.2025 17:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Näin raskausajan ruokavalio vaikuttaa lapsen kasvuun
Uutiset | 26.6.2025 22:10
Tällainen maistissa ajaminen saa suomalaisilta hyväksyntää
Uutiset | 26.6.2025 21:00
Tutkimuksesta hurja lukema: Näin yleisiä ovat mielenterveyshäiriöt
Uutiset | 26.6.2025 19:30
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Datatalouden tiekartta ei ole maasto
Mielipide | 26.6.2025 13:28
Lukijalta: Venäjä vastaan länsi – taloudellinen painoarvo ratkaisee
Mielipide | 26.6.2025 13:17
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Haapamäen risteysaseman kautta kulkeva Poikittaisrata on investointi puolustukseen
Mielipide | 25.6.2025 10:04
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste