Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Suomenmaa Podcast

Pelottava vaaliasetelma, siltarummut ja uran hinta – Jouni Ovaskalta suoraa tekstiä Suomenmaa Podcastissa

3.11.2026 18:00
Lue lisää 
Keskusta
Keskustan kansanedustajat tapasivat väkeä Kuopion keskustorilla tiistaina. (Kuva: Jari Laukkanen)

Poliitikoilta perätään ilmastotekoja: "Kovat ovat puheet, mutta käytännön toimet laahaavat jäljessä"

Santeri Lampi 18.8.2026 19:12, muokattu 19.8.2026 12:11
a– a+
Keskusta

Aurinkolasipäinen mies seisoskelee etäämmällä kuuntelemassa tarkkaavaisesti, kun keskustan kansanedustajat pitävät palopuheita Kuopion torilla.

Matti Koponen etsii väkijoukosta katseellaan keskustan varapuheenjohtajaa Markku Siposta. Koposella on kansanedustajalle tärkeää kiertotaloutta ja maaseutua koskevaa asiaa. Maataloudessa käytettävät muovit pitäisi kuulemma saada nykyistä paremmin kierrätykseen.

Koposen mielikuva keskustasta on myönteinen, ehkä jopa hieman positiivisempi kuin aikaisemmin.

– Keskusta on johtavien puolueiden välissä. Kovasti yrittää tavoittaa, mutta onhan se jäänyt kannatukseltaan vähän pienemmäksi, hän pohtii.

Keskustan eduskuntaryhmän yleisötempaukseen saapunut Koponen näkee, että yrittäjien työllistämisen edellytyksiä pitäisi parantaa.

– Esimerkiksi kiertotaloudesta voisi saada työpaikkoja. Siellä on paljon sellaisia asioita, joihin eivät puolueet, eivätkä oikein kansanedustajatkaan ota kantaa.

– Minusta kiertotalous on yhteiskunnalle – ja myös globaalisti – ainoa vaihtoehto.

Koposen mukaan ihmiskunta ei voi aina vain kuluttaa ja vaatia enemmän.

– Ylikulutuspäivä aikaistuu joka vuosi. Kovat on puheet, mutta käytännön toimet laahaavat jäljessä.

Orpon hallitus on Koposen mukaan talouden osalta vaikeassa raossa.

– Henkilökohtaisesti surettaa, että vähävaraisilta viedään kaikki. Se tarkoittaa sitä, että kustannukset vain kasvavat, kun ihmiset ovat sitten sosiaalitoimen luukulla. Siinä on epäonnistuttu.

Matti Koponen toivoo keskustan puhuvan entistä vahvemmin kiertotalouden puolesta. Kuva: Jari Laukkanen

Kuopiolainen Hanna-Leena Sormunen ajattelee keskustan olevan maaseutupuolue, jolla ei ole niinkään tarjottavaa kaupunkilaiselle.

– Keskusta pitää huolen meidän ruokaturvasta, mutta minä olen kaupunkilainen, enkä siksi koe, että keskusta on minun juttuni. Kaupunkilaista eläkeläistä keskusta ei puhuttele.

Sormusen mukaan keskustalaisilla toimijoilla on kuitenkin ”hirveän hyviä mielipiteitä”.

 – Siksi tulin mielenkiinnosta kuuntelemaan. Olen kyllä tykännyt monista keskustan henkilöistä.

Myös Saara-Leena Sormunen kehuu yksittäisiä keskustalaisia persoonia, mutta puolue on jäänyt Helsingissä asuvalle opiskelijalle etäiseksi.

Hanna-Leena Sormusen mielestä keskustan ja poliitikkojen ylipäätään pitäisi puhua paljon enemmän ilmastonmuutoksesta.

– Ei meillä ole mitään taloutta tai yhteiskuntaa, jos emme pysäytä ilmastonmuutosta tai ainakin vaikuta siihen.

Kuopiolaista mietityttää se, että keskusta puhuu maatalouden puolesta.

– Maatalous ja sen päästöt, metsänomistus ja ilmastonmuutoksen vastainen kamppailu tuntuvat ristiriitaisilta. Kaikkien puolueiden pitäisi sitoutua ilmastonmuutoksen vastaiseen työhön, hän katsoo.

Saara-Leena Sormunen pohtii, että keskustan pitäisi tuoda paremmin esille ympäristö- ja luontoajatteluaan.

– Varmasti keskustassa onkin sellaista ajattelua, mutta se pitäisi viestiä selkeämmin nuorehkolle kaupunkilaisihmiselle. En koe olevani suoraan keskustan kohderyhmää.

Istuvalle oikeistohallitukselle kaksikko jakaa risuja.

Hanna-Leena Sormunen ei koe olevansa hallituksen kanssa mistään yhtä mieltä.

– Minusta tästä hallituksesta kuvastuu ylimielisyys. He ovat meidän palkkalistoilla, mutta heistä paistaa sellainen tietty ylimielisyys, että me teemme näin, koska näin vaan pitää tehdä. Linja on epämiellyttävä ja epävakaa kaikella tavalla.

Saara-Leena Sormunen kokee, että monet hallituksen leikkaukset ovat osuneet juuri häneen.

– Vähän on jäänyt taka-alalle se hyvä, mitä ovat ehkä yrittäneet tehdä.

Saara-Leena Sormunen (vas.) ja Hanna-Leena Sormunen ovat tyytymättömiä Orpon hallitukseen. Kuva: Jari Laukkanen

Pirkko Kuukkanen on ollut keskustan kannattaja koko ikänsä.

– Lapsuudesta maalla olen kasvanut, niin mitä muuta puoluetta voisin kannattaa? Täällä on tuttuja edustajia. Siksi tulin, Kuukkanen kertoo.

Kuukkanen näkee, että tärkeintä on arjen hyvinvointi sekä se, että kaikille tarjotaan tasapuolisesti mahdollisuudet hyvään elämään.

Hän toivoo, että kotitalousvähennystä kehitettäisiin nykyistä paremmaksi.

Hallituksen politiikka ei saa Kuukkaselta kiitosta. Etenkin perussuomalaisten kannanotot maahanmuuton osalta mietityttävät.

Pirkko Kuukkanen tuli tapaamaan tuttuja keskustalaisia edustajia Kuopion torille. Kuva: Jari Laukkanen

Lue myös

Pääministeri Orpo vaalituloksesta: Tarkoittaa isoa muutosta Yhdysvalloissa

Tämä oli suuri tappio republikaaneille ja Trumpille, Orpo sanoo STT:lle.
4.11.2026 11:19

Tutkija: Presidentti Trumpin vaikutusvallan aika republikaanipuolueen sisällä alkaa olla ohi

Yhdysvalloissa vaalitulos kertoo äänestäjien tyytymättömyydestä taloudelliseen tilanteeseensa, arvioi Ulkopoliittisen instituutin tutkija Maria Lindén.
4.11.2026 11:10

Pääsponsori Skoda uhkaa vetäytyä jääkiekon MM-kisoista

Tshekkiläinen autonvalmistaja ja jääkiekon MM-kisojen pitkäaikainen pääsponsori Skoda kertoo harkitsevansa uudelleen sponsorirooliaan, jos...
4.11.2026 10:48

Aihetunnisteet

Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Trumpin, Xin ja Putinin tapaaminen voi kompastua agendaan – ”Venäläiset haluaisivat puhua Ukrainasta, Yhdysvallat ydinaseista, Kiina ei kummastakaan”
Uutiset | 3.11.2026 8:01
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Puola sanoi estäneensä provokaation Venäjän rajalla
Uutiset | 3.11.2026 16:08
Orpo vetoaa Palokin koskien vapauttamisen puolesta: ”Valinta tulevaisuuden ja menneisyyden välillä”
Uutiset | 3.11.2026 10:17
Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – ”Enemmän haittaa kuin hyötyä”
Uutiset | 3.11.2026 21:30
Viking Line ja TT-Line avaavat laivareitin Vuosaaren ja Tallinnan Muugan välille
Uutiset | 3.11.2026 10:34
Telian datayhteydet palautumassa – mobiiliverkko ei toiminut normaalisti yöllä ja aamulla
Uutiset | 3.11.2026 8:20
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15

Uusimmat

Pääministeri Orpo vaalituloksesta: Tarkoittaa isoa muutosta Yhdysvalloissa
Uutiset | 4.11.2026 11:19
Tutkija: Presidentti Trumpin vaikutusvallan aika republikaanipuolueen sisällä alkaa olla ohi
Uutiset | 4.11.2026 11:10
Pääsponsori Skoda uhkaa vetäytyä jääkiekon MM-kisoista
Uutiset | 4.11.2026 10:48
Siika-aho: Yhdysvaltain vaalitulos on keskivoimien voitto – ”Huh, mitä tunteiden vuoristorataa”
Uutiset | 4.11.2026 10:46
Finnair aloittaa kaupalliset lennot viiteen maakuntakohteeseen
Uutiset | 4.11.2026 10:45
Demokraattien järisyttävä voitto on talouden kannalta pikku-uutinen, arvioi asiantuntija
Uutiset | 4.11.2026 10:43
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Keskuskauppakamari: Sininen aalto haastaa Trumpin aseman, mutta huoli USA:n ulko- ja kauppapolitiikasta kasvaa
Uutiset | 4.11.2026 10:10
Rikollisryhmän epäillään tuoneen Suomeen yli 170 kiloa kokaiinia
Uutiset | 4.11.2026 10:10
Kaikki merkit kertovat kasvusta Suomen suurimmalla vientialalla
Uutiset | 4.11.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pääministeri Orpo vaalituloksesta: Tarkoittaa isoa muutosta Yhdysvalloissa
Uutiset | 4.11.2026 11:19
Tutkija: Presidentti Trumpin vaikutusvallan aika republikaanipuolueen sisällä alkaa olla ohi
Uutiset | 4.11.2026 11:10
Pääsponsori Skoda uhkaa vetäytyä jääkiekon MM-kisoista
Uutiset | 4.11.2026 10:48
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata