Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iso-Britannia

”Suuri vallansiirto” – uusi brittipääministeri hajasijoittaa valtionhallintoa Pohjois-Englantiin

19.8.2026 12:11
Lue lisää 
Ulkomaat
Sunnuntaina otetussa kuvassa Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un ja hänen tyttärensä Kim Ju-ae. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Pohjois-Korea tukee Venäjää Ukrainan sodassa, ja se on saanut maan talouden kukoistamaan

Tiedot itsevaltaisen Pohjois-Korean tuen laajuudesta Venäjälle tulevat länteen paljolti Ukrainalta. Ukrainan mukaan Pohjois-Korea on lähettämässä lisää joukkoja Venäjän tueksi.
STT-Milja Rämö 19.8.2026 15:00, muokattu 19.8.2026 15:12
a– a+
Ulkomaat

Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa on piristänyt merkittävästi köyhän ja eristäytyneen Pohjois-Korean taloutta. Sen jälkeen kun Venäjä aloitti laajamittaisen hyökkäyssodan Ukrainassa, Pohjois-Korean ulkomailta saadut tulot ovat kasvaneet valtavasti.

Yhdysvaltalaisen talouslehti Forbesin mukaan kasvua on ollut hyökkäyssodan alettua 22 miljardin Yhdysvaltain dollarin edestä. Se on Forbesin mukaan nelinkertainen määrä verrattuna aiempaan neljän vuoden jaksoon. Forbesin mukaan 14 miljardia tuloista on sotilaallisesta avusta Venäjälle. Lehti kirjoittaa, että Ukrainan hallinnon tietojen mukaan esimerkiksi vuosina 2024–2025 Pohjois-Korea toimitti puolet Venäjän eturintamalla käyttämistä sotatarvikkeista.

Useista lähteistä vahvistettuja tietoja itsevaltaisesti johdetun Pohjois-Korean sotilaallisen tuen laajuudesta Venäjälle on vaikea saada. Suuri osa tiedoista on sotaa käyvältä Ukrainalta. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kertoi viime kuussa, että Venäjällä on tehty valmisteluja, jotta Voronezhin alueella voitaisiin ottaa vastaan 30 000 pohjoiskorealaista sotilasta. Myöhemmin arvio nousi 50 000:een. Pohjois-Korea ilmeisesti myös valmistautui siirtämään ballistisia ohjuksia ja laukaisualustoja Venäjälle. Eri asiantuntijoiden mukaan tieto on uskottava.

Hongkongilaisen South China Morning Post -lehden (SCMP) haastattelema vanhempi tutkija Oh Gyeong-seob katsoo pohjoiskorealaisten sotilaiden värväämisen olevan kustannustehokas tapa värvätä sotilaita. Eteläkorealaisessa Korean kansallisen yhdistymisen tutkimuslaitoksessa työskentelevä Oh sanoo, että joukkojen värvääminen Venäjältä on entistä vaikeampaa.

Ei ole ensimmäinen kerta, kun Pohjois-Koreasta on lähetetty sotilaita taisteluihin Ukrainaa vastaan. Vuonna 2024 pohjoiskorealaisia sotilaita oli mukana taisteluissa Venäjän Kurskin alueella. Sinne lähetettiin noin 14 000 sotilasta. SCMP:n mukaan Pohjois-Korean hallinto vahvisti tiedon viime vuonna. Lehden mukaan rintamajoukkojen määrä on nykyisin samankaltainen.

SCMP:n mukaan kaikki asiantuntijat eivät ole vakuuttuneita siitä, että pohjoiskorealaisia joukkoja lähetettäisiin ainakaan eturintamalle lähiaikoina.

Toissa vuonna Pohjois-Korea ja Venäjä allekirjoittivat puolustussopimuksen. Se velvoittaa maita antamaan toisilleen sotilaallista apua, jos toista vastaan hyökätään.

SCMP:n mukaan Pohjois-Korean asevoimissa palvelee 1,2 miljoonaa sotilasta.

Lehden haastatteleman Pohjois-Korean tutkimuksen professorin Lim Eul-chulin mukaan pohjoiskorealaiset joukot Venäjällä olisivat varoitus Yhdysvalloille, Etelä-Korealla ja ja Japanille. Eteläkorealaisen Kyungnamin yliopiston Kaukoidän tutkimuksen instituutissa toimivan professorin mukaan viestinä on, että Venäjä voisi puuttua välittömästi, jos Korean niemimaalla tulisi kriisitilanne. Lim katsoo, että pohjoiskorealaiset asevoimat, joilla olisi kokemusta nykyaikaisesta sodankäynnistä ja venäläistä sotilasteknologiaa, olisi uhka alueen turvallisuudelle.

Samalla asiantuntija-arvioiden mukaan Pohjois-Korean itsevaltainen johtaja Kim Jong-unin asema on vahvistunut. Yhdysvaltalaislehti Wall Street Journalin tietojen mukaan presidentti Donald Trump olisi tapaamassa Venäjää tukevan Kimin vielä tänä vuonna.

Lue myös

"Muutos on välttämätön" – Keskusta ajaa pienten lasten koulua, OAJ toppuuttelee

Keskusta haluaa pienten lasten koulun, jossa esiopetus sekä peruskoulun kaksi ensimmäistä luokkaa muodostaisivat...
19.8.2026 15:52

Kahta syytetään virkarikoksesta valtion koulukodeissa – Syyttäjä: Satojentuhansien edestä hankintalain vastaisia hankintoja sekä esteellisiä paljukauppoja

Syyttäjä katsoo, etteivät syytteessä olevat teot ole niiden haitallisuus ja vahingollisuus huomioiden kokonaisuutena arvostellen vähäisiä
19.8.2026 15:28

Uusien autojen kauppa kääntyi alkuvuoden aikana kasvuun

Alkuvuoden aikana uusien autojen kauppa on kääntynyt kasvuun, kertoo Autoalan Tiedotuskeskus. Sen sijaan...
19.8.2026 15:17

Aihetunnisteet

Pohjois-Korea Ukrainan sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Kaikkonen esittää suurremonttia sosiaaliturvaan – keskusta haluaa kannustavuutta työnhakuun
Uutiset | 18.8.2026 11:00
Asiantuntija OP Mediassa: Tämä on asunnon tehokkain myyntivaltti
Uutiset | 18.8.2026 21:00
Puolaan paenneiden ukrainalaismiesten tilanne hankaloitui – Heitä uhkaa vaikea valinta
Uutiset | 18.8.2026 14:18
Tässäkö on onnellisen parisuhteen salaisuus? Tutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 17.8.2026 22:25
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
Oikaisu uutiseen Huoltovarmuuskeskuksen viljahankinnoista
Uutiset | 18.8.2026 17:10
Munaxin pakkaamia kananmunia vedetään takaisin – tuottajatilalla jälleen salmonellaa
Uutiset | 18.8.2026 16:09
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Kansanedustaja vaatii hallitukselta välitöntä muutosta marjojen ja sienien myyntiin – ”Kansa hakee lisätuloja metsästä”
Uutiset | 17.8.2026 10:20
Keskustalainen unohdettiin, jotta demarit pääsisivät paremmin esiin – omatkin kampittivat
Uutiset | 16.8.2026 9:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20

Uusimmat

”Muutos on välttämätön” – Keskusta ajaa pienten lasten koulua, OAJ toppuuttelee
Uutiset | 19.8.2026 15:52
Kahta syytetään virkarikoksesta valtion koulukodeissa – Syyttäjä: Satojentuhansien edestä hankintalain vastaisia hankintoja sekä esteellisiä paljukauppoja
Uutiset | 19.8.2026 15:28
Uusien autojen kauppa kääntyi alkuvuoden aikana kasvuun
Uutiset | 19.8.2026 15:17
Linja-auto ja kuorma-auto törmäsivät Brasiliassa, yli 20 kuoli
Uutiset | 19.8.2026 15:07
Pohjois-Korea tukee Venäjää Ukrainan sodassa, ja se on saanut maan talouden kukoistamaan
Uutiset | 19.8.2026 15:00
Pörssisähkö kallistuu pian ja syöpöt datakeskukset lisäävät painetta – onko pörssisähkön ”kultakausi” jo ohi?
Uutiset | 19.8.2026 14:46
Erittäin uhanalainen arosuohaukka ammuttu Laukaassa
Uutiset | 19.8.2026 14:13
Ennakkotieto muuttui: Rantasalmen Haukiveteen pääsi rahtialuksesta arviolta 200 litraa öljyä
Uutiset | 19.8.2026 14:10
Rinnekodit tarkentaa: Poliisi käytti etälamautinta ulkona
Uutiset | 19.8.2026 14:07
Ministeriö perii Turun kaupungilta takaisin lähes 3 miljoonaa euroa
Uutiset | 19.8.2026 14:05
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Päätoimittajalta | Kaikkoselta verhottu sivallus – nyt alkaa raju kisa äänistä
Uutiset | 18.8.2026 16:35
Kaikkonen esittää suurremonttia sosiaaliturvaan – keskusta haluaa kannustavuutta työnhakuun
Uutiset | 18.8.2026 11:00
Poliitikoilta perätään ilmastotekoja: ”Kovat ovat puheet, mutta käytännön toimet laahaavat jäljessä”
Uutiset | 18.8.2026 19:12

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Muutos on välttämätön” – Keskusta ajaa pienten lasten koulua, OAJ toppuuttelee
Uutiset | 19.8.2026 15:52
Kahta syytetään virkarikoksesta valtion koulukodeissa – Syyttäjä: Satojentuhansien edestä hankintalain vastaisia hankintoja sekä esteellisiä paljukauppoja
Uutiset | 19.8.2026 15:28
Uusien autojen kauppa kääntyi alkuvuoden aikana kasvuun
Uutiset | 19.8.2026 15:17
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Aatteemme kestää
Mielipide | 19.8.2026 10:06
Lukijalta: Kun sairaus vie veljeni
Mielipide | 19.8.2026 10:00
Lukijalta: Etiketin etsintää
Mielipide | 19.8.2026 9:45
Lukijalta: Suomen ulkopolitiikkaa ei johdeta Washingtonin kyselylomakkeella
Mielipide | 18.8.2026 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä ehdottaa lapsiperheille omaa korkotukilainaa – ”Puoli Suomea tyhjenee, jos pankkeja ei saada toimittamaan tehtäväänsä”
Uutiset | 19.8.2026 11:30
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
Hallitus ole tehnyt mitään konkreettista itäisen Suomen eteen, sanoo keskustan Vesa Kallio
Uutiset | 18.8.2026 13:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste