Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Saamelaiskäräjälaki
Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä sanoo selvittäneensä mahdollista jääviyttään saamelaiskäräjälaissa. Valiokuntaneuvokset, jotka ovat juristeja, totesivat, että jääviysepäilyjä ei ole. (Kuva: Lehtikuva/Emmi Korhonen)

Perustuslakivaliokunnan Ojala-Niemelä: Itseni jäävääminen ei ollut tarpeen, vaikka mieheni on saamelainen

”Ei meillä kotiin politiikkaa tuoda”, valiokunnan puheenjohtaja sanoo STT:lle
STT-Saila Kiuttu, Sanna Nikula 1.3.2023 14:16, muokattu 1.3.2023 14:30
a– a+
Saamelaiskäräjälaki

Eduskunnan perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä (sd.) katsoo, ettei hänellä ollut syytä jäävätä itseään saamelaiskäräjälain käsittelyssä, vaikka hänen aviomiehensä on saamelainen.

– Kansanedustajan kohdalla kynnys jääviydelle on korkealla, joten vaikka olisin itse saamelainen, sekään ei olisi vielä tehnyt minusta jääviä, Ojala-Niemelä sanoo STT:lle.

Ojala-Niemelä sanoo selvittäneensä mahdollista jääviyttään. Valiokuntaneuvokset, jotka ovat juristeja, totesivat, että jääviysepäilyjä ei ole.

Hän sanoo kysyneensä tulkintaa myös emeritusprofessori Mikael Hidéniltä, joka on perehtynyt kansanedustajia koskevaan esteellisyyteen. Tämä kehotti pohtimaan, muuttaako lakimuutos perheen statusta.

– Perheessämme status ei muutu, hyväksyttiinpä laki tai ei, joten Hidénistä oli kaukaa haettu ajatus, että olisin tässä asiassa jäävi, Ojala-Niemelä sanoo.

Saamelaiskäräjien vaalilautakunta on hyväksynyt Ojala-Niemelän puolison vaaliluetteloon eikä hän siten kuulu niin sanottuihin kiistanalaisiin saamelaisiin, jotka on hyväksytty saamelaisiksi korkeimman hallinto-oikeuden päätöksellä.

Onko miehesi vastustanut lakimuutosta?

– Ei ole. Ei meillä kotiin politiikkaa tuoda.

Lakimuutoksessa on kyse saamelaisten itsemääräämisoikeudesta. Yksi suurista muutoksista, joihin lain uudistamisella on pyritty, liittyy lain saamelaismääritelmään eli siihen, ketkä hyväksytään vaaliluetteloon ja ovat siten äänioikeutettuja ja voivat asettua ehdolle saamelaiskäräjävaaleissa.

Ojala-Niemelä edustaa Lapin vaalipiiriä, ja enemmistö Lapin kansanedustajista on kertonut julkisesti vastustavansa lakiesitystä. Nyt kun asian käsittely on tällä erää päättynyt, Ojala-Niemelä suostuu avaamaan omaa näkemystään lakimuutoksesta.

– Minusta tämä oli pääosin edistettävissä, mutta minua hiersi kysymys niiden jäsenien kohtalosta, jotka on hyväksytty korkeimman hallinto-oikeuden päätöksellä.

Häntä huoletti, että he olisivat joutuneet automaattisesti rekisteristä ulos, eikä kaikkia välttämättä olisi hyväksytty takaisin.

– Pohdin, tehdäänkö tässä oikeuden loukkaus toiseen suuntaan. Tämä ei kuitenkaan hiertänyt niin paljon, että tässä jotakin kaatoyritystä olisi minulla ollut, hän korostaa.

Korkein hallinto-oikeus on hyväksynyt henkilöitä vaaliluetteloon vastoin saamelaiskäräjien vaalilautakunnan ja hallituksen tahtoa.

Viimeksi kesäkuussa Suomi sai langettavan ratkaisun YK:n rotusyrjintäkomitealta rotusyrjinnän vastaisen yleissopimuksen loukkaamisesta. Ratkaisu liittyy korkeimman hallinto-oikeuden päätökseen sallia saamelaiskäräjien vaaliluetteloon ihmisiä vastoin käräjien vaalilautakunnan arviota.

Julkisuudessa on kyseenalaistettu Ojala-Niemelän puolueettomuutta aiheen käsittelyssä sen jälkeen kun perjantaina esitystä koskeva mietintö jätettiin tekemättä oudolta näyttäneen tapahtumaketjun päätteeksi.

Myös perustuslakivaliokunnan jäsenet ovat ihmetelleet SDP:n ja puheenjohtajan toimintaa.

– Eli ilmoitetaan oman puolueen varajäsenelle, ettei ole tarvetta tulla ja varmistetaan samalla, että pahimman luokan vastustaja toisesta puolueesta tulee paikalle. Ja sitten esitetään, ettei muka oltu tietoisia, mitä voisi käydä, kummasteli muun muassa vasemmistoliiton perustuslakivaliokunnan varajäsen Veronika Honkasalo Twitterissä sunnuntaina.

Eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Lindtmanin mukaan SDP oli koko ryhmänä saamelaiskäräjälain uudistamisen kannalla ja lainsäätämisen kannalla. Hän muistuttaa, että myös Ojala-Niemelä äänesti lain puolesta.

– Peräänkuulutan suhteellisuutta tähän keskusteluun. Saamelaiskäräjälaki ei kaatunut SDP:n tai Ojala-Niemelän toiminnan seurauksena, vaan sen vuoksi, että eduskunnassa oli perussuomalaisten, keskustan ja loppuvaiheessa yllätykseksi myös kokoomuksen muodostama enemmistö, joka ei halunnut tätä lakia säätää, Lindtman sanoo STT:lle.

Oikeuskanslerinvirastoon ei ole tullut kanteluita Ojala-Niemelän jääviyteen liittyen.

Kun perustuslakivaliokunnan kokouksessa perjantaina äänestettiin siitä, tehdäänkö saamelaiskäräjälaista mietintö, SDP:n jäsenen tilalla kokouksessa sijaisti keskustan kansanedustaja, perustuslakivaliokunnan varajäsen Markus Lohi. Hän on julkisesti kertonut vastustavansa lakimuutosta.

SDP:n varajäsenelle Merja Mäkisalo-Ropposelle Ojala-Niemelä oli antanut virheellistä tietoa kokouksesta. Äänestys pääsi alkamaan ennen kuin Mäkisalo-Ropponen ehti paikalle.

– Kun näin jälkikäteen mietin toimintaani, minun olisi pitänyt tajuta pitää siinä kohtaa tekninen tauko, kun tuli se äänestysesitys. Lohen tilalle olisi kutsuttu Mäkisalo-Ropponen, Ojala-Niemelä sanoo.

Lohi ehdotti valiokunnan toteavan, että sillä ei ole edellytyksiä laatia asiasta mietintöä. Asia ratkesi äänin 9–7–1 niin, ettei mietintöä tehdä.

SDP, vasemmistoliitto, vihreät ja RKP olivat sen kannalla, että mietintö olisi laadittu. Perussuomalaiset, kokoomus ja keskusta olivat sitä mieltä, että ei. Yksi keskustan edustaja äänesti Ojala-Niemelän mukaan tyhjää.

Sekä Lindtman että Ojala-Niemelä korostavat, että lopputulos olisi saattanut olla sama, vaikka SDP:n edustaja olisikin ollut perustuslakivaliokunnan kokouksessa paikalla. Yksi tyhjää äänestänyt keskustan jäsen olisi siinä tapauksessa todennäköisesti päätynyt vastustamaan mietinnön laatimista.

Keskustan ministeriryhmä oli äänestänyt valtioneuvostossa esityksen antamista vastaan ja julkisesti vastustanut esitystä koko käsittelyn ajan.

Saamelaisten itsemääräämisoikeutta koskeva lakiuudistus jäi toteuttamatta kolmannelta hallitukselta peräkkäin.

Lue myös

"Nyt rotia tähän hommaan" – Tällaisia sloganeita piiripomoilta syntyi

Puolueen vaalimenestys kiteytyy usein yhteen mieleenpainuvaan iskulauseeseen. Keskustapiirien puheenjohtajat tarttuivat haasteeseen ja pyöräyttivät...
20.9.2026 12:01

"Suomi kuntoon" sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä

Millä teemoilla ja sloganeilla keskustan pitäisi lähteä tuleviin eduskuntavaaleihin? Suomenmaa kysyi tätä keskustan...
20.9.2026 12:00

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan

Ekonomistin mielestä sopeutukset olisi järkevintä toteuttaa leikkausten ja veronkorotusten yhdistelmällä, mutta leikkauksia painottaen.
20.9.2026 8:16

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Tanska ja USA pääsivät sopuun Grönlannista – ”Näen tämän näyttävänä tappiona Trumpille”
Uutiset | 19.9.2026 9:44
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

”Nyt rotia tähän hommaan” – Tällaisia sloganeita piiripomoilta syntyi
Uutiset | 20.9.2026 12:01
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä
Uutiset | 19.9.2026 16:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Nyt rotia tähän hommaan” – Tällaisia sloganeita piiripomoilta syntyi
Uutiset | 20.9.2026 12:01
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste