Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Kettunen: Bensan hinnan nousu ei enää kiinnosta perussuomalaisia – ”Petti lupaukset”

10.1.2026 15:16
Lue lisää 
Kirjat
Simon Elo astui median eteen 13. kesäkuuta 2017, kun joukko perussuomalaisia kansanedustajia irtautui puolueesta ja perusti Uusi vaihtoehto -nimisen eduskuntaryhmän. Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva (Kuva: Jussi Nukari/lehtikuva)

Perussuomalaisten ex-kansanedustaja Simon Elo pitää puoluetta radikalisoituneena — "Etnonationalismin voi sanoa olevan nykyisen perussuomalaisen aatteen ytimessä"

Elo syyttää kirjassaan perussuomalaisia myös liukumisesta Venäjä-mielisen liikehdinnän suuntaan.
Annukka Kaarela 8.2.2021 9:05, muokattu 8.2.2021 19:17
a– a+
Kirjat

Perussuomalaisten entinen kansanedustaja Simon Elo kuvailee tuoreessa kirjassaan puolueen nykytilaa jyrkin sanankääntein.

Elon mielestä perussuomalaiset ei enää kunnioita länsimaista demokratiaa. Aatteen ytimessä on etnonationalismi, ja lisäksi puolue on liukunut yhä lähemmäksi Venäjä-mielistä liikehdintää.

Etnonationalistit käyttävät suomalaisuudesta samaa määritelmää kuin Suomen Sisu. Sen mukaan suomalainen kansa koostuu pääosin niiden ihmisryhmien jälkeläisistä, jotka muuttivat Suomeen esihistoriallisena aikana.

– Minun nähdäkseni etnonationalismi on vain kiertoilmaisu kansallissosialismin opeille, Elo kirjoittaa.

Etnonationalismi on aiemmin yhdistetty lähinnä perussuomalaisiin nuoriin, mutta Elon mukaan aatteen kannatus on huomattavaa myös puolueen nykyisessä eduskuntaryhmässä.

Hänen mukaansa perussuomalaisten johtokaan ei ole tuominnut aatetta, vaan varoittelee puhumasta asiasta liikaa, ettei sen esiintuomisella menetettäisi kannatusta.

Elo syyttää Poliittiset mustelmani -kirjassaan perussuomalaisia myös liukumisesta Venäjä-mielisen liikehdinnän suuntaan. Suurin osa on tehnyt sen tiedostamattaan, osa täysin tiedostaen, hän kirjoittaa.

Elon mukaan Venäjän myötäjuoksijat ovat saaneet haluamansa: kansallismielisen puolueen, joka ajaa Venäjän näkemyksiä. Jopa puolueen puheenjohtaja Jussi Halla-aho on ex-kansanedustajan mukaan osoittanut tukea Venäjän näkemyksiä rummuttavalle valemedialle, kuten MV-lehdelle. 

– Kun Halla-aho ja Huhtasaari käyvät puhumassa Suomi ensin ja Rajat kiinni -liikkeiden mielenosoituksissa ja hyväksyvät valemedian toimintatavat, tekevätkö he sen tiedostaen, että he samalla poliittisina toimijoina edistävät Venäjän informaatiosodankäyntiä? Elo pohtii.

– ”Tiedostaen” tai ”tiedostamatta” ovat kumpikin vaarallisia vastauksia tähän kysymykseen. Joko on tietoinen apuri tai hyväntahtoinen hölmö.

Simon Elo oli yksi kahdestakymmenestä kansanedustajasta, jotka irtautuivat perussuomalaisista ja perustivat sinisen eduskuntaryhmän kesäkuussa 2017, kun Jussi Halla-aho oli valittu perussuomalaisten puheenjohtajaksi. Elo johti sinisten ryhmää seuraaviin eduskuntavaaleihin asti.

Espoolainen Elo nousi eduskuntaan vuoden 2015 eduskuntavaaleissa Uudeltamaalta. Vaaleissa kakkossijalle yltänyt perussuomalaiset päätti lähteä mukaan Juha Sipilän (kesk.) hallitukseen, mutta hallitustaival alkoi äärimmäisen tukalissa merkeissä.

Kreikan tukipaketti ja syksyllä 2015 puhjennut siirtolaiskriisi romahduttivat puolueen kannatuksen. Alle kymmenen prosentin vajonneet lukemat saivat eduskuntaryhmän paniikin valtaan.

Elon mukaan ryhmän jakautumisesta alkoi näkyä merkkejä lähes välittömästi. Maltillinen enemmistö äänesti ryhmän varapuheenjohtajaksi Ari Jalosta, kun taas radikaali vähemmistö olisi halunnut tehtävään Laura Huhtasaaren.

Elon mukaan ryhmän työskentely oli alusta asti sekavaa ja riitaisaa. Keskustelu ei edennyt strategiselle tasolle asti eikä selkeää linjaa ollut, vaan asioita mietittiin tapauskohtaisesti.

Eniten tunteita herätti maahanmuuttopolitiikka. Äänekäs vähemmistö meuhkasi siitä varsinkin julkisuudessa ja sosiaalisessa mediassa, mutta oli kokouksissa usein hiljaa, kun olisi pitänyt avata suu.

Hallituksessa perussuomalaiset jäi Elon mielestä kolmanneksi pyöräksi. Se ei saanut selkeitä poliittisia voittoja eikä osannut ottaa julkisuushyötyjä irti hyvistä päätöksistä.

Puolueen puheenjohtaja Timo Soinikaan ei ollut Elon mielestä hallitusvuosina enää yhtä kovassa iskussa kuin aiemmin.

–  Koen, että syksyn 2015 myrskyissä arkinen politiikan tekeminen ei enää kiinnostanut Soinia samalla tavalla kuin ennen. Oliko jano sammutettu ja nälkä kadonnut?

Soini ilmoitti maaliskuussa 2017 luopuvansa perussuomalaisten puheenjohtajuudesta. Kun Sampo Terho kertoi lähes välittömästi omasta ehdokkuudestaan, hänet oli helppo leimata perintöprinssiksi ja puolue-eliitin ehdokkaaksi.

Elon mukaan Jussi Halla-aho oli luvannut tukijoilleen jo kesäkuussa 2016 haastavansa Soinin. Halla-aho olisi saattanut olla ehdolla jo edellisenä kesänä Turussakin, mutta puolueet jäsenmaksut olivat jääneet kahdelta vuodelta maksamatta, Elo kirjoittaa.

Halla-ahon kampanjan avaus oli kuin suoraan Donald Trumpin pelikirjasta. Hän ilmoitti ehdokkuudestaan nettivideolla eikä antanut medialle tilaisuutta esittää kysymyksiä.

Elon mukaan Suomen Sisu valtasi Jyväskylän puoluekokouksessa perussuomalaiset, kun puheenjohtajaksi valittiin Halla-aho ja varapuheenjohtajiksi Laura Huhtasaari, Teuvo Hakkarainen ja Juho Eerola.

– Halla-aho osoitti poliittisen kokemattomuutensa, kun hän kiitospuheessaan
suositteli ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi Laura Huhtasaarta, Simon Elo kirjoittaa. Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva

Halla-ahoa kannattaneet juhlivat avoimesti, kun soinilaiset ja ”sämppärit” saatiin ulos puolueesta.

– Sisulaiset saivat perussuomalaiset valtaamalla haltuunsa tunnetun puoluebrändin, valmiin järjestökoneiston ja muhkean puoluetuen. Suomen maaseudun puolue poistui näyttämöltä, ja Suomen Sisun poliittinen siipi astui parrasvaloihin, Elo kirjoittaa.

Hän pitää työmies Matti Putkosta yhtenä avainhenkilöistä puoluekaappauksen takana. Elon mukaan Putkonen pystyi saamiensa tietojen valossa laskemaan voimasuhteet ja petaamaan itselleen mieluisat valinnat puoluejohtoon.

Elo oli puoluekokouksen henkeen ja valintoihin pettynyt, mutta elätteli vielä toiveita, että puolueen koossa pysyminen olisi mahdollista. Pian puoluekokouksen jälkeen hän kirjoitti Twitterissä toivovansa, että puolue voisi mennä eteenpäin ”yhdessä ja yhtenäisenä”.

Elo kiistää jyrkästi toimittaja Lauri Nurmen esittämät väitteet, että lähtö olisi suunniteltu etukäteen ja siitä olisi ollut tietoinen myös pääministeri Sipilä.

– Jos 20 kansanedustajan lähtö perussuomalaisista olisi ollut ennalta suunniteltu, olisi usea asia tehty selvästi paremmin, hän perustelee.

Elon kuvauksen mukaan uuden eduskuntaryhmän perustaminen oli sekavaa puuhastelua, jota kansanedustajien sijaan masinoivat erityisavustajat Petteri Leino ja Otto Juote sekä valtiosihteeri Samuli Virtanen.

Elon mukaan häntä kysyttiin mukaan uuteen eduskuntaryhmään vasta puoluekokouksen jälkeisenä maanantaina. Hän oli kahden vaiheilla, mutta vaimo ja äiti kannustivat lähtemään.

Perussuomalaisista irtautuneessa ryhmässä oli aluksi mukana kaksikymmentä kansanedustajaa, muun muassa kaikki puolueen ministerit. Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva

Elo osasi odottaa rajua vastareaktiota, mutta ei ymmärrä silmitöntä vihaa, jota lähtijät saivat osakseen. Tappouhkauksia kohdistui sekä häneen itseensä että hänen lähipiiriinsä.

Elon mielestä toiminta vaikutti organisoidulta.

– Joissain viesteissä toistuivat samat sanat. Uhkailut ovat usein verhoiltuja lauseita, kuten esimerkiksi ”jonkun pitäisi tappaa sinut” tai ”toivottavasti pimeällä kadulla tapahtuu jotain”.

Elon mukaan Halla-aho ei tuominnut sinisten osakseen saamaa uhkailua.

– Jussi Halla-aho ei koskaan sano sosiaalisessa mediassa suoraan seuraajilleen, että teidän pitäisi käydä tämän henkilön kimppuun ja lähettää hänelle viestejä, mutta käytännössä ihmiset alkavat toimia niin. On erittäin naiivia ajatella, ettei Halla-aho sitä tiedostaisi.

Kevään 2019 eduskuntavaalit menivät sinisiltä penkin alle. Elo sai vajaat kuusisataa ääntä ja jäi kauas eduskuntapaikasta.

Hänen mukaansa puolueaktiivit olivat väsyneitä kannattajakorttien keräyksen jälkeen. Ison osan vaalitappiosta Elo vierittää myös puoluesihteerinä toimineen kansanedustaja Matti Torvisen niskaan. Elon mukaan Torvinen suututti toiminnallaan niin omat, hallituskumppanit kuin mahdolliset vaaliliittolaisetkin.

Putoaminen eduskunnasta oli Elolle kova isku. Hän kertoo joutuneensa käymään terapiassa, jossa hänellä todettiin lievä masennus.

Elo päätteli syksyllä 2019, ettei sinisillä ole enää toimintaedellytyksiä. Hän erosi puolueesta ja siirtyi Petteri Orpon yhteydenoton jälkeen kokoomuksen riveihin.

Kevään kuntavaaleissa Elo yrittää uusia paikkansa Espoon valtuustossa, nyt kokoomuslaisena. Palo politiikan tekemiseen on edelleen kova, vaikka kristillisdemokraateista uransa aloittanut Elo tiedostaa olleensa ”useammassa puolueessa kuin ihmiselle on terveellistä”.

Simon Elo ja Juha-Pekka Tikka: Poliittiset mustelmani. Minerva, 360 s.

Lue myös

Simon Elo sote-valiokunnan kokouksista: Karmeimpia, joihin olen poliittisessa luottamustehtävässä osallistunut

Sote-uudistusta valmistelleen sosiaali- ja terveysvaliokunnan työskentely kriisiytyi pahoin Juha Sipilän hallituskaudella. Hallitusryhmät päättivät...
8.2.2021 9:47

Aihetunnisteet

Perussuomalaiset simon elo sininen tulevaisuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Stalingradissa lyöty sotamarsalkka taipui Neuvostoliiton palvelijaksi – Friedrich Paulus eli loppuelämänsä Itä-Saksassa
Uutiset | 9.1.2026 22:05
Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Trump: Yhdysvallat ei puolusta Grönlantia, ellei se omista sitä
Uutiset | 10.1.2026 10:13
Päätoimittajalta | Hallituksen epäonnistuminen paljastui kaikessa karuudessaan
Uutiset | 9.1.2026 12:55
Minja Korhonen rynni jälleen palkintopallille maailmancupissa – Olympialaisiin hän ei kuitenkaan voi osallistua
Uutiset | 10.1.2026 17:08
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Moskovasta täystyrmäys: ”Yhä vaarallisempaa”
Uutiset | 8.1.2026 14:10
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Tutkija: Venäjä pönkittää Putinin valtaa toisella maailmansodalla, koska muita ylpeyden aiheita ei ole
Uutiset | 11.1.2026 10:00
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
USU: Iso joukko hyvinvointialueita anoi lisää rahaa
Uutiset | 11.1.2026 5:00
Eriskummallinen ”turskasota” raivosi Pohjois-Atlantilla 50 vuotta sitten – Natosta lähdöllä uhannut Islanti otti briteistä selkävoiton
Uutiset | 10.1.2026 21:15
Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Ministeri Häkkänen: 2000-luvun selkein puolustuspoliittinen virhe on nyt korjattu
Uutiset | 10.1.2026 17:45
Minja Korhonen rynni jälleen palkintopallille maailmancupissa – Olympialaisiin hän ei kuitenkaan voi osallistua
Uutiset | 10.1.2026 17:08
Hilla Niemelä lykki uransa ensimmäiseen SM-mitaliin Kuopion pakkasessa – Ja heti kultaa
Uutiset | 10.1.2026 15:57
Keskustan Kettunen: Bensan hinnan nousu ei enää kiinnosta perussuomalaisia – ”Petti lupaukset”
Uutiset | 10.1.2026 15:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Velka auttoi Suomea itsenäistymään ja liitti sen osaksi Länsi-Eurooppaa 
Uutiset | 6.1.2026 8:00
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Toimittajalta | John Wayne sammutti Venezuelassa tulipaloja, Trump sytytti niitä
Uutiset | 3.1.2026 14:53

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
08:16, 11/01/2026
weather icon 2°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0011/01/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 19 Km/h 90 % 1017 hPa 0 mm/h
Today 12:0011/01/2026
weather icon
3° / 5°°C 0 mm 0% 25 Km/h 87 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 15:0011/01/2026
weather icon
5° / 6°°C 0.2 mm 20% 27 Km/h 89 % 1012 hPa 0 mm/h
Today 18:0011/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.2 mm 20% 29 Km/h 92 % 1007 hPa 0 mm/h
Today 21:0011/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0.26 mm 26% 31 Km/h 94 % 1004 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkija: Venäjä pönkittää Putinin valtaa toisella maailmansodalla, koska muita ylpeyden aiheita ei ole
Uutiset | 11.1.2026 10:00
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
USU: Iso joukko hyvinvointialueita anoi lisää rahaa
Uutiset | 11.1.2026 5:00
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Itärajan avaaminen tuo meille nopeasti työpaikkoja ja kasvua
Mielipide | 9.1.2026 13:08
Lukijalta: Puuvoiman hyvä pysyä edelleen vahvimpana perusvoimanamme
Mielipide | 9.1.2026 13:03
Lukijalta: Yhteiskuntamme kärsii ahdistushäiriöstä
Mielipide | 9.1.2026 13:02
Lukijalta: Yritysten erityinen yhteiskuntavastuu
Mielipide | 9.1.2026 13:01
Lukijalta: Uusi vuosi 2026 ei ala hyvin netittömillä liikuntarajoitteisilla ikäihmisillä Vantaalla
Mielipide | 5.1.2026 12:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Kaikki mittarit punaisella – kasvupolitiikan vaikeus ja välttämättömyys
Mielipide | 8.1.2026 14:16
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste