Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskuntavaalit

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa

13.1.2026 18:06
Lue lisää 
Kirjat
Simon Elo astui median eteen 13. kesäkuuta 2017, kun joukko perussuomalaisia kansanedustajia irtautui puolueesta ja perusti Uusi vaihtoehto -nimisen eduskuntaryhmän. Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva (Kuva: Jussi Nukari/lehtikuva)

Perussuomalaisten ex-kansanedustaja Simon Elo pitää puoluetta radikalisoituneena — "Etnonationalismin voi sanoa olevan nykyisen perussuomalaisen aatteen ytimessä"

Elo syyttää kirjassaan perussuomalaisia myös liukumisesta Venäjä-mielisen liikehdinnän suuntaan.
Annukka Kaarela 8.2.2021 9:05, muokattu 8.2.2021 19:17
a– a+
Kirjat

Perussuomalaisten entinen kansanedustaja Simon Elo kuvailee tuoreessa kirjassaan puolueen nykytilaa jyrkin sanankääntein.

Elon mielestä perussuomalaiset ei enää kunnioita länsimaista demokratiaa. Aatteen ytimessä on etnonationalismi, ja lisäksi puolue on liukunut yhä lähemmäksi Venäjä-mielistä liikehdintää.

Etnonationalistit käyttävät suomalaisuudesta samaa määritelmää kuin Suomen Sisu. Sen mukaan suomalainen kansa koostuu pääosin niiden ihmisryhmien jälkeläisistä, jotka muuttivat Suomeen esihistoriallisena aikana.

– Minun nähdäkseni etnonationalismi on vain kiertoilmaisu kansallissosialismin opeille, Elo kirjoittaa.

Etnonationalismi on aiemmin yhdistetty lähinnä perussuomalaisiin nuoriin, mutta Elon mukaan aatteen kannatus on huomattavaa myös puolueen nykyisessä eduskuntaryhmässä.

Hänen mukaansa perussuomalaisten johtokaan ei ole tuominnut aatetta, vaan varoittelee puhumasta asiasta liikaa, ettei sen esiintuomisella menetettäisi kannatusta.

Elo syyttää Poliittiset mustelmani -kirjassaan perussuomalaisia myös liukumisesta Venäjä-mielisen liikehdinnän suuntaan. Suurin osa on tehnyt sen tiedostamattaan, osa täysin tiedostaen, hän kirjoittaa.

Elon mukaan Venäjän myötäjuoksijat ovat saaneet haluamansa: kansallismielisen puolueen, joka ajaa Venäjän näkemyksiä. Jopa puolueen puheenjohtaja Jussi Halla-aho on ex-kansanedustajan mukaan osoittanut tukea Venäjän näkemyksiä rummuttavalle valemedialle, kuten MV-lehdelle. 

– Kun Halla-aho ja Huhtasaari käyvät puhumassa Suomi ensin ja Rajat kiinni -liikkeiden mielenosoituksissa ja hyväksyvät valemedian toimintatavat, tekevätkö he sen tiedostaen, että he samalla poliittisina toimijoina edistävät Venäjän informaatiosodankäyntiä? Elo pohtii.

– ”Tiedostaen” tai ”tiedostamatta” ovat kumpikin vaarallisia vastauksia tähän kysymykseen. Joko on tietoinen apuri tai hyväntahtoinen hölmö.

Simon Elo oli yksi kahdestakymmenestä kansanedustajasta, jotka irtautuivat perussuomalaisista ja perustivat sinisen eduskuntaryhmän kesäkuussa 2017, kun Jussi Halla-aho oli valittu perussuomalaisten puheenjohtajaksi. Elo johti sinisten ryhmää seuraaviin eduskuntavaaleihin asti.

Espoolainen Elo nousi eduskuntaan vuoden 2015 eduskuntavaaleissa Uudeltamaalta. Vaaleissa kakkossijalle yltänyt perussuomalaiset päätti lähteä mukaan Juha Sipilän (kesk.) hallitukseen, mutta hallitustaival alkoi äärimmäisen tukalissa merkeissä.

Kreikan tukipaketti ja syksyllä 2015 puhjennut siirtolaiskriisi romahduttivat puolueen kannatuksen. Alle kymmenen prosentin vajonneet lukemat saivat eduskuntaryhmän paniikin valtaan.

Elon mukaan ryhmän jakautumisesta alkoi näkyä merkkejä lähes välittömästi. Maltillinen enemmistö äänesti ryhmän varapuheenjohtajaksi Ari Jalosta, kun taas radikaali vähemmistö olisi halunnut tehtävään Laura Huhtasaaren.

Elon mukaan ryhmän työskentely oli alusta asti sekavaa ja riitaisaa. Keskustelu ei edennyt strategiselle tasolle asti eikä selkeää linjaa ollut, vaan asioita mietittiin tapauskohtaisesti.

Eniten tunteita herätti maahanmuuttopolitiikka. Äänekäs vähemmistö meuhkasi siitä varsinkin julkisuudessa ja sosiaalisessa mediassa, mutta oli kokouksissa usein hiljaa, kun olisi pitänyt avata suu.

Hallituksessa perussuomalaiset jäi Elon mielestä kolmanneksi pyöräksi. Se ei saanut selkeitä poliittisia voittoja eikä osannut ottaa julkisuushyötyjä irti hyvistä päätöksistä.

Puolueen puheenjohtaja Timo Soinikaan ei ollut Elon mielestä hallitusvuosina enää yhtä kovassa iskussa kuin aiemmin.

–  Koen, että syksyn 2015 myrskyissä arkinen politiikan tekeminen ei enää kiinnostanut Soinia samalla tavalla kuin ennen. Oliko jano sammutettu ja nälkä kadonnut?

Soini ilmoitti maaliskuussa 2017 luopuvansa perussuomalaisten puheenjohtajuudesta. Kun Sampo Terho kertoi lähes välittömästi omasta ehdokkuudestaan, hänet oli helppo leimata perintöprinssiksi ja puolue-eliitin ehdokkaaksi.

Elon mukaan Jussi Halla-aho oli luvannut tukijoilleen jo kesäkuussa 2016 haastavansa Soinin. Halla-aho olisi saattanut olla ehdolla jo edellisenä kesänä Turussakin, mutta puolueet jäsenmaksut olivat jääneet kahdelta vuodelta maksamatta, Elo kirjoittaa.

Halla-ahon kampanjan avaus oli kuin suoraan Donald Trumpin pelikirjasta. Hän ilmoitti ehdokkuudestaan nettivideolla eikä antanut medialle tilaisuutta esittää kysymyksiä.

Elon mukaan Suomen Sisu valtasi Jyväskylän puoluekokouksessa perussuomalaiset, kun puheenjohtajaksi valittiin Halla-aho ja varapuheenjohtajiksi Laura Huhtasaari, Teuvo Hakkarainen ja Juho Eerola.

– Halla-aho osoitti poliittisen kokemattomuutensa, kun hän kiitospuheessaan
suositteli ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi Laura Huhtasaarta, Simon Elo kirjoittaa. Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva

Halla-ahoa kannattaneet juhlivat avoimesti, kun soinilaiset ja ”sämppärit” saatiin ulos puolueesta.

– Sisulaiset saivat perussuomalaiset valtaamalla haltuunsa tunnetun puoluebrändin, valmiin järjestökoneiston ja muhkean puoluetuen. Suomen maaseudun puolue poistui näyttämöltä, ja Suomen Sisun poliittinen siipi astui parrasvaloihin, Elo kirjoittaa.

Hän pitää työmies Matti Putkosta yhtenä avainhenkilöistä puoluekaappauksen takana. Elon mukaan Putkonen pystyi saamiensa tietojen valossa laskemaan voimasuhteet ja petaamaan itselleen mieluisat valinnat puoluejohtoon.

Elo oli puoluekokouksen henkeen ja valintoihin pettynyt, mutta elätteli vielä toiveita, että puolueen koossa pysyminen olisi mahdollista. Pian puoluekokouksen jälkeen hän kirjoitti Twitterissä toivovansa, että puolue voisi mennä eteenpäin ”yhdessä ja yhtenäisenä”.

Elo kiistää jyrkästi toimittaja Lauri Nurmen esittämät väitteet, että lähtö olisi suunniteltu etukäteen ja siitä olisi ollut tietoinen myös pääministeri Sipilä.

– Jos 20 kansanedustajan lähtö perussuomalaisista olisi ollut ennalta suunniteltu, olisi usea asia tehty selvästi paremmin, hän perustelee.

Elon kuvauksen mukaan uuden eduskuntaryhmän perustaminen oli sekavaa puuhastelua, jota kansanedustajien sijaan masinoivat erityisavustajat Petteri Leino ja Otto Juote sekä valtiosihteeri Samuli Virtanen.

Elon mukaan häntä kysyttiin mukaan uuteen eduskuntaryhmään vasta puoluekokouksen jälkeisenä maanantaina. Hän oli kahden vaiheilla, mutta vaimo ja äiti kannustivat lähtemään.

Perussuomalaisista irtautuneessa ryhmässä oli aluksi mukana kaksikymmentä kansanedustajaa, muun muassa kaikki puolueen ministerit. Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva

Elo osasi odottaa rajua vastareaktiota, mutta ei ymmärrä silmitöntä vihaa, jota lähtijät saivat osakseen. Tappouhkauksia kohdistui sekä häneen itseensä että hänen lähipiiriinsä.

Elon mielestä toiminta vaikutti organisoidulta.

– Joissain viesteissä toistuivat samat sanat. Uhkailut ovat usein verhoiltuja lauseita, kuten esimerkiksi ”jonkun pitäisi tappaa sinut” tai ”toivottavasti pimeällä kadulla tapahtuu jotain”.

Elon mukaan Halla-aho ei tuominnut sinisten osakseen saamaa uhkailua.

– Jussi Halla-aho ei koskaan sano sosiaalisessa mediassa suoraan seuraajilleen, että teidän pitäisi käydä tämän henkilön kimppuun ja lähettää hänelle viestejä, mutta käytännössä ihmiset alkavat toimia niin. On erittäin naiivia ajatella, ettei Halla-aho sitä tiedostaisi.

Kevään 2019 eduskuntavaalit menivät sinisiltä penkin alle. Elo sai vajaat kuusisataa ääntä ja jäi kauas eduskuntapaikasta.

Hänen mukaansa puolueaktiivit olivat väsyneitä kannattajakorttien keräyksen jälkeen. Ison osan vaalitappiosta Elo vierittää myös puoluesihteerinä toimineen kansanedustaja Matti Torvisen niskaan. Elon mukaan Torvinen suututti toiminnallaan niin omat, hallituskumppanit kuin mahdolliset vaaliliittolaisetkin.

Putoaminen eduskunnasta oli Elolle kova isku. Hän kertoo joutuneensa käymään terapiassa, jossa hänellä todettiin lievä masennus.

Elo päätteli syksyllä 2019, ettei sinisillä ole enää toimintaedellytyksiä. Hän erosi puolueesta ja siirtyi Petteri Orpon yhteydenoton jälkeen kokoomuksen riveihin.

Kevään kuntavaaleissa Elo yrittää uusia paikkansa Espoon valtuustossa, nyt kokoomuslaisena. Palo politiikan tekemiseen on edelleen kova, vaikka kristillisdemokraateista uransa aloittanut Elo tiedostaa olleensa ”useammassa puolueessa kuin ihmiselle on terveellistä”.

Simon Elo ja Juha-Pekka Tikka: Poliittiset mustelmani. Minerva, 360 s.

Lue myös

Simon Elo sote-valiokunnan kokouksista: Karmeimpia, joihin olen poliittisessa luottamustehtävässä osallistunut

Sote-uudistusta valmistelleen sosiaali- ja terveysvaliokunnan työskentely kriisiytyi pahoin Juha Sipilän hallituskaudella. Hallitusryhmät päättivät...
8.2.2021 9:47

Aihetunnisteet

Perussuomalaiset simon elo sininen tulevaisuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tiskikone käyntiin ja nukkumaan? Vakuutusyhtiöltä vakava varoitus
Uutiset | 13.1.2026 22:29
Yle: SDP:n eduskuntaryhmässä on ilmennyt epäasiallista käytöstä
Uutiset | 13.1.2026 19:19
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Virusmutaatio herättää huolta tutkijoissa – Voi kehittyä ”joksikin hyvin vakavaksi”
Uutiset | 13.1.2026 21:45
Sähkön hinnoittelumääräykseen tulossa muutoksia – Tehomaksu herättänyt paljon arvostelua
Uutiset | 13.1.2026 18:05
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Paljastus: Näin Kreml houkuttelee verkkokäyttäjiä ”kertakäyttöagenteiksi”
Uutiset | 14.1.2026 22:32
Tässä ovat suomalaisten suosituimmat lisätäytteet hampurilaisten väliin
Uutiset | 14.1.2026 22:01
Väitös: Tällaista on venäläisten ”hiljainen sabotaasi”
Uutiset | 14.1.2026 21:43
Tutkimus: Tämän kansalaisoikeuden käyttäjät elävät pidempään
Uutiset | 14.1.2026 21:31
Vahinkopiikki näkyy nyt vastaanotoilla – tuhannet saavat vammoja
Uutiset | 14.1.2026 21:02
Järjestö: Iranissa kuollut yli 3 400 mielenosoittajaa
Uutiset | 14.1.2026 19:02
Ruotsi lähetti sotilaita Grönlantiin, kertoo pääministeri
Uutiset | 14.1.2026 18:53
USA vetää henkilöstöään Lähi-idän sotilastukikohdista mahdollisen Iran-iskun vuoksi, kertovat uutistoimistot
Uutiset | 14.1.2026 17:42
Hallituksen kiistelty esitys määräaikaisuuksien helpottamisesta etenee
Uutiset | 14.1.2026 17:38
Gazan siviili- ja hallintotoimia tulevaisuudessa hoitavan asiantuntijakomitean kokoonpanosta päästy sopuun
Uutiset | 14.1.2026 17:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
22:47, 14/01/2026
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0015/01/2026
weather icon
6° / 10°°C 1 mm 100% 17 Km/h 91 % 1005 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0015/01/2026
weather icon
5° / 8°°C 0 mm 0% 16 Km/h 89 % 1005 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0015/01/2026
weather icon
6° / 7°°C 0.2 mm 20% 17 Km/h 93 % 1004 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0015/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0.71 mm 71% 15 Km/h 93 % 1003 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0015/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 1 mm 100% 25 Km/h 88 % 1001 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Paljastus: Näin Kreml houkuttelee verkkokäyttäjiä ”kertakäyttöagenteiksi”
Uutiset | 14.1.2026 22:32
Tässä ovat suomalaisten suosituimmat lisätäytteet hampurilaisten väliin
Uutiset | 14.1.2026 22:01
Väitös: Tällaista on venäläisten ”hiljainen sabotaasi”
Uutiset | 14.1.2026 21:43
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Murrosaikoja
Mielipide | 14.1.2026 10:58
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Miksi ei obligaatioita?
Mielipide | 13.1.2026 12:06
Lukijalta: Mercosur-sopimus märkä rätti karjankasvattajien, kansanterveyden ja ilmastonmuutoksesta huolta kantavien kasvoille
Mielipide | 13.1.2026 12:00
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Savola haluaa vähentää hirvien metsätuhoja ja lisätä avoimuutta – ”Keskustelu on kärjistynyt”
Uutiset | 13.1.2026 12:49
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste