Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Tarinat | Eihän se hyvin mennyt – Suomalaiset palaavat Tokiosta tyhjin käsin kotiin

20.9.2025 17:56
Lue lisää 
Piirikokous
Keskustan Pirkanmaan piiri kokoontui lauantaina vuosikokoukseensa koulu- ja kulttuurikampus Kaarnaan Parkanoon. Kokoukseen saattoi osallistua myös etäyhteydellä. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Perusasiat uhattuna? – Pirkanmaan keskustalaisia puhutti arjessa pärjääminen, ensimmäiset kansanedustajaehdokkaat nimettiin

”Jos keskuspankit lisäävät rahaa bittiavaruudessa, ei se tuota uutta viljaa tai kasvata uutta puuta”
Lauri Heikkilä 14.5.2022 19:16, muokattu 14.5.2022 19:17
a– a+
Piirikokous

Keskustan Pirkanmaan piirin vuosikokouksessa Parkanossa puhutti perusasioiden tärkeys maailman myllerrysten keskellä.

Useassa kokouspuheenvuorossa muistutettiin, että nämä ovat nimenomaan keskustan vahvuutta. Oli kyse sitten ruoasta, lämmöstä, sähköstä, polttoaineista tai infrastruktuurista. Ukrainan sota on nostanut tai nostamassa hintaa kaikissa näissä.

Marjo Mäkinen-Aakula muistutti vaikeuksia kohdanneen ruoantuotannon tärkeydestä.

– Kauppa pelaa globaalisti ja pystyy kilpailuttamaan globaalin hintatason mukaan. Välissä on pieni maanviljelijä. Ketjuun maksetaan kalliilla, ja eteenpäin myydään halvalla.

– Bensapumpulla ihmetellään, voiko lapsia viedä harrastuksiin, vai pitääkö jättäytyä kaurapuurolinjalle. Sitten tulee uutinen, että EU haluaa pakkosuojella maata ja esittää koteja pakkoremontoitavaksi, piirin puheenjohtaja Tuukka Liuha kuvasi avaussanoissaan.

Pilvi Kärkelä huomautti, että Ukrainan sota on vaikuttanut rajusti myös tuonnin ja viennin infrastruktuurissa, vaikkei tästä ole paljon julkisuudessa puhuttukaan.

– Mikä on tullut Venäjän kautta, tulee nyt Tallinnan kautta, varsinkin teräs. Kuinka turvaamme kuljetusten katkeamattoman reitistön aivan pohjoiseen asti? Onko mahdollista satsata pohjoiseen alueeseen yhdistämällä Norjan, Ruotsin ja Suomen liikennettä?

Markku Kivi painotti työllisyysasteen noston tärkeyttä.

– Tarvitsemme valtavasti käsipareja. Osallistumisaste yhteiskunnan aktiviteetteihin pitäisi nostaa mahdollisimman ylös. Sillä ehkäisemme syrjäytymistä, kun jokainen työikäinen ja -kykyinen kokee olevansa hyödyllinen.

Kivi varoitti myös unohtamasta elämän perusedellytyksiä.

– Jos keskuspankit lisäävät rahaa bittiavaruudessa, ei se tuota uutta viljaa tai kasvata uutta puuta. On vastuullista sanoa ääneen, että elintaso laskee, meidän kaikkien.

Alalla työskentelevä Sari Hassi muistutti kokousväkeä, että päihdeasiat liittyvät kiinteästi mielenterveyskriisin ratkaisemiseen. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Monessa puheenvuorossa nostettiin esille myös mielenterveyskriisi sekä hyvinvoinnin ja jaksamisen haasteet.

– On tulossa uusi polvi, joka ajattelee eri tavalla kuin me hieman vanhemmat. He puhuvat samalla tavalla mielenterveydestä kuin me siitä, kuinka vaikka jalkaan sattuu. Keskusta on toivon liike, ja mielenterveysprojekti tarkoittaa, että ihmiset saavat elää hyvää, kohtuullista elämää joka puolella Suomea, keskustanuorten puheenjohtajanakin toimiva Aleksi Sandroos totesi.

– Mielenterveyteen liittyvät myös päihdeasiat. Näistä puhuessa pitäisi muistaa, ettemme ole suojassa näiltä kukaan. Päihdepotilaat ja päihdehäiriöistä kärsivät eivät ole heitä joitakin, Sari Hassi sanoi.

Päivi Koppasen mielestä keskusta jättää työelämäasiat ja työhyvinvoinnin kehittämisen liian usein työmarkkinajärjestöjen ja vasemmiston hoidettavaksi.

– Jos työhyvinvointi ei ole kunnossa, se tarkoittaa sairauslomia ja työkyvyttömyyseläkkeitä. Mielenterveyteen liittyvät syyt ovat suurin syy työkyvyttömyyseläkkeisiin.

Ajankohtaisia ulko- ja turvallisuuspoliittisiakaan aiheita ei kokouksessa unohdettu.

– Hybridivaikuttamista voi tulla enemmän. Ukrainan sodan ruokakriisi tulee näkymään Euroopassa ja Pohjois-Afrikassa, voi tulla pakolaisuutta. Uskon, että Etelä-Euroopan maat tulevat nostamaan näitä kysymyksiä voimakkaasti esille. Samoin EU-mailla on edessään keskustelu yhteisvelasta sekä yksimielisyysvaateista luopumisesta etenkin ulko- ja turvallisuuspolitiikassa, Petra Schulze-Steinen arvioi.

– Minua on häirinnyt keskustelu, että nyt vasta oltaisiin siirrytty länteen. Ollaanhan siellä oltu vuosikymmenet, Etyk vuonna 1975 oli siitä jo osoitus. Maailma on muuttunut, ja olemassa olevan linjan mukaan tehdään päätöksiä. Tämän pohjalta pitäisi myös muistaa, että Paasikiven–Kekkosen linjassa ei ollut mitään hävettävää, vaikka nuoremmat kommentoijat näin monesti saattavat sanoa, Mikko Kärki tulkitsi.

Kansanedustaja Jouni Ovaska ennakoi Nato-keskustelua myös tulevien eduskuntavaalien alla.

– Tullaan puhumaan, millainen Nato-maa tulemme olemaan. Itämeren merkitys turvallisuuspolitiikassa kasvaa, ja se on tärkeä huomata.

Piirin ensimmäisistä nimetyistä kansanedustajaehdokkaista paikan päällä olivat Terhi Ala-Keturi Tampereelta, Aleksi Sandroos Sastamalasta ja Marjo Mäkinen-Aakula Orivedeltä. Ala-Keturi oli tuonut myös puolivuotiaan Sirkku-tyttärensä tutustumaan keskustatouhuihin. (Kuva: Pilvi Kärkelä)

Pirkanmaan keskusta asetti myös ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa kevään 2023 vaaleihin.

19:stä mahdollisesta ehdokkaasta piiri asetti vajaa puolet, eli kahdeksan. He ovat Terhi Ala-Keturi Tampereelta, Linda Lähdeniemi Punkalaitumelta, Marjo Mäkinen-Aakula Orivedeltä, Janne Riitakorpi Tampereelta, Aleksi Sandroos Sastamalasta sekä istuvat kansanedustajatJouni Ovaska Tampereelta ja Arto Pirttilahti Mänttä-Vilppulasta.

Puoluevaltuuston jäseniksi puoluekokouksien 2022 ja 2024 väliselle kaudelle piirin esitykset ovat Aino-Riikka Simula, Marjo Mäkinen-Aakula, Linda Lähdeniemi, Janne Riitakorpi, Pertti Hakanen, Susanne Talonen-Seppälä sekä Hannu Koivunen. Varajäseniä ovat Raija Moilanen, Reijo Koskela, Matti Järvinen, Pilvi Kärkelä, Aleksi Sandroos, Antti Tölli ja Riitta Koskinen.

Lue myös

"Jos tämä ei onnistu, Venäjän sotatalous kestää pitkään" – Pekkarinen peräänkuulutti kovempia Venäjä-pakotteita Pirkanmaan keskustaväen kokouksessa

Realismi ja poliittinen tahto ovat tällä hetkellä erittäin kaukana toisistaan, europarlamentaarikko Mauri Pekkarinen...
14.5.2022 12:39

Aihetunnisteet

Energia Keskusta Keskustan Pirkanmaan piiri Liikenne Maatalous mielenterveys Parkano piirikokous Pirkanmaan keskusta Ukrainan sodan talousvaikutukset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Pahaenteinen Kreml-varoitus: Kohteena Suomi
Uutiset | 19.9.2025 14:23
Nato vastasi Viron ilmatilan loukkaukseen heti – pysäytti Venäjän hävittäjät
Uutiset | 19.9.2025 18:51
Autoilijat pelkäävät yhtä asiaa – Eikä se ole ihan aiheeton huoli
Uutiset | 18.9.2025 21:47
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
”Ennenkuulumaton tapaus” – Putinin läheinen avustaja erosi
Uutiset | 19.9.2025 21:43
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Kreml Natosta: Olemme nyt sodassa
Uutiset | 15.9.2025 16:00
Ukrainaan yli 40 Patrian ajoneuvoa – lasku Suomen kumppanimaahan
Uutiset | 16.9.2025 12:46
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21

Uusimmat

Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
”Päättäjien on hyvä tiedostaa” – Tutkimus kertoo alkoholipolitiikan vapauttamisen karuista seurauksista suomalaisille
Uutiset | 20.9.2025 21:24
Valkoinen läiskä suussa voi olla syövän esiaste – Milloin pitää hakeutua lääkäriin?
Uutiset | 20.9.2025 21:03
Tarinat | Eihän se hyvin mennyt – Suomalaiset palaavat Tokiosta tyhjin käsin kotiin
Tarinat | 20.9.2025 17:56
Koneet lensivät pimeänä – Tämä venäläishävittäjien ilmatilaloukkauksesta tiedetään
Uutiset | 20.9.2025 17:51
Viron puolustusministeri: Naton neuvosto kokoontuu Venäjän ilmatilaloukkauksesta alkuviikolla
Uutiset | 20.9.2025 17:47
Huippulahjakkuus Saga Vanninen pui rehellisesti MM-pettymystä – ”Minulle tämä oli uran isoin epäonnistuminen”
Uutiset | 20.9.2025 17:43
Vihreät patistavat määrätietoisiin toimiin Ukrainan tukemiseksi – ”Putin pelkää demokratiaa”
Uutiset | 20.9.2025 17:39
Äiti ja tytär vaihtoivat opettajan hommat yrittäjyyteen – ”Ymmärsin vasta jälkikäteen”
Uutiset | 20.9.2025 15:28
Tutkija: Tästä syystä niin moni opettaja vaihtaa alaa – ”Kokevat valtavaa voimattomuutta”
Uutiset | 20.9.2025 15:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Byrokratiaa on yhä liikaa – Kaikkosen pyöreä pöytä löysi lääkkeitä työttömyyteen
Uutiset | 17.9.2025 19:01
Tiestö rappeutuu ja korjausvelka uhkaa karata – keskustaedustajat vaativat tienpitoon järjestelmäremonttia
Uutiset | 14.9.2025 12:00
Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
”Päättäjien on hyvä tiedostaa” – Tutkimus kertoo alkoholipolitiikan vapauttamisen karuista seurauksista suomalaisille
Uutiset | 20.9.2025 21:24
Valkoinen läiskä suussa voi olla syövän esiaste – Milloin pitää hakeutua lääkäriin?
Uutiset | 20.9.2025 21:03
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Edullinen harrastus on arvokas
Mielipide | 19.9.2025 13:24
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka ei palvele yrityksiä
Mielipide | 18.9.2025 14:07
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Laihialla kysyttiin, mitä Alkio ajattelisi tämän päivän yhteiskunnasta
Mielipide | 15.9.2025 16:30
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste