Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta

26.5.2026 18:07
Lue lisää 
Matkailu
Matkanjärjestäjien mukaan maastopalot eivät ole yltäneet vielä lähelle heidän kohteitaan. Mitään matkaa ei ole vielä täytynyt perua tai asiakkaita siirtää toiseen hotelliin maastopalojen takia. (Kuva: Lehtikuva / Anni Ågren)

Pakettimatkat Eurooppaan ovat nyt vilkkaimmillaan – suomalaiset matkanjärjestäjät eivät ole vielä joutuneet evakuoimaan asiakkaitaan maastopalojen takia

Suomen suurimmat matkanjärjestäjät kertovat seuraavansa Etelä-Euroopan maastopalojen kehittymistä tarkasti
STT-Mira Kokko 25.7.2022 11:37, muokattu 25.7.2022 12:43
a– a+
Matkailu

Suomalaiset matkanjärjestäjät eivät ole joutuneet vielä tekemään evakuointeja roihuavien maastopalojen takia, kertoo Suomen matkailualan liiton toimitusjohtaja Heli Mäki-Fränti.

Euroopassa maastopalot ovat roihunneet useissa maissa – muun muassa Kreikassa, Espanjassa, Portugalissa ja Ranskassa. Näistä kaksi ensimmäistä ovat matkanjärjestäjien suosituimpia kohteita.

Ulkoministeriöllä on tiedossaan sille tehtyjen matkustusilmoitusten kautta, että suomalaisia on Kreikassa ainakin 1000 ja Espanjassa yli 1500. Kaikki matkustajat eivät kuitenkaan tee ilmoitusta, joten matkustajia on todellisuudessa enemmän.

Matkailusesonki on vilkkaimmillaan, ja kolme suurinta matkanjärjestäjää – Tui Finland, Tj äreborg ja Aurinkomatkat – kertovat matkojensa olevan lähes täyteen varattuja.

Matkanjärjestäjien mukaan maastopalot eivät ole yltäneet vielä lähelle heidän kohteitaan. Mitään matkaa ei ole vielä täytynyt perua tai asiakkaita siirtää toiseen hotelliin maastopalojen takia.

Yritykset kertovat seuraavansa tilannetta tiiviisti yhdessä viranomaisten kanssa ja olevansa yhteydessä asiakkaisiinsa matalalla kynnyksellä.

Tui Finlandin viestintäpäällikön Laura Aaltosen mukaan maastopalot eivät ole uutta, sillä niitä on melkein joka vuosi. Aaltonen kertoo, että joinakin vuosina hotellia on jouduttu vaihtamaan maastopalojen takia.

Aurinkomatkojen toimitusjohtaja Timo Kousa kertoo, ettei yrityksen toiminta poikkea tavallisesta.

–  Tiedotamme asiakkaita aivan kuten missä tahansa poikkeavassa tilanteessa tehtäisiin ja ollaan tarkalla korvalla siitä, mitä kohteissa tapahtuu.

Jokaisesta haastatellusta yrityksestä kerrotaan asiakkaiden turvallisuuden olevan ykkösprioriteetti.

Koronapandemian aikana lähes kaikki matkanjärjestäjät olivat vaikeuksissa, kun matkustaminen oli rajoitusten takia tauolla. Pandemian hiivuttua rajoituksia on poistettu, ja pakettimatkojen määrä on palautunut kohti normaalia.

Tjäreborgin maajohtaja Jessica Virtanen kertoo, että heidän kauttaan matkoja on myyty noin viidenneksen vähemmän kuin koronaepidemiaa edeltävänä aikana.

Kaikista kolmesta yrityksestä kuitenkin kommentoidaan, että matkat ovat myyneet todella hyvin. Matkat ovat heinäkuusta elokuun puoleen väliin aikalailla täyteen varattuja, jollei yksittäisiä paikkoja lasketa.

–  Kun koulut alkavat, perheet keskittyvät siihen, jolloin matkoja löytyy vähän enemmän, Virtanen Tjäreborgista kertoo.

Pienemmät matkustajamäärät eivät johdu niinkään siitä, etteikö matkoja varattaisi vaan siitä, että matkoja on vähemmän tarjolla kuin pandemiaa edeltävinä vuosina.

Pandemian jälkeen ihmiset haluavat mennä tuttuihin ja jo aikaisemmin turvallisiksi ja hyviksi kokemiinsa kohteisiin, kertoo Kousa.

Hän kertoo, että Aurinkomatkojen suosituimpia kohteita ovat yhä Välimeren perinteiset matkustusmaat: Espanja, Kreikka, Italia, Turkki ja Kroatia. Tui Finlandin myydyin matkakohde on edelleen Kreikka.

Tjäreborgilla talven kohteista Mauritius on kasvattanut suosiotaan, kun aiemmin Malediivit on ollut selkeä ykköskohde.

Matkanjärjestäjien matkoja ei voi perua sääperustein, jos kohteessa on asiakkaan mielestä liian kuuma tai maastopalot pelottavat. Matkoja koskevat matkanjärjestäjien mukaan tavalliset peruutussäännöt.

–  Jos kohteeseen olisi vaarallista mennä niin, että ihmisiä evakuoitaisiin sieltä, niin sellaisessa tilanteessa ei asiakkaita kohteisiin lähetetä, vaan on mahdollisuus peruuttaa matka tai vaihtaa kohdetta, Tjäreborgin Virtanen kertoo.

Hänen mukaansa yrityksillä on huolehtimisvelvollisuus asiakkaistaan. Tämä tarkoittaa sitä, että pakettimatkojen asiakkaat saavat tarvittaessa apua matkanjärjestäjiltä.

–  Ilmoitamme vakavista tilanteista, meihin saa yhteyttä 24/7, sanoo Virtanen.

Lue myös

THL suosittelee koronarokotusta taas riskiryhmille

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n koronarokotussuositukset pysyvät miltei ennallaan. THL suosittelee koronarokotusta ensi...
27.5.2026 0:15

Tutkijat hämmästyivät: Jopa lyhyt altistus voi aiheuttaa vauvalle pysyviä vaurioita

Suomessa syntyy vuosittain 600–3 000 lasta, joiden kehitystä äidin raskaudenaikainen alkoholinkäyttö on vaurioittanut...
26.5.2026 22:01

Tutkimus: Yksinkertainen lisäys arkeen saattaa säästää naisille yleiseltä vaivalta

Tuoreen tutkimuksen mukaan liikuntaa harrastavat ja fyysisesti aktiiviset naiset saattavat säästyä virtsankarkailulta muita...
26.5.2026 21:45

Aihetunnisteet

Eurooppa Kotimaa matkailu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
”Ne miljoonat olisi kannattanut jättää Suomeen” – Kettunen tuohtui Helsingin Kaupunkiliikenne Oy:lle
Uutiset | 25.5.2026 18:37
Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Media: Sabotaasiryhmä sanoo auttaneensa Ukrainaa sen iskuissa – ilmoitti ”sokaisseensa” Venäjän ilmapuolustuksen
Uutiset | 25.5.2026 10:14
Tuttu hedelmä voi aiheuttaa kivuliaan vamman – Syytä varoa kesällä
Uutiset | 25.5.2026 21:31
Iranin vallankumouskaarti: Iran on ampunut alas Yhdysvaltojen droonin ja tulittanut F-35-hävittäjää ilmatilassaan
Uutiset | 26.5.2026 11:16
Raakaöljyn WTI-laadun hinta laski jyrkästi USA:n Iran-iskuista huolimatta
Uutiset | 26.5.2026 5:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30

Uusimmat

THL suosittelee koronarokotusta taas riskiryhmille
Uutiset | 27.5.2026 0:15
Tutkijat hämmästyivät: Jopa lyhyt altistus voi aiheuttaa vauvalle pysyviä vaurioita
Uutiset | 26.5.2026 22:01
Tutkimus: Yksinkertainen lisäys arkeen saattaa säästää naisille yleiseltä vaivalta
Uutiset | 26.5.2026 21:45
Suomalaiset vanhemmat murehtivat yhtä paljon kuin ruotsalaiset, mutta erottuvat yhdessä asiassa
Uutiset | 26.5.2026 21:26
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Iran vihjaili uusista vaatimuksista ennen kuin rauhansopimus USA:n kanssa voidaan allekirjoittaa
Uutiset | 26.5.2026 19:19
Lämpöennätys meni heti uusiksi Britanniassa
Uutiset | 26.5.2026 19:07
Stubb: Viranomaisten toiminta ei ole ollut täydellistä Suomea viime aikoina vaivanneissa drooniuhissa
Uutiset | 26.5.2026 18:59
Ministeri Marttinen pyysi luomaan työpaikoille pelisäännöt, jos drooneista varoitetaan
Uutiset | 26.5.2026 18:17
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
THL suosittelee koronarokotusta taas riskiryhmille
Uutiset | 27.5.2026 0:15
Tutkijat hämmästyivät: Jopa lyhyt altistus voi aiheuttaa vauvalle pysyviä vaurioita
Uutiset | 26.5.2026 22:01
Tutkimus: Yksinkertainen lisäys arkeen saattaa säästää naisille yleiseltä vaivalta
Uutiset | 26.5.2026 21:45
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karhut kuriin
Mielipide | 26.5.2026 17:09
Vastine: On harhaanjohtavaa väittää, ettei hallitus olisi tehnyt kasvua tukevia ratkaisuja
Mielipide | 26.5.2026 14:07
Lukijalta: Politikointi pitää suomalaiset lihavina, ylipainoisina ja alttiina sairauksille
Mielipide | 26.5.2026 13:45
Lukijalta: Järjestödemokratiaa ei saa kaventaa
Mielipide | 26.5.2026 13:07
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste