Opintovelallisten määrä pieneni viime vuonna ensi kertaa 15 vuoteen
Opintovelallisten määrä pieneni viime vuonna ensimmäistä kertaa 15 vuoteen. Asia käy ilmi Kelan tuoreesta opintoetuustilastosta.
Yhteensä opintovelallisia oli lukuvuoden 2023–2024 lopussa reilut puoli miljoonaa. Keskimäärin opintolainaa oli hieman alle 12 000 euroa.
Kelan opintotukiryhmän erikoissuunnittelija Ilpo Lahtinen arvioi, että korkojen nousu on tuonut harkintaa opintolainan käyttöön.
– Opintotuen tulorajojen isot korotukset ovat myös pienentäneet opintolainan tarvetta, Lahtinen sanoo Kelan tiedotteessa.
Viime lukuvuonna uutta opintolainaa nostaneita opiskelijoita oli Kelan mukaan 145 300. Määrä on 15 prosenttia pienempi kuin edellisenä vuonna.
Opintotukea saaneiden lukumäärä säilyi Kelan mukaan viime lukuvuonna lähes ennallaan. Yhteensä opintotukea sai viime lukuvuonna noin 289 000 opiskelijaa, mikä oli 0,3 prosenttia vähemmän kuin edellisenä lukuvuonna.
Opintorahaa maksettiin 282 700 opiskelijalle, joista noin 186 000 opiskeli yliopistossa tai ammattikorkeakoulussa ja 96 600 toisella asteella.
Sen sijaan koulumatkatukea saaneiden määrä on jatkanut kasvuaan, Kelan tilastosta selviää. Viime lukuvuonna koulumatkatukea sai hieman alle 87 000 henkilöä, mikä oli 23 prosenttia enemmän kuin edellisenä lukuvuonna.