Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Jussi Halla-aho kyseenalaisti presidentti Sauli Niinistön sanomiset. (Kuva: Lehtikuva)

Oliko Halla-ahon Niinistö-kritiikille perusteita? – Katso, miten presidentti kommentoi kesän kiivasta rasismikeskustelua

Jussi Halla-aho sanoi keskiviikkona MTV:llä, ettei presidentti ollut perehtynyt kunnolla asioihin
Samuli Vänttilä 25.1.2024 13:00, muokattu 25.1.2024 15:22
a– a+
Politiikka

Perussuomalaisten presidenttiehdokas Jussi Halla-aho arvosteli keskiviikkona MTV:n tentissä tasavallan presidentti Sauli Niinistöä viime kesän rasismikeskusteluun liittyvistä kommenteista.

Halla-ahon mukaan Niinistö ei ollut perehtynyt kunnolla asioihin, joihin hän otti kantaa.

– Olisin ehkä perehtynyt näihin syytöksiin ja niiden takana oleviin tosiasioihin, Halla-aho sanoi.

– Se, mitä ministerien oli väitetty tehneen ja sanoneen, oli vääristynyt kuva todellisuudesta sellaisena kuin minä sen tunnen, hän summasi.

Kaikki muut presidenttiehdokkaat pitivät Niinistön puuttumista rasismikeskusteluun oikeana ratkaisuna.

Halla-ahon arvostelun perusteita voi arvioida siltä pohjalta, mistä rasismikeskustelussa oli kyse ja miten presidentti Niinistö sitä kommentoi.

Kaikki alkoi kesäkuun lopulla elinkeinoministeriksi juuri valitun Wilhelm Junnilan (ps.) tapauksesta.

Julkisuudessa kerrottiin useita esimerkkejä, joissa Junnila oli vitsaillut äärioikeistolaisuuteen ja natsismiin viittaavilla termeillä.

Vuoden 2019 eduskuntavaalien aikaan hän oli muun muassa yhdistänyt vaalinumeronsa 88 Heil Hitler -tervehdykseen. Hän vitsaili aiheesta vaalitilaisuudessaan myös kevään 2023 eduskuntavaalien yhteydessä.

Vuoden 2015 eduskuntavaaleissa Junnilan kampanjaslogan oli ”Kaasua”.

Junnila oli myös puhunut äärioikeistolaisen järjestön tapahtumassa vuonna 2019. Tapahtuma oli järjestetty Turun terrori-iskun uhrien muistolle.

Junnila oli myös vuonna 2019 tehnyt kansanedustajana kirjallisen kysymyksen, jossa hän esitti, että Suomi edistäisi Afrikassa aborttien tekemistä naisille ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.

– Ilmastoabortti olisi pieni askel ihmiselle, mutta suuri harppaus ihmiskunnalle, Junnila sanoi kirjallisessa kysymyksessään.

Hän erosi ministerin tehtävistään kohun seurauksena.

Hieman Junnilan kohua myöhemmin selvisi, että Halla-ahon Scripta-blogin vieraskirjaan vuonna 2008 kirjoitellut nimimerkki ”riikka” oli perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra.

Nimimerkki ”riikan” kirjoitukset olivat luonteeltaan hyvin rasistisia. Hän käytti tummaihoisista ihmisistä rasistisia n-sanoja. Hän myös mollasi rajuin sanankääntein islaminuskoisia sekä somaleja.

Purraksi osoittautuneen nimimerkin kirjoituksissa puhuttiin myös avoimesti väkivallasta tai halusta tehdä väkivaltaa.

– Netsejä tänään Stadissa sylkemässä kerjäläisten päälle ja hakkaamassa neekerilapsia, anyone..?, nimimerkki muun muassa kyseli kesällä 2008.

Netseillä tarkoitettiin blogissa samanmielisiä, maahanmuuttovastaisia nettikirjoittajia.

Pari kuukautta myöhemmin nimimerkki kirjoitti näin:

– Jos mulle annettaisiin ase, ruumiita tulisi ihan lähijunassakin.

Presidentti Niinistö kommentoi perussuomalaisista ministereistä paljastuneita rasismisyytöksiä julkisuudessa kahdesti.

Molemmilla kerroilla kommentit olivat melko tiiviitä, mutta niissä Niinistö tuomitsi selvästi rasismin.

Junnilan kohun aikaan Niinistö sanoi MTV uutisille pitävänsä julki tulleita tietoja rasismista ”vähintään kiusallisina”.

– Tähän yksittäiseen tilanteeseen liittyen: olen aiemmin saanut aika paljon moitteita liiallisesta puuttumisesta, mutta jos nyt arvioin niin, että vähintään se on kovin kiusallinen hallitukselle. Vähintään, Niinistö kiteytti.

Hän toivoi hallituksen välittävän ulkomaille selkeää viestiä tavoitteistaan ja Suomen arvoista.

– Tietysti noin yleisemmin hallituksen täytyy pitää huolta siitä, että sen politiikka ulkomailla tiedetään ja politiikan sisältö on sellaista, joka myöskin nauttii läntistä arvostusta ja on meidän arvojemme mukaista. Ja sen seikan selvä esiin tuominen on varmasti tärkeätä, presidentti sanoi.

Purran kohun aikaan Niinistö kehotti hallitusta ottamaan nollatoleranssin rasismiin. Hän kommentoi kohua toimittajille Naton huippukokouksen yhteydessä Vilnassa.

– Minä olisin nyt sitä mieltä, että Suomen hallituksen voisi olla viisasta ottaa selkeä nollatoleranssin kanta rasismiin. Jos hallitus tällaisen kykenee ottamaan, niin se minusta olisi hyvä signaali myöskin maailmalle, Niinistö sanoi tuolloin.

– Täytyy nimittäin muistaa, että rasismi ja mahdolliset ongelmat maahanmuuton suhteen ovat kaksi täysin erillistä asiaa, Niinistö jatkoi.

Hallitus irtisanoutui myöhemmin rasismista ja julkaisi rasismiin liittyvän tiedonantonsa. Eduskunnalta hallitus sai luottamuksen tiedonannon julkistamisen jälkeen.

Lue myös

Rehn ja Andersson MTV:llä: Rasismikeskustelussa ei ollut kyse vain Suomen maakuvasta

Presidenttiehdokkaat Olli Rehn ja Li Andersson korostivat keskiviikkona MTV:n tentissä, ettei viime kesän...
25.1.2024 12:01

MTV:n tentti: Rehn patisti työmarkkinaosapuolia neuvottelupöytään, Stubb halusi pysytellä kiistan ulkopuolella

Halla-aho ei antaisi ulkoparlamentaarisille toimijoille veto-oikeutta lainsäädäntöön – Haavisto kuuntelisi myös vähemmistöjä
25.1.2024 8:25

Aihetunnisteet

jussi halla-aho Politiikka Presidentinvaalit rasismi Sauli Niinistö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän asevoimat: Ukraina on tehnyt laajan lennokkihyökkäyksen Venäjälle
Uutiset | 21.5.2025 9:06
Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille
Uutiset | 21.5.2025 21:03
Jos Ukraina kykenee pitämään pintansa, Venäjällä on edessään vaikeuksia, sanoo brittiasiantuntija
Uutiset | 17.5.2025 16:55
Trump julkisti suunnitelman jättimäisestä Kultakupolista
Uutiset | 21.5.2025 8:24
Älä käytä näitä kipulääkkeitä, jos sinulla on sydän- ja verisuonitauteja
Uutiset | 20.5.2025 22:01
Puolan asevoimat hääti Venäjän varjolaivastoon kuuluvan aluksen pois kaapelin läheisyydestä
Uutiset | 21.5.2025 17:25
Kiina arvostelee USA:n Kultakupoli-suunnitelmaa
Uutiset | 21.5.2025 11:33
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
HS-gallup: Perussuomalaiset romahti, keskusta nousi kolmanneksi – SDP huippulukemissa
Uutiset | 21.5.2025 3:27
Tarkasta nämä asiat palkkakuitistasi, neuvoo OP Media
Uutiset | 20.5.2025 21:49
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Nato-pomolta kovaa tekstiä: Putin on pulassa
Uutiset | 16.5.2025 14:03
Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa
Uutiset | 15.5.2025 17:57
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Jos Ukraina kykenee pitämään pintansa, Venäjällä on edessään vaikeuksia, sanoo brittiasiantuntija
Uutiset | 17.5.2025 16:55
Nyt löytyi republikaanien ”punainen viiva” – tämä Trumpin toimi oli liikaa
Uutiset | 15.5.2025 21:47
Venäjän asevoimat: Ukraina on tehnyt laajan lennokkihyökkäyksen Venäjälle
Uutiset | 21.5.2025 9:06
Siivousalan yrittäjä kertoo, mikä on pahin virhe parvekelasien pesussa
Uutiset | 13.5.2025 22:27
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00

Uusimmat

Tutkimus: Etätyöntekijä voi jäädä jumiin ja unohtua
Uutiset | 22.5.2025 6:00
LUT ja Maanpuolustuskorkeakoulu ovat Suomen hyvämaineisimmat yliopistot
Uutiset | 22.5.2025 0:01
Kesämökkiä ostaessa kannattaa välttää kalliit yllätykset – ”Voimassa voi olla useampiakin samanaikaisia kaavoja”
Uutiset | 21.5.2025 21:58
Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille
Uutiset | 21.5.2025 21:03
Päivi Räsänen ei halua “holokaustilakia” 
Uutiset | 21.5.2025 18:25
Essayahin ja Purran näkemykset Gazasta ovat pitkälti jääneet epäselväksi
Uutiset | 21.5.2025 18:22
Puolan asevoimat hääti Venäjän varjolaivastoon kuuluvan aluksen pois kaapelin läheisyydestä
Uutiset | 21.5.2025 17:25
Metsien hallavaturkeille huonoja uutisia – petoja puolustivat vain vihreät, vasemmistoliitto ja väärin äänestänyt demari 
Uutiset | 21.5.2025 17:05
”Tätähän ei voida katsoa vierestä” – Suomi lähtökohtaisesti tukee ajatusta pakotteista Israelin hallituksen ministereille, kertoo Valtonen
Uutiset | 21.5.2025 16:25
Poliisi ei edelleenkään vahvista, onko somessa leviävä video koulupuukotuksesta epäillyn itsensä kuvaama
Uutiset | 21.5.2025 15:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Voi tätä kiemurtelua! – Hallitus törmäsi ”toksiseen” sanaan
Uutiset | 20.5.2025 15:45
Macron tarjoaa jälleen Ranskan ydinsateenvarjoa – mutta onko siitä Euroopan turvallisuuden takeeksi? 
Uutiset | 20.5.2025 15:40
Anne Kalmari kasvattaa karjaa, mutta ei suosittele alaa tyttärelleen: ”Siitä ei jää käteen mitään”
Uutiset | 18.5.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Etätyöntekijä voi jäädä jumiin ja unohtua
Uutiset | 22.5.2025 6:00
LUT ja Maanpuolustuskorkeakoulu ovat Suomen hyvämaineisimmat yliopistot
Uutiset | 22.5.2025 0:01
Kesämökkiä ostaessa kannattaa välttää kalliit yllätykset – ”Voimassa voi olla useampiakin samanaikaisia kaavoja”
Uutiset | 21.5.2025 21:58
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Katolisen kirkon paavistako Ukrainan pelastaja?
Mielipide | 21.5.2025 12:51
Lukijalta: Uskonnon ja politiikan kirjaimellinen yhdistelmä vaarallinen
Mielipide | 21.5.2025 11:19
Lukijalta: Kuuleeko Suomi palestiinalaisten hätää – myös vaikeneminen on valinta
Mielipide | 21.5.2025 10:08
Lukijalta: Nuoret huomioitava paikkajaossa
Mielipide | 20.5.2025 12:37
Lukijalta: Raideleveyden muuttaminen tarpeetonta rahantuhlausta
Mielipide | 16.5.2025 12:48
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Toukokuun 16. päivä on kansainvälinen poikien päivä
Mielipide | 16.5.2024 10:22
Lukijalta: Englantilaiseen raideleveyteen
Mielipide | 19.5.2025 16:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste