Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ruotsi

Keskustapuolueen puheenjohtajaa tarjotaan Ruotsin pääministeriksi, vaikkei hän itse tehtävään halua

29.10.2026 19:04
Lue lisää 
Jalkaväkimiinat
Puolustusministeri Antti Häkkänen eduskunnan täysistunnossa. (Kuva: Lehtikuva/Markku Ulander)

"Olen nähnyt ihmisen kuolevan miinaan" – Ottawan sopimuksen saattohoito alkoi eduskunnassa 

Pekka Pohjolainen 16.6.2025 17:14, muokattu 16.6.2025 17:36
a– a+
Jalkaväkimiinat

Eduskunta irrottaa Suomen jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta, mutta täyttä yksimielisyyttä asiasta ei löydy. 

Vasemmistoliitto ja muutamat vihreiden edustajat tekivät mietinnön palautekeskustelussa selväksi, että asia ei ole ongelmaton humanitaarisesta ja kansainvälisen sopimusjärjestelmän kunnioittamisen näkökulmasta. 

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) selvitti, että esityksen taustalla ovat Ukrainan sodan opit Venäjän sodankäyntitavasta. Venäjä käyttää edelleen massamaisesti jalkaväkeä, jonka etenemistä voidaan miinoin tehokkaasti hidastaa ja muutenkin hankaloittaa.

– Jalkaväkimiinojen käyttö myös vähentää Suomen omia tappioita tarvittaessa, eli siis meidän reserviläisten tappioita voidaan vähentää miinojen hyödyntämisellä. 

Häkkäsen mukaan Suomen maasto-olosuhteet puoltavat miinojen palauttamista, koska kapeikoissa ja järvien väliköissä suluttaminen, linnoittaminen ja miinoittaminen toimivat hyvin. 

Häkkäsen mukaan miinat sopivat hyvin myös reserviarmeijalle yksinkertaisuutensa, helppokäyttöisyytensä ja toimintavarmuutensa vuoksi.

– Niitä voidaan myös kriisiaikana tuottaa kotimaassa ja niitä voidaan varastoida merkittäviä määriä pitkiksikin ajoiksi. 

Häkkäsen mukaan miinat merkitään niin, että omat joukot eivät niihin mene ja ne voidaan myös raivata pois jälkikäteen. Kansainvälisillä kentillä miinanraivaustyö jatkuu ja kansainvälinen oikeus pidetään kunniassa.

– Tiedämme historiasta, että Venäjälle varsinaisesti kansainvälinen oikeus ei ole mikään pidäke. Sen takia tässäkin asiassa olemme joutuneet menemään puolustukselliset perusteet edellä. 

Keskustan Petri Honkonen (vas.), Antti Kurvinen ja Hanna Kosonen eduskunnan maanantain istunnossa. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Vasemmistoliiton puolesta ulkoasiainvaliokunnan mietintöön ainoana jättänyt Veronika Honkasalo näki kuitenkin, että sopimuksesta irtaantumalla Suomi heikentää itselleen tärkeää sääntöpohjaista järjestelmää. 

Honkasalo arvosteli myös päätöksentekoprosessia erittäin kiireiseksi ja hätäiseksi. Hän paheksui myös sitä, että ulkoasiainvaliokunta jätti avoimeksi mahdollisuuden miinojen maastavientiin.

– Tämä on minusta aivan käsittämätön lisäys tässä koko prosessissa, että Suomi lähtisi omilla toimillaan vielä lisäämään maamiinojen määrää maailmassa. 

Myös hallituspuolue RKP:n Eva Biaudet huomautti, että Suomi ei ole koskaan vienyt miinoja.

– Emme myöskään silloin kuin emme ole vielä olleet Ottawan sopimuksessa, koska silloin arvioitiin, että se ei ole tarkoituksenmukaista. Millä tavalla tätä voisi nyt hallita tulevaisuudessa, jotta emme lisää miinojen käyttöä maailmalla? 

Vihreiden Jenni Pitko sanoi, että hänen omassa pohdinnassaan henkilömiinojen käyttöönottoa puoltavat perusteet eivät riitä korvaamaan haittoja, joita sääntöperusteiselle maailmalle ja siviileille irtaantumisesta koituu.

– Omaksi käsityksekseni on muodostunut se, että pystymme vastaamaan Venäjän aiheuttamaan turvallisuusuhkaan ilman irtaantumista Ottawan sopimuksesta. Jos emme pystyisi, kantani voisi olla toinen. 

Rauhanturvaajana YK-joukoissa Golanilla palvellut keskustan Mika Lintilä sanoi asuneensa puolitoista vuotta miinojen keskellä. 

– Ja olen nähnyt ihmisen kuolevan miinaan, olen nähnyt lasten loukkaantuvan miinaan. Yhteistä noissa kaikissa oli se, että kukaan ei tiennyt niistä miinoista mitään. Oltiin alueella, jonne kukin sotien osapuoli oli omalla ajallaan levittänyt miinoja — sirotemiinoja, putkimiinoja — ja oikeastaan ainoat turvalliset alueet olivat raivatut alueet.  

Lintilä sanoi, että hänen on vaikea löytää miinoista sinällään mitään hyvää, mutta Venäjän toimien vuoksi kova päätös vetäytyä Ottawan sopimuksesta on tarpeen.

– Tässä tilanteessa tämä on oikea ratkaisu. Toivottavasti niitä miinoja ei koskaan tarvitse karttojen mukaan maastoon laittaa, konkariedustaja päätti. 

SDP:n Kimmo Kiljunen huomautti, että Ottawan sopimus ei kuitenkaan kiellä sotilaallisesti kohdennettuja jalkaväkimiinoja, vaan summittaiset henkilömiinat. 

-Miksi hallitus ei ennen kuin tämä esitys on tänne tehty tehnyt selvitystä siitä, olisiko meillä ollut korvaavia jalkaväkimiinatyyppisiä ratkaisuja, siis kohdennettuja jalkaväkimiinatyyppisiä ratkaisuja, jotka olisivat menneet Ottawan sopimuksen sisään? 

SDP:n Saku Nikkanen näki, että miinoja tarvitaan siksi, että Suomella on pitkä itäraja, ja hyvin vähän sotilaita sinne laittaa. 

-He ovat myöskin meidän kaikkien lapsia ja lapsenlapsia, jotka siellä ovat sitten aseet tanassa ottamassa vastaan. Eivät meillä riitä sen maarajan puolustamiseen nämä kaikki jalkaväen ihmiset. 

Entinen puolustusvoimain komentaja Jarmo Lindberg (kok.) sanoi kuulleensa entiseltä Yhdysvaltojen Afganistanin-joukkojen komentajalta ja keskustiedustelupalvelu CIA:n pääjohtajalta, että Venäjän joukkojen käytös Ukrainassa on muuttunut.

– Venäjän joukot olivat sodan ensivaiheessa panssaroitujen ajoneuvojen sisällä. Nyt Donbasin alueella Ukrainan joukot ovat drooneillaan ja panssarintorjunnallaan estäneet panssaroitujen ajoneuvojen käytön, minkä vuoksi Venäjä jalkauttaa sotilaansa massamaisesti maastoon, jolloin jalkaväkimiinojen käytöllä on tehoa. 

Lindbergin mukaan mikään asejärjestelmä ei yksinään ratkaise sotaa, mutta jalkaväkimiinat yhdessä droonien, panssarintorjunnan ja esteiden kanssa tehostavat Suomen maavoimien torjuntakykyä pitkällä itärajalla. 

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen esitteli Ottawa-mietinnön. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Suurimmassa oppositioryhmässä SDP:ssä on kipuiltu miinakysymyksessä ilmeisesti osin myös ryhmän sisäisten erimielisyyksien vuoksi, vaikka ryhmän kanta sopimuksesta irtaantumiseen on myönteinen.

Toiseksi suurimman oppositiopuolueen keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen totesi, että keskusta ja puolueen eduskuntaryhmä tukevat irtaantumista Ottawan sopimuksesta täysin yksimielisesti ilman mitään poikkeamia tai irtaantumisia. Suomen puolustuksen näkökulma tulee Kurvisen mukaan ennen muita. 

– Meillä ei ole koskaan käytetty miinoja sillä tavalla kuin joissakin verisissä konflikteissa maailmalla, joiden vuoksi Ottawan sopimus on tehty, hän muistutti. 

Perussuomalaisten Sheikki Laakso ihmetteli huolta miinojen käyttötavoista ja huomautti, että siinä tilanteessa oltaisiin oikeasti Venäjän kanssa sodassa.

– Ei siellä metsässä ole kukaan enää keräilemässä mustikoita tai mitään muutakaan, turvapaikanhakijoita tai vastaavia, ketkä ovat oikeasti mukamas vaarassa niitten miinojen osalta. 

Laakso piti myös miinojen “ideologista” vastustamista epäisänmaallisena Suomen turvallisuuden romuttamisena. 

Kokoomuksen Ben Zyskowicz myönsi, että Ottawan sopimukseen liittyminen oli alun perinkin virhe.

– Se oli sitä Halosen ja Tuomiojan maailmaa syleilevää politiikkaa, jossa oman maan puolustustarpeet jäivät vähemmälle. Kuitenkin sanon, että muiden kansanedustajien isänmaallisuuden epäileminen ei ole perusteltua, hän näpäytti Laaksoa. 

Eduskunnan on tarkoitus äänestää Ottawan sopimuksesta irtaantumisesta torstaina ennen juhannuksen viettoon lähtöä. Asian läpi menosta ei ole epäselvyyttä, sillä hyväksymiseen riittää yksinkertainen enemmistö.

Lue myös

Vanha tulisija nielee paljon puuta – "Kehitystä voi verrata automaailmaan"

Kun koteja remontoidaan, vanha tulisija jätetään usein rauhaan. Tulisija- ja savupiippuyhdistys TSY:n tuoreen tutkimuksen...
29.10.2026 22:15

Futistähden julkinen ilakointi oli liikaa – Asepalveluksesta vapautumisesta uhkaa tulla loppu

Etelä-Korea harkitsee lopettavansa huippu-urheilijoiden ja -taiteilijoiden vapautukselle armeijasta.
29.10.2026 21:45

Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – "Kotona happi loppuu"

Joka kolmas suomalainen kertoo oireilevansa kotinsa sisäilmasta. Kerrostaloissa asuvista lähes joka toinen on...
29.10.2026 21:29

Aihetunnisteet

Eduskunta jalkaväkimiinat Ottawan sopimus Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Metsäalan asiantuntijoilta tyrmäys perussuomalaisten esitykselle
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Lintilä: Maakaapeloinnin määräaikaa pidennettävä, sähkönsiirron hintojen kohtuuttomaan nousuun puututtava
Uutiset | 28.10.2026 12:09
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Puolan Tusk: Näin Stubb raportoi Putin-puhelun jälkeen
Uutiset | 27.10.2026 15:31
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Kanada ja EU kokoontuvat huippukokoukseen Montrealiin – Trump voi suuttua, emeritusprofessori arvioi
Uutiset | 28.10.2026 14:38
Demokraatit rekrytoivat republikaanisenaattorin täyskaiman ehdolle Alaskassa – kuvernööri määräsi rikostutkinnan
Uutiset | 29.10.2026 11:22
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
Futistähden julkinen ilakointi oli liikaa – Asepalveluksesta vapautumisesta uhkaa tulla loppu
Uutiset | 29.10.2026 21:45
Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – ”Kotona happi loppuu”
Uutiset | 29.10.2026 21:29
Keskustapuolueen puheenjohtajaa tarjotaan Ruotsin pääministeriksi, vaikkei hän itse tehtävään halua
Uutiset | 29.10.2026 19:04
Hallitus haluaa perustaa datakeskusrekisterin
Uutiset | 29.10.2026 18:40
Paula Vesala: Kuvauspaikalle olisi pitänyt soittaa poliisit
Uutiset | 29.10.2026 18:39
Israelilaisen arabipuolueen johtaja torjuu syytökset vaalivaikuttamisesta
Uutiset | 29.10.2026 18:24
Espanjassa alkoi suruaika kymmenien ihmisten hengen vieneen junaturman vuoksi
Uutiset | 29.10.2026 18:21
”Ratkaisu, jota kukaan ei olisi halunnut” – STT:n loppuminen sai mielet surullisiksi
Uutiset | 29.10.2026 18:18
Suomi ja USA sopivat teknologiayhteistyöstä
Uutiset | 29.10.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
Futistähden julkinen ilakointi oli liikaa – Asepalveluksesta vapautumisesta uhkaa tulla loppu
Uutiset | 29.10.2026 21:45
Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – ”Kotona happi loppuu”
Uutiset | 29.10.2026 21:29
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työurien pidentäminen ei näy käytännön ratkaisuissa työpaikoilla
Mielipide | 29.10.2026 9:58
Lukijalta: Kirkossa et ole yksin 
Mielipide | 29.10.2026 9:49
Lukijalta: Suomen kirkko on unohtanut ihmiset
Mielipide | 29.10.2026 9:48
Lukijalta: Suomen kielen asema on turvattava 
Mielipide | 28.10.2026 10:55
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata