Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkimus tyrmää: Lapsen koulumenestys ei riipu yleisesti luullusta seikasta

5.8.2026 21:31
Lue lisää 

Nouseeko EU:n huippuvirkaan sittenkin musta hevonen – suosittu ranskalainen kiertää Euroopan pääkaupunkeja

Michel Barnier ei myönnä tai kiistä tavoittelevansa komission puheenjohtajuutta
STT–ANNIINA LUOTONEN 2.5.2019 15:31, muokattu 2.5.2019 15:36
a– a+
Eurovaalit

Lavalle astuu sympaattisen oloinen ranskalainen mies, joka ei tunnu tekevän itsestään numeroa.

Brexit-neuvottelija Michel Barnier esitelmöi Euroopan tulevaisuudesta Belgian Leuvenissa samaan aikaan kun komission puheenjohtajan paikkaa kärkkyvät kärkiehdokkaat ottavat toisistaan mittaa Hollannin Maastrichtissa maanantai-iltana.

Voiko ajoitus olla sattumaa, vai tähyääkö 68-vuotias, kaksinkertainen komissaari ja useita ministerinsalkkuja kantanut Barnier komission johtoon?

– Olen ollut politiikassa jo pitkään ja minun vastuuni on osallistua keskusteluun ja kertoa mielipiteeni, eikä vain pysyä toimistossani, Barnier kertoo STT:lle, mutta ei ota kantaa siihen, kiinnostaisiko huippuvirka häntä.

Belgian vanhimman, Leuvenin yliopiston auditorio on lähes täynnä. Opiskelijat kuuntelevat tarkasti. Tilaisuuden juontaja kertoo, että ennen Barnierin vierailua luennoilla on kerrattu, mikä on sisämarkkinoiden ja tulliliiton ero.

Tätä Barnier on selvittänyt briteille maaliskuusta 2017 lähtien. Sisämarkkina turvaa vapaan liikkuvuuden ja sujuvan kaupan EU:n sisällä, kun taas tulliliitossa isoin yhteinen nimittäjä on tullivapaus. Tähän asti Britannia ei ole ollut halukas kumpaankaan.

Barnier on tuttu vieras EU-kokouksissa, joissa hän on käynyt selvittämässä Britannian eroneuvotteluita. Brexitin nimissä tie on vienyt myös ympäri Eurooppaa.

Maanantaina Leuvenin yliopistossa opiskelijoiden eteen astelee kuitenkin joku muu kuin brexit-neuvottelija.

Barnier esittelee ajatuksensa vihreästä sopimuksesta (Green EU Deal), jonka avulla ohjataan taloutta kohti kestävyyttä. EU:n pitää hänen mukaansa johtaa ilmastonmuutoksen vastaista taistelua tavoittelemalla hiilineutraaliutta vuosisadan puoliväliin mennessä, huolehtimalla lajien elinvoimaisuudesta ja panostamalla vielä enemmän materian kierrättämiseen.

Barnier kannustaa jäsenmaita myös puolustusyhteistyöhön. Kyse ei olisi eurooppalaisesta armeijasta tai päätösvallan luovuttamisesta unionille, vaan voimavarojen yhdistämisestä.

Eurooppalaisilta vaaditaan Barnierin mukaan päättäväisyyttä, jotta EU pystyy pitämään puolensa Yhdysvalloille, Venäjälle ja Kiinalle. EU:n ei pitäisi joutua reagoimaan asioihin viime hetken huippukokouksissa, vaan ajattelemaan strategisesti asemastaan ja eduistaan.

Eurooppa on jäämässä jälkeen kisassa uuden teknologian, tekoälyn, kehittämisessä. Tavoitteeksi pitäisi Barnierin mukaan ottaa, että prosentti eurooppalaisista opiskelee tekoälyn perusteet lähivuosina.

– Onko tämä toiveunta? Ei, jos kysyy suomalaisilta. Suomessa päätettiin viime vuonna, että prosentille väestöstä opetetaan tekoälyn perusteet, Barnier kertoi yleisölle viitaten tekoälyhaasteeseen.

Mutta olisiko Barnierilla mahdollisuuksia nousta komission johtoon?

Barnier kuuluu Euroopan keskustaoikeistoon EPP:hen eli samaan ryhmään kokoomuksen ja kristillisdemokraattien kanssa. EU:n johtopaikat jaetaan EU-vaalien jälkeen, ja näyttää siltä, että EPP saattaa hyvinkin olla suurimpana kärkkymässä komission puheenjohtajuutta.

EU-vaaleissa muutaman viikon päästä valitaan jäsenet Euroopan parlamenttiin, mutta vaalitulos vaikuttaa myös muihin keskeisiin nimityksiin.

Komission seuraavan puheenjohtajan on odotettu tulevan puolueryhmien valitsemien ”kärkiehdokkaiden” joukosta.

Se oli paikka, josta Alexander Stubb kisasi saksalaista Manfred Weberia vastaan saksalaisen viedessä voiton. Moni kuitenkin epäilee verrattain tuntemattoman saksalaisen mahdollisuuksia, ja pohtii, voisiko Barnier sittenkin olla keskustaoikeistolta varmempi valinta.

Matkassa on kaksi mutkaa, jotka liittyvät EPP:n ja parlamentin uskottavuuteen. Euroopan kansanpuolue kävi viime vuonna näkyvän ja sen rivejä hajottavan kärkiehdokaskisan, joka valuisi hukkaan, jos voittajaa ei valittaisikaan komission johtoon.

Euroopan parlamentti puolestaan on varoittanut voivansa torjua ehdokkaan, joka ei ole ollut kärkiehdokkaana.

Paljon on kiinni myös Elysee-palatsin suunnitelmista. Barnier edustaa eri puoluetta kuin presidentti Emmanuel Macron, jonka Kansakunta liikkeessä -puolueen mepit liittyvät todennäköisesti liberaaliryhmä Aldeen.

Lue myös

Ex-kansanedustaja Ano Turtiaista ja hänen vaimoaan syytetään törkeistä talousrikoksista

Entistä kansanedustajaa Ano Turtiaista ja hänen vaimoaan syytetään törkeistä talousrikoksista, kertoo Helsingin Sanomat. Lehden...
6.8.2026 16:45

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja

Eihän tätä mitenkään voi hallituksen onnistumisena pitää, Tuomas Vanhanen summaa.
6.8.2026 16:20

Saksalaismediat: Leipzigin lentokentältä löydetyn droonin lähellä olleessa ukrainalaiskoneessa oli lastina ammuksia

Useiden saksalaismedioiden mukaan Leipzig-Hallen lentokentältä löydetyn, räjähteillä varustetun droonin lähellä olleessa ukrainalaisessa rahtikoneessa...
6.8.2026 16:14

Aihetunnisteet

Barnier EU EU-komissio eurovaalit komissio

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Lohi roimi Purran esitystä Ylellä: ”Nyt olisi ollut viimeinen hetki ottaa järki käteen”
Uutiset | 5.8.2026 14:40
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ex-kansanedustaja Ano Turtiaista ja hänen vaimoaan syytetään törkeistä talousrikoksista
Uutiset | 6.8.2026 16:45
Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Saksalaismediat: Leipzigin lentokentältä löydetyn droonin lähellä olleessa ukrainalaiskoneessa oli lastina ammuksia
Uutiset | 6.8.2026 16:14
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Valaat ja delfiinit kaikkoavat, hait lähestyvät rantaa – näin meren lämpeneminen näkyy Kaliforniassa
Uutiset | 6.8.2026 15:06
Ruotsi luovuttaa Venäjän varjolaivastoon kuuluvan rahtialuksen Ukrainalle
Uutiset | 6.8.2026 14:03
Pohjois-Korea ampui tunnistamattoman ammuksen Japaninmerelle
Uutiset | 6.8.2026 12:14
Maahanmuuttovirasto estää osaa marja-alan yrityksistä rekrytoimasta kolmansista maista
Uutiset | 6.8.2026 12:02
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Viime vuonna kouluista lähtivät puhelimet, nyt lisätään liikkumista
Uutiset | 6.8.2026 11:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ex-kansanedustaja Ano Turtiaista ja hänen vaimoaan syytetään törkeistä talousrikoksista
Uutiset | 6.8.2026 16:45
Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Saksalaismediat: Leipzigin lentokentältä löydetyn droonin lähellä olleessa ukrainalaiskoneessa oli lastina ammuksia
Uutiset | 6.8.2026 16:14
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste