Netanjahu määräsi Länsirannan suljettavaksi palestiinalaistaistelijoiden hyökkäyksen jälkeen
Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu on määrännyt Länsirannan suljettavaksi sen jälkeen, kun palestiinalaistaistelijoiden kerrotaan tehneen Hebronin kaupungissa aseellisen hyökkäyksen, jossa haavoittui viisi ihmistä.
Paikalla olleet uutistoimisto AFP:n toimittajat todistivat hyökkäyksen jälkeen tulitaistelun Israelin armeijan ja palestiinalaistaistelijoiden välillä. Kahden palestiinalaistaistelijan kerrotaan kuolleen.
Netanjahun mukaan Israelin armeija olisi estänyt mahdollisen vakavan iskun. Hyökkääjillä kerrotaan olleen suuria määriä ammuksia ajoneuvossaan. Haavoittuneista kaksi on kriittisessä tilassa, sanoi Israelin pelastusviranomainen.
– Olen määrännyt Israelin armeijaa ja turvallisuusvoimia toteuttamaan Hebronin välittömän saarron sekä valmistautumaan Juudean ja Samarian täysiin sulkutoimenpiteisiin alkaen tänään, Netanjahu sanoi.
Israelin armeija ilmoitti aloittaneensa terrorisminvastaisen operaation Hebronin alueella, tehden ratsioita epäiltyjen koteihin.
Äärimmäisistä lausunnoistaan tunnettu Israelin sisäisen turvallisuuden ministeri Itamar Ben-Gvir sen sijaan vaati Länsirannalla toimivan palestiinalaishallinnon lakkauttamista. Mikään ei kuitenkaan viittaa, että palestiinalaishallinnolla olisi ollut kytköksiä perjantaiaamun hyökkäykseen.
Netanjahu ilmoitti myös Likud-puolueensa peruneen kaikki poliittiset tapahtumat tänään. Israelissa on kampanjoitu ensi viikolla järjestettäviä vaaleja varten.