Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Nuoret kysyvät eniten palkasta – Työsuhdeneuvoja kertoo, miten kesätöissä välttää pahimmat ongelmat

7.6.2025 9:00
Lue lisää 
Autot
Valkoinen vuoden 1970 Dodge Challenger (Kuva: Jeremy/Wikimedia Commons/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en)

Nasta laudassa Coloradon ja Nevadan maanteillä – kulttielokuva teki muskeliautosta ikiklassikon 

Pekka Pohjolainen 7.6.2025 21:07, muokattu 5.6.2025 18:10
a– a+
Autot

Ennen 1970-luvun öljykriisiä Yhdysvalloissa elettiin 1960-luvulla alkanutta väkivahvojen muskeliautojen kulta-aikaa. 

Ilmiö ikuistettiin myös joihinkin aikansa kuminkäryisiin Hollywood-elokuviin, joista yksi maineikkaimpia on Richard C. Sarafianin vuonna 1971 ohjaama Vanishing Point, alkuperäiseltä suomennokseltaan Nasta laudassa. 

Kulttiklassikoksi nousseessa elokuvassa Barry Newmanin (1930-2023) esittämä pillereitä popsiva entinen poliisi, kilpa-ajaja ja Vietnam-veteraani Kowalski saa tehtäväkseen siirtää valkoisen Dodge Challengerin ajamalla Denveristä San Franciscoon. Matkasta kehkeytyy myyttinen takaa-ajo, jossa Kowalski jallittaa Dodgellaan kaahaten perässä tulevat poliisit mennen tullen – ennen vääjäämätöntä tuhoa. 

Periaattessa Kowalskin ajokkina olisi voinut olla mikä tahansa aikansa monista muskeliautoista. Valinta osui kuitenkin Dodgeen, koska tuotantoyhtiö 20th Century Foxilla oli sopimus Chrysler-yhtymän kanssa autojen vuokrauksesta dollarin päivätaksalla. Väriksi valikoitui valkoinen, jotta auto erottuisi taustasta mahdollisimman selvästi. 

Pitkälti Plymouth Barracudan pohjalevylle ja tekniikalle perustuvan Dodge Challengerin tuotanto alkoi vuonna 1970. Carl Cameronin piirtämä auto luotiin kilpailemaan niin sanotussa ”Pony Car” -luokassa, jossa se oli Dodgen vastine Ford Mustangille ja Chevrolet Camarolle, Mercury Cougarille ja Pontiac Firebirdille. 

”Jokaisen Dodge-fanin ehdottomasti nähtävä”. Myös Suomessa Dodgen maahantuoja ymmärsi jo aikanaan elokuvan arvon myynnin vauhdittamisessa. Kuvakaappaus Helsingin Sanomista.

Vuoden 1970 Dodge Challenger osoittautui oivalliseksi valinnaksi elokuvarooliinsa. Iskunvaimentimia lukuun ottamatta autojen osia ei tarvinnut juurikaan vaihtaa. 

Coloradossa, Utahissa, Nevadassa ja Kaliforniassa kuvatussa elokuvassa käytettiin viittä valkoista Challengeria. Neljässä niistä oli 440-kuutiotuumainen eli 7,2-litrainen V8-moottori nelivaihteisella manuaalivaihteistolla.

Yhdessä autoista oli 383-kuutioinen moottori ja automaattivaihteisto. Automaattivaihteista Dodgea käytettiin todennäköisesti erityisen vaativiin temppuihin, joissa vaihtaminen kesken suorituksen olisi ollut hankalaa. 

Autojen 390 hevosvoiman teho ei loppunut kuvauksissa koskaan kesken, ja Newmanin mielestä sitä oli melkein liikaakin. Ajokohtauksista vastasi Hollywoodin kuuluisin stunt-ajaja Carey Loftin (1914-1997), joka opasti Newmania tekemään joitakin stuntteja itsekin.

Tehostaakseen vaikutelmaa vauhdista kuvaajat hidastivat kameroiden filminopeutta. Esimerkiksi Challengerin ja Jaguarin välisessä kilpa-ajokohtauksessa kameran filminopeus hidastettiin puolueen. Tosiasiassa autot kulkivat noin 80 km/h nopeudella, mutta normaalilla kuvataajuudella projisoituna ne näyttivät liikkuvan paljon nopeammin.

Elokuvan päättävässä puskutraktorikolarissa ei käytetty Challengeria, vaan räjähteillä täytettyä vuoden 1967 Chevrolet Camaron koria, joka muistuttaa Dodgea riittävästi hämätäkseen katsojan.

Kuvausten jälkeen auto palautettiin Chryslerille enemmän tai vähemmän vaurioita saaneina, ja vain yksi niistä oli enää ajokunnossa. 

Elokuvan nähtyään Chryslerin johtajat huolestuivat tuotteensa esiintymisestä vastakulttuuria edustaneessa elokuvasta, jossa esitettiin huumeiden käyttöä ja ajettiin pakoon poliisia. Autot päätettiin tuhota ja myydä romuksi. 

Kovasta maineestaan huolimatta Challengerista ei aikanaan tullut taloudellista menestystarinaa. Mallin tullessa markkinoille vuonna 1970 muskeliautojen kysyntä oli laskussa nousevien vakuutusmaksujen ja muodin muuttumisen vuoksi. Taloudellisemmat, pienemmät ja järkevämmät autot alkoivat kiinnostaa ostajia Detroitin voimanpesiä enemmän. 

Muskeliautojen aikakauden päätöksenä pidetään vuotta 1972, kun amerikkalaisautojen hevosvoimat vähenivät tuntuvasti muun muassa uusien päästönormien vuoksi. 

Ensimmäisen sukupolven Challengeria valmistettiin vuoteen 1974. Autoja tehtiin yhteensä 168 000. Elokuvaroolin kasvattava maine on nostanut autojen suosiota ja keräilyarvoa.

Vuonna 2008 Dodge lanseerasi Challengerista uuden version, joka ulkomuodoltaan mukailee alkuperäistä tunnistettavasti. 

Kohtaus, jossa Jaguar-kuljettaja haastaa Kowalskin Youtubessa.

Lue myös

Sairastettu syöpäkään ei ole aina este – Elinluovutukseen liittyy useita väärinkäsityksiä

Vuosittain kaikista Suomessa elinsiirtoa odottavista ihmisistä noin 5–10 prosenttia kuolee, sillä he eivät...
7.6.2025 21:57

Norjassa on itsenäisyyden superpäivät – 120-vuotias maa on kokenut Saksan, Tanskan, Ruotsin ja Neuvostoliiton miehitykset

Norjan historiaan mahtuu monta vaihetta viikinkiretkistä natsivaltaan ja äkkirikastumiseen
7.6.2025 21:00

Kesäloman varjopuolena voi olla pienen koululaisen yksinäisyys – Näin asiantuntija neuvoo vanhempia

Koululaisen pitkän kesäloman ja vanhempien töiden yhdistäminen aiheuttaa huolta monissa perheissä. Se kuuluu...
7.6.2025 15:30

Aihetunnisteet

autot elokuvat tekniikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiina tulistui EU:lle – ”Lopettakaa provosointi”
Uutiset | 5.6.2025 21:47
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Huoli uudesta ydinonnettomuudesta nousi Venäjän toimien myötä – ”Erittäin outoa, että maailma katsoo tätä rauhallisesti”
Uutiset | 5.6.2025 10:33
Droonikisa yltyy – Kiinalta auttava käsi
Uutiset | 5.6.2025 21:54
Tuhoisa ohjusisku Kiovaan
Uutiset | 6.6.2025 8:10
Voiko Venäjä iskeä ydinaseella? – Huippudiplomaatilta hyytävä vastaus
Uutiset | 6.6.2025 21:03
Zelenskyiltä vaatimus: ”Nopeasti”
Uutiset | 6.6.2025 14:33
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Suomalainen superruoka osoitti jälleen ylivertaisuutensa tutkimuksessa
Uutiset | 6.6.2025 20:42
Droonit järisyttävät sodankäyntiä – ulkomailla ollaan täysin kujalla, sanovat ukrainalaiset
Uutiset | 7.6.2025 9:50
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Historia | Brewster-ässiä taisteli kaukana idässäkin – yksi heistä kohtasi kauhean näyn 1941
Uutiset | 2.6.2025 21:00
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Huoli uudesta ydinonnettomuudesta nousi Venäjän toimien myötä – ”Erittäin outoa, että maailma katsoo tätä rauhallisesti”
Uutiset | 5.6.2025 10:33
Historia | ”Kun vuoroni lähestyi, pelkäsin” – Japani haki joko voittoa tai kunniakasta tappiota epätoivoisella taktiikallaan
Uutiset | 31.5.2025 21:00
Kiina tulistui EU:lle – ”Lopettakaa provosointi”
Uutiset | 5.6.2025 21:47
Raivo repesi Kremlissä: Liittolainen ”ampuu Venäjää selkään”
Uutiset | 1.6.2025 21:32
Lutikat viihtyvät lähellä ruokaansa – tutki nämä paikat reissussa
Uutiset | 2.6.2025 22:00
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00

Uusimmat

Sairastettu syöpäkään ei ole aina este – Elinluovutukseen liittyy useita väärinkäsityksiä
Uutiset | 7.6.2025 21:57
Nasta laudassa Coloradon ja Nevadan maanteillä – kulttielokuva teki muskeliautosta ikiklassikon 
Uutiset | 7.6.2025 21:07
Norjassa on itsenäisyyden superpäivät – 120-vuotias maa on kokenut Saksan, Tanskan, Ruotsin ja Neuvostoliiton miehitykset
Uutiset | 7.6.2025 21:00
Kesäloman varjopuolena voi olla pienen koululaisen yksinäisyys – Näin asiantuntija neuvoo vanhempia
Uutiset | 7.6.2025 15:30
Arkkipiispa Luoma: Piispojen laatima ohje avioliitosta ei ole ohituskaista kirkolliskokouksen päätökselle
Uutiset | 7.6.2025 11:46
Vihreiden Virta jatkaa puheenjohtajana – ”Teemme töitä, että olemme valmiita hallitusvastuuseen”
Uutiset | 7.6.2025 11:34
WSJ: Trumpin hallinto yrittää heikentää tulevia Venäjän-vastaisia pakotteita
Uutiset | 7.6.2025 10:47
Puolustusministeriön sisäänkäynti töhrittiin viime yönä maalilla
Uutiset | 7.6.2025 10:36
Tuomioistuin päätti: Trump voi osin estää uutistoimisto AP:n pääsyn Valkoiseen taloon
Uutiset | 7.6.2025 10:03
Droonit järisyttävät sodankäyntiä – ulkomailla ollaan täysin kujalla, sanovat ukrainalaiset
Uutiset | 7.6.2025 9:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Velkaantuva hallitus sydämistyi opposition grillissä – ”Taisi mennä ihon alle”
Uutiset | 4.6.2025 17:38
Tutkija: Suomessa on uusi työmarkkinaosapuoli – ”Suora keskusteluyhteys hallitukseen”
Uutiset | 1.6.2025 8:00
Kuinka saada itäinen Suomi jaloilleen? Erityisedustaja Harri Broman tarjoaa veroratkaisuja
Uutiset | 30.5.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sairastettu syöpäkään ei ole aina este – Elinluovutukseen liittyy useita väärinkäsityksiä
Uutiset | 7.6.2025 21:57
Nasta laudassa Coloradon ja Nevadan maanteillä – kulttielokuva teki muskeliautosta ikiklassikon 
Uutiset | 7.6.2025 21:07
Norjassa on itsenäisyyden superpäivät – 120-vuotias maa on kokenut Saksan, Tanskan, Ruotsin ja Neuvostoliiton miehitykset
Uutiset | 7.6.2025 21:00
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokki, siistijä, hoitaja
Mielipide | 6.6.2025 12:49
Lukijalta: Perussuomalaiset surkastuvat
Mielipide | 6.6.2025 12:47
Lukijalta: Ydinvoimaa tavanomaisen sodan aikana
Mielipide | 5.6.2025 11:37
Lukijalta: Tapahtumilla ja kansainvälistymisellä kasvua syntyy koko Pohjois-Suomeen
Mielipide | 5.6.2025 11:30
Lukijalta: Kokki, siistijä, hoitaja
Mielipide | 6.6.2025 12:49
Lukijalta: Työnantajapula on pullonkaula
Mielipide | 2.6.2025 13:09
Lukijalta: Kirkkoherran nimestä
Mielipide | 5.6.2025 9:29
Lukijalta: Kirkkoherran titteli ei sovi naiselle
Mielipide | 4.6.2025 14:33

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Lapin keskustalaisilta jyrähdys perussuomalaisten Juusolle
Uutiset | 26.5.2025 13:58
Keskustan Mehtälä hakee jatkokautta eduskunnassa
Uutiset | 26.5.2025 16:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste