Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Kuudelta paikkakunnalta on löytynyt koloradonkuoriaisia

27.7.2026 10:05
Lue lisää 

Näkökulma: Rinteen yltiöoptimistinen tiedotuslinja on kiusallinen: Viime kädessä hallitusneuvotteluiden kohtalon ratkaisee raha – ei tsemppihenki

Keskustan riveissä moni olisi valmis viheltämään pelin poikki, jos talous- ja työllisyyslinjasta ei pian löydy sopua, toimittaja Santeri Lampi kirjoittaa.
Santeri Lampi 22.5.2019 18:00, muokattu 22.5.2019 18:30
a– a+
Hallitusneuvottelut

Seuraava hallitus ei leikkaa menoista. Sopeutusten sijaan se käyttää merkittävästi rahaa pysyviin menolisäyksiin ja investointeihin.

Näin suurella pensselillä SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne maalaili Suomelle uutta talouslinjaa tiistaina.

Parin minuutin mittainen haastattelu kiteytti kaksiviikkoisen neuvottelu-urakan osuvasti: SDP:n lanseeraamassa ”uudenlaisessa neuvotteluprosessissa” raha-asiat ovat jääneet luovan ideoinnin jalkoihin.

Aurinkoisesti hymyilevän hallituksenmuodostajan optimistiset lausunnot ovat hämmentäneet päivästä toiseen, sillä talous- ja työllisyyskysymykset ovat edelleen ilmeisen levällään.

Ilta-Sanomien mukaan Rinne olikin yrittänyt nostattaa hallitusneuvottelijoiden tsemppihenkeä tiistaiaamuna vaivaannuttavalla tavalla.

– Halutaanko me tästä hallitus? Eiks me haluta tehdä hallitus, Rinne oli huudellut Säätytalon isossa salissa ilman mainittavaa vastakaikua.

Keskiviikkona Rinne joutui viimein myöntämään, että hallitusohjelman kohtalonhetki venyy todennäköisesti ensi viikkoon.

Monissa tiedotusvälineissä neuvotteluiden onkin povattu ajautuvan kriisiin näinä päivinä, kun SDP:n ja keskustan talouslinjat ajautuvat törmäyskurssille.

Keskustan riveissä kuiskitaankin, että pelin voisi jo viheltää poikki. Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä on vahvistanut, että pöydällä on vielä ”hurjan paljon” isoja asioita.

Esimerkiksi työllisyyttä edistävistä toimenpiteistä ei ole päästy yhteisymmärrykseen.

Jos Rinne mielii punavihreän kansanrintamahallituksen pääministeriksi, voi demaripomon hymy vielä hyytyä tulevina päivinä.

Säätytalolla kivikasvoisina esiintyneet keskustalaiset ovat viestittäneet johdonmukaisesti, ettei puolue tingi kynnyskysymyksistään.

Keskustan mukaan julkisen talouden tulee olla tasapainossa vuonna 2023 eikä yritysverotusta saa kiristää.

Skismaa neuvottelijoiden välille aiheuttavat lisäksi erimielisyydet ilmastopolitiikasta ja translain uudistamisesta.

Myös kuohunta keskustan kotirintamalla lisää hallitusneuvotteluiden paineita.

Helsingin Sanomien gallupin mukaan kovia kokenutta puoluetta odottaa taas yksi vaalitappio ensi sunnuntain EU-parlamenttivaaleissa. Keskustalle ennustetaan yhden meppipaikan menetystä.

Eduskuntavaalien täystyrmäyksen jälkeen hallitusneuvotteluihin tempautunut puolue ei ole saanut oikaistua kurssiaan, sillä sen kannatus valahti 12,7 prosenttiin Helsingin Sanomien mielipidetiedustelussa toukokuun alkupuolella.

Patoutunut kapinahenki purskahtikin pintaan Maaseudun Tulevaisuuden jutussa , jossa nimettömät keskustan sisäpiiriläiset arvostelevat puheenjohtaja Sipilän johtamistyyliä tiukin sanakääntein.

Viime kädessä joko vasemmistopuolueiden tai keskustan on peräännyttävä vaatimuksistaan, jotta hallitusohjelma syntyy.

Lähtö oppositioon ei olisi keskustalle maailmanloppu, sillä tinkimätön suhtautuminen omiin periaatteisiin näyttäisi suoraselkäiseltä.

Lisäksi moni keskustalainen haluaisi aidosti vaihtopenkille nuolemaan haavojaan.

Rinteelle paluu talouskuripuolue kokoomuksen pakeille olisi puolestaan kova pala.

Silloin SDP:n avokätisten vaalilupausten toteutuminen olisi entistä epätodennäköisempää. Lisäksi kokoomus heittäisi ensi töikseen vasemmistoliiton ulos neuvotteluista.

Jos Rinne mielii punavihreän kansanrintamahallituksen pääministeriksi, voi demaripomon hymy vielä hyytyä tulevina päivinä.

Vesittyneiden kompromissien esittely omille äänestäjille ei ole helppoa demareillekaan.

Lue myös

Asiantuntijat hallitusneuvotteluiden taloustavoitteista: "Kuulostaa epärealistiselta, mutta olen mielelläni väärässä"

Vaalilupausten kattaminen pienistä veroista kokoamalla on ekonomistien mukaan vaikeaa
22.5.2019 17:44

Aihetunnisteet

hallitusneuvottelut Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Mitä jos pudotat puhelimen tai avaimet keräyssäiliöön roskienvientireissulla? – Toimi näin
Uutiset | 25.7.2026 20:15
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Hutilointi ilmalämpöpumppujen kanssa yllättävän yleistä – kannattaa olla tietoinen asentavasta firmasta
Uutiset | 25.7.2026 21:10
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Duodecim: Iäkkäille kannattaa antaa korkea-annoksisia influenssarokotteita
Uutiset | 26.7.2026 21:30
Yleisin syy koirien vakuutuskorvauksiin liittyy vatsaan – eläinlääkäri kehottaa tarkastamaan myös korvat, ihon ja tassut päivittäin
Uutiset | 26.7.2026 20:00
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tieku: Aivojen ikääntymiseen voi vaikuttaa itse – tutkijat löysivät uuden mittarin
Uutiset | 20.7.2026 21:15
Kaikkonen: Carunan kotimainen omistus on selvitettävä
Uutiset | 22.7.2026 13:13
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Suomi sai uuden maailmanperintökohteen – Näissä paikoissa siihen pääsee tutustumaan
Tarinat | 27.7.2026 17:03
USA peukaloi sotilastappioidensa laskutapaa
Uutiset | 27.7.2026 16:04
Keskustassa haikaillaan Sipilän hallituspohjaa, sanoo Honkonen IS:ssä – ”Se oli hyvä hallitus”
Uutiset | 27.7.2026 16:00
Merkittävä suomalainen hotelliketju aloittaa muutosneuvottelut
Uutiset | 27.7.2026 15:14
Muistisiruvalmistajalla huima pörssiavaus
Uutiset | 27.7.2026 15:11
Ulkoministeriö varoittaa Ranskaan ja Espanjaan matkustavia
Uutiset | 27.7.2026 15:04
Poliisi ei ole toistaiseksi saanut rikosilmoituksia älylasien väärinkäytöstä
Uutiset | 27.7.2026 14:49
Vornanen kiistää luvanneensa erota automaattisesti, jos hän saa lainvoimaisen tuomion
Uutiset | 27.7.2026 14:46
Toinen Berliinin terrori-iskusta epäilty vapautettiin
Uutiset | 27.7.2026 13:22
Iran: Yhdysvaltojen kanssa ei tällä hetkellä neuvotella
Uutiset | 27.7.2026 13:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomi sai uuden maailmanperintökohteen – Näissä paikoissa siihen pääsee tutustumaan
Tarinat | 27.7.2026 17:03
USA peukaloi sotilastappioidensa laskutapaa
Uutiset | 27.7.2026 16:04
Keskustassa haikaillaan Sipilän hallituspohjaa, sanoo Honkonen IS:ssä – ”Se oli hyvä hallitus”
Uutiset | 27.7.2026 16:00
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Datakeskukset – sähköverkon lisääntyvä päänvaiva?
Mielipide | 24.7.2026 18:12
Lukijalta: Miksi Vantaan pitäisi lakata olemasta Vantaa?
Mielipide | 24.7.2026 17:56
Lukijalta: Carunan sähköverkot suomalaiseen omistukseen
Mielipide | 24.7.2026 17:49
Lukijalta: Metsissämme mätänee joka vuosi miljoonia euroja – ja kansanterveyttä
Mielipide | 23.7.2026 11:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Carunan omistajavaihdos kuohuttaa: Keskustan Siponen vaatii hallitukselta toimia sähköverkkojen palauttamiseksi suomalaisomistukseen
Uutiset | 23.7.2026 12:27
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste