Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle

21.4.2026 11:18
Lue lisää 
Näkökulma: Pekka Pohjolainen Näkökulma
Sosiaalisuuden paluu ja korona-ajan henkinen taakse jäänti näkyi siinäkin, että maskeja ei keskustan kokousväen kasvoilla enää näkynyt. (Kuva: Lehtikuva / Lauri Heino)

Lappeenrannan kädenlämpöinen puoluekokous antoi keskustajohdolle työrauhan

Erityistalousalueiden nostaminen vaalitäyksi toi pilkettä puolueväen silmiin, Pekka Pohjolainen kirjoittaa
Pekka Pohjolainen 13.6.2022 10:04, muokattu 29.8.2022 10:59
a– a+
Näkökulma

Sanotaan se nyt alkuun ihan suoraan: keskustan viikonloppuna Lappeenrannassa pitämä puoluekokous ei jää niin sanottujen suurten puoluekokousten joukkoon.

Kisapuiston jäähallin kädenlämpöisessä kokouksessa mikään aikakausi ei päättynyt eikä uusi alkanut. Puoluejohdosta ei vaihdettu ketään eikä kovin suuria tunteita koettu muutenkaan.

Myöskään hallitusta ei juuri haukuttu eikä asiakysymyksistä merkittävästi väännetty – lukuun ottamatta perustuloa, jota keskustanuoret puolustivat väkevästi puoluejohdon nuivasta suhtautumisesta huolimatta.

Viimeisin, Ylen Taloustutkimuksella teettämä kannatusmittaus näytti keskustalle juuri ennen puoluekokousta melko tylyä 12,1 prosentin lukemaa. Kun eduskuntavaaleihin on enää vajaa vuosi, syvällisempäänkin itsetutkiskeluun olisi saattanut olla aihetta.

Kunnollista linjakeskustelua puoluekokouksissa syntyy yleensä vain henkilövaalien kautta. Kun nykyisellä puheenjohtajalla Annika Saarikolla on takanaan vasta kaksi vuotta, todelliseen puheenjohtajakisaan ei ollut aineksia.

Toki 75-vuotias puolueveteraani Paavo Väyrynen itseään keskustan johtoon jälleen tarjosi, mutta kovin vakavasti otettavasta yrityksestä ei ollut kyse.

Poliitikkona parhaat päivänsä jo 1980-luvulla nähnyt Väyrynen sai kuitenkin puheenjohtajan vaalissa 151 ääntä, joiden takaa löytynee myös tyytymättömyyttä puolueen linjaan ja nykyiseen johtoon. Edellisen puheenjohtajan Katri Kulmunin kohtalokaan ei ole vielä kaikilta hänen kannattajiltaan unohtunut. Protestihenkeä osoittivat myös puheenjohtajan vaalissa annetut 25 tyhjää ääntä.

Varapuheenjohtajinakin jatkaa entinen kolmikko Petri Honkonen, Markus Lohi ja Riikka Pakarinen. Vaalissa äänestettiin kerralla kolmea ehdokasta, ja eniten ääniä kuittasi Pakarinen. Haastajista lähimmäs valintaa pääsi toiseksi suurimman keskustapiirin Etelä-Pohjanmaan vahvalla tuella kansanedustaja Mikko Savola.

Puolue-eliitin kasvojen vaihdoksiin ei ollut isompaa tarvetta ehkä siksikään, että niitä on kyllä viime vuosina nähty.

Keskustan puheenjohtajia on nähty meneillään olevalla vaalikaudella kolme, valtiovarainministereitä ja tiede- ja kulttuuriministereitä neljä ja elinkeino- ja maa- metsätalousministereitäkin kaksi. Eduskunnan puhemiehen nuijakin on kiertänyt Matti Vanhaselta Anu Vehviläiselle ja takaisin.

Pysyvyyttäkin toki löytyy: puolustusministerin paikan on saanut pitää koko vaalikauden luultavasti tämän hetken suosituin keskustapoliitikko Antti Kaikkonen. Puoluesihteeriksi kukitettiin Lappeenrannassa jo kolmatta kertaa Riikka Pirkkalainen, jolla on näyttöä gallupien selättämisestä kunta- ja aluevaaleissa.

Suurimman mediahuomion Lappeenrannassa sai puheenjohtaja Saarikon kokouksen alkajaisiksi tekemä avaus ”erityistalousalueista”.

Kankean termin taustalta löytyy ajatus idänkaupan tyrehtymisestä kärsivän Itä-Suomen tai suurten etäisyyksien ja harvaan asutun Pohjois-Suomen tukemisesta esimerkiksi verohelpotuksin.

Ajatus ei ole tietenkään mitenkään uusi, mutta suomalaiselle perustuslailliselle järjestykselle nykyisellään vieras. Valtiovarainministeriössä on perinteisesti suhtauduttu vastaaviin pohdiskeluihin nuivasti ja eduskunnan perustuslakivaliokunnassa erityistalousalueille voisi tulla tukalat paikat.

Avauksen ydin on kuitenkin sen perikeskustalaisuudessa. Keskusta pystyy sillä erottumaan talouspoliittisesti muuten hyvin lähellä olevasta kokoomuksesta, jonka poliittiseen retoriikkaan aluepolitiikka erilaisine johdannaisineen ei istu. Vasemmistoliitossakin erityistalousalueet ehdittiin jo tyrmätä Suomen sisäisinä ”veroparatiiseina”.

Konkretiaa Saarikolla oli tarjota erityistalousalueiden ympärille toistaiseksi hyvin vähän. Keskusta aikoo tehdä asiasta kuitenkin keskeisen eduskuntavaaliteemansa, joten aiheesta kuultaneen vielä. Kokousväeltä avaus sai vuolaat kehut ja kiitokset.

Uutuutena itselleen keskusta esitteli Lappeenrannassa sähköisen äänestyksen. Se ei sujunut parhaalla mahdollisella tavalla, sillä tuloksia jouduttiin odottelemaan pitkään sovelluksen käyttöön liittyneiden ongelmien vuoksi.

Keskustan puoluekokouksissa menettelytapavaliokuntaa aiemmin johtanut keskipohjalainen keskustavaikuttaja Antti Hietaniemi ei pitänyt ilmenneitä ongelmia mitenkään dramaattisina.

Hietaniemen mukaan ne johtuivat enemmänkin kokouspaikan verkon kapasiteetin riittämättömyydestä kuin menetelmän monimutkaisuudesta. Puoluekokouskonkarin mielestä sähköistä äänestämistä kannattaa ilman muuta kehittää edelleen ja jatkaa.

Vaikka media kaipaa puoluekokouksista aina suurta henkilödraamaa ja linjakiistoja, Lappeenrannan kokouksen tietty ”kädenlämpöisyys” on varmasti eduskuntavaaleja ajatellen keskustalle myös tietynlainen vahvuus.

Korona-ajan etäkokousten ja Teams-palaverien jälkeen keskustalaisen yhteisöllisyyden kokemukselle oli mitä ilmeisimmin valtava tilaus. Sosiaalisuuden paluu ja korona-ajan henkinen taakse jäänti näkyi siinäkin, että maskeja ei kokousväen kasvoilla enää näkynyt.

Keskustaväki näyttää samalla sisäistäneen täysin, ettei oppositioon lähdöllä uhkailu tule enää näissä oloissa ja tässä vaiheessa vaalikautta kyseeseen. Samalla on ymmärretty, että omat joukot hallituksessa ovat tehneet vaikeina aikoina nyrkit savessa kaikkensa, eikä kipeille ja valtiota velkaannuttaville päätöksille ole ollut todellisuudessa vaihtoehtoa.

Kymmenen kuukauden päässä häämöttävistä eduskuntavaaleista ei taatusti tule keskustalle helpot, mutta sisäisten riitojen repimänä niihin valmistautuminen olisi monin verroin vaikeampaa.

Pekka Pohjolainen Toimittaja

Lue myös

Saarikko jatkaa keskustan puheenjohtajana 1341 äänellä, Väyryselle 151 ääntä

– Maailma on nyt tullut keskustan syliin. Ja tässä maailmassa keskusta pärjää sellaisena kuin se on, Saarikko sanoi puheessaan
11.6.2022 17:09

Jatkoon valittu keskustan puoluejohto tuuletti voittoa – katso video

Keskustan varapuheenjohtajina valittiin jatkamaan Riikka Pakarinen, Petri Honkonen ja Markus Lohi. Jatkokaudelle puoluesihteerinä...
11.6.2022 19:35

Saarikko: Keskustalla ei ole tarvetta sirkustemppuihin – puoluejohto luottaa gallupien selättämiseen

Keskusta lähtee ensi kevään eduskuntavaaleihin entisen puoluejohdon voimin. Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko ei...
11.6.2022 20:08

Keskustan varapuheenjohtajiksi entinen kolmikko – Riikka Pakariselle suurin äänipotti

Keskusta on valinnut varapuheenjohtajikseen entisen kolmikon. Keskustan puoluekokouksessa Lappeenrannassa käydyssä varapuheenjohtajan vaalissa eniten ääniä...
11.6.2022 18:50

Aihetunnisteet

Keskusta keskustan puoluekokous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Milloin ja missä otettiin Suomen ensimmäinen valokuva? – Yllättävä yhteys Alfred Nobeliin
Uutiset | 21.4.2026 23:00
Tämä tunne alushousuissa saa monen tuntemaan häpeää – Ei kuitenkaan kannattaisi
Uutiset | 21.4.2026 22:01
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Voittaja kiipesi lipputankoon ja suomalaiset vedättivät venäläisiä – Näin olympiaprotestit saivat alkunsa
Uutiset | 21.4.2026 21:31
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
CNN: Vance pakkaa laukkuaan
Uutiset | 20.4.2026 18:21
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Kompostikyttäys historiaan? Hallituksen norminpurkijoilta esitys
Uutiset | 20.4.2026 16:01
Yhdysvallat otti haltuunsa iranilaisen rahtialuksen – Iran vannoo kostoa
Uutiset | 20.4.2026 3:04
Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle
Uutiset | 21.4.2026 11:18
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Milloin ja missä otettiin Suomen ensimmäinen valokuva? – Yllättävä yhteys Alfred Nobeliin
Uutiset | 21.4.2026 23:00
Tämä tunne alushousuissa saa monen tuntemaan häpeää – Ei kuitenkaan kannattaisi
Uutiset | 21.4.2026 22:01
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kotimaista ja kotiruokaa
Mielipide | 21.4.2026 13:46
Lukijalta: Missä viipyvät vesisateet?
Mielipide | 21.4.2026 13:41
Lukijalta: Lähihoitajan osaamista tulee hyödyntää psykiatrisen potilaan hoidossa
Mielipide | 21.4.2026 13:38
Lukijalta: Ensimmäinen työpaikka ratkaisee
Mielipide | 21.4.2026 13:01
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Hiljainen voima – evakkonaisten perintö
Mielipide | 20.4.2026 15:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Kurvinen hakee jatkokautta kansanedustajana
Uutiset | 20.4.2026 13:30
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste