Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Näkökulma: Pekka Pohjolainen Näkökulma
Sosiaalisuuden paluu ja korona-ajan henkinen taakse jäänti näkyi siinäkin, että maskeja ei keskustan kokousväen kasvoilla enää näkynyt. (Kuva: Lehtikuva / Lauri Heino)

Lappeenrannan kädenlämpöinen puoluekokous antoi keskustajohdolle työrauhan

Erityistalousalueiden nostaminen vaalitäyksi toi pilkettä puolueväen silmiin, Pekka Pohjolainen kirjoittaa
Pekka Pohjolainen 13.6.2022 10:04, muokattu 29.8.2022 10:59
a– a+
Näkökulma

Sanotaan se nyt alkuun ihan suoraan: keskustan viikonloppuna Lappeenrannassa pitämä puoluekokous ei jää niin sanottujen suurten puoluekokousten joukkoon.

Kisapuiston jäähallin kädenlämpöisessä kokouksessa mikään aikakausi ei päättynyt eikä uusi alkanut. Puoluejohdosta ei vaihdettu ketään eikä kovin suuria tunteita koettu muutenkaan.

Myöskään hallitusta ei juuri haukuttu eikä asiakysymyksistä merkittävästi väännetty – lukuun ottamatta perustuloa, jota keskustanuoret puolustivat väkevästi puoluejohdon nuivasta suhtautumisesta huolimatta.

Viimeisin, Ylen Taloustutkimuksella teettämä kannatusmittaus näytti keskustalle juuri ennen puoluekokousta melko tylyä 12,1 prosentin lukemaa. Kun eduskuntavaaleihin on enää vajaa vuosi, syvällisempäänkin itsetutkiskeluun olisi saattanut olla aihetta.

Kunnollista linjakeskustelua puoluekokouksissa syntyy yleensä vain henkilövaalien kautta. Kun nykyisellä puheenjohtajalla Annika Saarikolla on takanaan vasta kaksi vuotta, todelliseen puheenjohtajakisaan ei ollut aineksia.

Toki 75-vuotias puolueveteraani Paavo Väyrynen itseään keskustan johtoon jälleen tarjosi, mutta kovin vakavasti otettavasta yrityksestä ei ollut kyse.

Poliitikkona parhaat päivänsä jo 1980-luvulla nähnyt Väyrynen sai kuitenkin puheenjohtajan vaalissa 151 ääntä, joiden takaa löytynee myös tyytymättömyyttä puolueen linjaan ja nykyiseen johtoon. Edellisen puheenjohtajan Katri Kulmunin kohtalokaan ei ole vielä kaikilta hänen kannattajiltaan unohtunut. Protestihenkeä osoittivat myös puheenjohtajan vaalissa annetut 25 tyhjää ääntä.

Varapuheenjohtajinakin jatkaa entinen kolmikko Petri Honkonen, Markus Lohi ja Riikka Pakarinen. Vaalissa äänestettiin kerralla kolmea ehdokasta, ja eniten ääniä kuittasi Pakarinen. Haastajista lähimmäs valintaa pääsi toiseksi suurimman keskustapiirin Etelä-Pohjanmaan vahvalla tuella kansanedustaja Mikko Savola.

Puolue-eliitin kasvojen vaihdoksiin ei ollut isompaa tarvetta ehkä siksikään, että niitä on kyllä viime vuosina nähty.

Keskustan puheenjohtajia on nähty meneillään olevalla vaalikaudella kolme, valtiovarainministereitä ja tiede- ja kulttuuriministereitä neljä ja elinkeino- ja maa- metsätalousministereitäkin kaksi. Eduskunnan puhemiehen nuijakin on kiertänyt Matti Vanhaselta Anu Vehviläiselle ja takaisin.

Pysyvyyttäkin toki löytyy: puolustusministerin paikan on saanut pitää koko vaalikauden luultavasti tämän hetken suosituin keskustapoliitikko Antti Kaikkonen. Puoluesihteeriksi kukitettiin Lappeenrannassa jo kolmatta kertaa Riikka Pirkkalainen, jolla on näyttöä gallupien selättämisestä kunta- ja aluevaaleissa.

Suurimman mediahuomion Lappeenrannassa sai puheenjohtaja Saarikon kokouksen alkajaisiksi tekemä avaus ”erityistalousalueista”.

Kankean termin taustalta löytyy ajatus idänkaupan tyrehtymisestä kärsivän Itä-Suomen tai suurten etäisyyksien ja harvaan asutun Pohjois-Suomen tukemisesta esimerkiksi verohelpotuksin.

Ajatus ei ole tietenkään mitenkään uusi, mutta suomalaiselle perustuslailliselle järjestykselle nykyisellään vieras. Valtiovarainministeriössä on perinteisesti suhtauduttu vastaaviin pohdiskeluihin nuivasti ja eduskunnan perustuslakivaliokunnassa erityistalousalueille voisi tulla tukalat paikat.

Avauksen ydin on kuitenkin sen perikeskustalaisuudessa. Keskusta pystyy sillä erottumaan talouspoliittisesti muuten hyvin lähellä olevasta kokoomuksesta, jonka poliittiseen retoriikkaan aluepolitiikka erilaisine johdannaisineen ei istu. Vasemmistoliitossakin erityistalousalueet ehdittiin jo tyrmätä Suomen sisäisinä ”veroparatiiseina”.

Konkretiaa Saarikolla oli tarjota erityistalousalueiden ympärille toistaiseksi hyvin vähän. Keskusta aikoo tehdä asiasta kuitenkin keskeisen eduskuntavaaliteemansa, joten aiheesta kuultaneen vielä. Kokousväeltä avaus sai vuolaat kehut ja kiitokset.

Uutuutena itselleen keskusta esitteli Lappeenrannassa sähköisen äänestyksen. Se ei sujunut parhaalla mahdollisella tavalla, sillä tuloksia jouduttiin odottelemaan pitkään sovelluksen käyttöön liittyneiden ongelmien vuoksi.

Keskustan puoluekokouksissa menettelytapavaliokuntaa aiemmin johtanut keskipohjalainen keskustavaikuttaja Antti Hietaniemi ei pitänyt ilmenneitä ongelmia mitenkään dramaattisina.

Hietaniemen mukaan ne johtuivat enemmänkin kokouspaikan verkon kapasiteetin riittämättömyydestä kuin menetelmän monimutkaisuudesta. Puoluekokouskonkarin mielestä sähköistä äänestämistä kannattaa ilman muuta kehittää edelleen ja jatkaa.

Vaikka media kaipaa puoluekokouksista aina suurta henkilödraamaa ja linjakiistoja, Lappeenrannan kokouksen tietty ”kädenlämpöisyys” on varmasti eduskuntavaaleja ajatellen keskustalle myös tietynlainen vahvuus.

Korona-ajan etäkokousten ja Teams-palaverien jälkeen keskustalaisen yhteisöllisyyden kokemukselle oli mitä ilmeisimmin valtava tilaus. Sosiaalisuuden paluu ja korona-ajan henkinen taakse jäänti näkyi siinäkin, että maskeja ei kokousväen kasvoilla enää näkynyt.

Keskustaväki näyttää samalla sisäistäneen täysin, ettei oppositioon lähdöllä uhkailu tule enää näissä oloissa ja tässä vaiheessa vaalikautta kyseeseen. Samalla on ymmärretty, että omat joukot hallituksessa ovat tehneet vaikeina aikoina nyrkit savessa kaikkensa, eikä kipeille ja valtiota velkaannuttaville päätöksille ole ollut todellisuudessa vaihtoehtoa.

Kymmenen kuukauden päässä häämöttävistä eduskuntavaaleista ei taatusti tule keskustalle helpot, mutta sisäisten riitojen repimänä niihin valmistautuminen olisi monin verroin vaikeampaa.

Pekka Pohjolainen Toimittaja

Lue myös

Saarikko jatkaa keskustan puheenjohtajana 1341 äänellä, Väyryselle 151 ääntä

– Maailma on nyt tullut keskustan syliin. Ja tässä maailmassa keskusta pärjää sellaisena kuin se on, Saarikko sanoi puheessaan
11.6.2022 17:09

Jatkoon valittu keskustan puoluejohto tuuletti voittoa – katso video

Keskustan varapuheenjohtajina valittiin jatkamaan Riikka Pakarinen, Petri Honkonen ja Markus Lohi. Jatkokaudelle puoluesihteerinä...
11.6.2022 19:35

Saarikko: Keskustalla ei ole tarvetta sirkustemppuihin – puoluejohto luottaa gallupien selättämiseen

Keskusta lähtee ensi kevään eduskuntavaaleihin entisen puoluejohdon voimin. Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko ei...
11.6.2022 20:08

Keskustan varapuheenjohtajiksi entinen kolmikko – Riikka Pakariselle suurin äänipotti

Keskusta on valinnut varapuheenjohtajikseen entisen kolmikon. Keskustan puoluekokouksessa Lappeenrannassa käydyssä varapuheenjohtajan vaalissa eniten ääniä...
11.6.2022 18:50

Aihetunnisteet

Keskusta keskustan puoluekokous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Nenonen

Jari Nenonen:
Katse eteenpäin! 
Nenonen | 8.12.2023 9:00
Jari Nenonen:
Teineille juhlat
Nenonen | 7.11.2023 9:00
Jari Nenonen:
Minne leikkaukset?
Nenonen | 10.10.2023 9:00
Jari Nenonen:
Henkilöön menevää 
Nenonen | 5.9.2023 14:17
Jari Nenonen:
Liikettä ja liikutusta
Nenonen | 8.8.2023 12:21

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
T&A: Läpimurto – auringonpimennyksen voi tehdä keinotekoisesti
Uutiset | 4.7.2025 23:00
Mitä tehdä Syyrian vierastaistelijoille? – ”He ovat tavallaan syyrialaisia, halusimme tai emme”
Uutiset | 4.7.2025 22:02
Autoilija: Tällaisessa tilanteessa sinulla tulee olla älypuhelin
Uutiset | 4.7.2025 21:30
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste