Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kulttuuri

Jos olisit syntynyt Etelä-Koreassa, olisit aivan eri-ikäinen – erikoinen laskutapa vanhentaa

21.8.2026 22:15
Lue lisää 
Droonit
Viime perjantaina Uudellemaalle annetusta droonihälytyksestä jäi kansalle käteen pääasiassa kysymyksiä ja hämmennystä. (Kuva: Lehtikuva / Jade Silpo)

Näin Viro ja Suomi eroavat droonihälytyksissä – Virossa avoimempi linja

STT/Joona Laukkanen 20.5.2026 17:56, muokattu 21.5.2026 12:29
a– a+
Droonit

Virossa lähetettiin tiistaiaamupäivänä hälytys maan ilmatilaan tunkeutuneesta droonista. Se ammuttiin alas, minkä jälkeen maan puolustusviranomaiset tiedottivat tarkalleen, kuinka tilanne oli edennyt.

Ero Suomeen oli huomattava. Suomeen saapuneita drooneja ei ole ammuttu alas. Lisäksi viime perjantaina Uudellemaalle annetusta droonihälytyksestä jäi kansalle käteen pääasiassa kysymyksiä ja hämmennystä.

Ulkopolitiikan asiantuntija Kristi Raik toteaa STT:lle, ettei tilanteita voi täysin verrata toisiinsa. Tiistai oli ensimmäinen kerta, kun Viron ilmatilaan tullut drooni ammuttiin alas, mutta ei ensimmäinen Venäjältä Viroon eksynyt drooni. Alasampumisen suoritti Naton Baltian -ilmavalvontaan osallistuneen romanialaisen F-16-hävittäjän lentäjä.

– Tässä tapauksessa olosuhteet olivat suotuisat sille, että se pystyttiin ampumaan alas niin, että riskit olivat pienet. Toki näihin aina liittyy riskejä, se on yksi syy, miksi sitä ei aina tehdä, Raik sanoo STT:lle.

– Hyvä, että todistettiin, että on valmiudet ja kyky ampua drooneja alas. Se ei tarkoita, että se on aina järkevin tapa toimia.

Raikin mukaan Virossa on yleisesti Suomea avoimempi viestintä turvallisuusasioihin liittyen. Tämän vuoksi myös drooniasiassa kansalle viestittiin melko tarkasti mitä reittiä tieto droonista tuli, miten ja missä se ammuttiin alas ja kuka alasampumisen suoritti.

– Ihmisillä kuitenkin on paljon näitä kysymyksiä, niin en näe mitä harmia tai haittaa siitä avoimuudesta olisi, Raik sanoo.

Virossa kansalaisille annettavat drooniuhkaa koskevat ohjeet eroavat myös Suomesta. Viron potentiaalista drooniuhkaa koskevissa ohjeissa ihmisiä kehotetaan jatkamaan päiväänsä normaalisti, eikä heidän tarvitse suojautua. Suojautumiseen on kuitenkin oltava valmiudessa.

Suomessa ihmisiä sen sijaan kehotetaan hakeutumaan sisätiloihin myös silloin, jos he ovat liikkeellä vaikkapa autolla.

Viron pelastuslaitoksen pääjohtaja Margo Klaos kertoo STT:lle, että Virossa ilmavoimat päättää, onko uhka kuinka suora tai akuutti. Uhka-arviosta riippuen ihmisille voidaan lähettää eritasoisia varoituksia.

Tiistain varoitus oli tasoltaan keltainen, mikä tarkoitti, että ihmisten on oltava varuillaan.

– Olemme päättäneet, ettei jokaisen alueellemme saapuvan droonin tarvitse aktivoida punaisen tason varoitusta. Tähän asti olemme käyttäneet keltaisen tason varoituksia, Klaos sanoo.

Punainen hälytys annetaan, jos Viron ilmavoimat näkevät droonin uhkaavan alueita, joissa on ihmisiä. Tällaisissa tilanteissa ihmisiä voidaan varoittaa myös sireenillä.

Eritasoiset hälytykset otettiin käyttöön viime vuoden jälkeen. Kevään aikana Virossa on ollut neljä ilmauhkaa koskevaa hälytystä ja ne ovat kaikki olleet tasoltaan keltaisia.

Virossa alettiin Klaosin mukaan valmistautua drooniuhkiin vuoden 2022 aikana.

Klaos ei näe, että Suomen ja Viron varoitusjärjestelmissä olisi juurikaan eroja. Viro ja Suomi kehittävät yhdessä uutta varoitusjärjestelmää, jossa varoitukset saataisiin kätevästi ihmisten puhelimeen ilman erillisen sovelluksen lataamista.

– Toivomme, että toteutamme sen samalla tavalla ja samaa vauhtia, hän sanoo.

Raikin mukaan Virossa seurattiin tiistaina maahan eksynyttä droonia jo ennen kuin se ylitti Viron rajan. Mahdollinen ihmisiin kohdistuva uhka oli siis voitu määrittää melko tarkasti.

– Näissä on varmaan kussakin maassa paljon kehitettävää, että miten uhkataso määritellään. Sitten voi tulla ylilyöntejä, niin kuin ilmeisesti Suomessa perjantaina kävi, Raik toteaa.

Suomen ja Viron on hyvä pyrkiä imemään toisiltaan oppia siitä, miten droonitilanteisiin on paras tapa reagoida jatkoa ajatellen, Raik sanoo.

– Yksi puoli on se, mitä kykyjä on olemassa, mutta toinen on se, mikä on päätöksenteko, kun drooni lentää ilmatilaan.

Lue myös

Sunnuntai on sateinen ja tuulinen, alkuviikosta poutaantuu

Sunnuntai on sateinen ja tuulinen erityisesti maan etelä- ja itäosissa. Länsi-Uudeltamaalta Pohjois-Karjalaan ulottuvalla alueella...
22.8.2026 16:57

Putin lausui kauniita sanoja demokratiasta ennen syyskuun näytösvaaleja

Venäjän presidentti Vladimir Putin vakuutti maansa sitoutuneen demokratiaan vaikeinakin aikoina puheessaan Yhtenäinen Venäjä...
22.8.2026 15:24

Yhdysvaltojen turismi on kärsinyt Trumpin poukkoilevasta politiikasta – ilmiö on tuttu myös Suomessa

Las Vegasissa juhlat eivät ole ehkä loppuneet, mutta hiljentyneet ne ovat. Esimerkiksi ABC News...
22.8.2026 13:01

Aihetunnisteet

Ukrainan sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Iranin presidentti: On aika lopettaa sota nyt, kun Iran on voitolla
Uutiset | 21.8.2026 14:45
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Keskustanuorilta tiukkaa palautetta Kaikkoselle: ”Oikeistolaisuuden kylmä viitta ei sovi keskustalaiseen mielenmaisemaan”
Uutiset | 21.8.2026 13:26
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Verenpaineen laskeminen voi onnistua nopealla kotikonstilla
Uutiset | 20.8.2026 21:18
Venäjän yritykset edetä Ukrainassa ovat vain lisänneet sen tappioita
Uutiset | 20.8.2026 13:25
Siponen pettyi ministeri Multalan Caruna-vastaukseen – ”Kokoomuslaiset kauhistelevat, mutta eivät tee mitään”
Uutiset | 21.8.2026 9:36
Turkki antoi kansainvälisen pidätysmääräyksen Netanjahusta
Uutiset | 21.8.2026 16:01
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Iranin presidentti: On aika lopettaa sota nyt, kun Iran on voitolla
Uutiset | 21.8.2026 14:45
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Uusimmat

Sunnuntai on sateinen ja tuulinen, alkuviikosta poutaantuu
Uutiset | 22.8.2026 16:57
Putin lausui kauniita sanoja demokratiasta ennen syyskuun näytösvaaleja
Uutiset | 22.8.2026 15:24
Yhdysvaltojen turismi on kärsinyt Trumpin poukkoilevasta politiikasta – ilmiö on tuttu myös Suomessa
Uutiset | 22.8.2026 13:01
Keskustan Viljanen: Vain kotimaista viljaa Suomen varmuusvarastoihin – ”On syytä lopettaa tekninen saivartelu”
Uutiset | 22.8.2026 12:12
Fagerstan miekkamiestä epäillään ainakin yhdestä murhasta – kouluiskussa kuoli teini-ikäinen tyttö
Uutiset | 22.8.2026 10:29
Viron entinen pääministeri Siim Kallas on kuollut
Uutiset | 22.8.2026 10:15
USA:n ja Kanadan tullineuvotteluissa ei sopua, uudet tuontitullit voimaan – Kanada aikoo vastata samalla mitalla
Uutiset | 22.8.2026 8:04
Työnhakijoille jälleen uusi velvoite – työnhakuprofiili julkaistava verkossa
Uutiset | 22.8.2026 8:01
Kysely: Yritysten luottamus tulevaan parantunut
Uutiset | 22.8.2026 6:01
EU:n Kallas Venäjän tekemästä ostoskeskusiskusta: Täydellistä turmeltuneisuutta
Uutiset | 22.8.2026 2:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
”Leima otsassa” – Kokoomuksen avaus kotihoidon tuen lakkauttamisesta sai kipinät sinkoilemaan
Uutiset | 20.8.2026 13:22
Päätoimittajalta | Kaikkoselta verhottu sivallus – nyt alkaa raju kisa äänistä
Uutiset | 18.8.2026 16:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sunnuntai on sateinen ja tuulinen, alkuviikosta poutaantuu
Uutiset | 22.8.2026 16:57
Putin lausui kauniita sanoja demokratiasta ennen syyskuun näytösvaaleja
Uutiset | 22.8.2026 15:24
Yhdysvaltojen turismi on kärsinyt Trumpin poukkoilevasta politiikasta – ilmiö on tuttu myös Suomessa
Uutiset | 22.8.2026 13:01
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Olen umpikepulainen, en oikeistokeskustalainen
Mielipide | 21.8.2026 13:06
Lukijalta: Datakeskusbuumi muuttaa Suomea – kuntien pitää uskaltaa neuvotella
Mielipide | 21.8.2026 11:42
Lukijalta: Kotihoidon arvostus on osa vastausta työn murrokseen
Mielipide | 21.8.2026 11:26
Lukijalta: Hoito edellyttää paljon muutakin
Mielipide | 21.8.2026 10:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Mehtälä ehdottaa lapsiperheille omaa korkotukilainaa – ”Puoli Suomea tyhjenee, jos pankkeja ei saada toimittamaan tehtäväänsä”
Uutiset | 19.8.2026 11:30
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste