Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Kemppi: Säästöpäätöksissä pitää tehdä lapsivaikutusten arviointi – ”Vauvoilta ei saa leikata”

3.11.2026 9:28
Lue lisää 
Telegram
Telegram on noussut viime vuosina maailman suosituimpien viestipalvelujen joukkoon, ja sillä on jo yli 900 miljoonaa käyttäjää. (Kuva: Kirill Kudryavtsev / AFP / Lehtikuva)

Kremlin propagandistien suosima Telegram joutui myrskyn silmään – "On kuin räätälöity äärioikeistolle"

Ranskassa pidätetyn Telegramin toimitusjohtajan yhteydet Kremliin ovat puhuttaneet vuosien varrella, mutta aukotonta näyttöä ei ole.
STT / Anssi Rulamo 26.8.2024 16:42, muokattu 26.8.2024 17:09
a– a+
Telegram

Suosittu Telegram-viestipalvelu on joutunut kohun keskelle, kun sen toimitusjohtaja Pavel Durov pidätettiin Ranskassa viikonloppuna.

Telegram on ollut ennenkin viranomaisten hampaissa, koska palvelun erityispiirteet ovat tehneet siitä suositun esimerkiksi järjestäytyneen rikollisuuden ja ääriryhmien keskuudessa.

Durovia epäilläänkin siitä, ettei hän ole ryhtynyt toimiin rajoittaakseen viestipalvelunsa rikollista käyttöä. Telegram vastasi johtajansa kiinniottoon sanomalla, ettei Durovilla ole mitään salattavaa.

Venäläissyntyinen Durov, 39, oli perustamassa Telegramia vuonna 2013. Durov on kertonut halunneensa perustaa viestikanavan, jossa kaikki ihmiset voivat viestiä vapaasti ilman rajoituksia ja pelkoa siitä että heidän tietoihinsa päästään käsiksi.

Yhtiö ei esimerkiksi myy käyttäjätietoja samalla tavalla kuin yhdysvaltalaiskilpailijansa.

Tämä on tehnyt Telegramista esimerkiksi äärioikeiston ja jihadistien suosiman viestintäkanavan. Telegramia käytettiin hiljattain esimerkiksi äärioikeiston mellakoiden organisoimiseen Britanniassa.

Toimittajaverkosto Bellingcatin tutkijan Michael Colbornen mukaan Telegramista tuli viimeistään vuonna 2018 äärioikeiston suosikki sosiaalisen median kanavista. Syynä on etenkin Telegramin löyhä moderointi verrattuna muihin somepalveluihin kuten Facebookiin, Instagramiin ja X:ään (entinen Twitter).

– Telegram on kuin räätälöity äärioikeiston propagandisteille, koska siellä on hyvin helppoa luoda kanava ja alkaa jakaa sisältöä. Se ei ole aivan villi länsi, mutta muihin sosiaalisen median palveluihin verrattuna siellä voi aika lailla sanoa mitä vain, äärioikeistoliikkeitä seuraava Colborne toteaa STT:lle.

– On edelleen vaikea joutua poistetuksi Telegramista samalla tavalla kuin Facebookista tai Instagramista. Telegramin käyttäjäehtojen rikkomiseksi täytyy käytännössä kannustaa avoimesti poliittiseen tai terroristiseen väkivaltaan.

Telegramia eivät kuitenkaan käytä pelkästään ääriryhmät. Se on noussut viime vuosina maailman suosituimpien viestipalvelujen joukkoon, ja sillä on jo yli 900 miljoonaa käyttäjää.

Vaikka se ei Länsi-Euroopassa ole käytetyimpien sovellusten joukossa, esimerkiksi Venäjällä ja Ukrainassa se löytyy useimpien ihmisten puhelimista. Itä-Euroopan lisäksi Telegram on suosittu valtavirran sovellus esimerkiksi Brasiliassa, jossa se löytyy yli puolesta maan älypuhelimista.

Sovellus keräsi paljon uusia käyttäjiä esimerkiksi tammikuussa 2021, kun kohu Whatsappin tietojen jakamisesta Facebookin kanssa sai miljoonat ihmiset vaihtamaan Telegramiin. Silloin siitä tuli hetkeksi maailman ladatuin älypuhelinsovellus.

Nykyään Arabiemiraateista käsin pyöritetyn Telegramin suosio Venäjällä on kasvanut entisestään Venäjän hyökättyä Ukrainaan, kun Venäjän viranomaiset ovat kieltäneet monet länsimaiset somekanavat kuten Facebookin ja Instagramin. Telegram onkin ohittanut Whatsappin Venäjän suosituimpana viestipalveluna.

Telegram on nykyään myös monien Venäjän viranomaisten ja asevoimien tärkein viestintäkanava, jonka kautta harjoitetaan niin ulkoista kuin sisäistäkin viestintää. Telegramia käyttävät myös riippumattomat venäläiset uutismediat, mutta vielä enemmän siellä on Kremlille myönteistä propagandamateriaalia.

– Telegram on nyt Venäjän disinformaatiokoneiston selkäranka, sanoi Naton strategisen viestinnän keskuksen johtaja Janis Sarts viime vuonna Wired-lehdelle.

Viime vuosina Telegramin suhde Venäjän viranomaisiin onkin herättänyt yhä enemmän keskustelua.

Telegramin ja Kremlin välit ovat ainakin näennäisesti olleet vuosien varrella vaikeat. Vuonna 2018 Telegram kieltäytyi antamasta viranomaisille pääsyä venäläiskäyttäjien salattuihin tietoihin ja Kreml kielsi Telegramin Venäjällä. Viranomaiset pyrkivät rajoittamaan pääsyä Telegramiin, mikä sai aikaan mielenosoituksia Venäjällä.

Yhteenotto ratkesi lopulta kesäkuussa 2020, kun Venäjä ilmoitti päässeensä sopimukseen Telegramin kanssa ja salli taas sovelluksen käytön.

Viranomaisten mukaan Durov oli osoittanut ”halukkuutensa taistella terrorismia ja ekstremismiä vastaan”. Vuonna 2021 presidentti Vladimir Putin kiitti Telegramia rakentavasta yhteistyöstä.

Tämä käänne sai monet epäilemään, että Telegram teki yhteistyötä Kremlin kanssa. Julkisesti yhtiö on kiistänyt tällaiset väitteet.

Epäilyksiä on herättänyt myös se, mistä Telegram saa rahoituksensa. Tiettävästi yhtiötä ovat rahoittaneet monet venäläiset oligarkit.

Bellingcatin Colborne ei näe Telegramin olevan täysin Kremlin taskussa, vaan kuvailee Telegramin ja Venäjän valtion välistä suhdetta monimutkaiseksi.

Colborne itse suhtautuu Telegramiin varauksella pääasiassa siksi, ettei täysin luota viestinnän salassa pysymiseen.

– On ihan ok käyttää Telegramia, mutta en luottaisi siihen missään kovin luottamuksellisessa viestinnässä. Jos on kiinnostunut viestinnän turvallisuudesta, on parempia vaihtoehtoja kuin Telegram. Signal on paras vaihtoehto, mutta suosittelisin Whatsappiakin paljon mieluummin kuin Telegramia.

Esimerkiksi Whatsappissa ja Signalissa päästä päähän ulottuva salaus viesteissä on oletuksena, mutta Telegramissa tämä salaus on käytössä vain, jos käyttäjä aloittaa erikseen salaisen keskustelun.

Wired kertoi viime vuonna, että moni venäläinen oppositioaktivisti ei enää luottanut täysin Telegramiin ja siihen, että heidän keskustelunsa todella pysyivät yksityisinä. Useat aktivistit kertoivat epäilyttävistä tapauksista, joissa viranomaiset vaikuttivat päässeen käsiksi salattuihinkin keskusteluihin.

Telegramissa voi viestiä sekä kahdenvälisesti että julkisilla kanavilla. Telegram sallii jopa 200 000 jäsenen ryhmät, mikä on johtanut muun muassa syytöksiin siitä, että palvelu helpottaa väärän tiedon leviämistä.

Telegram on joissakin tapauksissa luovuttanut käyttäjätietoja hallituksille, kuten esimerkiksi Saksan vuoden 2022 rokotevastaisten protestien yhteydessä.

Lue myös

Ranskalaisviranomaiset jatkoivat Telegram-pomon pidätystä, viestipalvelun mukaan Durovilla ei ole mitään piiloteltavaa

Durovia epäillään siitä, ettei hän ole ryhtynyt toimiin rajoittaakseen viestipalvelunsa rikollista käyttöä
26.8.2024 8:06

Aihetunnisteet

propaganda telegram Venäjä äärioikeisto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Pakettiauto törmäsi ala-asteikäiseen lapseen suojatiellä Kirkkonummella
Uutiset | 2.11.2026 9:46
Olkiluodon kolmosreaktorin huoltoseisokin valmistuminen viivästyy jälleen
Uutiset | 2.11.2026 14:48
Brittimies palasi kotiin käveltyään 28 vuotta
Uutiset | 2.11.2026 15:31
Kyydissä ollut kuoli, kun auto törmäsi kaivinkoneeseen Kittilässä
Uutiset | 2.11.2026 17:51
Vattenfall: Sähkön kallistuminen seurausta verojen ja siirtohintojen noususta
Uutiset | 2.11.2026 8:35
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uusimmat

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Ruotsin valtiopäivät torppasi keskustajohtajan pääministeriyden
Uutiset | 3.11.2026 15:02
Keskustan Siponen välikysymyskeskustelussa: Datakeskuksille kovempi sähkövero, kotitalouksilta vero pois
Uutiset | 3.11.2026 14:54
Parkkipaten työriita ohi, lakko peruuntuu
Uutiset | 3.11.2026 14:40
Hallitus vastaa opposition välikysymykseen arjen kustannusten noususta – Katso suorana
Uutiset | 3.11.2026 14:00
EU isännöi Ukraina-tapaamista ennen Abu Dhabin kokousta
Uutiset | 3.11.2026 13:54
Entinen ympäristöministeri tukee Orpon vetoomusta: Palokin kosket on vapautettava
Uutiset | 3.11.2026 13:27
Varsovan pienempi lentokenttä suljettiin hetkeksi pommiuhan vuoksi
Uutiset | 3.11.2026 12:58
Presidentti Stubb teollisuuden yhteistyökokoukseen Göteborgiin
Uutiset | 3.11.2026 12:24
Suomen työvoimapolitiikka eroaa muista Pohjoismaista: ”Katsotaan, että talouskasvu hoitaa työttömyyden”
Uutiset | 3.11.2026 12:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Ruotsin valtiopäivät torppasi keskustajohtajan pääministeriyden
Uutiset | 3.11.2026 15:02
Keskustan Siponen välikysymyskeskustelussa: Datakeskuksille kovempi sähkövero, kotitalouksilta vero pois
Uutiset | 3.11.2026 14:54
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
Pirjo Pyörälä pyrkii keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajaksi – kisassa jo kuusi ehdokasta
Uutiset | 2.11.2026 11:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata