Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Perussuomalaiset kertoo menoleikkauksiin painottuvan sopeutusehdotuksensa torstaina

21.10.2026 16:01
Lue lisää 
Muistokirjoitus
Antti Rantakangas oli pitkäaikainen kansanedustaja. (Kuva: Jari Laukkanen)

Muistokirjoitus: Maakuntien mies ja keskustan luottopelaaja on poissa – Antti Rantakangas 1964–2019

Antti Rantakangas oli ennen kaikkea puolueen mies, aina valmiina tekemään työtä kansanliikkeen hyväksi, keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni kirjoittaa muistokirjoituksessaan
Katri Kulmuni 14.12.2019 10:06, muokattu 22.10.2020 10:42
a– a+
Muistokirjoitus

Kansanedustaja Antti Rantakangas menehtyi äkillisesti Helsingissä perjantaina 22. marraskuuta. Anttia jäivät suremaan lähiomaisten lisäksi edustajatoverit yli puoluerajojen, monien kansalaisjärjestöjen edustajat ja keskustalaiset ympäri Suomea.

Antti Toivo Armas Rantakangas syntyi 28.2.1964 Pulkkilassa Pohjois-Pohjanmaalla viljelijäperheeseen. Kotimaakunta Pohjois-Pohjanmaa oli hänelle rakas, jonka eteen hän teki elämäntyönsä.

Rantakangas valmistui agrologiksi Ilmajoen maatalousopistosta vuonna 1985. Antin työura alkoi MTK-Etelä-Pohjanmaan liiton järjestöagrologina, missä hän ehti työskennellä vain lyhyen aikaa, minkä jälkeen Rantakangas siirtyi pankkialalle kotiseudulleen. Myöhemmin Antti siirtyi kotitilalleen jatkamaan sukutilan viljelyä, vanhempiensa tultua eläkeikään.

Antti Rantakangas toimi aktiivisesti Pohjois-Pohjanmaan Keskustanuorissa, silloiselta nimeltä NKL:ssä ja eteni aikanaan Keskustan nuorisojärjestön varapuheenjohtajaksi. Lupaavasti alkanut poliittinen ura eteni tämän jälkeen vauhdilla. Politiikasta, ihmisten asioiden hoitamisesta tuli Antin elämäntyö.

Rantakangas valittiin Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piirin puheenjohtajaksi vuonna 1992. Samana vuonna hänet valittiin ensimmäisen kerran Pulkkilan kunnanvaltuustoon, minkä puheenjohtajana hän toimi vuodet 1997- 2007.

Rantakankaan perhe muutti Haapavedelle 2007. Vuosien 2008 ja 2012 kuntavaaleissa Antti oli Haapavedellä ehdokkaana ja hän oli selkeä ääniharava. Rantakangas toimi Haapaveden kaupunginvaltuuston puheenjohtajana vuodesta 2009 eduskuntavaaleihin 2015 saakka, jolloin hän luopui valtuustotyöstä, keskittyen kansanedustajan tehtäviin.

Ihmisten asioiden hoitamisesta tuli Antin elämäntyö.

Pohjois-Pohjanmaan maakuntaliiton puheenjohtajaksi Rantakangas valittiin 1993. Tässä toimessa hän toimi kaksi kautta eli kahdeksan vuotta.

Lisäksi Rantakangas sai luottamusta toimia useissa maakunnallisissa tehtävissä. Nämä luottamustehtävät antoivat Rantakankaalle hyvän ponnistuspohjan vuoden 1999 eduskuntavaaleihin, jolloin Oulun vaalipiirin äänestäjät lähettivät hänet eduskuntaan ensimmäisen kerran.

Rantakankaalle luottamusta riitti, sillä alueen ihmiset äänestivät hänet eduskuntaan peräti kuusissa vaaleissa peräkkäin. Antin laajasta luottamuksesta kertoo se, että tukea kertyi kattavasti koko maakunnan alueelta. Tämä olikin välttämätöntä, vaikka kotikunnasta Pulkkilassa tuki oli suurta, se ei yksin olisi taannut vielä läpimenoa vaaleissa. Näin Antti eteni 20 vuodessa eduskunnan takarivistä aina etupenkkiin asti.

Rantakankaan menestystä selittää hänen tiivis ja vahva yhteys omaan äänestäjäkuntaansa. Antti tiesi, ketä edusti Arkadianmäellä ja hän edistikin tarmokkaasti oman kotiseutunsa ja maakuntansa lukuisia eri hankkeita ja ihmisten asioita. Tämän ansiosta Antin äänet riittivät silloinkin, kun puolueemme kärsi kovat tappiot eduskuntavaaleissa vuosina 2011 ja 2019.

Rantakangas teki pitkän uran myös keskustan valtakunnallisissa luottamustehtävissä. Hän toimi useaan otteeseen keskustan puoluehallituksessa, ja puolueen varapuheenjohtajana 2003-2010.

Puolueen varapuheenjohtajan tehtävä on ahkeraa kiertämistä läpi laajan maamme. Tämä tarkoittaa esimerkiksi tiivistä läsnäoloa puolueen 20 piirijärjestön tilaisuuksissa. Rantakangas ehti kiertää kaikki Suomen maakunnat moneen kertaan innostamassa keskustan väkeä ja kuuntelemassa kentän tuntoja. Tästä ahkerasta työstä Antti sai kiitosta ja tunnustusta lukuisilta ihmisiltä.

Parhaimmillaan Rantakangas oli upea debatoija. Todellinen sanankäytön mestari. Antin ominaisuudet eivät rajoittuneet vain puhetaitoon, vaan hänellä oli myös kyky viedä asioita läpi. Kollegoitaan hän tuki järkähtämättömästi. Antti oli todellinen keskustan luottopelaaja.

Rantakankaan luottamustehtävien luettelo on hengästyttävää luettavaa. Eduskunnassa hän ehti toimia lähes kaikissa valiokunnissa. Kansanedustajuuden tuomien tehtävien lisäksi hän antoi aikaansa muunmuassa nuorisoseuroille, Diabetes-liitolle, UKK-liitolle, Suomen Sopimuspalokuntien Liitolle kuin 4H-liitollekin.

Tänä syksynä Antti valittiin Vapon hallintoneuvoston puheenjohtajaksi. Tässä tehtävässä Antti ei valitettavasti ennättänyt aloittaa.

Tieto rakkaan ystävämme äkillisestä menehtymistä yllätti ja järkytti kaikkia.

Antti Rantakangas oli kuitenkin ennen kaikkea puolueen mies, aina valmiina tekemään työtä kansanliikkeen hyväksi. Siksi hiukan ihmettelimmekin, kun hän ei tullut marraskuun lopulla Kalajoelle puoluevaltuuston kokoukseen.

Kohtalo oli puuttunut peliin. Tieto rakkaan ystävämme äkillisestä menehtymistä yllätti ja järkytti kaikkia. Vieläkään ei tahdo ymmärtää, että Antti on poissa. Lennokas askel ja jämäkkä kädenpuristus ovat nyt hiipuneet.

Eduskunnan täysistunnon syvä hiljaisuus Antin muistolle kertoi edustajatoverien yhteisestä surusta ja kaipuusta. Antti oli löytänyt myös omien sanojensa mukaan aivan uutta virtaa eduskuntatyöhön tänä syksynä. Se näkyi salityöskentelyssä. Hän ei pelännyt haastaa ja puolusti reippaasti omiaan.

Antti oli ottanut paikkansa keskustan eduskuntaryhmän kärjessä pitkällä kokemuksella ja aatteen palolla. Rantakangas oli aina ystävällinen ja avulias kollegoilleen. Hän tuki ja neuvoi uusia edustajia ja näytti esimerkkiä eduskunnan keskusteluissa.

Jäämme kaikki syvästi kaipaamaan Antti Rantakangasta. Suurimman menetyksen kokivat hänen läheiset, vaimo ja kolme tytärtä. Lohduttakoon heitä tieto siitä laajasta arvostuksesta, jota Antti nautti.

Katri Kulmuni

Keskustan puheenjohtaja

Antti Rantakangas siunataan haudan lepoon tänään lauantaina 14. joulukuuta Pulkkilassa.

Lue myös

Nuorisojärjestö läimäyttäisi "eläkepommia persauksille": Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!

Eläkejärjestelmän sukupolvien välinen oikeudenmukaisuus on otettava vakavasti, keskustanuoret vaatii. Nuorilla pitää olla perusteltu syy...
22.10.2026 9:20

Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua

Tuhoisa ulkopuolinen puuttuminen on syypää Euraasian epävakauteen, Kiina ja Venäjä sanoivat yhteislausunnossaan. Maat sanoivat...
22.10.2026 9:00

Kysely: Tätä suomalaiset toivovat kirkolta

Yli 60 prosenttia suomalaisista uskoo, että kirkot ja kristilliset yhteisöt voisivat tehdä nykyistä...
22.10.2026 8:55

Aihetunnisteet

rantakangas

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Witkoff esitteli Putinille ”uusia ideoita” sodan lopettamiseksi Ukrainassa ja sai myös vapaaksi yhdysvaltalaisen opettajan
Uutiset | 21.10.2026 12:38
Wall Street Journal: Elon Musk antoi määräyksen Starshield-yhteyksien rajoittamisesta Ukrainassa
Uutiset | 21.10.2026 5:36
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Tutkimus: Lapin sodan jäljet näkyvät yhä ihmisten elämässä – ”Osasta vaiettiin”
Uutiset | 21.10.2026 20:31
Maailmankaikkeuden olisi pitänyt tuhoutua heti synnyttyään – tuore laskelma kertoo, miksi näin ei käynyt
Uutiset | 21.10.2026 22:30
Tätä suomalaiset googlasivat viime lokakuussa jopa 165 000 kertaa
Uutiset | 20.10.2026 21:10
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46

Uusimmat

Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Kysely: Tätä suomalaiset toivovat kirkolta
Uutiset | 22.10.2026 8:55
Saako Helsinki yleisurheilun EM-kisat? – Päätös tulee pian
Uutiset | 22.10.2026 8:50
Petteri Orpo nyt Kiovassa
Uutiset | 22.10.2026 8:42
Afrikkalainen sikarutto painaa Atriaa – naudanteurastus Jyväskylässä lopetetaan
Uutiset | 22.10.2026 8:29
Kevan eläkesijoitusten arvo nousi ensi kertaa yli 80 miljardiin euroon
Uutiset | 22.10.2026 8:07
Kiovaan iskettiin yöllä, Moskovaa kohti satoja drooneja
Uutiset | 22.10.2026 7:06
Kysely: Lähes puolet lapsista ja nuorista käyttää tekoälyä joka päivä – monella vaikeuksia tunnistaa sisällöt
Uutiset | 22.10.2026 0:01
Maailmankaikkeuden olisi pitänyt tuhoutua heti synnyttyään – tuore laskelma kertoo, miksi näin ei käynyt
Uutiset | 21.10.2026 22:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Kysely: Tätä suomalaiset toivovat kirkolta
Uutiset | 22.10.2026 8:55
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Itseluottamuksen puute omiin kykyihin – yksi koulumenestyksen jarru
Mielipide | 22.10.2026 9:49
Lukijalta: Vantaa päätti pysyä Vantaana
Mielipide | 22.10.2026 9:37
Lukijalta: Riittävät kotiin vietävät palvelut kuuluvat jokaiselle ikääntyneelle
Mielipide | 22.10.2026 9:32
Lukijalta: Kulttuuri ja urheilu tekevät hyvää aivoille – matematiikka antaa myös tehokkaita välineitä aivojen käytölle
Mielipide | 22.10.2026 9:30
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata