Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan

22.1.2026 21:04
Lue lisää 
Muistokirjoitus
Marjatta Väänänen 1923−2020.  (Kuva: Jari Laukkanen)

Muistokirjoitus: Keskustaikoni Marjatta Väänänen oli aatteellinen tahtonainen ja kuohunnan vuosien kulttuuriministeri

Marjatta Väänänen teki määrätietoisesti työtä naisen yhteiskunnallisen aseman parantamiseksi. Hänelle myönnettiin ensimmäisenä naisena ministerin arvonimi.
Tytti Isohookana-Asunmaa 24.10.2020 9:00, muokattu 22.10.2020 11:23
a– a+
Muistokirjoitus

Keskustan pitkäaikainen kansanedustaja, ministeri ja vaikuttaja Marjatta Väänänen menehtyi pitkäaikaiseen sairauteen 97-vuotiaana 16. lokakuuta Helsingissä.

Elokuun 9. päivänä 1923 Jyväskylässä syntynyt Marjatta Väänänen sai elää pitkän ja rikkaan elämän.

Nuori Marjatta kasvoi itsenäisyytemme alkuvuosien mukana Turussa ja Helsingissä. Lukiolaisena hän kohtasi sotavuodet. Jälleenrakennusvuosina hän opiskeli maisteriksi ja avioitui.  

Kun Suomea muovattiin hyvinvointivaltioksi, hän perheenäitinä hoiti kolmea lastaan, astui politiikkaan toimittajana, sitten monipuolisena yhteiskunnallisena vaikuttajana.  

Väänänen kasvoi kulttuurikodissa, jossa myös talonpoikaiset arvot tunnustettiin. Päätoimittaja, opetusneuvos Urho Kittilän siirryttyä Jyväskylästä Turkuun Marjatta oli kaksivuotias. 

Kittilät olivat tyytyväisiä päästessään ”kotiin”. Isä Urho oli kotoisen Kosken Kittilästä, ja Koskesta tulikin kaupunkilaiskodissa asuneelle Väänäselle pysyvästi tärkeä paikka.  

Urho Kittilän siirryttyä Suomenmaan palvelukseen Turku vaihtui Helsingiksi.

Kodin monipuolinen kulttuuri- ja taideharrastus sekä vanhempien kiinnostus politiikasta vaikuttivat syvästi kouluikäiseen Marjattaan. Hän vaali myöhemmin isänsä perintöä monin tavoin ja mielellään muisteli häneltä saamiaan ”kultajyviä”.  

Kosken vaikutusta lienee ollut se, että Väänäsestä tuli luja maaseudun naisen aseman puolustaja.

Yhdessä Maalaisliiton naisten puheenjohtaja Kerttu Saalastin kanssa hän alkoi jo 1950−1960-lukujen taitteessa ajaa äidinpalkkalakia. Maalaisliiton naistoimintaan hän tutustui tullessaan isänsä perustaman Maalaisliiton Sanomakeskuksen palvelukseen.  

Kielitaitoisena hän avusti maalaisliittolaisia ennen muuta puolueen pohjoismaisessa yhteistyössä, jota hän myöhemmin parlamentaarikkona piti hyvin arvokkaana työnä.

Hänen ensimmäinen ulkomaanmatkansakin oli toimia tulkkina Ruotsissa maalaisliiton naisten puheenjohtaja Aino Luostarisen seurassa.  

Kun kansanedustajaksi valittu Hilja-anoppi asui Väänäsillä, tuli päivänpolitiikka sitäkin kautta hänelle läheiseksi. 

Kulttuuriministeri Marjatta Väänänen luovuttaa Otavan kirjalliselle johtajalle, kirjailija ja runoilija Paavo Haavikolle Valtion kirjallisuuspalkinnon 19. toukokuuta 1975. (Kuva: Pentti Nissinen / Lehtikuva)

Väänänen oli isänsä ja Jouko-puolisonsa tavoin ahkera kirjoittaja ja tunnollinen toimittaja, muun muassa Kotiliedessä. Vuonna 1970 hän siirtyi Meijeriteollisuuden tiedotustoimistoon.

Vuonna 1972 hänet valittiin Valioon osastopäälliköksi ja sittemmin tiedotusosaston johtajaksi. Samanaikaisesti hän osallistui pääkaupunkiseudulla aktiivisesti keskustapuolueen toimintaan. 

Marjatta Väänäsen yhteiskunnallinen työ naisen aseman parantamiseksi oli määrätietoista ja monipuolista: Naisjärjestöjen Keskustaliitosta, Väestöliitosta, Alli Paasikivi -seurasta, Marttaliitosta Maailman Maaseutunaisten Liittoon.  

Merkittävin työsarka oli kuitenkin keskustanaisten puheenjohtajuus vuosina 1970−1985, josta seurasi puolueen varapuheenjohtajuus vuoteen 1986 saakka. 

Väänäsen onnistui päästä Uudeltamaalta kansanedustajaksi vasta kolmannella yrittämällä vuonna 1975.

Hänen asemansa keskustapuolueessa oli tarmokkaan naisjärjestötyön ansiosta kuitenkin niin vahva, että hänet valittiin 1972 syyskuussa Sorsan hallituksen toiseksi opetusministeriksi.  

Kun hän tuli neljän vuoden kuluttua opetusministeriksi Miettusen III hallitukseen, hän oli vihdoin kansanedustaja.

Kolmannen kerran Väänänen oli valtioneuvoston jäsenenä Sorsan III hallituksessa sosiaali- ja terveysministerinä. Kansanedustajuus päättyi vuonna 1991, jolloin hän ei enää asettunut ehdolle. 

Kalevi Sorsan III hallitus (19.2.1982−6.5.1983) ryhmäkuvassa. Sosiaali- ja terveysministeri Marjatta Väänänen eturivissä neljäntenä vasemmalta. (Kuva: Juha Jormanainen / Lehtikuva) 
Paavo Väyrynen, Marjatta Väänänen ja Johannes Virolainen Turun puoluekokouksen etupenkissä puoluejohtajavaalin ratkettua kesäkuussa 1980. Väyrystä onnittelee Olavi Martikainen. (Kuva: Markku Vuorela / Lehtikuva)

Väänänen lukeutui keskustapuolueessa niin sanottuun V-linjaan, maltilliseen oikeistosuuntaan. Hän torjui päättäväisesti leviävää vasemmistohuumaa Yleisradion hallintoneuvostossa ja vaikutti kuohunnan vuosina pääjohtaja Eino S. Revon pakkolomautukseen.  

Kulttuuriministerinä Väänänen etsi tulilinjalla tasapainoa jarruttamalla kulttuuriväen poliittista radikalisoitumista. Väänänen ei pelännyt puolustaa kansallista, omaehtoista kulttuuria ja nousta radikalisoitunutta kulttuuriväkeä vastaan senkään uhalla, että vasemmisto yritti saada tukea presidentti Kekkoselta.  

Väänänen sai lempinimen ”Viikate-Väänänen”. Toisaalla häntä tituleerattiin ”hallituksen ainoaksi mieheksi”. Väänänen sai vastaansa myös Teiniliiton radikaalin koululaisnuorison ja pöydälleen selviteltäväksi Pirkkalan koulukokeilun sekä tiedeyhteisön kummalliset Tandem-tutkimukset.  

Koulutuspolitiikassa Väänänen korosti alueellisten erityisolojen huomioon ottamista ja muistutti jatkuvan koulutuksen periaatteen merkityksestä.

Hajaantuneen keskustapuolueen johdossa Väänänen oli liki ainut, joka ei kannattanut Ahti Karjalaisen presidenttiehdokkuutta. Hän teki kokemastaan painostuksesta huolimatta näkyvästi työtä Johannes Virolaisen presidenttiehdokkuuden hyväksi.  

Väänänen pääsi vihdoin sosiaaliministerinä valmistelemaan hänelle tärkeää äidinpalkka- eli lasten kotihoidontukilakia, mutta ei ehtinyt saada sitä eduskuntaan pääministerin vastustettua hanketta.  

Väänäsen toinen painopistealue tuolloin oli vanhushuolto, ja kolmas toimialue oli alkoholiasioiden hoito. Raittiusnaisena hän halusi tiukennuksia lakiin. 

Anneli Jäätteenmäki, Marjatta Väänänen, Sirkka-Liisa Anttila, Liisa Hyssälä sekä taustalla Anu Vehviläinen ja Paula Lehtomäki suomalaisten naisministereiden tapaamisessa Smolnassa 1. joulukuuta 2017. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Marjatta Väänänen ja Juha Sipilä keskustan Turun puoluekokouksen loppujuhlassa kesäkuussa 2014. (Kuva: Jari Laukkanen) 

Väänänen oli päättäväinen, hillitty, joskus jopa viileä poliitikko, joka ei puhuessaan kiihtynyt eikä korottanut ääntään. Hän johti kokoukset säntillisesti.

Puhujana hän oli selkeä ja innostava. Hän tunsi ”pöytätavat” hyvin ja otti huomioon kulloisenkin toimintaympäristön.  

Kun kerran kyyditsin häntä Yli-Iihin keskustan juhlaan, hän pyysi minulta tapansa mukaan luonnehdintaa paikasta, johon olimme menossa, kuunteli tarkoin ja sitten kysäisi: ”Onkohan matkan varrella mahdollisuutta vaihtaa pukua?”  

Hän oli puhekiertueella, ja sillä kertaa hänen yllään oli aniliininpunainen jakkupuku, jonka hän halusikin vaihtaa tummasävyiseen asuun.

Tunsin paikkakuntaa sen verran hyvin, että osasin ohjata autoni sivupolulle. Heinäladossa vaihtui asu ja juhlapuhuja astui tyytyväisenä juhlaan. 

Väänäsellä oli pitkän uransa aikana lukuisia yhteiskunnallisia luottamustehtäviä. Hänelle myönnettiin vuonna 1994 ensimmäisenä naisena ministerin arvonimi. 

Lue myös

Aiempaa useampi ajattelee hallituksella ja pääministerillä olevan liikaa valtaa talouteen ja työllisyyteen

Aiempaa suurempi osa kansalaisista kokee, että Suomen hallituksella ja pääministerillä on liikaa vaikutusvaltaa...
24.1.2026 0:05

JHL: Orpon hallitus tavoittelee "trumppilaisesti" omaa etua hankintalailla  

Ammattiliitto JHL arvioi Suomen hallitukseen iskeytyneen trumppilaisen ajattelun, kun se ajaa hankintalain muutoksessa...
23.1.2026 22:45

Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – "Voi osoittautua hengenvaaralliseksi"

Talven ensimmäiset paukkupakkaset lisäsivät kotien lämmitystarvetta joulun jälkeen, ja nyt kovia pakkasia on...
23.1.2026 22:30

Aihetunnisteet

Marjatta Väänänen muistokirjoitus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
”Aivan saatanallinen epäonnistuminen” – Päättäjät eivät kuunnelleet varoituksia Yhdysvalloista, tutkija sanoo HS:lle
Uutiset | 23.1.2026 12:16
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Uusimmat

Aiempaa useampi ajattelee hallituksella ja pääministerillä olevan liikaa valtaa talouteen ja työllisyyteen
Uutiset | 24.1.2026 0:05
JHL: Orpon hallitus tavoittelee ”trumppilaisesti” omaa etua hankintalailla  
Uutiset | 23.1.2026 22:45
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Tämä arvo voi ennustaa suurentunutta kuolemanriskiä
Uutiset | 23.1.2026 22:22
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Trumpilta hävytön väite – Britit täysin hiilenä
Uutiset | 23.1.2026 21:12
Tuppurainen SDP:n häirintätapauksista: Erittäin vakava keskustelu käyty
Uutiset | 23.1.2026 15:52
Talvinen pakkassää jatkuu koko maassa, aurinkokin saattaa paistaa
Uutiset | 23.1.2026 15:35
Ukraina, Venäjä ja Yhdysvallat tapaavat Arabiemiraateissa – ”Jotain edistystä on tapahtunut tai odotetaan tapahtuvan”
Uutiset | 23.1.2026 15:10
Ranskan hallitus selvisi luottamuslauseäänestyksestä
Uutiset | 23.1.2026 13:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
03:18, 24/01/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0024/01/2026
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 16 Km/h 84 % 993 hPa 0 mm/h
Today 09:0024/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 20 Km/h 84 % 994 hPa 0 mm/h
Today 12:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 21 Km/h 74 % 995 hPa 0 mm/h
Today 15:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 20 Km/h 74 % 995 hPa 0 mm/h
Today 18:0024/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 23 Km/h 77 % 995 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Aiempaa useampi ajattelee hallituksella ja pääministerillä olevan liikaa valtaa talouteen ja työllisyyteen
Uutiset | 24.1.2026 0:05
JHL: Orpon hallitus tavoittelee ”trumppilaisesti” omaa etua hankintalailla  
Uutiset | 23.1.2026 22:45
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: Jokaisen työntekijän vastuulla on ilmoittaa epäkohdista
Mielipide | 23.1.2026 15:12
Lukijalta: Uusi kännykkälinjaus on mahdollisuus muutokseen
Mielipide | 23.1.2026 10:48
Lukijalta: Suomi matkalla hyvinvointivaltiosta kohti yövartijavaltiota
Mielipide | 23.1.2026 10:25
Lukijalta: Oma linja esiin
Mielipide | 23.1.2026 10:20
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste