Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Vaalihäirintä

Uusi vaalihäirintätapaus: Keskustan Könttää tönittiin

27.3.2023 15:22
Lue lisää 
Maatalous
Ukrainan sodan myötä edessä on useita vuosia kestävä äärimmäinen poikkeustila, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila ennakoi. (Kuva: Lehtikuva / Mikko Stig)

MTK:n puheenjohtaja: Maatalous tarvitsee satojen miljoonien tuet jo ennen kevätkylvöjä

STT– Nina Törnudd 12.3.2022 14:59, muokattu 12.3.2022 16:10
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Maatalous

Maataloustuottajain keskusliiton (MTK) puheenjohtaja Juha Marttila arvioi, että elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk.) ennakoima ruuan hintojen raju nousu on väistämättä edessä, kun ruuan tuottamisen kustannukset nousevat ennätystahtiin.

Marttila ei ota kantaa, onko tulossa Lintilän odottama tuplaantuminen kotitalouksien ruokamenoihin, mutta toteaa että merkittävä muutos on edessä. Suomalainen maataloustuotanto on vaakalaudalla, kun tuotantopanokset, kuten lannoitteet ja energia kallistuvat rajusti.

–  Ruuan tuottamisen kustannusten ennätysmäinen nousu tulee kuluttajahintoihin joko nopeasti tai hitaammin. Jollei hintojen nousua tapahdu, niin loppuu ruuan tuotanto, Marttila sanoi STT:lle.

MTK on varoittanut maatalouden kustannuskriisistä jo viime syksystä alkaen, Marttila muistuttaa.

Aiemmin monet odottivat ongelmien hälventyvän kesään mennessä mutta Ukrainan sodan myötä nähdään, että edessä on useita vuosia kestävä äärimmäinen poikkeustila ja globaali ruokakriisi, Marttila ennakoi.

–  Nyt meidän pitää tehdä kaikkemme, jotta Suomen kyky tuottaa ruokaa kansalaisille kyetään varmistaman. Me olemme periaatteellisten kysymysten edessä.

Kotimaisen elintarviketuotannon turvaamiseksi tarvitaan jo ennen kevätkylvöjä useiden satojen miljoonien tukipaketti, Marttila totesi. Koko laskun ei tarvitse langeta kuluttajille.

–  Maatalous käy taistelua henkiinjäämisestä mutta samalla päivittäistavarakauppa raportoi historian parhaita tuloksia. Ei sen hintalapun tarvitse ihan sataprosenttisesti mennä kuluttajalle. On tässä toimijoita, jotka voisivat vähän tinkiä voitoistaan, Marttila huomautti.

Lintilä puhui Ylen Ykkösaamussa eurooppalaisen ruokakriisin uhasta, mutta Marttila näkee vaaran globaalina.

Varastot ovat alhaalla, vehnä kallistuu rajusti ja vaarana on monessa maassa katastrofaalinen nälkäongelma. Euroopassakin on nähty jo poikkeuksellisia toimia.

–  EU:ssakin on maita jotka alkavat jemmata ruokaa omille kansalaisille. Bulgariassa tehtiin päätös, että valtio ostaa vehnät. Unkarissa päätettiin kieltää vehnän vienti. Nämä ovat täysin sisämarkkinoiden ja WTO:n sääntöjen vastaisia toimia, mutta ei siitä välitetä.

MTK teki ennen Ukrainan sodan syttymistä jäsenkyselyn, joka ennakoi, että kun kustannukset ovat karanneet käsistä, tulee suuri osa tiloista kylvämään tavallista vähemmän.

Nyt odotetaan hallitukselta esitystä toimista, jolla maatalouden kustannuksia saadaan vakautettua.

–  Ruuan hinnan inflaatio tulee tämän kevään aikana olemaan todella mittavaa. Se on kuluttajan kannalta valitettavaa, mutta se on hintalappu siitä, että kyetään tuottamaan. Ellei tätä kyetä korjaamaan, ei suomalainen ruokajärjestelmä tulevaisuudessa ole läheskään sellainen kuin minä me olemme oppineet sen tuntemaan.

Marttila arvioi, että isot tasokorotukset ruuan hintaan näkyvät väistämättä kulutuksen rakenteessa.

–  Toivotaan, että mitä kuluttaja sitten syökään, niin kotimaisuuden arvostus pysyisi. Syö mitä syöt, mutta pyri aina siihen että se on kotimaista. Se on paras turva sille, että täällä pystytään tuottamaan.

Lue myös

"Jos arjen peruspalikat horjuvat, lapsen olo ei lääkkeillä parane" – lapsiasiavaltuutettu vaatii konkreettisia ratkaisuja ongelmiin

Suomessa lasten ja nuorten mielenterveyden ongelmista puhutaan liian diagnoosi- ja lääkintäkeskeisesti, katsoo lapsiasiavaltuutettu...
28.3.2023 0:01

Murroksen sukupolven ääni rämpähti levysoittimista 60 vuotta sitten – musiikintekijä nousi laulunlaatijoiden kiistattomaksi ikoniksi ollessaan vasta vähän yli parikymppinen

Bob Dylan asetti standardit hyvälle laulunkirjoittamiselle ja oli muutaman vuoden ajan protestilaulun ykkösnimi ennen kuin loi nahkansa uudestaan
27.3.2023 22:00

PL: Hätkähdyttävä lista julki suun tulehdussairauksien seurauksista – "Voi levitä muualle kehoon"

Erilaisia iensairauksia esiintyy jopa 43 prosentilla 20-44 -vuotiaiden ikäryhmässä. Suun tulehdus on samalla...
27.3.2023 21:57
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

maatalous MTK ukrainan sota

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ukrainan armeijan komentaja ennustaa: Venäjän katse kääntyy Baltiaan
Uutiset | 26.3.2023 21:00
Pahaenteinen arvio: Tämä maailmansodalla uhkaileva mies nousemassa Putinin vallanperijäksi
Uutiset | 24.3.2023 22:15
PL: Hätkähdyttävä lista julki suun tulehdussairauksien seurauksista – ”Voi levitä muualle kehoon”
Uutiset | 27.3.2023 21:57
Vanhanen sen sanoi: Yksi koruton virke paljastaa Marinin mokan
Näkökulma | 24.3.2023 16:09
IL: Marin perui tulonsa Iltalehden vaalitenttiin – ”Hänen pitäisi nyt levätä”, viestii esikunta
Uutiset | 27.3.2023 17:02
Politico: 12-vuotias venäläistyttö piirsi Ukraina-mielisen kuvan – valtio otti huostaan
Uutiset | 26.3.2023 22:00
Saarikko lämäisi kiakon Marinin verkkoon tämän kotikentällä – pääministerin Hornet-horinat ovat keskustajohtajan mukaan ”kupru” Ukrainan asiassa
Uutiset | 27.3.2023 7:45
Koronamökkien aika on ohi – välittäjät arvioivat kiinnostavimmat loma-asunnot ja niiden sijainnit
Uutiset | 27.3.2023 21:30
IS: Mika Niikon kampanjatarjoilut peräisin ruokajonosta – peräkärryllinen köyhille tarkoitettuja leipiä jakoon
Uutiset | 27.3.2023 10:13
IL: Marinin Hornet-puheet saivat tunteet lämpenemään vaalitentissä – Annika Saarikon mukaan Marin on karnevalisoinut keskustelua
Uutiset | 27.3.2023 19:17
Ukrainan armeijan komentaja ennustaa: Venäjän katse kääntyy Baltiaan
Uutiset | 26.3.2023 21:00
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Pahaenteinen arvio: Tämä maailmansodalla uhkaileva mies nousemassa Putinin vallanperijäksi
Uutiset | 24.3.2023 22:15
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Tiesitkö, ettei Concorde ollut ensimmäinen yliääninen matkustajakone? – Neuvostoliitolla oli oma tuhoon tuomittu kilpailija
Uutiset | 25.3.2023 22:15
Keskustavaikuttaja varoittaa puoluettaan neljän vuoden takaisesta kikkailusta, ”onpa maassa millainen hallituspula tahansa”
Uutiset | 24.3.2023 13:31
Venäjän puolustusministeri käveli pois haastattelusta – Tämä kysymys oli liikaa
Uutiset | 23.3.2023 11:33
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Ukrainan armeijan komentaja ennustaa: Venäjän katse kääntyy Baltiaan
Uutiset | 26.3.2023 21:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
Venäjä toisti ”äärimmäisen tuskallisen” virheen ja menetti 130 tankkia
Uutiset | 3.3.2023 22:15
Tutkimus: Maapallon tuhoksi voisi koitua supermaapallon muodostuminen
Uutiset | 10.3.2023 22:00
Väite: Venäläisupseerit kapinoivat – Syynä Wagner-pomo Prigožinin puheet
Uutiset | 7.3.2023 11:58

Uusimmat

”Jos arjen peruspalikat horjuvat, lapsen olo ei lääkkeillä parane” – lapsiasiavaltuutettu vaatii konkreettisia ratkaisuja ongelmiin
Uutiset | 28.3.2023 0:01
Murroksen sukupolven ääni rämpähti levysoittimista 60 vuotta sitten – musiikintekijä nousi laulunlaatijoiden kiistattomaksi ikoniksi ollessaan vasta vähän yli parikymppinen
Uutiset | 27.3.2023 22:00
PL: Hätkähdyttävä lista julki suun tulehdussairauksien seurauksista – ”Voi levitä muualle kehoon”
Uutiset | 27.3.2023 21:57
Koronamökkien aika on ohi – välittäjät arvioivat kiinnostavimmat loma-asunnot ja niiden sijainnit
Uutiset | 27.3.2023 21:30
Unkarin parlamentti äänesti Suomen Nato-jäsenyyden ratifioinnin puolesta – myös Turkissa odotetaan äänestystä tällä viikolla
Uutiset | 27.3.2023 20:28
Jo lähes kolmasosa äänioikeutetuista käynyt äänestämässä ennakkoon
Uutiset | 27.3.2023 20:14
IL: Marinin Hornet-puheet saivat tunteet lämpenemään vaalitentissä – Annika Saarikon mukaan Marin on karnevalisoinut keskustelua
Uutiset | 27.3.2023 19:17
MTV-kysely: SDP:lle lisäpaikkoja Helsingissä ja Uudellamalla vihreiden kustannuksella – vaaliliitto tuottamassa tulosta pääkaupungissa
Uutiset | 27.3.2023 18:48
Polttomoottoriautojen kohtalosta syntyi jälleen sopu EU:ssa – komissiolta lisämauste
Uutiset | 27.3.2023 17:38
Työmarkkinaosapuolet: Työvoimapulaan käytävä käsiksi täsmäkouluttamalla – ”ei välttämättä tarvita kahden vuoden ammatillista koulutusta”
Uutiset | 27.3.2023 17:21
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Taktinen äänestäminen voi tuoda pahoja pettymyksiä
Pääkirjoitus | 27.3.2023 21:00
”Näistä oman asian huutajistako pitää tosiaan valita maalle seuraava pääministeri”, äimistellään jo mediassakin
Pääkirjoitus | 24.3.2023 21:00
Hornet-sooloilu horjuttaa luottamusta pääministerin harkintakykyyn
Pääkirjoitus | 23.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Vanhanen sen sanoi: Yksi koruton virke paljastaa Marinin mokan
Näkökulma | 24.3.2023 16:09
Saarikko lämäisi kiakon Marinin verkkoon tämän kotikentällä – pääministerin Hornet-horinat ovat keskustajohtajan mukaan ”kupru” Ukrainan asiassa
Uutiset | 27.3.2023 7:45
SDP, perussuomalaiset ja kokoomus eivät sovi yksikään toisilleen – tarkoittaako strateginen äänestäminen sittenkin keskustan äänestämistä?
Näkökulma | 24.3.2023 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Jos arjen peruspalikat horjuvat, lapsen olo ei lääkkeillä parane” – lapsiasiavaltuutettu vaatii konkreettisia ratkaisuja ongelmiin
Uutiset | 28.3.2023 0:01
Murroksen sukupolven ääni rämpähti levysoittimista 60 vuotta sitten – musiikintekijä nousi laulunlaatijoiden kiistattomaksi ikoniksi ollessaan vasta vähän yli parikymppinen
Uutiset | 27.3.2023 22:00
PL: Hätkähdyttävä lista julki suun tulehdussairauksien seurauksista – ”Voi levitä muualle kehoon”
Uutiset | 27.3.2023 21:57
Ukrainan armeijan komentaja ennustaa: Venäjän katse kääntyy Baltiaan
Uutiset | 26.3.2023 21:00
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kohtalokkaat valinnat
Mielipide | 27.3.2023 9:25
Köyhyys pahenee samalla kuin yläluokan elintaso kohoaa
Mielipide | 27.3.2023 9:21
Nyt ylös, ulos ja lenkille
Mielipide | 27.3.2023 9:12
Äänestämällä päätät Suomen tulevasta suunnasta
Mielipide | 27.3.2023 8:50
Suomi on metsien suurvalta
Mielipide | 23.3.2023 8:55
Suurvaltaideoista kohtuullisuuteen – kuunnellaan kenttää
Mielipide | 23.3.2023 8:58
Jokaisesta suomalaisesta yrittäjä
Mielipide | 24.3.2023 8:42
Kouluissa pitää olla oppimisrauha
Mielipide | 22.3.2023 9:18

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kallion keskustaseuran puheenjohtaja rohkaisee muualta muuttaneita ”salasuhteeseen”: Äänestetään vihreän siirtymän puolesta
Uutiset | 27.3.2023 13:43
Saarikko lämäisi kiakon Marinin verkkoon tämän kotikentällä – pääministerin Hornet-horinat ovat keskustajohtajan mukaan ”kupru” Ukrainan asiassa
Uutiset | 27.3.2023 7:45
Helsingin Keskustan valtuustoryhmä: Matokallion metsän ja kallioiden kohtalo on kiinni poliittisesta tahdosta
Keskusta | 26.3.2023 15:38
Saarikko lämäisi kiakon Marinin verkkoon tämän kotikentällä – pääministerin Hornet-horinat ovat keskustajohtajan mukaan ”kupru” Ukrainan asiassa
Uutiset | 27.3.2023 7:45
Keskusta nousee, Saarikko kannusti yleisöä Oulussa – ”Nyt painetaan ihan viimeiselle metrille asti”
Uutiset | 25.3.2023 11:54
Kesoil-kansan aatokset tunteva Juha Rehula kampanjoi täysillä – Oman pojan kommentti ratkaisi ehdokkuuden
Uutiset | 26.3.2023 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)