Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat

Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 

5.7.2025 7:00
Lue lisää 
Puoluevaltuusto
Mikä on maltillisen keskilinjan tulevaisuus Suomessa, Satu Simelius kysyi. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Mikä on keskustan asema ja tulevaisuus, puoluevaltuutetut pohtivat – "Miten käy meille, jotka uskomme eheyteen pelottelun ja repimisen sijaan?"

Pauliina Pohjala 27.4.2019 16:56, muokattu 27.4.2019 17:02
a– a+
Puoluevaltuusto

Keskusta nosti Suomen suosta, mutta keskustalainen politiikka ei herättänyt ihmisissä luottamusta. Näin voisi kiteyttää keskustan puoluevaltuutettujen yleiskeskustelun siitä, miten vaalikauden aikana onnistuttiin.

Puoluevaltuutetuilla oli paljon kysymyksiä, joihin keskustan tulisi löytää vastauksia.

Satu Simelius Varsinais-Suomesta kokee epäreiluna, että keskustan kilpailijat, ”jotka antoivat epärealistisia lupauksia ja heittelivät populistisia heittoja puskista, saivat suomalaisten luottamuksen”.

– Maltillisella asiapentillä ei ollut maahanmuuttokeskustelussa sijaa. Mikä siis on laajemmalti maltillisen keskilinjan tulevaisuus Suomessa? Miten käy meille, jotka uskomme eheyteen pelottelun ja repimisen sijaan?

Populismissa ja radikalismissa me keskustalaiset emme tule koskaan pärjäämään perussuomalaisille ja vihervasemmistolle, siihen kisaan meidän ei kannata lähteä, Simelius korosti.

– Mutta voiko olla olemassa radikaalia maltillisuutta?

Tanja Joona Peräpohjolasta totesi, että Lapin vaalipiirissä koettiin suurin keskustalainen vaalitappio, kannatus laski lähes 14 prosenttia.

– Tulen itse pienestä lappilaisesta kylästä, jossa on noin 250 asukasta. Kun kylätien varrella alkaa olla enemmän tyhjiä taloja kuin asuttuja, tai kun 16 lapsen kyläkoulun jatkuminen on koko ajan liipasimella, on vaikea itsekin uskoa koko Suomen palvelujen turvaamiseen tai aluepolitiikkaan, jota ei itse asiassa ole.

Joonan mukaan lappilaisten tunne siitä, että heidät jätetään yksin, toistuu liian usein.

– Sinne tullaan [muualta Suomesta] kerran vuodessa virkistäytymään, mutta kun tulee puhe metsien hakkuista tai keskenään riitelevien saamelaisten ihmisoikeusloukkauksiin liittyvistä asioista, emme halua puuttua. Tämä ei ole vastuunkantoa.

Anna Ranki Helsingistä oli puolestaan huolissaan keskustan asemasta Etelä-Suomessa.

– Keskustan pitäisi olla koko Suomen puolue. 58 kansanedustajaa valitaan Helsingistä ja Uudeltamaalta, nyt meillä on kaksi kansanedustajaa näistä vaalipiireistä. Jos haluamme olla tulevaisuudessa yksi suurimmista puolueista, meidän pitää tehdä tälle asialle jotain. Emme pärjää kahdella edustajalla.

Ranki kysyi, mitä keskusta tarjoaa sille nuorelle, jonka juuret ovat kehäkolmosen sisäpuolella.

– Entä 2020-luvulla nuorille kaupunkilaisille, jotka korostavat tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta, ovat huolissaan ilmastonmuutoksesta ja haluavat elää kaupunkilaista elämää?

Jos me päätämme puoluekokouksessa jotakin, niin onko kyseessä sitova kanta, jota tulee kunnioittaa?

Petteri Salmijärvi

Pohjois-Pohjanmaan Hanna Markkasen mielestä keskustan ei pidä vaalitappion jälkeen tuijottaa peiliin liian kauan, vaan suunnata katse sinne, missä on ihmisiä ja elämää.

– Tutut puheenparret siitä, että epäonnistuimme viestinnässä ja keskustan on palattava alkiolaisille juurille, ovat helppoja heittoja. Heittojen sijaan tulee vaatia konkretiaa. Meillä on vahva ja vankka aatteellinen pohja, mutta sen sisältö ja sanoma tulee päivittää tähän päivään. Mitä ovat alkiolainen köyhän asia tai ihmisyys tänä päivänä?

Petteri Salmijärvi Lapista sanoi, että keskustan kentältä saadun palautteen mukaan ihmiset eivät enää koe voivansa vaikuttaa asioihin.

– Mistä tämä johtuu? Meidän täytyy lähteä etsimään vastauksia paikallistasolta saakka, ja nyt onkin oikea aika kysyä: onko paikallisyhdistys piiritoimistoa varten vai piiritoimisto paikallisyhdistystä varten? Ovatko piirit puoluetoimistoa varten vai puoluetoimisto piirejä varten?

– Jos me päätämme puoluekokouksessa jotakin, niin onko kyseessä sitova kanta, jota tulee kunnioittaa?

Tuomas Kettunen Kainuusta kiitteli keskustajohtoista hallitusta Terrafamen pelastamisesta ja Kainuun työttömyyden puolittamisesta.

– Mutta niinhän siinä vain kävi, että itsenäisen Suomen aikana ei ole koskaan käynyt näin, että Kainuulla ei ole keskustalaista kansanedustajaa.

Kettusen mukaan keskustalla on uskottavuusongelma.

– Vaalikentillä puhutaan köyhän asiasta, mutta kun eläkeläinen tulee alle tuhannen euron eläkkeellään sanomaan että rahat eivät riitä, mitä minä hänelle sanon?

Mitä sanon eläkeläiselle, joka tulee vaalikentillä sanomaan, että rahat eivät riitä, kainuulainen Tuomas Kettunen kysyi. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Jouni Ovaska Pirkanmaalta haluaisi pitää keskustalle oven auki hallitukseen. Tulevan hallituksen pöydällä on niin paljon keskeisiä uudistuksia, että on arvioitava tarkkaan, mihin suuntaan ne menisivät sinipunahallituksen toimesta, hän totesi.

– Haluammeko olla niiden pöytien ulkopuolella, joissa päätetään sote-uudistuksesta ja sosiaaliturvan uudistuksesta?

Jukka Tikanmäki Pohjois-Pohjanmaalta yhtyi Ovaskan toiveeseen keskustan hallitukseen menosta. Hän myös kevensi tunnelmaa toteamalla, ettei keskusta suinkaan ole pärjännyt huonosti kaikissa viime aikojen vaaleissa.

– Viime seurakuntakuntavaaleissa Pyhäjärvellä keskustan kannatus oli tasan 100 prosenttia, Tikanmäki huomautti.

Ville Toivanen Pohjois-Karjala haluaa, että syyskuinen keskustan puheenjohtajavaali on vahvasti arvopohjainen, ei pääministerihakuinen.

– Tarvitsemme nyt mahdollisen opposition aikana arvojemme kirkastamista, pari askelta vasemmalle kohti alkiolaista politiikkaa ja arvomaailmaa.

Lue myös

Suomenmaan kysely: Valtaosa keskustan puoluevaltuutetuista passittaisi puolueen oppositioon

Osa valtuutetuista pelkää, että sinipunahallitus tarkoittaisi keskustalaisesta näkökulmasta kurjaa aikaa
27.4.2019 10:45

Aihetunnisteet

puoluevaltuusto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta
Uutiset | 6.7.2025 10:00
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Tunnetko grillinhuollon sipulikikan? – ”Auttaa irrottamaan rasvaa”
Uutiset | 6.7.2025 20:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Keskiaikainen tapa palasi Suomeen
Uutiset | 7.7.2025 22:00
Tältä näyttää kirjanpainajakesä
Uutiset | 7.7.2025 21:32
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Historia | Kirves katkaisi rikollisen kaulan viimeisen kerran Suomessa 200 vuotta sitten
Uutiset | 7.7.2025 20:50
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Kysely: Maatalouden satonäkymissä selvä trendi
Uutiset | 7.7.2025 19:30
Puola aloitti toimet – miten käy vapaan liikkuvuuden?
Uutiset | 7.7.2025 19:00
Lentoliikenteen palveluita koskevaan työriitaan ei vieläkään sopua
Uutiset | 7.7.2025 17:10
Venäjän erotettu liikenneministeri löydetty kuolleena, itsemurhaa epäillään
Uutiset | 7.7.2025 17:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Keskiaikainen tapa palasi Suomeen
Uutiset | 7.7.2025 22:00
Tältä näyttää kirjanpainajakesä
Uutiset | 7.7.2025 21:32
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste