Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ulkomaat

Roomaan matkanneelle Finnairin lennolle tehtiin perätön pommiuhkaus – HS: Myös toisella lennolla uhkaus

5.11.2026 11:38
Lue lisää 
Energiapolitiikka
Kaasun vähentämisellä pyritään siihen, että kaasua riittäisi myös talvella, vaikka Venäjä rajoittaisikin sen saatavuutta. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Mika Lintilä ja muut EU:n energiaministerit vaikean paikan edessä – Päästäänkö tänään sopuun kaasun kulutuksen vähentämisestä?

Osa jäsenmaista on vastustanut komission ehdotusta, ja Bloombergin mukaan Tshekki tarjoaa kompromissia.
Viivi Salminen - STT, Suomenmaa 26.7.2022 8:10, muokattu 26.7.2022 13:35
a– a+
Energiapolitiikka

Euroopan unionin energiaministerien on tarkoitus tänään päättää Brysselissä siitä, miten kaasun kulutusta EU-alueella voisi vähentää.

EU-komissio ehdotti viime viikolla jäsenmaille, että ne vähentäisivät kaasun kulutustaan vapaaehtoisesti 15 prosentilla vuosiin 2017–2022 verrattuna.

Hätätilanteessa komissio voisi rajoittaa kaasun kulutusta myös pakolla neuvoteltuaan jäsenmaiden kanssa. Tällainen tilanne voisi tulla eteen, jos olisi olemassa huomattava vaara vakavasta kaasupulasta tai poikkeuksellisen suuresta kaasuntarpeesta.

Suomea neuvotteluissa edustaa elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.).

Energiaministerien neuvotteluista odotetaan vaikeita, sillä osa jäsenmaista vastustaa komission ehdotusta. Bloombergin mukaan ainakin Italia, Unkari, Puola, Portugali ja Espanja ovat ilmaisseet huolensa komission ehdotuksesta.

Bloombergin mukaan EU:n puheenjohtajamaana toimiva Tshekki olisi tehnyt kompromissiehdotuksen.

Työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) mukaan komission vähennystavoite ei aiheuta Suomessa heti toimenpiteitä, sillä Suomi on laskenut kaasun kulutusta viimeisen 10 vuoden aikana jopa puoleen. Venäjän hyökkäyksen jälkeen kaasun käyttö on Suomessa laskenut entisestään, eikä Venäjältä ole tullut Suomeen maakaasua toukokuun jälkeen.

Suomi ei ole muutoinkaan niin riippuvainen kaasusta kuin monet muut EU-maat, sillä Suomessa kaasun osuus energian kokonaiskulutuksesta on vain noin viisi prosenttia.

Kaasun vähentämisellä pyritään siihen, että kaasua riittäisi myös talvella, vaikka Venäjä rajoittaisikin sen saatavuutta.

Komissio haluaa uudistuksen voimaan asetuksella. Tämä tarkoittaa, että sitä on sovellettava kaikissa jäsenmaissa automaattisesti, kun asetus tulee voimaan.

Komission ehdotuksen mukaan jäsenmaiden on tehtävä suunnitelmansa kaasun käytön vähentämisestä syyskuun loppuun mennessä. Niiden on tämän jälkeen kahden kuukauden välein raportoitava komissiolle suunnitelman etenemisestä.

Jäsenmaille asetettujen tavoitteiden lisäksi komissio haluaa lisätä jäsenmaiden riippumattomuutta venäläisestä kaasusta nopeuttamalla kaasun yhteisostoja EU:ssa.

Lue myös

Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: "Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela"

Punavihreä hallitus vahvistettuna RKP:llä alkaa nousta varteenotettavaksi hallitusvaihtoehdoksi, laskee konkaripoliitikko Timo Soini blogikirjoituksessaan. Soinin...
5.11.2026 13:18

Kadoksissa ollut mies löytyi kylmettyneenä maastosta Luumäellä

Etelä-Karjalassa Luumäellä kadoksissa ollut mies on löydetty, kertoo Kaakkois-Suomen poliisi. Miehen löysi poliisin...
5.11.2026 12:44

PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua "aika ihmeellisenä"

Suomen ilmastopaneelin puheenjohtaja Jyri Seppälä hakee hieman huvittuneena sanojaan, kun häneltä kysyy kommenttia...
5.11.2026 12:13

Aihetunnisteet

energiapolitiikka Euroopan unioni kaasu maakaasu Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Kulmuni perää maalaisjärkeä kalastusesitykseen: ”Onko hallituksessa käynnissä norminlisäystalkoot?”
Uutiset | 4.11.2026 15:40
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
Mepit Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelman ratkaisu eteni EU-parlamentissa
Uutiset | 4.11.2026 16:11
Tutkijan mukaan vaalit voittaneessa Yhdysvaltojen demokraattipuolueessa on käynnissä sukupolvenvaihdos
Uutiset | 4.11.2026 14:36
Mississippin senaattorivaali yhä ratkaisematta – alle sadan äänen erotus
Uutiset | 4.11.2026 13:17
Norjan bonusprinssin aresti jatkuu
Uutiset | 4.11.2026 17:39
Yhdysvaltalaiset äänestivät sotaa vastaan, kommentoi Iranin pääneuvottelija
Uutiset | 4.11.2026 7:58
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Kadoksissa ollut mies löytyi kylmettyneenä maastosta Luumäellä
Uutiset | 5.11.2026 12:44
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 12:13
Finlandiaa kärkkyy kolme maineikasta konkaria ja yksi nouseva suomenvenäläinen, josta povataan ”tulevaisuuden Sofi Oksasta”
Uutiset | 5.11.2026 11:44
Roomaan matkanneelle Finnairin lennolle tehtiin perätön pommiuhkaus – HS: Myös toisella lennolla uhkaus
Uutiset | 5.11.2026 11:38
Zelenskyi toivoo demokraattien voiton välivaaleissa merkitsevän lisää tukea Ukrainalle
Uutiset | 5.11.2026 11:33
Fitburg-laivan kapteenille ja pursimiehelle ehdotonta vankeutta Suomenlahden kaapelirikoista – oikeus: ankkuri laskettiin mereen Venäjän aluevesillä
Uutiset | 5.11.2026 10:42
”Tällä kannatuksella kokoomuksen paikka on oppositiossa,” puolueen kansanedustaja linjaa
Uutiset | 5.11.2026 10:39
Siika-aho: ”Keskustalla on puoli vuotta aikaa osoittaa pystyvänsä parempaan”
Uutiset | 5.11.2026 10:23
Epäiltyjen viharikosten määrä kasvoi viime vuonna – Tällainen on tyypillinen teko: kantasuomalainen tekijä, rasistinen motiivi ja julkinen paikka
Uutiset | 5.11.2026 10:05
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Kadoksissa ollut mies löytyi kylmettyneenä maastosta Luumäellä
Uutiset | 5.11.2026 12:44
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 12:13
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 10:51
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata