Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota
Ilmakuvassa Mariupolin joukkohautoja. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Mariupolin läheltä otetuissa satelliittikuvissa uskotaan esiintyvän jälleen uusi joukkohauta

Joukkohaudassa arvioidaan olevan ainakin tuhat ruumista. Päivää aiemmin julkaistiin kuvia, joissa uskotaan näkyvän joukkohautoja, joissa voi olla jopa 9000 ruumista.
STT-Arttu Mäkelä, Milja Rämö 23.4.2022 6:21, muokattu 23.4.2022 10:58
a– a+
Ukrainan sota

Etelä-Ukrainassa otettujen satelliittikuvien uskotaan paljastaneen jälleen uusi venäläisjoukkojen jälkeensä jättämä joukkohauta Mariupolin satamakaupungin lähellä. Asiasta kertovat muun muassa yhdysvaltalaislehti Washington Post ja Radio Svoboda.

Mariupolin kaupunginvaltuusto on jakanut yhdysvaltalaisen satelliittiyhtiö Maxarin ottamat kuvat Telegram-kanavallaan ja viestissä arvioidaan haudoista löytyvän ainakin tuhat venäläisjoukkojen tappamaa mariupolilaista.

–  Tulemme näkemään yhä enemmän ja enemmän tällaisia hautaamisia. Valitettavasti, sanoo Mariupolin pormestari Vadym Boitshenko kaupunginvaltuuston Telegram-viestin mukaan.

Boitshenko arvioi kuolonuhrien määrän Mariupolissa voivan nousta liki 15 000:een.

Vain päivää aiemmin Maxar julkaisi Mariupolin läheltä Manhushista otettuja satelliittikuvia, joissa näkyy joukkohaudoiksi epäiltyjä rivimuodostelmia. Asiasta kertoivat muun muassa BBC ja CNN.

Kuvat ottaneen Maxarin mukaan hautojen määrä on lisääntynyt paikalla maaliskuun puolestavälistä lähtien. BBC ei ole pystynyt vahvistamaan kuvia.

Mariupolin kaupunginvaltuusto on arvioinut Telegram-viestipalvelussa, että Manhushin joukkohaudoissa voi olla jopa 3000–9000 siviilin ruumiit, kertoi Ukrainan uutistoimisto Ukrinform.

Jo aivan hyökkäyksen alkuvaiheilla venäläisjoukkojen saartamassa satamakaupungissa on edelleen jumissa arviolta 100 000 ihmistä. Kaupunkiin jääneille asukkaille ei ole saatu vietyä ruokaa, vettä tai lääkkeitä.

CNN:n mukaan ukrainalaisviranomaiset ovat lisäksi väittäneet, että yli 20 000 ihmistä olisi kuollut kaupungissa Venäjän aloitettua hyökkäyksensä helmikuun lopulla.

Uutiskanava ei ole kyennyt vahvistamaan viranomaisten arvioita, sillä tarkkoja tietoja kaupungin kuolonuhreista ei ole saatavilla. Venäläisjoukkojen pommitukset ovat moukaroineet Mariupolia viikkokausia ja kaupungin on kerrottu tuhoutuneen lähes täysin.

Ukrainan pääministeri Denys Shmyhal kuvaili CNN:n mukaan Mariupolin tilanteen olevan ”suurin humanitaarinen katastrofi” Venäjän hyökkäyksen alkamisen jälkeen. Shmyhal arvioi Mariupolin voivan olla jopa vuosisadan pahin katastrofi.

Pääministeri kommentoi Mariupolin tilannetta lehdistötilaisuudessa Washingtonissa. Hänen mukaansa kaupungissa on kuollut tuhansia ihmisiä.

–  Näemme kauhistuttavat hirmuteot, kun se (Mariupol) vapautetaan venäläisiltä, hän sanoi.

Pääministerin mukaan venäläiset tuhoavat kaiken, mukaan lukien suojat, joiden turvaan siviilit ovat hakeutuneet.

Venäjä väitti torstaina saaneensa Mariupolin satamakaupungin hallintaansa lukuun ottamatta Azovstalin tehdasaluetta. Presidentti Vladimir Putin ylisti Mariupolin onnistunutta ”vapauttamista”, mutta perui aiemman käskynsä rynnäköstä tehdasalueelle ja käski sen sijaan piirittämään alueen.

Tehdasalueelle on kerrottu olevan linnoittautuneen paitsi sotilaita myös siviilejä.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoi, että Mariupolin kaupunki ”jatkaa vastarintaa” huolimatta siitä, että Venäjä väittää valloittaneensa sen.

Zelensky vakuutti videopuheessaan, että Mariupol ”jatkaa Venäjän vastustamista huolimatta kaikesta, mitä miehittäjät sanovat”.

Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin mukaan on kyseenalaista, onko Venäjä saanut Mariupolin hallintaansa. Bidenin mukaan ei ole todisteita siitä, että Mariupol ”olisi kaatunut kokonaan”.

YK:n pääsihteeri Antonio Guterres tapaa Ukrainan presidentin Zelenskyin ensi viikolla. YK kertoo asiasta lausunnossaan. Zelenskyin lisäksi Guterres tapaa Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban.

Ennen Ukrainaa Guterres matkustaa Venäjän pääkaupunkiin Moskovaan, jossa hän tapaa tiistaina presidentti Putinin ja ulkoministeri Sergei Lavrovin.

Lue myös

Hyviä uutisia lohesta

Luonnonvarakeskuksen (Luke) seurantojen mukaan alkukesän 2026 aikana Tornion- ja Simojokeen nousseiden lohien määrä...
11.7.2026 20:20

40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – "Vain isoa kuunnellaan"

Nykyinen ryhmänjohtaja kokee juristin koulutuksensa ja pohjalaisen luonteensa olleen eduksi poliittisella uralla
11.7.2026 8:00

Harvinainen geenivirhe yllättävän yleinen Suomessa – "Kivuliaat kohtaukset kestävät yleensä yhden tai kaksi päivää"

Suomessa voi elää jopa 800 harvinaista silmäsairautta aiheuttavan geenivirheen kantajaa, mutta vain murto-osa...
10.7.2026 22:50

Aihetunnisteet

Mariupol sotarikokset Ukrainan sota Ulkomaat Venäjän hyökkäys YK

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Turpoavatko jalkasi lämpimällä? – PLL: Tällaisissa tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 9.7.2026 22:15
Onko hevosen ohittaminen autoilijan vai ratsastajan vastuulla? – Toimintatavat kannattaa opiskella
Uutiset | 9.7.2026 20:55
Viileä ilmasto tuo Suomeen yhä enemmän turisteja – moni pitää sen markkinointia epäeettisenä
Uutiset | 9.7.2026 13:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00
Kumpi on haitallisempi keuhkoille, sikari vai piippu? – Duodecim: Havainnot vahvistavat näyttöä haitoista
Uutiset | 4.7.2026 21:15
EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45

Uusimmat

Hyviä uutisia lohesta
Uutiset | 11.7.2026 20:20
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Harvinainen geenivirhe yllättävän yleinen Suomessa – ”Kivuliaat kohtaukset kestävät yleensä yhden tai kaksi päivää”
Uutiset | 10.7.2026 22:50
Duodecim: Ilmansaasteet yhteydessä muistisairauteen
Uutiset | 10.7.2026 22:30
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Mökillä täytyy muistaa erityisesti tietyt jäteasiat
Uutiset | 10.7.2026 21:44
Uutta tietoa aivovaltimopullistumien riskistä – ”tapahtuu rakenteellista uudelleenmuovautumista”
Uutiset | 10.7.2026 21:10
Uusi malli glaukooman torjuntaan
Uutiset | 10.7.2026 20:55
Viikonloppu käynnistää lämpöaallon – varoituksia tukalasta helteestä
Uutiset | 10.7.2026 17:31
Purra: Eduskunnan koollekutsuminen puhemiehen asia
Uutiset | 10.7.2026 16:05
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustalla on ollut hyvä herraonni – vähemmänkin muistellut nimet ovat jättäneet näkyvän jäljen
Uutiset | 5.7.2026 9:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hyviä uutisia lohesta
Uutiset | 11.7.2026 20:20
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Harvinainen geenivirhe yllättävän yleinen Suomessa – ”Kivuliaat kohtaukset kestävät yleensä yhden tai kaksi päivää”
Uutiset | 10.7.2026 22:50
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maaseudun elinvoimaan löytyy ratkaisuja
Mielipide | 9.7.2026 16:45
Lukijalta: Keuruun varuskunta palautettava käyttöön
Mielipide | 9.7.2026 16:43
Lukijalta: Yhdenvertaisuuden edistäminen on lakisääteinen tehtävä, ei kampanja
Mielipide | 6.7.2026 14:56
Lukijalta: Hintojen läpinäkyvyys myös maataloustuotteille
Mielipide | 6.7.2026 14:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste