Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Uudenmaan Keskusta nimesi ison tukun ehdokkaita – Tavoittelee paikkaluvun nostamista viiteen

20.4.2026 9:43
Lue lisää 
Koronakriisi
Pääministeri Sanna Marin (sd.) ei niele oppositiojohtaja Petteri Orpon (kok.) lauantaina esittämää koronastrategian arvostelua. (Kuva: Lehtikuva)

Marinin ja Orpon välille leimahti sanasota – "On valitettavaa, että oppositiopolitiikkaa tehdään valheellisilla väittämillä"

Kokoomuksen puheenjohtaja vaatii hallitukselta laajempaa testausta ja selkeää suositusta suojamaskien käytöstä
Tuomas Savonen, STT 16.5.2020 13:33, muokattu 16.5.2020 15:44
a– a+
Koronakriisi

Kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon puoluevaltuuston etäkokouksessa pitämä puhe nostatti lauantaina kiukkuisen Twitter-sananvaihdon oppositiojohtajan ja pääministeri Sanna Marinin (sd.) välille.

Puheessaan Orpo moitti hallituksen koronaviruksen vastaista hybridistrategiaa. Orpon mielestä hallituksen täsmälliset tavoitteet ja keinot niiden saavuttamiseksi ovat epäselviä ja toimeenpanossa on ollut jatkuvasti ongelmia.

– Jatkuva pallottelu siitä, annetaanko taudin levitä vai ei, luo epävarmuutta. Hybridistrategiasta uhkaa tulla hyppyri tuntemattomaan, Orpo sanoi.

Orpo kritisoi myös pääministeri Marinin toimintatapaa, jossa kysymyksiin ei vastata eduskunnassa, vaan niitä varten järjestetään erillinen tiedotustilaisuus, jossa ei ole paikalla kriittistä oppositiota.

– Kansanedustajat kysyivät pääministeriltä hallituksen linjasta tämän viikon torstain kyselytunnilla. Pääministeri vastasi kertovansa siitä medialle perjantain tiedotustilaisuudessa. Minusta tämä on eduskunnan ja parlamentarismin väheksymistä, Orpo painotti.

Orpon kritiikki sai Marinin puuttumaan kipakasti oppositiojohtajan puheisiin Twitterissä.

– On valitettavaa, että oppositiopolitiikkaa tehdään valheellisilla väittämillä. Kansanedustajien kysymyksiin on vastattu kyselytunnilla. Hallituksen tavoite on koko ajan ollut estää viruksen leviämistä, turvata terveydenhuollon kantokyky ja suojella riskiryhmiin kuuluvia ihmisiä, Marin kirjoitti.

Pääministerin kommentti oli poikkeuksellinen, sillä suomalaiset poliitikot ovat perinteisesti välttäneet toisen syyttämistä valehtelusta.

Orpo penäsi vastauksessaan Marinilta tarkennusta siihen, missä hän on valehdellut.

– Sanot, että ”jatkuva pallottelu siitä, annetaanko taudin levitä vai ei, luo epävarmuutta”. Hallituksen tavoitteena on koko ajan ollut viruksen leviämisen estäminen ja olen kertonut tämän eduskunnassa lukuisia kertoja viimeisten kuukausien aikana, Marin vastasi.

– Väität myös, etten olisi vastannut kysymyksiin eduskunnassa. Se ei pidä paikkaansa. Olen vastannut ja kertonut samalla, että mittareista kerrotaan vielä tarkemmin infossa, jossa asiantuntijat käyvät tilannetta läpi. Tämä ei ole parlamentarismin halventamista toisin kuin väität, Marin jatkoi.

Marin kaipasi myös selkeyttä kokoomuksen koronalinjaan. Hän viittasi Orpon puolentoista viikon takaiseen haastatteluun, jossa Orpo patisti hallitusta nopeampaan koronarajoitusten purkamiseen.

Lauantaina Orpo puolestaan painotti, että koronavirukseen liittyvä testaus, jäljitys ja suojaus on saatava kuntoon ennen kuin yhteiskunta laajemmin avataan.

Orpo vastasi Marinin kommentteihin kuvalla eduskunnan viime torstain kyselytunnin pöytäkirjasta, joka Orpon mukaan havainnollisti, sitä kuinka hallitus ei vastaa opposition kysymyksiin eduskunnassa.

Marin vastasi muistuttamalla, että hallitus on pitänyt koronakriisin aikana useita infotilaisuuksia eduskuntaryhmien ja puolueiden puheenjohtajille, joissa on ollut mahdollisuus kysyä hallitukselta ja asiantuntijoilta.

– Koronakriisin hoitamista on käyty läpi myös pääministerin ilmoituksissa eduskunnalle ja lakien esittelyjen yhteydessä. Kun kokoomus pyysi pääministerin ilmoitusta 21.4., vastasin asiaan heti myöntävästi, Marin muistutti.

– Tämän valossa pidän erittäin epäasiallisena, että Petteri Orpo syyttää hallitusta eduskunnan ja parlamentarismin väheksymisestä, hän jatkoi.

Juttua muokattu klo 15:56.

Lue myös

HS: Koronavirus voi antaa turpeelle lisäaikaa, sanoo ministeri Tuppurainen

Turpeen käytön vähentyminen voi lykkääntyä koronaviruksen takia, sanoo omistajaohjaus- ja eurooppaministeri Tytti Tuppurainen...
16.5.2020 9:31

Ministeri Lintilä paaluttaa IS:lle, miten ravintolat voitaisiin avata – pöytiin tarjoilu ja ovet kiinni Britannian tapaan kello 23 tai 24

Ravintoloiden avaaminen porrastetusti eri alueilla olisi perusteltua, elinkeinoministeri toteaa
16.5.2020 12:13

Aihetunnisteet

Hallitus Koronakriisi Marin orpo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Yhdysvallat otti haltuunsa iranilaisen rahtialuksen – Iran vannoo kostoa
Uutiset | 20.4.2026 3:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Uusimmat

Takatalvi voi yllättää liikenteessä loppuviikosta
Uutiset | 20.4.2026 16:07
Israelin kanssa kaavailtujen neuvottelujen tavoitteena vihollisuuksien ja miehityksen lopettaminen, sanoo Libanonin presidentti
Uutiset | 20.4.2026 15:38
Muotoilija Vuokko Nurmesniemi on kuollut
Uutiset | 20.4.2026 15:12
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Liikenne Suomen ilmatilassa on lisääntynyt alkuvuonna Pietarin sulkujen takia
Uutiset | 20.4.2026 14:42
OAJ:lta uusi lakkovaroitus Jyväskylän ammattikorkeakoululle
Uutiset | 20.4.2026 14:40
Pohjois-Japaniin iski voimakas maanjäristys, alueelle annettu tsunamivaroitus
Uutiset | 20.4.2026 14:38
Iran ei ole vielä päättänyt, osallistuuko maa uudelle neuvottelukierrokselle USA:n kanssa
Uutiset | 20.4.2026 14:19
Liberaalit eivät saaneet hallitusta kasaan Sloveniassa – Se avaa ovet Trumpin ihailijalle
Uutiset | 20.4.2026 14:13
Sofia Virta kertoo eronneensa puolisostaan – ”Kohut kestää kyllä itse”
Uutiset | 20.4.2026 14:08
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Takatalvi voi yllättää liikenteessä loppuviikosta
Uutiset | 20.4.2026 16:07
Israelin kanssa kaavailtujen neuvottelujen tavoitteena vihollisuuksien ja miehityksen lopettaminen, sanoo Libanonin presidentti
Uutiset | 20.4.2026 15:38
Muotoilija Vuokko Nurmesniemi on kuollut
Uutiset | 20.4.2026 15:12
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Omaa ruokaa tarvitaan
Mielipide | 20.4.2026 16:03
Lukijalta: Hiljainen voima – evakkonaisten perintö
Mielipide | 20.4.2026 15:55
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Kurvinen hakee jatkokautta kansanedustajana
Uutiset | 20.4.2026 13:30
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste