Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Suden kiintiömetsästys toi saaliiksi 82 sutta

11.2.2026 9:39
Lue lisää 
Henkilö
Itsekin maataloustuottaja Jari Leppä toivoo, että mahdollisimman moni nuori innostuisi maaseutuelinkeinoista. (Kuva: Jari Laukkanen)

Ministeri Leppä roimii markkinoita maatalouden kriisistä: En ole lainkaan tyytyväinen sen osalta, miten ne ovat toimineet

Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä näkee puhtaalla suomalaisella tuotannolla paljon mahdollisuuksia maailman ruoantarpeen kasvaessa
Lauri Heikkilä 19.2.2022 10:00, muokattu 19.2.2022 12:01
a– a+
Henkilö

Vaikka maatalous tuntuu monen mielessä hyvin paikallisen tason toiminnalta, ovat sen kansainväliset ja maailmanlaajuiset puolet ministeri Jari Lepän katsannossa aivan yhtä selviä asioita.

– Kun 1999 tulin valtakunnan tason politiikkaan, en arvannutkaan, kuinka mielenkiintoisena koen kansainvälisen toiminnan. Sekä EU:n että laajemmalla tasolla on saanut viedä Suomi-kuvaa ja suomalaista viestiä maailmalle ja luoda suhdetta kollegoihin. Se on antanut paljon itsellenikin.

Luonnonvara-alalta keskustalainen maa- ja metsätalousministeri löytääkin ratkaisut koko ihmiskunnan suurimpiin ongelmiin.

– Ilmastopolitiikan ykköstavoite on päästä eroon fossiilisten raaka-aineiden käytöstä. Uusiutuvissa raaka-aineissa kiertää se sama hiilidioksidi, kun taas fossiilisilla olemme vain lisänneet uutta hiilidioksidia hiilikiertoon.

Nimenomaan maa- ja metsätalouden rooli kiertotaloudessa on tärkeä. Ministeri muistuttaa toisaalta nurmiviljelyn, toisaalta metsien hyvään hoitoon perustuvan hiilensidonnan merkityksestä.

– Pitää muistaa, että Suomi on yksi harvoja EU:n jäsenmaita, joka on kyennyt vähentämään päästöjään. On suuri asia, että elinkeinoelämä, teollisuus ja tutkimus ovat olleet tässä niin vahvasti mukana. Pöhinä on todella kova. Kaikkialla halutaan toimia ilmaston hyväksi ja päästöjen vähentämiseksi.

Tätä taustaa vasten Leppä pitää suomalaista ilmastokeskustelua monelta osin outona.

– Siinä ei aina oteta kokonaisuuksia huomioon. Pitäisi muistaa kestävän kehityksen periaatteet eli sekä ekologinen että sosiaalinen ja taloudellinen kestävyys. Tämähän on yksi yhteen vanhan talonpoikaisen ajattelun kanssa. Talo jätetään seuraavalle polvelle paremmassa kunnossa kuin sen on itse saanut.

– Maaseutu on ilmastokysymyksen ratkaisija. Luonnonvarat, metsät, pellot, ruoantuotanto, vedet, kaikki nämä ovat ratkaisu. Yhdessä uuden teknologian, innovaatioiden, tutkimuksen ja koulutuksen kanssa pystytään luomaan tapoja toimia, joilla ilmastotavoitteemme toteutetaan, Leppä korostaa.

Hän terävöittää, että maa- ja metsätalous tekee paljon myös luonnon monimuotoisuuden eteen.

Jari Leppä on toiminut maatalouspolitiikan johtopaikoilla kohta 15 vuotta. Ensin kymmenisen vuotta valiokunnan puheenjohtajana ja vuodesta 2017 lähtien ministerinä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kaikki hyvät asiat eivät voi kuitenkaan toteutua, jos tuottajan tili on pakkasella.

Maatalouden kannattavuuskriisi äityi etenkin viime vuoden aikana. Ministeri muistuttaa, että kriisi on kuitenkin paljon vanhempi ja syvempi asia.

– Kannattavuus on ollut heikolla tasolla jo oikeastaan siitä lähtien, kun Krimin kriisin myötä tulivat Venäjä-pakotteet ja vastapakotteet. Viime vuonna oli huono satovuosi, ja tähän päälle erittäin voimakas kustannusten nousu on aiheuttanut sen, että tilat ovat ennen näkemättömissä vaikeuksissa.

Julkiselta puolelta voidaan osoittaa tukitoimia, mutta ennen kaikkea kannattavuus on markkinoiden käsissä.

– En ole lainkaan tyytyväinen sen osalta, miten ne ovat toimineet. Sen vuoksi tässä on otettu myös kovat keinot käyttöön. Olemme aloittaneet lainsäädännön valmistelua ministeriössä, ja se tullaan toteuttamaan, jos alan toimijat eivät ala päästä tässä eteenpäin, Leppä varoittaa.

– Nyt pientä valoa on näkyvissä, että olisi tulossa ratkaisuja, ja niitä edellytän. En odota, vaan edellytän. Tilanne on niin hankala.

Voi vain ihmetellä, kuinka huonosti elintarvikeketju Suomessa toimii, Leppä kummastelee.

– Tilanteessa, jossa kustannusten nousu on valtaisa, hintoihin siirtyminen, eli se, miten kustannuksia saadaan markkinoiden kautta pois, on kummallisen hidasta. Selvä markkinaongelma, eli markkinapohjaisia ovat ratkaisutkin.

– Tämä on vaarana koko suomalaisen ruoantuotannon ja sen omavaraisuuden tulevaisuudelle. En sitä millään muotoa halua vaarantaa, ministeri korostaa.

Vaikeista ajoista huolimatta Leppä luottaa siihen, että maatalous on tulevaisuuden ala. Suomalaisella maataloudella on niin paljon valttikortteja, että se nousee vielä arvoon arvaamattomaan.

– Kun ennen koronaa vielä oli vienninedistämismatkoja, niin maailmalla monesti ihmeteltiin, kuinka meillä vettä voi käytännössä juoda suoraan ojasta tai järvestä, tai kuinka antibioottien käyttö on niin olematonta. Tai että meillä sioilla on saparot. Ei meinata uskoa, mutta näistä pitää vain kertoa.

Lyhyt, mutta intensiivinen kasvukausi valoisan kesän aikana takaa poikkeuksellisen aromikkuuden suomalaiseen ruokaan. Kasvi- ja eläintaudit ovat myös hyvin vähäinen ongelma.

– Muualla ei tällaista ole. Muu maailma ja muu Eurooppakin tulee perässämme.

Eläintuotannossa valttina on nauta. Suomi on erityisen otollinen maa nurmirehun tuotannolle, ja nurmella on myös myönteiset ilmastovaikutukset. Veden merkitystä Leppä korostaa vahvasti.

– Vesi ei ole meillä mikään minimitekijä.

Suomalaiset kriteerit ruoalle ovat korkealla, samoin laatu.

– Siksi ihmettelen suuresti, että meillä on kaupan hyllyssä tuontituotteita, jotka eivät täytä kriteereitä, jotka vaadimme omilta tuotteiltamme. Olemme toki yhteisessä eurooppalaisessa markkinassa, mutta kun meillä ei oikein tuoda esille suomalaisen ja monen muun alueen ruoan eroa kuten pitäisi.

– Alkuperämerkintöjen vaativuutta on kasvatettu siksi, että nyt ruoan alkuperästä ei kerrota läheskään riittävällä tarkkuudella.

EU:n ei pidä sorkkia yksityiskohtia liikaa, vaan pysyä strategisella tasolla, ministeri Leppä katsoo. (Kuva: Jari Laukkanen)

EU-tasolla vaikuttaminen on eräs maa- ja metsätalousministerin tärkeimmistä tehtävistä. Lepällä onkin selkeä näkemys siitä, millaista unionia tarvitaan.

– Hyvän sanonnan mukaan EU:n on oltava suuri suurissa ja pieni pienissä asioissa. Se on juuri näin. Unionin tulee keskittyä talouden ja turvallisuuden laajoihin kuviin, eikä säädellä yksityiskohtia.

Jäsenmaat tietävät omat olosuhteensa, eikä yksityiskohtaisuus siksikään toimi.

– CAP (EU:n yhteinen maatalouspolitiikka) tulee säilyttää yleisellä, strategisella tasolla, eikä mennä säädöstasolle. Nyt saatiin kohtuullinen CAP-ratkaisu. En sano, että erinomainen tai todella hyvä, vaan kohtuullinen. Katsotaan, miten komissio meidän CAP-ratkaisumme arvioi, mutta se on säilytettävä nimenomaan strategian tasolla, Leppä näkee.

Metsäpolitiikassa jo liittymis- ja perussopimuksissa on valittu strateginen taso. Nyt komissio on ollut Lepän mielestä vaarallisilla vesillä, kun se on yrittänyt vaikuttaa yksityiskohtiin.

– Se vie koko EU:n hyväksyttävyydenkin liipasimelle. Jäsenvaltioiden pitää ottaa johtajuus, kuten on tehtykin.

Leppä aloitti maa- ja metsätalousministerinä Juha Sipilän (kesk.) hallituksessa vuonna 2017. Uudella eduskuntakaudella hän on toiminut samassa tehtävässä ensin Antti Rinteen, sitten Sanna Marinin SDP-vetoisissa hallituksissa.

Maa- ja metsätalousvaliokunnan johdossa Leppä oli yhteensä kymmenisen vuotta ennen ministeriksi valintaansa.

Eduskuntaan Leppä äänestettiin 1999. Vaalipiiri on muuttunut ensin Mikkelin vaalipiiristä Etelä-Savon vaalipiiriksi ja vielä Kaakkois-Suomen vaalipiiriksi. Kotipaikkana on kuitenkin pysynyt Pertunmaa ja Antinmäen tila.

Leppä puhuu myös kokeneena maataloustuottajana. Talonpoikaisen periaatteen mukaisesti Leppä on hoitanut samalla suvulla melkein 500 vuotta ollutta tilaansa vaimonsa kanssa kehittämällä esimerkiksi maidontuotantoa ja tuonut myös matkailun osaksi yrityskokonaisuutta. Hän näkee heidän vuoronsa olevan yksi linkki sukupolvien ketjussa.

– Koko ajan on mielessä se, että seuraavallakin sukupolvella on mahdollisuus jatkaa toimintaa.

Maatalousministeri on tuottaja itsekin. Leppä kuvattuna kotitilallaan Pertunmaalla kesällä 2013. Tuolloin hän johti eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokuntaa. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Korona-ajan pilvessä on Lepän sanoin hopeareuna, joka on korostanut maaseudun merkitystä. Uusi normaali monipaikkaisuuden aikana ja maaseudun mahdollisuuksien korostuminen jatkuu myös koronan jälkeen, keskustalainen uskoo.

– Yhä useampi katsoo maaseudun suuntaan mahdollisena asuinpaikkana ja elämisen ympäristönä.

Maatalousalaa Leppä suosittelee nuorille ehdottomasti.

– Ylpeänä sitä katselee maaseutuyrittäjyyttä joka päivä. Toivon, että mahdollisimman moni innostuu tästä mahdollisuuksia tarjoavasta tulevaisuuden alasta.

Haastattelu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä helmikuussa 2022. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeron voit ostaa täältä.

Otsikkoa päivitetty klo. 12.00.

Lue myös

Talvilomakauden menoliikenteen vilkkaimmat päivät pärähtävät päälle loppuviikosta

Fintrafficin mukaan liikennemäärät nousevat jo perjantaina puolenpäivän jälkeen. Liikenne voi ajoittain jonoutua.
11.2.2026 13:56

Ovaska vaatii lakimuutosta nuorille kuskeille – "Nollaraja olisi selkeä viesti"

Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska (kesk.) vaatii 17-vuotiaille ikäpoikkeusluvalla ajokortin saaneille kuljettajille...
11.2.2026 13:50

Mies jäi metron alle ja loukkaantui vakavasti Helsingissä

Helsingissä Rautatientorin metroasemalla loukkaantui tänä aamuna vakavasti mies, kertoo Helsingin poliisilaitos. Poliisin mukaan...
11.2.2026 13:14

Aihetunnisteet

CAP Etelä-Savo Euroopan unioni euroopan unionin maatalouspolitiikka Jari Leppä kansainvälisyys Keskusta maa- ja metsätalousministeri maanviljely Maatalous maatalouspolitiikka metsätalous ministerit Politiikka viljely yrittäjyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Viron tiedustelu: Nämä ovat Venäjän tärkeimmät tavoitteet Euroopassa
Uutiset | 10.2.2026 22:51
Ruotsin prinsessa myöntää: Tapasi Epsteinin kahdesti
Uutiset | 10.2.2026 11:39
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Talvilomakauden menoliikenteen vilkkaimmat päivät pärähtävät päälle loppuviikosta
Uutiset | 11.2.2026 13:56
Ovaska vaatii lakimuutosta nuorille kuskeille – ”Nollaraja olisi selkeä viesti”
Uutiset | 11.2.2026 13:50
Mies jäi metron alle ja loukkaantui vakavasti Helsingissä
Uutiset | 11.2.2026 13:14
Ympäristövaliokunta ei kannata kansalaisaloitetta vihreän siirtymän päästöjen rajoituksista
Uutiset | 11.2.2026 12:20
Himos Resort hakeutui konkurssiin – lomamökkien markkinatilanne ”karmea koko valtakunnassa”
Uutiset | 11.2.2026 11:49
Työministeri Marttinen patistaa meriteollisuuden yrityksiä laittamaan asiat kuntoon ulkomaisen työvoiman käytössä
Uutiset | 11.2.2026 11:21
Työryhmä löysi vain puolet tavoitelluista säästöistä sosiaalihuoltoon
Uutiset | 11.2.2026 11:13
Helsingin Rautatientorin metroasemalla henkilövahinko – metroliikenne katki
Uutiset | 11.2.2026 10:49
Keravan ja Lahden välinen junaliikennehäiriö ohi, myöhästymisiin kannattaa vielä varautua
Uutiset | 11.2.2026 10:48
Britannia tuplaa joukkojensa määrän Norjassa
Uutiset | 11.2.2026 10:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Talvilomakauden menoliikenteen vilkkaimmat päivät pärähtävät päälle loppuviikosta
Uutiset | 11.2.2026 13:56
Ovaska vaatii lakimuutosta nuorille kuskeille – ”Nollaraja olisi selkeä viesti”
Uutiset | 11.2.2026 13:50
Mies jäi metron alle ja loukkaantui vakavasti Helsingissä
Uutiset | 11.2.2026 13:14
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Kurjuutta lisää
Mielipide | 11.2.2026 10:41
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste