Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lähi-itä

Öljyn hinta syöksylaskussa

23.3.2026 13:38
Lue lisää 

Lyly toivoo hallitukselta selvää viestiä: Miten käy leikkauksille ja veronkevennyksille?

STT, Suomenmaa 4.3.2016 19:31, muokattu 4.3.2016 20:44
a– a+
Yhteiskuntasopimus

Jo neljä SAK:laista liittoa on ilmoittanut, etteivät ne lähde neuvottelemaan työmarkkinajärjestöjen neuvottelutuloksesta eli kilpailukykysopimuksesta.

SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly sanoo STT:lle olevansa harmissaan siitä, että monet liitot ovat ilmoittaneet jäävänsä kilpailukykysopimuksen ulkopuolelle.

Hän sanoo kuitenkin ymmärtävänsä liittoja, sillä paketti on etenkin pienipalkkaisille aloille vaikea. Hän myös osasi odottaa, että osa liitoista suhtautuu sopimukseen kriittisesti.

TV 1:n iltauutisten haastattelussa Lyly ei ottanut kantaa, miten sopimuksen lopulta käy.

– Tämä on kuitenkin parempi kuin se toinen vaihtoehto, Lyly viittasi ns. pakkolakisopimukseen.

Lyly sanoi suhtautuvansa tilanteeseen realistisesti ja lupasi että sopimusta viedään eteenpäin ja työ jatkuu myös viikonloppuna.

SAK:n jäsenkunnasta noin 40 prosenttia on suhtautunut ratkaisuun kriittisesti.

– 110 vuotta työehtoja on yritetty parantaa. Nyt ensimmäistä kertaa tehdään kierros, jossa työaikaa pidennetään ilman ansiokompensaatiota. Sen lisäksi tehdään nollakorotukset ja sosiaalivakuutusmaksuja siirretään työntekijöille. Nämä jo yksistään olisivat vaikeita, Lyly sanoo.

Palvelualojen ammattiliiton PAMin poisjäänti oli silti Lylylle yllätys.

Lyly toivoo Suomen hallitukselta nyt selkeää viestiä siitä, peruuko se ehdolliset leikkaukset ja miten käy veronkevennyksille.

Lyly ei halua vielä spekuloida sitä, hyväksyykö SAK:n hallitus maanantaina neuvotteluratkaisun.

Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder pitää tilannetta onnettomana, kun useat liitot ovat ilmoittaneet jäävänsä kilpailukykysopimuksen ulkopuolelle. Hänen mukaansa Suomi joutuu maksamaan hirveän hinnan, jos sopimus kaatuu.

Fjäder arvioi keskustelun jatkuvan ja sanoo, että on maan hallituksen asia päättää, tuleeko se jälleen liittoja vastaan.

Fjäderin mielestä neuvoteltu kilpailukykysopimus on tasapuolinen. Hänen mukaansa hallitus on jo tullut reilusti palkansaajaliikettä vastaan.

Suomen Elintarviketyöläisten Liitto SEL, Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT, Rakennusliitto ja Palvelualojen ammattiliitto PAM ovat ilmoittaneet, etteivät jatka yhteiskuntasopimukseksikin kutsuttuja neuvotteluja.

SEL ilmoitti jo torstaina, ettei se hyväksy työmarkkinajärjestöjen neuvottelemaa yhteiskuntasopimusta. SELin liittohallitus päätti asiasta yksimielisesti.

Lisätty faktalaatikko kello 19.57. Lauri Lyly kommenttia täydennetty kello 20.43.

Jo viides yritys

  • Menossa on ollut jo viides yritys niin sanotuksi yhteiskuntasopimukseksi. Työmarkkinajärjestöt ovat hakeneet vaihtoehtoa hallituksen pakkolaeille. Keskusjärjestöt saavuttivat neuvottelutuloksen maanantaina.
  • Elinkeinoelämän keskusliitolle EK:lle, Kuntatyönantajalle, Akavalle ja STTK:lle sopu kelpasi, ja myös maan hallitus näytti sille vihreää valoa. SAK lähetti asian liittojen harkittavaksi.
  • SAK:n liitot ovat tällä viikolla käsitelleet neuvotteluratkaisua, ja SAK:n hallitus ottaa siihen kantaa ensi maanantaina.
  • Toteutuessaan yhteiskuntasopimus muun muassa pidentäisi työaikaa keskimäärin 24 tunnilla vuodessa ilman vastaavaa palkan kasvua. Työnantajan maksamista sivukuluista osa siirrettäisiin työntekijöiden maksettaviksi, mikä sekin tarkoittaisi käteen jäävien tulojen pienenemistä. Lisäksi julkisen sektorin lomarahoista leikattaisiin 30 prosenttia kolmen vuoden ajan.
  • Tammikuun lopulla hallitus jäädytti työelämän kiristyspaketin eli niin sanottujen pakkolakien valmistelun neuvotteluiden ajaksi. Jos sopua pakkolakeja korvaavista toimista ei synny, lakien valmistelu voi jatkua.

STT

Lue myös

AKT ei ole mukana yhteiskuntasopimuksessa

Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT ei ole mukana kilpailukykysopimuksessa ja eroaa ratkaisusta. AKT:n valtuusto...
4.3.2016 18:00

Twitterissä vaadittiin tolkkua ja malttia

– EK:n Jyrki Häkämies Twitterissä: Tolkkua tarvitaan, jotta kilpailukykysopimus saadaan maaliin. Hyvä muistaa...
4.3.2016 20:44

Savon Sanomat: Sipilä yllättyi irtautuvien liittojen määrästä

Pääministeri Juha Sipilälle oli yllätys, että niin moni SAK:n ammattiliitto on irtautunut yhteiskuntasopimuksesta...
4.3.2016 20:16

Pamin Selin: Kyllä tämä vakavasti yhteiskuntasopimusta heiluttaa

Palvelualojen ammattiliitto Pam ei lähde neuvottelemaan yhteiskuntasopimuksesta. Suurliiton kielteinen päätös oli iso yllätys, ja...
4.3.2016 16:30

Aihetunnisteet

Lauri Lyly yhteiskuntasopimus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Iran aikoo päästää Japanin alukset läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 21.3.2026 12:03
Sää: Maaliskuun lopusta on tulossa jännitysnäytelmä
Uutiset | 21.3.2026 2:01
Kovaa ryöpytystä eurooppalaisille: Nyt Trump voi hylätä Ukrainan
Uutiset | 22.3.2026 21:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

”Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni” – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2026 22:01
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Keskustan Kettunen: Jakeluvelvoitetta ja liikennepolttoaineiden alvia laskettava väliaikaisesti
Uutiset | 23.3.2026 17:42
Koulukodeissa muutosneuvottelut, irtisanomisia enintään 35
Uutiset | 23.3.2026 17:33
Ukraina iski öljysatamaan Suomen rajan lähellä
Uutiset | 23.3.2026 16:26
Sota Lähi-idässä koettelee suomalaisten kukkaroa ja luottamusta tulevaisuuteen
Uutiset | 23.3.2026 16:17
”Kuin polttaisi Suomen lipun” – Suomenmaa kysyi, miksi Mikko Polvinen tulistui Jani Mäkelälle
Uutiset | 23.3.2026 16:12
EU: Mercosur-sopimus astuu väliaikaisesti voimaan toukokuussa
Uutiset | 23.3.2026 15:57
Trump kehui Yhdysvaltojen ja Iranin käyvän tuotteliaita keskusteluja – Iran sanoo Trumpin yrittävän laskea puheillaan energian hintoja
Uutiset | 23.3.2026 15:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni” – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2026 22:01
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Johtajuus ratkaisee: henkilöstöä ei saa Keski-Suomessa sivuuttaa
Mielipide | 23.3.2026 10:55
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste