Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sotahistoria

Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa

18.4.2026 21:20
Lue lisää 

Lyly toivoo hallitukselta selvää viestiä: Miten käy leikkauksille ja veronkevennyksille?

STT, Suomenmaa 4.3.2016 19:31, muokattu 4.3.2016 20:44
a– a+
Yhteiskuntasopimus

Jo neljä SAK:laista liittoa on ilmoittanut, etteivät ne lähde neuvottelemaan työmarkkinajärjestöjen neuvottelutuloksesta eli kilpailukykysopimuksesta.

SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly sanoo STT:lle olevansa harmissaan siitä, että monet liitot ovat ilmoittaneet jäävänsä kilpailukykysopimuksen ulkopuolelle.

Hän sanoo kuitenkin ymmärtävänsä liittoja, sillä paketti on etenkin pienipalkkaisille aloille vaikea. Hän myös osasi odottaa, että osa liitoista suhtautuu sopimukseen kriittisesti.

TV 1:n iltauutisten haastattelussa Lyly ei ottanut kantaa, miten sopimuksen lopulta käy.

– Tämä on kuitenkin parempi kuin se toinen vaihtoehto, Lyly viittasi ns. pakkolakisopimukseen.

Lyly sanoi suhtautuvansa tilanteeseen realistisesti ja lupasi että sopimusta viedään eteenpäin ja työ jatkuu myös viikonloppuna.

SAK:n jäsenkunnasta noin 40 prosenttia on suhtautunut ratkaisuun kriittisesti.

– 110 vuotta työehtoja on yritetty parantaa. Nyt ensimmäistä kertaa tehdään kierros, jossa työaikaa pidennetään ilman ansiokompensaatiota. Sen lisäksi tehdään nollakorotukset ja sosiaalivakuutusmaksuja siirretään työntekijöille. Nämä jo yksistään olisivat vaikeita, Lyly sanoo.

Palvelualojen ammattiliiton PAMin poisjäänti oli silti Lylylle yllätys.

Lyly toivoo Suomen hallitukselta nyt selkeää viestiä siitä, peruuko se ehdolliset leikkaukset ja miten käy veronkevennyksille.

Lyly ei halua vielä spekuloida sitä, hyväksyykö SAK:n hallitus maanantaina neuvotteluratkaisun.

Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder pitää tilannetta onnettomana, kun useat liitot ovat ilmoittaneet jäävänsä kilpailukykysopimuksen ulkopuolelle. Hänen mukaansa Suomi joutuu maksamaan hirveän hinnan, jos sopimus kaatuu.

Fjäder arvioi keskustelun jatkuvan ja sanoo, että on maan hallituksen asia päättää, tuleeko se jälleen liittoja vastaan.

Fjäderin mielestä neuvoteltu kilpailukykysopimus on tasapuolinen. Hänen mukaansa hallitus on jo tullut reilusti palkansaajaliikettä vastaan.

Suomen Elintarviketyöläisten Liitto SEL, Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT, Rakennusliitto ja Palvelualojen ammattiliitto PAM ovat ilmoittaneet, etteivät jatka yhteiskuntasopimukseksikin kutsuttuja neuvotteluja.

SEL ilmoitti jo torstaina, ettei se hyväksy työmarkkinajärjestöjen neuvottelemaa yhteiskuntasopimusta. SELin liittohallitus päätti asiasta yksimielisesti.

Lisätty faktalaatikko kello 19.57. Lauri Lyly kommenttia täydennetty kello 20.43.

Jo viides yritys

  • Menossa on ollut jo viides yritys niin sanotuksi yhteiskuntasopimukseksi. Työmarkkinajärjestöt ovat hakeneet vaihtoehtoa hallituksen pakkolaeille. Keskusjärjestöt saavuttivat neuvottelutuloksen maanantaina.
  • Elinkeinoelämän keskusliitolle EK:lle, Kuntatyönantajalle, Akavalle ja STTK:lle sopu kelpasi, ja myös maan hallitus näytti sille vihreää valoa. SAK lähetti asian liittojen harkittavaksi.
  • SAK:n liitot ovat tällä viikolla käsitelleet neuvotteluratkaisua, ja SAK:n hallitus ottaa siihen kantaa ensi maanantaina.
  • Toteutuessaan yhteiskuntasopimus muun muassa pidentäisi työaikaa keskimäärin 24 tunnilla vuodessa ilman vastaavaa palkan kasvua. Työnantajan maksamista sivukuluista osa siirrettäisiin työntekijöiden maksettaviksi, mikä sekin tarkoittaisi käteen jäävien tulojen pienenemistä. Lisäksi julkisen sektorin lomarahoista leikattaisiin 30 prosenttia kolmen vuoden ajan.
  • Tammikuun lopulla hallitus jäädytti työelämän kiristyspaketin eli niin sanottujen pakkolakien valmistelun neuvotteluiden ajaksi. Jos sopua pakkolakeja korvaavista toimista ei synny, lakien valmistelu voi jatkua.

STT

Lue myös

AKT ei ole mukana yhteiskuntasopimuksessa

Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT ei ole mukana kilpailukykysopimuksessa ja eroaa ratkaisusta. AKT:n valtuusto...
4.3.2016 18:00

Twitterissä vaadittiin tolkkua ja malttia

– EK:n Jyrki Häkämies Twitterissä: Tolkkua tarvitaan, jotta kilpailukykysopimus saadaan maaliin. Hyvä muistaa...
4.3.2016 20:44

Savon Sanomat: Sipilä yllättyi irtautuvien liittojen määrästä

Pääministeri Juha Sipilälle oli yllätys, että niin moni SAK:n ammattiliitto on irtautunut yhteiskuntasopimuksesta...
4.3.2016 20:16

Pamin Selin: Kyllä tämä vakavasti yhteiskuntasopimusta heiluttaa

Palvelualojen ammattiliitto Pam ei lähde neuvottelemaan yhteiskuntasopimuksesta. Suurliiton kielteinen päätös oli iso yllätys, ja...
4.3.2016 16:30

Aihetunnisteet

Lauri Lyly yhteiskuntasopimus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Britannian viranomainen: Iranilaisveneet avasivat tulen kohti tankkeria Hormuzinsalmessa
Uutiset | 18.4.2026 14:44
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Nato-maasta kova arvio: Emme ole valmiita
Uutiset | 19.4.2026 21:02
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Liika haravointi voi haitata luontoa 
Uutiset | 19.4.2026 18:00
Onko aikainen kevät uhka vai mahdollisuus maataloudelle? – Muutamia selkeitä vaikutuksia on nähtävissä
Uutiset | 19.4.2026 10:00
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Uusi saksalainen hakukone auttaa selvittämään isovanhempien natsimenneisyyden
Uutiset | 18.4.2026 21:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nato-maasta kova arvio: Emme ole valmiita
Uutiset | 19.4.2026 21:02
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste