Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Holokaustin kiistäminen aiotaan lisätä rikoslakiin

15.5.2025 14:11
Lue lisää 
Historia
Costa Concordialla oli onnettomuuden sattuessa 4 229 henkeä, joista 1 023 miehistön jäsentä. (Kuva: Rvongher/Wikimedia Commons)

Loistoristeilijän haaksirikko vei 32 ihmisen hengen 10 vuotta sitten – päällikön toiminta tyrmistytti maailmaa ja hävetti koko Italiaa

Pekka Pohjolainen 13.1.2022 11:30, muokattu 14.1.2022 11:44
a– a+
Historia

Perjantai 13. tammikuuta 2012 oli musta päivä risteilyturismille. Italialainen loistoristeilijä Costa Concordia ajoi karille Välimerellä Toscanan rannikolla lähellä Giglion saarta.

LAIVA oli onnettomuuden sattuessa määräysten vastaisesti poissa reitiltään. Päällikkö Francesco Schettino oli pyrkinyt tekemään perinteisen ”kunniakumarruksen” eli ajamaan saaren ohi mahdollisimman läheltä pimeässä valot päällä ja sumutorvea soittaen.

Kuulusteluissa päällikkö kertoi halunneensa tervehtiä saarella ollutta vanhaa ystäväänsä. Schettino suunnisti näköhavaintojen ja aiemman kokemuksensa pohjalta, mutta määräsi käännöksen liian myöhään, jolloin alus joutui matalaan veteen.

Merenalainen riutta repi aluksen vasempaan kylkeen 70 metrin pituisen aukon. Törmäyksen jälkeen alus jatkoi matkaansa vielä 700 metriä.

Törmäyshetkellä laivan valot sammuivat hetkeksi, ja matkustajille ilmoitettiin häiriöstä sähköjärjestelmässä. Pian laiva kallistui, ja monet pyrkivät pelastusveneille jo ennen evakuointi-ilmoitusta. Konehuoneessa tulvi vesi. Kun sieltä soitettiin päällikölle, että laiva oli uppoamassa, tämä ei tajunnut tilannetta.

Matkustajat näkivät miehistöä pelastusliivit päällä paljon ennen kuin matkustajille oli kerrottu evakuoinnista. Miehistö aloitti pelastusveneiden saattamisen käyttökuntoon ilman kapteenin lupaa.

Kun rannikkovartioston edustaja kysyi myöhään illalla tilanteesta laivalla, päällystö valitteli sähkövikaa, eikä päällikkö maininnut karilleajoa lainkaan.

Miehistö käski pelastusliiveihin pukeutuneita pakokauhuisia matkustajia palaamaan hytteihinsä. Schettino tilasi samaan aikaan ravintolassa illallista nuoren moldovalaisen naisystävänsä seurassa.

Kallistuman pahentuessa matkustajat päätettiin evakuoida. Satamalle ilmoitettiin mahdollisesta laivan törmäyksestä kello 22.42, jolloin karilleajosta oli kulunut noin puolitoista tuntia. Päällikkö kehotti matkustajia menemään hytteihinsä ja pukeutumaan pelastusliiveihin.

Liikkuminen kallellaan olevassa aluksessa oli vaikeaa, koska muun muassa hissit eivät toimineet. Alus ajettiin matalaan veteen pelastustöiden helpottamiseksi. Hätäkutsu lähetettiin vasta evakuoinnin ollessa meneillään.

Osa miehistöstä käski matkustajia hytteihin, osa veneille. Laiva alkoi kallistua nopeasti, mikä aiheutti paniikkia matkustajissa.

Matkustajien evakuointi vei tunteja. Ilmeisesti laivan henkilökunta ei osannut pudottaa pelastusveneitä, ja kallistuman takia kaikkia pelastusveneitä ei saatu käyttöön. Ihmisiä putosi portailta. Satakunta ihmistä hyppäsi veteen ja ui rantaan.

Myös aluksen miehistö oli pakokauhun vallassa. Miehiä evakuoitiin ennen naisia ja lapsia, ja moni miehistön jäsen jätti aluksen ennen matkustajia. Jotkut yksittäiset miehistön jäsenet ja matkustajat auttoivat kuitenkin parhaan kykynsä mukaan matkustajia pääsemään laivan uumenista.

Schettino poistui laivasta kello 23.30. Päällikkö viipyi laivalla evakuointikäskyn jälkeen korkeintaan 45 minuuttia, vaikka matkustajien pelastaminen vei tunteja.

Schettino ei suostunut myöskään palaamaan laivalle valvomaan pelastustöitä rannikkovartioston kehotuksesta huolimatta. Hän väitti rannikkovartioston komentajalle johtavansa pelastustyötä maalta ja ettei hän voinut palata laivalle veneellään, koska sen moottori oli sammunut.

Laivalla oli onnettomuuden sattuessa 4 229 henkeä, joista 1 023 miehistön jäsentä. Onnettomuudessa kuoli 30 ja kateisiin jäi kaksi matkustajaa, jotka löydettiin myöhemmin. Laivalla oli myös kaksi suomalaista matkustajaa, jotka selvisivät loukkaantumattomina.

Laivan päällikkö Schettino ja yliperämies Ciro Ambrosio pidätettiin kuulustelujen jälkeen epäiltynä kuolemantuottamuksesta, haaksirikosta ja poistumisesta laivasta ennen kuin kaikki matkustajat oli pelastettu.

Alussa päällikkö kiisti kaikki syytteet ja sanoi, ettei karia ollut merikartassa ja että miehistö poistui viimeisenä. Päällikkö sai italialaisten vihat niskoilleen toiminnallaan ja valheillaan, minkä vuoksi hän tarvitsi poliisivartion suojaa.

Schettino syytti jälkikäteen onnettomuudesta indonesialaista ruorimiestä, joka ei ollut ymmärtänyt ohjeita kielivaikeuksien takia. Hän väitti myös pudonneensa pelastusveneeseen vahingossa.

Laiva saatiin vaikean operaation avulla nostettua ja hinattua romuttamolle keväällä 2014.  Vuonna 2015 Schettino tuomittiin kuolemantuottamuksesta, aluksen hylkäämisestä ja haaksirikon aiheuttamisesta 16 vuodeksi vankeuteen.

 Vankilaan Schettino joutui toukokuussa 2017 korkeimman oikeuden vahvistettua aiemman tuomion.

Lähteinä mm. Wikipedia, Yle ja IS

Lue myös

IS: Olympiakomitean pomo kärysi ratista – Kyydissä alaikäinen lapsi

Jaana Tulla tuomittiin sakkoihin.
15.5.2025 18:11

Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa

Ukrainan presidentti sanoo olevansa yhä valmis tapaamaan Putinin
15.5.2025 17:57

Liskoihmisiä kyselytunnilla – Tuppurainen täräytti hallitusta kasariklassikolla 

Televisiossa 1980-luvulla näytetty amerikkalaissarja nousi yllättäen esiin eduskunnan kyselytunnilla, kun SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja...
15.5.2025 17:26

Aihetunnisteet

Historia Italia merionnettomuudet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Siivousalan yrittäjä kertoo, mikä on pahin virhe parvekelasien pesussa
Uutiset | 13.5.2025 22:27
Macron: Paljastus Ranskan ydinaseista
Uutiset | 14.5.2025 21:05
Jättivaltion johtaja: Painostan Putinia
Uutiset | 14.5.2025 10:00
USA:n kenraalilta hyytävä muistutus
Uutiset | 14.5.2025 22:32
Jyrähdys: On aika tukahduttaa Kremlin sotakone lopullisesti
Uutiset | 14.5.2025 21:48
Saapuuko Putin Turkkiin? – Näin vastasi Trump
Uutiset | 14.5.2025 14:52
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51

Uusimmat

IS: Olympiakomitean pomo kärysi ratista – Kyydissä alaikäinen lapsi
Uutiset | 15.5.2025 18:11
Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa
Uutiset | 15.5.2025 17:57
Liskoihmisiä kyselytunnilla – Tuppurainen täräytti hallitusta kasariklassikolla 
Uutiset | 15.5.2025 17:26
Asiantuntijat: Kapeampi raideleveys hyödyttäisi erityisesti Pohjois-Suomessa
Uutiset | 15.5.2025 17:19
Orpo: Suomeen tarvitaan nopeasti parempi toimintamalli datatalouteen – ”Tiedon täytyy kulkea”
Uutiset | 15.5.2025 17:16
Intia ja Pakistan jatkavat aselepoa
Uutiset | 15.5.2025 17:11
Tulli aloittaa yt-neuvottelut – Lähes 500 ihmistä irtisanomisuhan alla
Uutiset | 15.5.2025 17:09
Esitys: Ulkomailla langetettu kuolemanrangaistus voisi muuttua Suomessa vankeudeksi
Uutiset | 15.5.2025 17:07
Zelenskyi ei mene neuvottelupaikalle
Uutiset | 15.5.2025 17:02
Tutkija: Kaikki etenee edelleen juuri siten, kuin Putin on halunnut
Uutiset | 15.5.2025 16:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallituksen alv-poukkoilu nyppii pitkän linjan kuntosaliyrittäjää: ”Kenenkähän idea se oikein oli?”
Uutiset | 13.5.2025 16:02
Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 19:00
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
IS: Olympiakomitean pomo kärysi ratista – Kyydissä alaikäinen lapsi
Uutiset | 15.5.2025 18:11
Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa
Uutiset | 15.5.2025 17:57
Liskoihmisiä kyselytunnilla – Tuppurainen täräytti hallitusta kasariklassikolla 
Uutiset | 15.5.2025 17:26
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Euroopan on otettava vastuu omasta turvallisuudestaan
Mielipide | 15.5.2025 12:44
Lukijalta: Kahdet kyseenalaiset kisat
Mielipide | 15.5.2025 12:39
Lukijalta: Kuntien rooli yrityksien osaamisen kehittämisessä – esimerkkinä Vantaan puolijohdeala
Mielipide | 14.5.2025 13:48
Lukijalta: ”Kyllä kansa tietää!”
Mielipide | 14.5.2025 9:35
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Metsänomistajien on kannettava vastuunsa
Mielipide | 12.5.2025 15:12
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste