Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat

Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 

5.7.2025 7:00
Lue lisää 
Työ- ja virkaehtosopimus
Jukon toiminnanjohtaja Maria Löfgren perää useamman sopimuskauden yli ulottuvaa palkkaohjelmaa, jotta koulutettujen mutta matalapalkkaisten ja haastavaa työtä tekevien ihmisten ansiotasoa saataisiin korjattua ja työvoimapulaa korjattua. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Kunta-alan jättineuvottelut käyntiin – pöydällä ovat yli 425 000 ihmisen työehdot

Näkemykset palkoista kaukana toisistaan, työntekijäpuoli ei kelpuuta Teollisuusliiton kahta prosenttia ohjenuoraksi.
STT, Nina Törnudd 15.1.2022 15:50, muokattu 15.1.2022 17:17
a– a+
Työ- ja virkaehtosopimus

Kunta-alan uusia työ- ja virkaehtosopimuksia koskevat neuvottelut ovat alkaneet yli 20 neuvotteluryhmässä.

Neuvotteluissa haetaan sopua noin 425 000 ihmisen ja noin 3 000 virkanimikkeen työehdoista. Työvoimakustannukset ovat sivukuluineen noin 22 miljardia euroa vuodessa.

Koronatilanteen johdosta neuvotteluja käydään pääosin etäyhteyksin, kertoo Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajien toimitusjohtaja Markku Jalonen STT:lle.

Työntekijäpuolta edustaa kolme pääsopijajärjestöä, Julkisen alan unioni JAU, Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö Juko sekä Sosiaali- ja terveysalan neuvottelujärjestö Sote.

Kaikki kolme peräävät palkkaratkaisuissaan korjausliikettä ylöspäin ja torjuvat näkemyksen, että esimerkiksi Teollisuusliiton sopima kaksi prosenttia edustaisi sopimuskierroksella minkäänlaista yleistä linjaa.

JAU:n toisena puheenjohtajana toimiva Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine katsoo, että työvoimapulan korjaaminen ja palkkojen nostaminen ovat etusijalla. Alan pitoa ja vetoa on parannettava.

– Julkinen sektori on tehnyt merkittävää työtä koronan aikana, ja sen pitää olla vahva jatkossakin. Kaikkia ammattilaisia tarvitaan palveluketjussa. Se tarkoittaa, että pitää saada palkat kuntoon, hän sanoo STT:lle.

Niemi-Laine torjuu puheet yleisestä palkankorotuslinjasta.

– Me emme näe, että mitään yleistä linjaa olisi olemassa. Julkinen sektori elää omaa elämäänsä. Se on erikoiselementti yhteiskunnassa, joka on pitänyt huolta siitä, että teollisuus, vienti ja yksityinen sektori pärjäävät.

Kahden prosentin korotus ei Niemi-Laineen mukana ”missään nimessä” ole mikään yleinen korotuslinja.

– On  aidosti katsottava, että tämä on oma sektorinsa, että saadaan uusissa kriisessä pidettyä yhteiskunta pystyssä.

Jukon toiminnanjohtaja Maria Löfgren perää useamman sopimuskauden yli ulottuvaa palkkaohjelmaa, jotta koulutettujen mutta matalapalkkaisten ja haastavaa työtä tekevien ihmisten ansiotasoa saataisiin korjattua ja työvoimapulaa korjattua.

– Vähintään matalinta peruspalkkatasoa pitää päästä korjaamaan. Ihmiset eivät muuten enää jaksa sinne hakeutua, Löfgren sanoo STT:lle.

Aiemmilla kierroksilla yleistä korotustasoa ovat vartioineet sekä työnantajapuoli että valtakunnansovittelija. Vaikka sopimuskorotukset ovat olleet samat, on kuntapuolella jääty jälkeen.

– Kun kunta-alalla ei tule liukumia, ansiokehitys eriytyy. Se ei tunnu oikeudenmukaiselta jäsenten näkökulmasta ja nyt tarvitaan korjausliike, Löfgren toteaa.

Hän huomauttaa, että työmarkkinoilla eletään nyt uudessa tilanteessa, kun vientiteollisuuden aloilta ei ole yhtenäistä palkankorotustasoa.

– Nyt on edellytykset neuvotella ilman kahletta ja ylärajaa, Löfgren toteaa.

Jukolla on tavoitteita myös tekstikysymyksissä. Yksi asia on työaikasuojelu, Löfgren kertoo.

– Siirtyminen työtä tekemään muualle on yleistynyt, ja varmasti yleistyy jatkossa vielä kun siirrytään hyvinvointialueille.

Omaa vapaa-aikaa ei pitäisi joutua käyttämään työasioissa matkustamiseen.

– Tähän halutaan rotia ja järjestystä. Esimerkiksi sosiaalityöntekijä saattaa lähteä kolmen tunnin matkan päähän tekemään lapsen huostaanottoa. Kun työaika päättyy, hän joutuu vielä matkustamaan kolme tuntia takaisin omalla ajalla. On ilman muuta selvää, että se kuormittaa kovasti.

Sosiaali- ja terveysalan neuvottelujärjestö Soten puolesta Suomen lähi- ja perushoitajaliiton puheenjohtaja Silja Paavola toteaa, että heidän alallaan suurin kesto-ongelma on henkilöstövaje.

– Olemme sanoneet jo pitkän aikaa, että työnkuva, työn määrä ja palkkaus laahaavat. Olemme sanoneet jo monta vuotta, että palkkaus laahaa työn vaativuuteen nähden.

Esimerkiksi hän nostaa kotihoidon. Iltavuoroon voi olla pakattu 20 kotikäyntiä, mikä ei ole kohtuullista sen paremmin työntekijälle kuin potilaillekaan, hän sanoo.

– Jos poliitikot lupaavat kymmenen kaunista ja yhdeksän hyvää, niin siihen pitää saada rahoitus, Paavola sanoo.

Yleisestä palkankorotuslinjasta Paavola sanoo, että nyt ollaan siinä tilanteessa, mihin työnantajat pyrkivätkin, kun yhteisistä tuporatkaisuista haluttiin irtaantua.

– Sitten käydään liittokohtaisia neuvotteluja, Paavola toteaa.

Jalonen arvioi, että perinteisesti vaikeat palkkakysymykset ratkeavat tälläkin kertaa loppusuoralla.

– Totta kai kunnallinen henkilöstö tekee äärettömän tärkeää työtä ja on ollut koronapandemian aikana etulinjassa. Työnantajan kannalta joudumme tarkastelemaan kuitenkin siitä näkökulmasta, että mihin julkisen talouden ja veronmaksajien rahkeet riittävät, Jalonen sanoo STT:lle.

Hän ei ota tässä vaiheessa kantaa korotustasoon.

– Palkkaratkaisun täytyy olla sillä tavalla kestävällä pohjalla, että hyvinvointiyhteiskunta kestää sen ja palvelut kyetään tuottamaan kaikissa olosuhteissa.

Monilla aloilla on puhuttu paitsi työvoimapulasta myös ihmisten väsymisestä niin, että he hakeutuvat toisiin töihin. Jalosen mukaan tilastojen valossa tällaista ilmiötä ei ole ollut havaittavissa.

– Me seuraamme hyvin tarkkaan todellista tilannetta. Jos katsotaan muutaman vuoden tarkastelulla vuoden parin taakse, niin kunta-alan henkilöstö pysyy keskimääräistä paremmin omalla alallaan. Tämä koskee sekä sote-henkilöstöä että opettajia.

Työterveyslaitoksen tuoreen tutkimuksen perusteella kunta-alan työolot ovat edelleen varsin hyvät, Jalonen huomauttaa.

– Me kannamme huolta ammattilaisten jaksamisesta ja siitä, miten voimme työoloja kehittää yhdessä.

Lue myös

Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen

Heavy metalin tai hevimetallin pioneeri ja kolossi Black Sabbath jätti jäähyväiset lauantaina. Alkuperäiskokoonpano...
7.7.2025 23:00

Keskiaikainen tapa palasi Suomeen

Pyhiinvaeltamisen perinnettä elvytetään Suomessa
7.7.2025 22:00

Tältä näyttää kirjanpainajakesä

Kirjanpainajakanta on vahvistunut ja tuhoalueet ovat levinneet yhä pohjoisemmaksi, ja trendi näyttää jatkuvan...
7.7.2025 21:32

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta
Uutiset | 6.7.2025 10:00
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Tunnetko grillinhuollon sipulikikan? – ”Auttaa irrottamaan rasvaa”
Uutiset | 6.7.2025 20:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Keskiaikainen tapa palasi Suomeen
Uutiset | 7.7.2025 22:00
Tältä näyttää kirjanpainajakesä
Uutiset | 7.7.2025 21:32
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Historia | Kirves katkaisi rikollisen kaulan viimeisen kerran Suomessa 200 vuotta sitten
Uutiset | 7.7.2025 20:50
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Kysely: Maatalouden satonäkymissä selvä trendi
Uutiset | 7.7.2025 19:30
Puola aloitti toimet – miten käy vapaan liikkuvuuden?
Uutiset | 7.7.2025 19:00
Lentoliikenteen palveluita koskevaan työriitaan ei vieläkään sopua
Uutiset | 7.7.2025 17:10
Venäjän erotettu liikenneministeri löydetty kuolleena, itsemurhaa epäillään
Uutiset | 7.7.2025 17:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Keskiaikainen tapa palasi Suomeen
Uutiset | 7.7.2025 22:00
Tältä näyttää kirjanpainajakesä
Uutiset | 7.7.2025 21:32
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste