Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
G20-kokous

Kallas: Lavrov valehteli G20-kokouksessa

31.10.2026 1:39
Lue lisää 

Kova maahanmuuttolinja kasvattaa äärioikeiston suosiota Italiassa

Hallituksessa kaapin paikan näyttää kovan linjan edustaja
STT–JENNI MERONEN 8.7.2018 9:00, muokattu 8.7.2018 15:25
a– a+
Italia

Italian sisäpolitiikkaa jo pitkään ravistelleen maahanmuuttokysymyksen vaikutukset ulottuvat yhä voimakkaammin muualle Eurooppaan.

Koko EU:n vakautta asiassa vastikään koetelleen sisäministeri Matteo Salvinin äärioikeistolainen puolue on Italiassa nousukiidossa.

Markkina-analyysiyhtiö Ipsosin Corriere della sera -lehdelle tekemän kyselyn mukaan Lega olisi runsaan 30 prosentin kannatuksella maan suurin puolue, jos vaalit pidettäisiin nyt.

Nousu on ollut historiallisen nopea, sillä maaliskuun alun vaaleissa puolue keräsi vain 17 prosentin ääniosuuden.

Legan ja populistisen Viiden tähden liikkeen yhteishallitus saatiin aikaan toukokuun lopussa kolmen kuukauden poliittisen väännön jälkeen.

Vaikka Viiden tähden liikkeellä on hallituksessa enemmistö ja pääministeriksi nostettiin ulkopuolinen Giuseppe Conte, hallituksen selväksi johtajaksi on noussut ärhäkästi omia vaaliteemojaan ajava Salvini.

Conten ja Viiden tähden liikkeen Luigi Di Maion rooliksi on jäänyt hänen myötäileminen ja ajoittainen jarrutteleminen.

Yksityisessä LUISS-yliopistossa Roomassa politiikan tutkimusta opettavan Massimiliano Panararin mukaan Italian satamat siirtolaisia kuljettavilta avustuslaivoilta sulkenut Salvini käy ikään kuin jatkuvaa vaalikampanjaa.

Samalla hän venyttää sisäministerin ja varapääminiterin roolejaan niiden äärirajoille.

– Italialaiset äänestäjät ovat kuitenkin aiempaa liikkuvaisempia, eikä Legan nousussa ole välttämättä kyse pitkäikäisestä ilmiöstä, Panarari sanoo.

Legaa on kritisoinut myös entinen pääministeri Silvio Berlusconi, jonka Forza Italia -puolue kuului vaaleissa samaan oikeistoliittoumaan.

Edellisen hallituksen sisäministeri, PD-puolueen Marco Minniti pitää koko pakolaiskeskustelun kärjistämistä turhana, sillä venepakolaisten määrä oli jo muutenkin pudonnut 80 prosenttia viime vuodesta.

Italian kansaneläkelaitoksen INPS:n johtaja Tito Boeri on puolestaan varoittanut, että ikääntyvä maa tarvitsee maahanmuuttajia.

– Salvinin äärioikeistoa ei kiinnostaa niinkään todellinen tilanne kuin se symbolinen viesti, jonka hän satamien sulkemisella voi antaa, Panarari sanoo.

Legaa on kritisoinut myös entinen pääministeri Silvio Berlusconi, jonka Forza Italia -puolue kuului vaaleissa samaan oikeistoliittoumaan.

Berlusconin mukaan kovista sanoista ei ole seurannut merkittäviä tuloksia EU:ssa.

EU-huippukokouksessa saavutettua sopua pidetään Italiassa suurelta osin epäonnistumisena. Sitä alleviivasi yli 200 ihmisen hukkuminen Libyan edustalla samaan aikaan.

Nicola Pasini opettaa politiikan tutkimusta valtion yliopistossa Milanossa ja koordinoi ISMU-säätiössä Euroopan maahanmuuttoa koskevaa tutkimusta.

Hänen mukaansa Legan hallituskumppanilla ei ole koskaan ollut selkeää linjausta maahanmuutosta.

– Viiden tähden liike sopeutuu nopeasti erilaisiin tilanteisiin. Liikkeen sisällä on erilaisia ryhmittymiä ja useita johtohahmoja, Pasini sanoo.

Hallituksen kanssa ristiriidassa on esimerkiksi parlamentin alahuoneen puhemies, maahantulijoiden järjestelykeskuksessa Pozzallossa viime viikonloppuna vieraillut Viiden tähden liikkeen Roberto Fico.

Hänen mukaansa avustusjärjestöt tekevät erinomaista työtä eikä satamien sulkeminen ole oikea ratkaisu.

Vaikka maahanmuuttokysymyksessä ei ole odotettavissa nopeita ratkaisuja, Salvini on Pasinin mukaan jo saavuttanut poliittiset tavoitteensa.

– Hän on nostanut maahanmuuttokysymyksen politiikan keskiöön koko Euroopassa ja osoittanut olevansa vahva johtaja, Pasini sanoo.

Lue myös

Uutisanalyysi: Euroopan saapas vuotaa – Italian populistien voittokulun pitää soittaa hälytyskelloja ympäri EU:ta

Turvapaikkapolitiikka on edelleen EU:n kohtalonkysymys, vaikka huippukokous oli askel oikeaan suuntaan, toimittaja Santeri Lampi kirjoittaa analyysissaan.
29.6.2018 13:55

Italia ja Libya palauttavat vanhan siirtolaisten palauttamista koskevan sopimuksen voimaan

Italia ja Libya ovat sopineet palauttavansa voimaan maiden välisen sopimuksen, joka koskee muun...
8.7.2018 15:14

Aihetunnisteet

Italia maahanmuutto siirtolaisuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
Venäjän miehittämä Oleshky evakuoitiin Ukrainassa
Uutiset | 30.10.2026 12:25
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Potkunsa oikeuteen vienyt ex-kaupunginjohtaja Purran erityisavustajaksi
Uutiset | 30.10.2026 14:04
Presidentti Halonen STT:n kohtalosta: ”Isku suomalaisen uutismediakentän kattavuudelle ja luotettavuudelle”
Uutiset | 30.10.2026 16:55
Mediat: Ukraina iski öljynjalostamoon ja elintarviketehtaaseen Venäjällä
Uutiset | 30.10.2026 11:43
IS: Ay-konkari muistuttaa, miksi lomat ovat pitkiä – ”Yksityisellä sektorilla se tuli rahallisesti”
Uutiset | 29.10.2026 13:43
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Asiantuntija: Donetskista nähdään, mitä Venäjä tavoittelee
Uutiset | 26.10.2026 11:00
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Uusimmat

Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”
Uutiset | 31.10.2026 11:31
Stubb Ylen Ykkösaamussa: Brittilehden uutisointi Putin-puhelusta ei pidä paikkaansa
Uutiset | 31.10.2026 11:26
YK:n luontokokouksen osittainen sopu tärkeä saavutus, mutta rahoitusta tarvitaan lisää, arvioi WWF
Uutiset | 31.10.2026 10:58
Belta: Ukrainan Oleshkysta evakuoituja saapui Valko-Venäjälle
Uutiset | 31.10.2026 10:46
Näihin kohteisiin kaupat ohjaavat pullonpalautuslahjoitukset – lahjoittajat aktivoituvat erityisesti jouluisin
Uutiset | 31.10.2026 10:30
Ukrainassa pelastajatkin ovat kohteita – Pavlo, 31, selvisi droonin lähiosumasta, kolme työtoveria ei
Uutiset | 31.10.2026 9:00
Ranskassa osoitetaan mieltä jo kolmatta viikonloppua – Pariisissa useita öisiä ulkonaliikkumiskieltoja
Uutiset | 31.10.2026 8:46
Bolsonaro: Jouduin vainon kohteeksi
Uutiset | 31.10.2026 5:15
Seuraava YK:n luontokokous järjestetään Ecuadorissa vuonna 2028
Uutiset | 31.10.2026 3:53
Pyhäinpäivää vietetään lauhassa ja pääosin pilvipoutaisessa säässä
Uutiset | 31.10.2026 2:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”
Uutiset | 31.10.2026 11:31
Stubb Ylen Ykkösaamussa: Brittilehden uutisointi Putin-puhelusta ei pidä paikkaansa
Uutiset | 31.10.2026 11:26
YK:n luontokokouksen osittainen sopu tärkeä saavutus, mutta rahoitusta tarvitaan lisää, arvioi WWF
Uutiset | 31.10.2026 10:58
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Julkishallinnon tietojärjestelmät on uudistettava – tekoälyllä satojen miljoonien tuottavuushyöty
Mielipide | 31.10.2026 11:03
Lukijalta: Pitkäikäistyvä yhteiskunta tarvitsee vastuullisia yrityksiä
Mielipide | 31.10.2026 11:02
Lukijalta: Vahvat kunnat, vahva Suomi
Mielipide | 31.10.2026 10:56
Lukijalta: Kaakkois-Suomen asuntopolitiikka tarvitsee uusia ratkaisuja
Mielipide | 31.10.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata