Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Vaihto-opiskelu
Opiskelijavaihtojen määrä Suomessa on romahtanut vuoden 2019 jälkeen. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Korona romahdutti opiskelijavaihtojen määrän alle kolmannekseen – Opetushallitusta huolettaa myös vaihto-opintojen eriarvoistuminen

STT - Simu Perälä 22.8.2022 7:01, muokattu 22.8.2022 8:35
a– a+
Vaihto-opiskelu

Opiskelijavaihtojen määrä Suomessa on romahtanut vuoden 2019 jälkeen, ja viime lukuvuonna Suomesta vaihtoon lähti enää vajaat 3  000 korkeakouluopiskelijaa. Korkeimmillaan luku on ollut vuonna 2016, kun Suomesta lähti vaihto-opiskelemaan lähes 10  500 korkeakouluopiskelijaa.

Koronapandemia on suurin yksittäinen tekijä opiskelijavaihtojen määrän laskussa parin edeltävän vuoden kohdalla, mutta korkeakouluopiskelijoiden osalta hienoista laskua oli havaittavissa jo ennen pandemian alkua, sanoo kansainvälistymisestä vastaava johtaja Samu Seitsalo Opetushallituksesta.

–  Yksi selittävä syy voi olla opiskelun tahti ja tiivistyminen. Vaihtojaksojen sijoittaminen osaksi opintoja koetaan hankalammaksi.

Turun yliopistossa opiskelijavaihtojen määrä notkahti pandemian alkuvaiheessa, mutta tänä vuonna ollaan todennäköisesti tekemässä paluuta koronaa edeltäviin lukemiin.

Vuonna 2019 vaihtoon lähtijöitä oli hieman yli 500 ja tulijoita hieman alle 500, Turun yliopiston kansainvälisen liikkuvuuden päällikkö Janne Loikkanen sanoo.

Alimmillaan luvut kävivät vuonna 2020, kun Turkuun tuli vajaat 300 opiskelijaa ja vaihtoon lähti vain hiukan yli 200.

–  Tänä vuonna vaihtoon lähteviä opiskelijoita on jo yli 500 ja Turkuun vaihtoon tulevissakin näyttää siltä, että mennään yli 500:n, Loikkanen kertoo.

Vaihto-opiskelun suosion elpymisestä onkin Opetushallituksen Seitsalon mukaan viitteitä. Lasku on ollut kuitenkin niin raju, että tulevana lukuvuonna vaihtojen määrä Suomessa tuskin vielä palautuu koronaa edeltävälle tasolle.

–  Meillä on edelleen asioita, jotka vaikuttavat yleiseen ilmapiiriin ja turvallisuuden tunteeseen, Seitsalo sanoo.

Yksi näistä on Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan. Sen vuoksi Suomen korkeakoulujen yhteistyö venäläisten ja valkovenäläisten oppilaitosten kanssa on yhä jäissä.

Joensuussa toimivan Karelia-ammattikorkeakoulun kansainvälisten asioiden suunnittelijan Katriina Korhosen mukaan osaa vaihtoon tulevista opiskelijoista on huolettanut se, onko Suomeen turvallista tulla opiskelemaan, kun naapurimaa käy sotaa.

–  Yksittäisiä peruutuksiakin on tullut sen takia, hän sanoo.

Koronan ja epävakaan maailmantilanteen lisäksi kasvava huoli ilmaston tilasta on suuri haaste opiskelijoiden kansainvälistymiselle.

Se on tunnistettu myös tuoreimmassa EU:n vaihto-opiskelijaohjelma Erasmuksessa, josta opiskelija voi hakea vihreän matkustamisen tukea. Tukea voi saada, jos matkustaa vaihtokohteeseen vähäpäästöisesti eli esimerkiksi junalla tai kimppakyydillä.

Karelia-ammattikorkeakoulussa tukea ei toistaiseksi ole haettu.

–  Itä-Suomesta Etelä-Eurooppaan matkustaminen muuten kuin lentämällä on kallista ja aikaa vievää, Katriina Korhonen sanoo.

Turussa tilanne on toinen.

Viime syksynä Turun yliopistossa toteutetun kyselyn mukaan jopa 85 prosenttia vastanneista opiskelijoista oli valmiita harkitsemaan vaihtokohteeseen matkustamista muuten kuin lentäen.

Kyselyn avoimissa vastauksissa kuitenkin korostui epätietoisuus siitä, miten se käytännössä onnistuisi.

–  Tämän perusteella teimme opiskelijoille infosivuston, jossa on selvitelty valmiiksi mahdollisia reittejä esimerkiksi Keski-Eurooppaan. Kannustamme opiskelijoita siihen, että juna on varteenotettava matkustusvaihtoehto, Janne Loikkanen sanoo.

Yliopistolla ei ole tarkkoja lukuja siitä, kuinka moni on lopulta hakenut vihreän matkustamisen tukea.

Opetushallitusta huolettaa myös opiskelijavaihtojen epätasa-arvoistuminen.

Eri puolilta Suomea lähdetään hyvin eri tavalla vaihtoon, Seitsalo sanoo. Eniten lähtijöitä on pääkaupunkiseudulta ja Uudeltamaalta, Itä-Suomi ja Kainuu taas ovat janan toisessa päässä.

Myös sukupuolten välillä on eroa. Naiset ovat Seitsalon mukaan aktiivisempia lähtijöitä kuin miehet.

Opetushallituksen tavoitteena on, että eri puolilta Suomea ja eri taustaryhmistä tulevilla nuorilla olisi yhtäläiset mahdollisuudet lähteä vaihto-opiskelemaan.

Yksi käynnissä olevan Erasmus+-ohjelmakauden painopisteistä on osallisuus ja moninaisuus. Ohjelmasta voi hakea lisärahoitusta esimerkiksi vamman aiheuttamiin erityistarpeisiin, kuten avustajaan tai esteettömän asumiseen.

–  Meillä (Opetushallitus) on myös roolimme siinä, miten vaihtomahdollisuuksista on saatavilla tietoa. Pystymme vaikuttamaan asenteisiin ja siihen, että opiskelijavaihtojen vaikutukset nähdään positiivisina, Seitsalo sanoo.

Seitsalo myös muistuttaa, ettei kuukausia kestävä opiskelijavaihto toisessa maassa ole ainut vaihtoehto kansainvälistyä opinnoissa.

–  Esimerkiksi virtuaaliliikkuvuutta on jo ollut jonkin verran. Se ei tietenkään ole sama asia kuin viettää ja opiskella puoli vuotta toisessa maassa, imeä kulttuurista vaikutteita ja oppia toimimaan erilaisista kulttuureista tulevien ihmisten kanssa.

Joensuun Kareliassa pitkien vaihto-opiskelujaksojen rinnalle on otettu Erasmus-intensiivikurssit, joihin kuuluu vähintään viikon fyysinen vaihto sekä sitä ennen ja sen jälkeen verkon kautta tapahtuvaa yhteistyötä.

Katriina Korhonen sanoo, että kurssit ovat suosittuja niin opiskelijoiden kuin opetushenkilöstön keskuudessa.

–  Niihin on helppo lähteä ja ne ovat opiskelijoille antoisia. Ne voivat myös kannustaa lähtemään pidempään vaihtoon.

Lue myös

Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa

Norjassa sataa keskimäärin paljon. Mereltä tuleva kosteus ja lämpö sekä kohoava maasto ovat...
2.8.2026 21:00

Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle

Edes eläkkeitä ei voida sulkea säästökeskustelujen ulkopuolelle, Olli Kärkkäinen linjaa.
1.8.2026 17:41

Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi

Kaakkois-Suomen rajavartiosto kertoi lauantaina sulkeneensa toistaiseksi itärajan esteaidan riistaportteja afrikkalaisen sikaruton (ASF) vuoksi. Suomessa...
1.8.2026 17:20

Aihetunnisteet

Korona Kotimaa opetushallitus vaihto-opiskelu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Suviseurojen tarra-aktivistit liimasivat tarroja lasten selkiin ilman lupaa – ”Tämä on ehdottomasti väärin”
Uutiset | 1.8.2026 11:21
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Luottamus Fifaan on mennyt, tiedottaa Uefa
Uutiset | 1.8.2026 14:10
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Fifa vetäytyi rajua arvostelua herättäneestä hankkeesta
Uutiset | 1.8.2026 11:30
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Maan länsiosissa satoi vettä poikkeuksellisen paljon heinäkuussa
Uutiset | 1.8.2026 14:13
Luottamus Fifaan on mennyt, tiedottaa Uefa
Uutiset | 1.8.2026 14:10
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
Unkarin ainoa ydinvoimala suljetaan kuivuuden vuoksi, kertoo pääministeri
Uutiset | 1.8.2026 12:43
Orpo: Suomi vaatii välittömiä toimia Ceutan tapahtumien vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 12:39
Kreikassa käydään taistelua rantakohteen lähistöllä roihuavaa maastopaloa vastaan
Uutiset | 1.8.2026 11:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste